igre za PC in konzole, vici, smešne slike, ...
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl So dec 17, 2022 8:06 am

Sem imel nekaj časa in sem posnel tole, ker mi gredo nekateri položaji vožnje precej na živce oz. takoj povečam varnostno razdaljo.
Me zanima, kakšne imate vi izkušnje s tem?
https://youtu.be/jLmJooTaO1w
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a limas So dec 17, 2022 10:03 am

Tiste ležeče položaje pogosto opazim, ko se vozim mimo Beograda na Egejsko morje.
S takimi je treba biti previden, ker imajo premočan ego. Drugače pa me ne motijo.

Motijo me modeli, ki držijo pritisnjej pedal za zavoro pred semaforjem. Gledanje v rdečo štop luč ni prijetno. Kaj jih učijo v avtošolah?
Še večji talenti so tisti, ki pri rdeči luči držijo stisnjeno sklopko.
Vsak bu**** dobi vozniško.
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a Janezek65 So dec 17, 2022 10:26 am

Tudi mene je to motilo.
A odkar imam avtomatika, je pač normalno, da imam nogo na zavori pri rdeči luči. Pa če tudi imam vklopljen "auto hold", svetijo štop luči.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a RedBaron So dec 17, 2022 11:23 am

Hja, je malo pretiravanja tule (pri položajih), ampak je pa tudi precej resnice.

Glede zavore pri stanju na semaforju (ali v kakšnem drugem zastoju), ja zna biti zelo moteče, ponoči in če ima vozilo LED zavorne luči. Podnevi me ne moti, če so navadne žarnice, sicer ni prijetno, ampak manj moteče kot LED.

@ limas:
Folk (ne vsi, jih je pa precej) ne zna uporabljat žmigavcev, meglenk, dolgih luči, pas jim je španska vas (tudi otroci nepripeti), SMS-ajo med vožnjo, vozniki vozil višjega cenovnega razreda imajo telefon na ušesu - ne mi rečt, da nima prostoročnega.... in ti pričakuješ, da bo dal pred semaforjem v ler in zategnil ročno?!? Pa to je za njega astro fizika...
 
blasfemik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 26
Pridružen: Po feb 10, 2020 12:05 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a blasfemik So dec 17, 2022 12:24 pm

Avtomatika imam, da se tiste palce čim manj ali nič dotikam.
Med vsakdanjo uporabo prestavim po potrebi v vzvratno ali na koncu v parking položaj.
Zakaj naj bi po mnenju vas ekspertov dajal v neutralni položaj ali klikal ročno?
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl So dec 17, 2022 12:30 pm

RedBaron je napisal/-a:Hja, je malo pretiravanja tule (pri položajih), ampak je pa tudi precej resnice.

Seveda sem malo pretiraval za prikaz, čeprav se žal najdejo tudi taki :)
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a D12J12 So dec 17, 2022 2:10 pm

Nekaj se morate zavedati, če nimaš rad avtomobila ali vsaj malo zanimanja za vožnjo bo tudi vožnja in odnos do avtomobila takšen, bolj bogi.
V nočnem času nas 99% voznikov motijo zavorne luči, dojeti, da mogoče moti tudi tistega za menoj in popraviti razmerje med vozniki katerim je vseeno in tistimi kateri bodo potegnili ročno je zelo majhna.
Držanje zavore in stiskanje sklopke na semaforju je pa neznanje, zakaj bi sprostil potisni ležaj in noge, če pa lahko tiščim. Ljudem je potrebno povedati/pokazati, da so stvari lahko enostavne.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a limas So dec 17, 2022 2:54 pm

Jaz se še zdaj spominjam besed inštruktorja v avtošili: "Če se avto pred semaforjem ne premika (v mislih je imel klanec), potem se zavora ne drži". Pa takrat še niso obstajale tretje zavorne luči.
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a Ruska_Luc So dec 17, 2022 3:26 pm

Vseeno je pametno imeti vsaj nekaj, kar ti dobro drži avto pri miru. Pomisli na morebitni nalet od zadaj. Osebno vedno zategnem ročno, če nisem edini pred semaforjem.
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl So dec 17, 2022 4:34 pm

D12J12 je napisal/-a:Nekaj se morate zavedati, če nimaš rad avtomobila ali vsaj malo zanimanja za vožnjo bo tudi vožnja in odnos do avtomobila takšen, bolj bogi.

Se strinjam, da bi morali ljudem razložiti in jih izobraževati. Vendar recimo pri položaju na sedežu v avtošoli nikakor ne učijo takih položajev, kot so na video posnetku, pa ljudje vseeno ''prilezejo'' do njih. Upam, da bo tudi ta video spodbudil razmišljanje o tem in seveda če imate kakšnega bližnjega, ga kar izobrazite.
Namreč tudi če ti je avto božanstvo (badass položaj običajno vozijo ljudje, ki ne spadajo ravno v skupino, da jim dol visi za avto) ali pa ti dol visi za njega, sta ta dva položaja izjemno nevarna. Badass, ker pri morebitnem trku dejansko zdrsneš pod pasom, babica pa, ker dobiš roke skupaj z airbagom direkt v obraz brez vmesne razdalje. Pa tudi, če ne pride do prometne, temveč samo do nevarne situacije na cesti, sta oba položaja bistveno počasnejša za reagiranje v primerjavi s pravilnim položajem za volanom.
Sem pa sam opazil, ko koga opozorim, da je voznikom/voznicam na začetku izjemno težko spremeniti položaj in jim je pravilen položaj za volanom dejansko neudoben.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a D12J12 So dec 17, 2022 6:18 pm

Spet se bom skliceval na neznanje in veliko odgovornost tudi nosijo avtošole. Kaj ti bodo vse zvezdice NCAP testov, če pa je varnostna oprema uporabljena narobe. Ljudem bi morali predstaviti kako se pripneš, namestiš sedež in kakšne so posledice, če se stvari lotiš kot frajer.
- pest prostora nad glavo (naslonjalo za glavo v višji legi kot glava)
- pas naslonjen na ramo, ne nad ramo ali pod ramo
- pas čez noge zategnjen, da v primeru nesreče telo manj zaniha (brez debelih oblačil)
- ob čisto pohojeni stopalki noge pokrčene, da je za pest prostora med sedežem in za kolenom
- naklon naslonjala, da je zapestje na vrhu volana
in seveda roke 15 do 3.
Kateri koli korak je izpuščen NCAP zvezdice padajo, seveda pa raste ego :D .
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a mtl Ne dec 18, 2022 12:10 pm

Odlično napisano.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Malo smeha in veliko resnice :(

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 18, 2022 1:30 pm

Na cesti vidiš marsikaj, tudi šminkanje in pudranje na avtocesti, sopotniki imajo noge na armaturki, ... Ni čudno da je veliko utrujenih voznikov že po samo eni uri vožnje. Niti premium avto ne reši utrujenosti zaradi nepravilne drže, oz. jo delno odpravi.
Je kar nekaj člankov kako je pravilni položaj, sicer varnostni sistemi zatajijo. Zelo pomembno je varnostni pas tesno zategnjen, položaj rok, oddaljenost volana, ... Tudi sedenje v zadnji vrsti je katastrofa. Predvsem pri pasovih in naslonu za glavo.

Če smem bi v tej temi omenil še prehitevanja, oz. nasploh vožnja v koloni.
Na dvopasovnih obvoznicah me moti nenehno skakanje in menjavanje pasov, brez varnostne razdalje, samo da se pridobi 3 ali 4 mesta in potem prvi stoji pri semaforju. Pogosto menjavanje pasu brez smerokaza ali istočasno kot zavije volan. V takem primeru smerokaz nima nobenega pomena.
Ali po AC. Pelje po levem pasu in ti tik pred nosom skoči desno, se pelje 2-5 sekund pred mano in nazaj na levi pas. Kaj k.. menjavaš pasove, če je levi pas prazen. Če je sneg ali dež mi na avto našprica svinjarijo. Tudi v vključevanju v pas je potrebno upoštevati varnostno razdaljo.

Pred kakšnim mesecem sem na forumu omenil, da bi bilo potrebno osnovno znanje iz avtošole obnavljati na vsaj 10 let. Nekateri so me napadli.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a RUNAČ Ne dec 18, 2022 1:45 pm

Pelje po levem pasu in ti tik pred nosom skoči desno, se pelje 2-5 sekund pred mano in nazaj na levi pas. Kaj k.. menjavaš pasove, če je levi pas prazen. Če je sneg ali dež mi na avto našprica svinjarijo. Tudi v vključevanju v pas je potrebno upoštevati varnostno razdaljo.

No, če gledamo nek vozniški bonton konstantna vožnja po levem pasu sem ravno ne spada, je pa res, da je vključevanje na neprimerni varnostni razdalji za 5s vožnje vsekakor neumnost. No še večji problem so tisti, ki konstantno vozijo po levem pasu a počasneje kot tisti na voznem pasu.

Tu bom komentiral samo še to, da se ne reče kar tako enemu vozni, drugemu pa prehitevalni pas. Saj imaš tudi v DE in AUT take primere, samo jih je mnogo, mnogo manj kot v SLO.


Pred kakšnim mesecem sem na forumu omenil, da bi bilo potrebno osnovno znanje iz avtošole obnavljati na vsaj 10 let. Nekateri so me napadli.

Tule se pa 100% strinjam s tabo, pa lahko tudi mene kdo totalno skontrira, kot so tebe. Tudi strokovne izpite se mora obnavljati, pa se nihče kaj dosti ne pritožuje, čeprav za to niso ravno nizki zneski.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 18, 2022 2:32 pm

No, če gledamo nek vozniški bonton konstantna vožnja po levem pasu sem ravno ne spada, je pa res, da je vključevanje na neprimerni varnostni razdalji za 5s vožnje vsekakor neumnost. No še večji problem so tisti, ki konstantno vozijo po levem pasu a počasneje kot tisti na voznem pasu.

Tu bom komentiral samo še to, da se ne reče kar tako enemu vozni, drugemu pa prehitevalni pas. Saj imaš tudi v DE in AUT take primere, samo jih je mnogo, mnogo manj kot v SLO.

Seveda se moraš umakniti na desni pas. Samo če si sam na levem pasu izven prometnih konic in nimaš nikogar vsaj 100m zadaj, je nepotrebno menjavanje pasu. Kvečjemu se potencialno nevarnost samo poveča.
Sicer pa je v Avstriji na 3 pasovni AC nekaj normalnega, da te prehitevajo skrajno desno po odstavnem pasu, praktično že po 4. pasu. :|
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a Janezek65 Ne dec 18, 2022 2:47 pm

To sploh ni res. Vožnja po avtocesti po levem pasu v Avstriji je strogo prepovedana. In v preteklih letih je policija velikokrat opravljala poostren nadzor nad tako vožnjo.
Mogoče pa prehitevajo le tebe po desnem, ker se ne umakneš?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 18, 2022 3:09 pm

Če je kolona na desnem pasu, se prehiteva po levi strani, v vseh državah je tako, razen v Britaniji.
Zakaj imajo v Avstriji levi pas, če je strogo prepovedano? Ne razumem.
Če se peljem po desnem počasnem pasu, kam se naj umaknem? Potem sploh ne smem na AC?
Večkrat sem že bil v Avstriji in še bom. Prehitevajo skrajno desno, občasno se za kakšnim vidi da se skadi za njim, ko potegne po travi.
Po mojih izkušnjah je zagotovo res, da vozijo po čisto vseh pasovih, še po travi malo. Zagotovo ne prehitevajo samo mene.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a RUNAČ Ne dec 18, 2022 4:34 pm

Mislim, da je @Janezek65 hotel samo razložiti, da je v Avstriji prepovedana stalna vožnja po prehitevalnem (levem) pasu
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a Firediver Ne dec 18, 2022 4:37 pm

RUNAČ je napisal/-a:...Tu bom komentiral samo še to, da se ne reče kar tako enemu vozni, drugemu pa prehitevalni pas.


Evo, razmislek: Na obvoznici, kjer je veliko uvozov/izvozov na kratki razdalji, še velja vozni in prehitevalni pas?
Ker je promet empirično bolj tekoč, če so na desnem (voznem) pasu oni, ki gredo na prvem izvozu ven, tako imajo tisti na uvozu prostor, da se vključijo, tretji, ki gredo naravnost (so na prehitevalnem), se pa v to ne mešajo. (analogija na krožišče z dvema pasoma).

Po pravilu voznega/prehitevalnega pasu pa se vsi "pravilno" gnetejo na voznem pasu, pa še one na uvozu moraš uvidevno spustiti predse. Če so na voznem pasu še kamioni, je gneča popolna, prehitevalni pas pa je "pravilno" prazen, ker nihče nikogar ne prehiteva - tudi če ga, po tem ne more zapeljati nazaj na vozni pas v "gužvo".
(analogija na krožišče, kjer vsi vozijo po zunanjem pasu, ne glede na to kje gredo ven).

Torej, pravila so eno, praksa pa malce drugačna?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Malo smeha in veliko resnice :( - položaji za volanom

Napisal/-a Janezek65 Ne dec 18, 2022 6:07 pm

RUNAČ je napisal/-a:Mislim, da je @Janezek65 hotel samo razložiti, da je v Avstriji prepovedana stalna vožnja po prehitevalnem (levem) pasu

Hvala. Tako je.
Vrni se na Zabavni kotiček

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov