Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2359
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a DePalmo Ne okt 27, 2013 11:21 am

Prehitevanje je nevaren manever, to imaš napisano tudi v zakoniku. In tudi če se malo pomisli, med prehitevanjem lahko tebi poči guma in te potegne v tistega ki ga prehitevaš, lahko njemu poči guam in ga potegne vate, lahko on iz neznanega razloga zavije vate, lahko ti skoči žival pred avto in boš reagiral ter zavil v tistega ki ga prehitevaš itd.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a esem Ne okt 27, 2013 11:24 am

uros11 je napisal/-a:Če izhajaš iz predpostavka, ki je jasno napačna, da je prehitevanje nevarno, potem imaš seveda prav.

Prehitevanje res ni nič bolj nevarno, je vsaj ene petkrat bolj varno od enakomerne vožnje z isto hitrostjo na primerni razdalji. Petkratno prehitevanje je pa še toliko bolj varno... :roll: :roll:
Kakšne pišete eni :roll: :roll:
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a uros11 Ne okt 27, 2013 12:01 pm

DePalmo je napisal/-a:Prehitevanje je nevaren manever.
Nič bolj kot vožnja, ki prav tako ustreza pojmu nevarne dejavnosti. Da bi bilo prehitevanje kaj bistveno drugačnejše od vožnje, ker niti ne zahteva kakšnega poglobljenega manevriranja in pozornosti, ki je vožnja ne, pa ne bi rekel. Sploh na praznih cestah, kjer se dva podrkavsta, kdo bo bolj šparal.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a uros11 Ne okt 27, 2013 12:03 pm

esem je napisal/-a:
uros11 je napisal/-a:Če izhajaš iz predpostavka, ki je jasno napačna, da je prehitevanje nevarno, potem imaš seveda prav.

Prehitevanje res ni nič bolj nevarno, je vsaj ene petkrat bolj varno od enakomerne vožnje z isto hitrostjo na primerni razdalji. Petkratno prehitevanje je pa še toliko bolj varno... :roll: :roll:
Kakšne pišete eni :roll: :roll:

Tebe sem pa skušal zgolj opozoriti na logiko tvojega zapisa. Ki je ni. Če nisi opazil, preberi in razmislii se kesaj stavka, kakšne imate eni, ker ta stavek kaže samo na to, da si misliš, da stavek drži vodo (pa je ne). Preveč splošen, preveč poslošen zaključek.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a esem Ne okt 27, 2013 1:32 pm

O konkretnih situacijah ne moremo govorit, lahko samo o statistiki. In tu je prehitevanje malo manj varno - ne glede na tvoj trud dokazat nasprotno. Ne gre za velik procent, a se na nivoju milijonskega vzorca gotovo izide v nekaj hujših nesrečah na leto, kar ni več zanemarljivo.
Take, da je prehitevanje povsem enako varno, so malo mimo (in jasno, da zmotijo!) in tu nobena logika tega ne more obrnit.

Tema je o hypermilingu!
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a lada2103 To nov 12, 2013 9:03 pm

A zdaj pa konec debate o hypermilingu?
:(
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a hahehihoh To nov 12, 2013 9:16 pm

lada2103 je napisal/-a:A zdaj pa konec debate o hypermilingu?
:(

A ni bilo dovolj? :D
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a Matjazy To jan 21, 2014 9:04 am

Sem se danes zjutraj spomnil te teme na forumu, ko sem se gospodu hypermilerju s staro octavio - verjetno je avtor tele teme? - skoraj zagonil v rit, ko se je spravil kamion prehitevat pri kakšnih 40km/h. Je bilo treba iz dobrih 100km/h kar precej bremzat :S

Moraš bit res malo hecen, da s tako bizarnim načinom vožnje ogrožaš sebe in druge v prometu...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a TrijoAdijo To jan 21, 2014 9:15 am

Matjazy je napisal/-a:Sem se danes zjutraj spomnil te teme na forumu, ko sem se gospodu hypermilerju s staro octavio - verjetno je avtor tele teme? - skoraj zagonil v rit, ko se je spravil kamion prehitevat pri kakšnih 40km/h. Je bilo treba iz dobrih 100km/h kar precej bremzat :S

Moraš bit res malo hecen, da s tako bizarnim načinom vožnje ogrožaš sebe in druge v prometu...



A so bile NM tablice?
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a lada2103 To jan 21, 2014 11:34 am

:) Sem že pogrešal tole temo...A bo spet kaj debate?
 
Uporabniški avatar
Matjazy
Uporabnik
 
Prispevkov: 912
Pridružen: To maj 11, 2004 8:24 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a Matjazy To jan 21, 2014 12:01 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:A so bile NM tablice?


Ne vem, julka je bila zelenosiva, pa vem, da ima vlečno kljuko, ker sem že kar videl kakšno luknjo bom imel zaradi nje.

Je pa strateško verjetno pametno imet kljuko ves čas obešeno na avtu, če po avtocesti skačeš pred normalno vozeča vozila. V priemru kreša, ki se bo prej kot slej zgodil, ne bo toliko škode.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2359
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a DePalmo To jan 21, 2014 12:28 pm

Zgleda da hipermajlerji še nevejo da če pustijo tisti kos železa doma, bojo prišparali še kakšen deci.

No, moja ugotovitev je bila da avtu ful paše suh ter ohlajen na okoli 10 stopinj zrak. Mi je na AC pri 130 km/h pil dobrih 7, ponavadi se ne peljem s tako hitrostjo in tako porabo, je raje večja. Sedaj razmišljam da bi prišparal tako, da obesim gor intercooler =P
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a J.McLane To jan 21, 2014 12:35 pm

Ah dajte no sedaj bo pa v vsaki počasni Škodi avtor te teme? Je pa nekje zgoraj nekje napisal da ni zelena, tako da sivo zelena verjetno tudi ni.

Glede na vse tule napisano, vprašanje kakšna grozilna pisma je avtor še prejel na ZS, verjetno zaradi izobčenosti iz družbe ne vozi več kot hypermiler.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a ~toMmy~ To jan 21, 2014 2:06 pm

DePalmo je napisal/-a:Prehitevanje je nevaren manever, to imaš napisano tudi v zakoniku. In tudi če se malo pomisli, med prehitevanjem lahko tebi poči guma in te potegne v tistega ki ga prehitevaš, lahko njemu poči guam in ga potegne vate, lahko on iz neznanega razloga zavije vate, lahko ti skoči žival pred avto in boš reagiral ter zavil v tistega ki ga prehitevaš itd.


Iz teh razlogov, ki si jih napisal, je sama vožnja, ko gre kdo nasproti "nevaren manever", ker lahko komu poči guma (izredno pogost pojav pri osebnih avtomobilih!), ker lahko nasproti vozeči iz neznanega razloga zavije vate, skoči kakšna žival na cesto ipd. Se strinjam, da je v Sloveniji prehitevanje zelo nevaren manever, ampak 99,9% le zaradi kršitve predpisov oz. splošne neprimernosti za na cesto tistih, ki jih prehitevaš (te sploh ne opazijo in te rinejo iz ceste, pospešujejo vmes, se ne držijo varnostne razdalje in predvsem se ne umaknejo, ko je za njimi kolona, se ponoči vozijo s kratkimi lučmi, te slepijo z zadnjo meglenko, ...). Če bi se vsi vsaj približno držali predpisov, bi bilo bistveno bolj varno.

In potem imaš še bisere na avtocestah (kjer je res vse pregledno in imaš ponavadi dovolj časa za premislit, kaj je varno in kaj ne):

Matjazy je napisal/-a:Sem se danes zjutraj spomnil te teme na forumu, ko sem se gospodu hypermilerju s staro octavio - verjetno je avtor tele teme? - skoraj zagonil v rit, ko se je spravil kamion prehitevat pri kakšnih 40km/h. Je bilo treba iz dobrih 100km/h kar precej bremzat :S

Moraš bit res malo hecen, da s tako bizarnim načinom vožnje ogrožaš sebe in druge v prometu...


J.McLane je napisal/-a:Ah dajte no sedaj bo pa v vsaki počasni Škodi avtor te teme? Je pa nekje zgoraj nekje napisal da ni zelena, tako da sivo zelena verjetno tudi ni.

Glede na vse tule napisano, vprašanje kakšna grozilna pisma je avtor še prejel na ZS, verjetno zaradi izobčenosti iz družbe ne vozi več kot hypermiler.


Če je v tem primeru šlo za avtorja teme ali ne, se tudi meni "iz priloženega" porajajo resni dvomi, če je ob takšni ekstremno nizki porabi sploh lahko kulturen udeleženec v prometu in če se drži določenih predpisov. "Ultra ekonomična vožnja" je že v osnovi skregana s predpisi/kulturno/varno vožnjo in za nekoga, ki mu poraba toliko pomeni, lahko upravičeno podvomimo, koliko "kompromisov" je pripravljen sklenit na cesti.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a TrijoAdijo To jan 21, 2014 5:41 pm

Matjazy je napisal/-a:
TrijoAdijo je napisal/-a:A so bile NM tablice?


Ne vem, julka je bila zelenosiva, pa vem, da ima vlečno kljuko, ker sem že kar videl kakšno luknjo bom imel zaradi nje.




Potem ni on :)
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
bzzero
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: To dec 18, 2007 11:04 am

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a bzzero Pe jan 24, 2014 1:33 pm

Sem za hec kake 3 tedne vozil tako kot je avtor teme priporočal na začetku. Dnevno prevozim 50km po avtocesti ine nekaj malega (<5 km) po mestu. Od začetka je bilo fajn - nekaj novega za popestrit vsakodnevno dolgočasje na vedno isti relaciji. Prišparal sem najbrž tudi, ker sem imel poprečno porabo na 4.9 l/100km. Ampak... z gotovostjo trdim, da avto ni bil preirano navdušen. Zadnje dni je postal občutno len in ob vsakem malo daljšem pospeševanju je začel kaditi kot kak star kamijon. Če sem pri 100km/h na uro pritisnil plin, je bila za menoj črna dimna zavesa. Nekaj dni normalne vožnje in občasno 3.5k obratov, je stvar postavilo nazaj v normalo. Avto spet poskočen kot prej in tudi kadi ne več. Po mojem mnenju se tako pretiravanje ne izplača, ker bi sigurno kamlu menjal egr ventil in razno razne senzorje, ki so občutljivi na saje. Brez veze. Ne grem več na ta led.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a ~toMmy~ Pe jan 24, 2014 2:33 pm

To pa itak, takšna vožnja pomeni, da bo ob poznejšem konkretnem pritisku na plin zadaj dimna zavesa. Zaradi tega ga jaz občasno prepucam, tudi če se spravim šparat na daljšo relacijo.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a Energetik81 Pe jan 24, 2014 2:36 pm

~toMmy~ je napisal/-a:To pa itak, takšna vožnja pomeni, da bo ob poznejšem konkretnem pritisku na plin zadaj dimna zavesa. Zaradi tega ga jaz občasno prepucam, tudi če se spravim šparat na daljšo relacijo.
Malo čudno to - saj ravno Hypermiling oz. P&G vožnja pomeni, da ga na polno pritisneš vsakih par 100m. Hypermiling ne pomeni, da se voziš konstantno s 1000rpm.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a J.McLane Pe jan 24, 2014 3:32 pm

Pri dizlu po avtocesti se ne obnese P&G.

Je pa malo smešno kako pišete o motorju kot neki ženski s PMS :lol:
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Hypermiling - ultra ekonomična vožnja

Napisal/-a ~toMmy~ So jan 25, 2014 1:37 pm

Energetik81 je napisal/-a:
~toMmy~ je napisal/-a:To pa itak, takšna vožnja pomeni, da bo ob poznejšem konkretnem pritisku na plin zadaj dimna zavesa. Zaradi tega ga jaz občasno prepucam, tudi če se spravim šparat na daljšo relacijo.
Malo čudno to - saj ravno Hypermiling oz. P&G vožnja pomeni, da ga na polno pritisneš vsakih par 100m. Hypermiling ne pomeni, da se voziš konstantno s 1000rpm.


Ti zaradi mene kar izvajaj P&G s polnim gasom in 3000-4500 obrati s turbodizlom... Včasih malo preveč teoretiziraš, je treba kaj tudi probat. P&G na nek način uporabljam, ampak pospešujem predvsem z "navorom", ne s "konji" in pa zaradi precej ovinkov, vzponov/padcev, prometa, pride idealen način, kot si ga ti predstavljaš zelo redko v poštev. Pospeševanja na polno z 1.9 TDI pa praktično z nobenim "drsenjem" ne boš dobil nazaj.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov