igre za PC in konzole, vici, smešne slike, ...
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl Ne dec 18, 2022 6:16 pm

Firediver je napisal/-a:
RUNAČ je napisal/-a:...Tu bom komentiral samo še to, da se ne reče kar tako enemu vozni, drugemu pa prehitevalni pas.


Evo, razmislek: Na obvoznici, kjer je veliko uvozov/izvozov na kratki razdalji, še velja vozni in prehitevalni pas?
Ker je promet empirično bolj tekoč, če so na desnem (voznem) pasu oni, ki gredo na prvem izvozu ven, tako imajo tisti na uvozu prostor, da se vključijo, tretji, ki gredo naravnost (so na prehitevalnem), se pa v to ne mešajo. (analogija na krožišče z dvema pasoma).

Po pravilu voznega/prehitevalnega pasu pa se vsi "pravilno" gnetejo na voznem pasu, pa še one na uvozu moraš uvidevno spustiti predse. Če so na voznem pasu še kamioni, je gneča popolna, prehitevalni pas pa je "pravilno" prazen, ker nihče nikogar ne prehiteva - tudi če ga, po tem ne more zapeljati nazaj na vozni pas v "gužvo".
(analogija na krožišče, kjer vsi vozijo po zunanjem pasu, ne glede na to kje gredo ven).

Torej, pravila so eno, praksa pa malce drugačna?

Da še malo popopram vse skupaj: če imaš zadaj dve vozili formalno po zakonu (v Sloveniji) na AC ne gre več za prehitevanje temveč vožnjo mimo oz v zakonu je en drug izraz, ki se ga sedaj ne spomnim. Tako da v gneči, ko so avtomobili na vseh pasovih zakonsko nisi zavezan se gužvati na vozni pas, ker ne prehitevaš ;).
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 18, 2022 6:55 pm

Jaz sem podobno razumel, samo če prebereš celoten komentar, malo drugače izpade.
Tudi ta trditev oz. tolmačenje je napačno.
V osnovi je sistem takšen, da se voziš po desnem pasu, če si hitrejši od drugih se pomikaš levo v fazo prehitevanja. In se spet pomikaš desno ko je to varno omogočeno. To ponavljaš ves čas.
Zelo natančni primer je podal @Firediver, V takšnem primeru se lahko voziš po levem pasu in zagotovo ni kaznivo. Tudi če ti zadaj nervozno blinkajo, moraš na varen način izvesti menjavo pasu.
Avstrijci so kaznovali tiste, ki so se vozili po levem pasu, medtem ko je bil desni prazen. To je ogromna razlika v tolmačenju. Tako je prepovedano vozit mislim da v vseh državah, ne samo v Avstriji.
Ravno to je problem napačnega tolmačenja in zato ti nekdo tik pred nosom skoči desno za 2 sekundi in nazaj levo, medtem pa ni nikogar spustil naprej. Čista bedarija.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a RUNAČ Ne dec 18, 2022 7:30 pm

Avstrijci so kaznovali tiste, ki so se vozili po levem pasu, medtem ko je bil desni prazen.

Sam sem imel pri omenjanju prehitevalnega pasu v mislih predvsem ta primer, ki ga ob ma pol prazni avtocesti pri nas vidiš mnogokrat.

Se strinjam s predhodnimi komentarji. V nekih situacijah kot jih je omenjal @Firediver, pa pač ne gre vse po ps-u, to verjetno vsi razumemo. Je pa res, da se sam vedno, ko se vozim po voznem in opazim, da se bo nekdo vključil z uvoza na AC, umaknem za par 100 m na prehitevalnega

No imam pa eno zanimivo vprašanje, ki sem se ga spomnil ta teden, ko sem naredil cca. 1000 km v DE in nazaj. Po voznem pasu je povprečna hitrost vozil recimo 120 km/h, tebi pač to ne odgovarja in prehitevaš vso to "kolono" po prehitevalnem s predpisano hitrostjo 130 km/h. Glede na to, da se pri tej hitrosti ne moreš varno vključiti na vozni pas zaradi gostote prometa in nižje hitrosti na njem, koliko časa se lahko potem dejansko voziš na njem? Dokler pač ne naletiš na primeren "slot" na voznem, dokler te ne dohiti kdo še hitrejši (ki je načeloma že v prekršku s hitrostjo), ali se pač samo spodobi, da vsake toliko pa le zaviješ nazaj na vozni pas, če ne drugega, zaradi bontona.

Res me zanimajo mnenja vas ostalih :D
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a D12J12 Ne dec 18, 2022 8:24 pm

Odvisno kakšen voznik si. Sam imam pravilo 5 sekund, ko se lahko za vsaj 5 sekund odmaknem na vozni pas se odmaknem in spustim hitrejšega voznika pred sebe in nato ko je prehitevalni prost prehitevam naprej. Defenzivna vožnja, ne pustim drugemu vozniku, da bi me na kakšen koli način ogrožal, raje spustim gas in se odmaknem še predno se mi prilepi na rit, tako na eno ali dvo pasovni cesti.
Lep primer ko voznik nima "pravila" 5 sekund in bi se lahko odmaknil na vozni pas predno prehiti tovorno vozilo. https://youtube.com/shorts/RA0-gtZ_vtQ?feature=share.
Če nebi pohodil gas bi ga bmw prehiteval po desni in zadnji moment skočil pred njega. Toliko tveganja obeh voznikov, zakaj? Seveda zaradi EGA. Zato, se pa raje odmaknem.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 18, 2022 8:58 pm

@RUNAČ, nikjer ni napisanega pravila koliko časa ali kilometrov si lahko na levem pasu. Osnova je varnost.
@D12J12 s tem posnetkom si me spomnil na veliko pretiravanje v prometu z hupanjem, blinkanjem, mahanjem z rokami, kazanje sredinca, ... Veliko nepotrebne nervoze na Slovenskih cestah in ukvarjanje z drugimi, namesto da bi se osredotočili na svojo vožnjo.
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl Po dec 19, 2022 8:11 am

RUNAČ je napisal/-a:Avstrijci so kaznovali tiste, ki so se vozili po levem pasu, medtem ko je bil desni prazen.

No imam pa eno zanimivo vprašanje, ki sem se ga spomnil ta teden, ko sem naredil cca. 1000 km v DE in nazaj. Po voznem pasu je povprečna hitrost vozil recimo 120 km/h, tebi pač to ne odgovarja in prehitevaš vso to "kolono" po prehitevalnem s predpisano hitrostjo 130 km/h. Glede na to, da se pri tej hitrosti ne moreš varno vključiti na vozni pas zaradi gostote prometa in nižje hitrosti na njem, koliko časa se lahko potem dejansko voziš na njem? Dokler pač ne naletiš na primeren "slot" na voznem, dokler te ne dohiti kdo še hitrejši (ki je načeloma že v prekršku s hitrostjo), ali se pač samo spodobi, da vsake toliko pa le zaviješ nazaj na vozni pas, če ne drugega, zaradi bontona.

Res me zanimajo mnenja vas ostalih :D

Jaz se v kolikor je desni prazen vedno vrnem na desni pas. Zakaj? 20 let nazaj na AC v Italiji čez neko hribovje, kjer je bila AC zelo zavita, je bil vozni pas v izredno slabem stanju zaradi kamionov. AC je bila popolnoma prazna, zato sem se vozil po prehitevalnem lepo lagano 120km/h. Nakar prileti od zadaj Lancia s cca. 200km/h. Zagledal sem jo zadnji trenutek, ker je bil ravno ovinek in se hotel umaknit, vendar je on že šel na voznega. K sreči sva se ''ujela'' in je poletel mimo in ne v mene. Od takrat naprej vedno vozni, vedno tudi počasni :lol:. Razen v takem primeru kot zgoraj, če je vozni pas uničen in AC res prazna, ampak potem prekleto gledam nazaj.
Drugače v tvojem konkretnem primeru je dovolj, da samo plin spustiš in greš normalno noter na vozni pas. Pa v Nemčiji znaš na neomejenih odsekih v tem primeru dobiti raketo z 200+km/h v rit. ;).
Še en razlog, da to delaš. Ti pride v podzavest in se ti potem ne zgodi, da ''sanjaš'' na prehitevalnem, zadaj pa kolona. Poleg tega mi razbije monotonijo vožnje po AC. Drugače je meni AC totalno monotona in nezabavna, zato jo običajno vozim na ACC in Lane Assistu, dam glasbo ali podcaste in to je to. Pač toliko da pridem do cilja.
Sicer pa, samo malo razmišljanja o drugih bi bilo potrebno in bi promet bistveno manj agresivno potekal. Recimo primer: mene čisto nič ne moti, če mi po AC v SLO nekdo prileti 160km/h po prehitevalnem pasu, če to okoliščine dovoljujejo. V primeru, da bi moral jaz prehitevat tudi vedno spustim plin in njega pustim mimo. Zakaj? On bo bistveno več porabil za dosego te hitrosti, kot jaz za mojo. Pa še zavirat bo moral, pa še on bo živčen, pa jaz tudi. Zakaj je to potrebno? Spustim plin, da odleti mimo in grem lepo prehiteti spredaj in nazaj na vozni pas.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a tomzzi To dec 20, 2022 6:44 pm

Ko smo že pri sami vožnji in ne samo položajem za volanom bi omenil samo eno stvar katera mi gre pošteno na jetra.
In ne to ni visenje na bremzi na semaforju ampak očitno dandanes zelo popularno sekanje ovinkov.
Ali pa "frajerje" kateri vozijo kar čez črto oziroma na sredi vozišča tako, da zasedejo oba pasova. Vsaj po regionalnkah.
A je to trenutno "in"?
Očitno ego trpi če te kdo prehiti?
Takšen način vožnje je te dni nekaj "običajnega" in mi pošteno načenja živce.

Aja v avtomobilu moraš itak čimbolj ležat, da ja čimmanj vidiš okoli sebe in da izgledaš "cool".
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a D12J12 To dec 20, 2022 8:00 pm

Šleparju z dvojno prikolico je dovolj en pas, ko nekdo z avtomobilom potrebuje dva. Ok on vozi dirkaške linije pri hitrosti nižji od dovoljene :lol:.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a Firediver To dec 20, 2022 8:33 pm

Imam občutek, da je ta pozerska poza in napimpan voz edini smisel v življenju "frajerjev". Ker kaj več od samoprepričevanja, da je najbolj cool od vseh ostalih frajerjev, v življenju ni dosegel.

Jim kar malo zavidam, oni so v svojem svetu največji prvaki...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl Sr dec 28, 2022 11:01 am

Verjetno je res kar nekaj takih, ki se s to pozo ''kažejo'' po mestu, ampak recimo potem tega ne bi delali tudi sredi noči na prazni cesti, tako da so to žal velikokrat navade :(.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm
Vrni se na Zabavni kotiček

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 49 gostov