Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Surts
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: To okt 12, 2010 8:18 am

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a Surts Sr jun 13, 2012 10:38 pm

Energetik81 je napisal/-a:
Blinder je napisal/-a:Tudi če merijo na valjih lahko računajo še zračni upor zraven.
Imaš prav. Zračni upor avta je točno določen: 0,5*CdA*ro*v^2
Ker čelno površino A in količnik Cd avta točno poznajo, lahko zelo natančno dodajo na valje dodaten navor glede na hitrost vrtenja valjev. Tako lahko v nulo simulirajo zračni upor. Vprašanje pa je, ali to počnejo. Moram zguglati glede teh tovarniških testov.


Ne bo čisto držalo, saj je kar velika razlika med laminarnim in turbolentnim tokom in področjem kjer prihaja do pretrganja. Tako nekako od oka bom reku da ima avto zato do neke hitrosti (recimo 80km/h) skoraj linearno povečevanje zračnega upora, nato pa eksponentno, kakor si sam napisal.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a abbe Če jun 14, 2012 1:18 pm

Zlo zanimivo je da ma vecina vozil odstopanje za cca 35%.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
IcEm4n
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6395
Pridružen: Če jun 22, 2006 11:17 am

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a IcEm4n Če jun 14, 2012 1:27 pm

Tud men. Sam imam v povprečju 15% višjo porabo od tovarniške. Za teh 35% morm met pa že res težko nogo.
Slika
 
Uporabniški avatar
106
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 561
Pridružen: Sr mar 15, 2006 1:06 pm
Kraj: Tukaj

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a 106 Če jun 14, 2012 1:33 pm

nevermind je napisal/-a:
yashica je napisal/-a:CHEVROLET CAMARO coupe 6,2 V8 (432KM):
- tovarniška poraba 14,1L/100km
- poraba na testu 14,1L/100km
- odstopanje 0% :o


Kje so tisti, ki pravijo, da amerikanci pijejo +20 l.

:lol:


To je larifari :lol: svoj cajt sem vozil Mercedes E500 pa ima po reglcih mestno porabo 13l a pil je 18l :lol: če pa je bla noga malo težja pa se ga je dalo spravit tudi na 30l 8) Tak ,da ta CAMARO je tud tu nekje v tem rangu to mi nben ne bo reko pa obrneš kakor hočeš.........vsi kateri trdijo nasprotno enostavno lažejo ;)
 
Uporabniški avatar
89gasper
Novinec
 
Prispevkov: 275
Pridružen: Po maj 18, 2009 4:18 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a 89gasper Če jun 14, 2012 2:03 pm

Z ameriškimi avtomobili se, da ponavadi doseči manjšo porabo kot jo navede tovarna. Pa ne mislim na vožnjo, da si ovira za druge.

Ja seveda lahko Camaro pije 30+ litrov. Ni pa 14 litrov nobeno prepričevanje v nasprotje od resnice in laganje. Ampak precej realna poraba.

Dnevno poslušam vprašanja o porabi. Vas res samo to zanima?
Porabe pri svojem avtu ne merim in je ne poznam. Enkrat sem izmeril za foro, vendar tistega ne jemljem za pravi podatek. Če firbcom odgovorim s tovarniškimi podatki se mi smejejo in ne verjamejo... Po drugi strani pa verjamejo vsem traparijam ki jim jih natveziš. Tako sem zadnjič nekoga prepričal, da ima moj avto porabo od 100-200litrov na 100km, 8000 ccm, in 19 cilindrov :lol:
 
Uporabniški avatar
eentox
Uporabnik
 
Prispevkov: 1374
Pridružen: Ne apr 24, 2005 6:39 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a eentox Če jun 14, 2012 2:39 pm

2kwik4ya je napisal/-a:Škoda ker niso testirali nove Kie Cee'd, me prov zanima kakšne rezultate bi dobili (ker pri nas veselo reklamirajo, da porabi le 3,7 l/100km )


Ko že omenjaš Kio, preberite si članek v hrvaški izdaji Auto Motor und Sport ;)

http://www.automotorisport.hr/vijesti/p ... ci-u-utrci
Chuck Norris je enkrat prišel dvakrat
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a esem Če jun 14, 2012 5:26 pm

Takrat še niso objavili rezultatov, v novi št piše, da so porabili 3 litre
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a maniaxxx Če jun 14, 2012 8:48 pm

eentox je napisal/-a:
2kwik4ya je napisal/-a:Škoda ker niso testirali nove Kie Cee'd, me prov zanima kakšne rezultate bi dobili (ker pri nas veselo reklamirajo, da porabi le 3,7 l/100km )


Ko že omenjaš Kio, preberite si članek v hrvaški izdaji Auto Motor und Sport ;)

http://www.automotorisport.hr/vijesti/p ... ci-u-utrci



Sej so testirali njenega bratranca I30.


Sam imam na trenutke celo manjšo porabo od tovarniške, lahko pa tudi krepko večjo, težko je popolnoma objektivno primerjati porabo na cesti, ker je milijon faktorjev, ki vplivajo na porabo.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a peroRS Če jun 14, 2012 9:05 pm

maniaxxx je napisal/-a:Sam imam na trenutke celo manjšo porabo od tovarniške, lahko pa tudi krepko večjo, težko je popolnoma objektivno primerjati porabo na cesti, ker je milijon faktorjev, ki vplivajo na porabo.


Ta poraba je kar nekaj. Zadnji rezervoar na RS-ki sem res vozil penzionistično, da vidim kolk bo najmanjša poraba (100-110kmh po AC, dvakrat vmes je šlo sicer do 200kmh oops ), 70-80kmh v 6. na regionalki in je na koncu zneslo 5.4 ?!?!?!!? :huh:

Prejšnji rezervoar sem ga pa "gnal" je blo pa 5.7 :?

Tako, da od zdaj naprej ga bom sam tiščal, ker mu očitno bolj paše :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a _furby_ Če jun 14, 2012 9:14 pm

peroRS je napisal/-a:
maniaxxx je napisal/-a:Sam imam na trenutke celo manjšo porabo od tovarniške, lahko pa tudi krepko večjo, težko je popolnoma objektivno primerjati porabo na cesti, ker je milijon faktorjev, ki vplivajo na porabo.

Tako, da od zdaj naprej ga bom sam tiščal, ker mu očitno bolj paše :mrgreen:


uhh.....da bi bilo tudi pri mojem tako oops
turbo inside
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a tha_man Če jun 14, 2012 10:34 pm

IcEm4n je napisal/-a:Tud men. Sam imam v povprečju 15% višjo porabo od tovarniške. Za teh 35% morm met pa že res težko nogo.


In v tem je ključ. Pri Camaru se težka noga (razen če res goniš ko budala) pozna precej manj kot pri (primer) hatchbackih s 120 konji, katerim so motorji optimirani za varčno vožnjo. Zato pa je pri teh večje odstopanje na testnem krogu, kjer seveda avtomobilov ne šparajo. Po drugi strani Camaro z zelo lahko nogo ne bo nikoli pil 6 litrov, dotični hatchbacki pa, in od tukaj tovarniška poraba enega in drugega.

Jaz sem s svojim Grande Puntom že dosegel nižjo porabo od deklarirane, ko sem fural po dokaj ravni cesti in relativno skulirano. V povprečju pa sem tudi nekje v rangu do 15% več od tovarniške.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a DePalmo Pe jun 15, 2012 5:15 am

Nevem zakaj izumljate toplo vodo. Splošno znano dejstvo je da tovarniški porabi ne gre za zaupat in da vsi lažejo, eni bolj, eni manj.

Test porabe imajo proizvajalci lepo narejen po standardu, kakšen je pa ta standard je pa nekdo že lepo opisal. In sedaj mi povejte ko nekateri govorite o idealnih pogojih itd. Torej se vam zdi fer da se avto testira na valarjih in v idealnih pogojih in nam nato podajo dotično porabo, teh idealnih pogojev pa avto v svoji življenjski dobi nebo videl niti enkrat?
Vedno bo še kak nepredviden faktor zraven (in posledično višja poraba) in glej ga zlomka, "tovarnarji" in vi imate lepo opravičilo zakaj poraba ni takšna kot je deklarirana.

Sploh pa so mi smešni vsi ki obljubljajo porabo manjšo od 4l (pa še 4l je malce za lase privlečena). Vem da se je v praksi nebo doseglo (vsaj še par let ne), kar pa tale test tudi lepo dokazuje!
 
Uporabniški avatar
cruiser1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2681
Pridružen: Pe avg 12, 2005 5:46 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a cruiser1 Pe jun 15, 2012 5:47 am

106 je napisal/-a:
nevermind je napisal/-a:
yashica je napisal/-a:CHEVROLET CAMARO coupe 6,2 V8 (432KM):
- tovarniška poraba 14,1L/100km
- poraba na testu 14,1L/100km
- odstopanje 0% :o


Kje so tisti, ki pravijo, da amerikanci pijejo +20 l.

:lol:


To je larifari :lol: svoj cajt sem vozil Mercedes E500 pa ima po reglcih mestno porabo 13l a pil je 18l :lol: če pa je bla noga malo težja pa se ga je dalo spravit tudi na 30l 8) Tak ,da ta CAMARO je tud tu nekje v tem rangu to mi nben ne bo reko pa obrneš kakor hočeš.........vsi kateri trdijo nasprotno enostavno lažejo ;)



haha! :lol: Vedel sem,da se bo prej ko slej našel nekdo, ki mu bo podatek o porabi Camarota šel v nos :lol: .
 
Uporabniški avatar
ninjeti
Uporabnik
 
Prispevkov: 808
Pridružen: So maj 10, 2008 4:15 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a ninjeti Pe jun 15, 2012 6:34 am

Naredijo avto pol pa ga na valjih za kilometre testirajo. Idioti. Naj ga zapeljejo na cesto pa ga ene 14 dni vozijo, da dobijo porabo :roll:
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a Energetik81 Pe jun 15, 2012 7:56 am

ninjeti je napisal/-a:Naredijo avto pol pa ga na valjih za kilometre testirajo. Idioti. Naj ga zapeljejo na cesto pa ga ene 14 dni vozijo, da dobijo porabo :roll:

Ja, to bo pa res veliko boljše, ko bo vsaka firma vozila po drugih cestah, v popolnoma drugačnih pogojih, a ne? :roll:
Še enkrat: tovarne imajo vse isti standardizirani cikel meritve in nato podajo porabe. Z istim avtom bo potem lastnik št.1 dosegel recimo povprečje 5L/100km, lastnik št.2 pa 10L/km, ker bo eden vozil izključno relacije, drugi pa se bo izključno vozil po mestni gužvi. Kako hudiča naj potem proizvajalci podajo "resnično" porabo? Zato pač podajo pod nekimi standardnimi pogoji, da so podatki med različnimi modeli in firmami primerljivi, nikakor pa ti podatki ne povejo, kakšno porabo bo imel posamezni kupec vozila, ker je to nemogoče.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a peroRS Pe jun 15, 2012 8:14 am

Energetik81 je napisal/-a:
ninjeti je napisal/-a:Naredijo avto pol pa ga na valjih za kilometre testirajo. Idioti. Naj ga zapeljejo na cesto pa ga ene 14 dni vozijo, da dobijo porabo :roll:

Ja, to bo pa res veliko boljše, ko bo vsaka firma vozila po drugih cestah, v popolnoma drugačnih pogojih, a ne? :roll:
Še enkrat: tovarne imajo vse isti standardizirani cikel meritve in nato podajo porabe. Z istim avtom bo potem lastnik št.1 dosegel recimo povprečje 5L/100km, lastnik št.2 pa 10L/km, ker bo eden vozil izključno relacije, drugi pa se bo izključno vozil po mestni gužvi. Kako hudiča naj potem proizvajalci podajo "resnično" porabo? Zato pač podajo pod nekimi standardnimi pogoji, da so podatki med različnimi modeli in firmami primerljivi, nikakor pa ti podatki ne povejo, kakšno porabo bo imel posamezni kupec vozila, ker je to nemogoče.


Čisto enostavno:
-vsak avto naj obtežijo (se pravi 4 "osebe" po 80kg, v prtljažnik 200kg tovora)
-zunanjo temperaturo 35 in klimo na ca. 22 stopinj
-simulirajo naj zračni upor, ko da piha veter proti avto s ca. 100kmh
-ta cikel testiranja pa bi moral trajati precej dlje (vožnja po omejitvah, se pravi do 130kmh, ne 120, vmes pa bi moral avto enkrat maksimalno (=tovarniško) hitro pospešiti 0-100 in priti do (tovarniške) končne hitrosti

Čeprav se boste teoretiki spet zapičili v to, da je nemogoče stestirat. Se sploh ne strinjam. Komot se da izračunati in pripraviti postopek, ki bi bil enak za vse tovarne.
Tako na tak način bi "ujeli" tistih 15-30% odstopanja v porabi in bi bile cifre primerljive s tistimi v realnosti. ;)

Tako kot je zdaj pa tovarne testirajo "varčno porabo goriva", kar tudi piše v katalogih. Tako, da se ne bi strinjal, da ravno lažejo. Pač tisti, ki vozi do 120kmh na AC, ne prehiteva kolone vsakih 5 min in nasplošno vozi enakomerno ter ima mešano vožnjo (40% AC, 40% relacije, ostalo mesto) komot doseže napisane porabe ;)

Pač je pa neumno, da nekdo ki ima 100% mestno vožnjo jamra, kako mu lahko avto pije 8 (dizel) ali pa 10 (bencinar), po drugi strani pa imaš nekoga, ki s TSI-jem naredi 20km na dan regionalke in se hvali kako mu pije 5 litrov.
Zato jaz še vedno trdim, da so tiste porabe na sprintmotor.de zelo dober pokazatelj porabe v realnosti, saj obsegajo povprečje vseh vrst voznikov in načinov vožnje (tako upokojence kot tudi Schumacherje). ;)
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a Energetik81 Pe jun 15, 2012 8:24 am

Ja, ampak potem bo ta poraba, ki si jo opisal, spet resnična samo za nekatere, za druge pa ne. Potem bi se recimo jaz, ki nekako dosegam tovarniške porabe, usajal, zakaj podajajo 35% prevelike podatke.
A vidiš, zakaj ne morejo firme podati "resnične" porabe? Ker ima vsak voznik svojo relacijo, svoj način vožnje, druge pogoje na cesti, obtežitev itd. Zato je predvsem važno, da VSI proizvajalci merijo po ISTEM postopku.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a peroRS Pe jun 15, 2012 8:28 am

V čem je potem sploh smisel te teme in nasploh podajanja porabe?

Nekdo ima lahko z 250KM turbo bencinarjem porabo 7, spet drugi ima s 140KM dizlom porabo 8. Pač tako je. Vsak ve sam zase kako vozi :D
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a Energetik81 Pe jun 15, 2012 8:45 am

Smisel te teme je povsem OK, smisel podajanja porabe pa je že vprašljiv. Dobro, pri ogromnem številu uporabnikov kot je na Spritmonitorju, dejansko vidiš realno območje, kjer se ti bo gibala poraba, še vedno pa ne moreš dobiti točne številke prav zate.

Nekdo ima lahko z 250KM turbo bencinarjem porabo 7, spet drugi ima s 140KM dizlom porabo 8. Pač tako je. Vsak ve sam zase kako vozi
Točno tako.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
cruiser1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2681
Pridružen: Pe avg 12, 2005 5:46 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba avtomobilov - največji in najmanjši "lažnjivci"

Napisal/-a cruiser1 Pe jun 15, 2012 8:51 am

peroRS je napisal/-a:V čem je potem sploh smisel te teme in nasploh podajanja porabe?


To se jaz sprašujem že vsaj dvajset let.

Goriva porabiš kolikor ga pač porabiš, ko je tank prazen greš tankat! Čisto preprosto. Ampak ne, vsi raje stalno računate in primerjate ter nasedate podatkom v reklamah, se potem pregovarjate kdo laže, mnogi so celo pripravljeni porabiti veliko denarja zaradi 0'98l manjše porabe in podobne neumnosti. Na koncu pa nihče nikjer resnično ne prišpara.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 103 gostov