Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1178
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

odpravnina

Napisal/-a meganer To sep 15, 2015 7:33 pm

Po 7 letih me bojo dali na zavod. Koliko odpravnine mi pripada ker so danes rekli da kao po novem ene jurja do jurjapapol. Fora je pa tudi da so mi neupravičeno glede na pogodbo dajali plačo ene 90 eur na mesec ene 3 leta. Potem smo dobili nove pogodbe in smo morali kao podpisat da nam niso noč dolžni to je pa pravno skregano ker baje ne moreš podpisat nekaj za nazaj?.

upam da ima kdo kake izkušnje lepo prosim.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: odpravnina

Napisal/-a čare To sep 15, 2015 7:51 pm

Kaj naj ti rečem?? Glede na napisano bodi vesel da boš sploh kaj dobil.Na žalost.
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: odpravnina

Napisal/-a MacTron To sep 15, 2015 8:03 pm

meganer je napisal/-a:Po 7 letih me bojo dali na zavod. Koliko odpravnine mi pripada ker so danes rekli da kao po novem ene jurja do jurjapapol. Fora je pa tudi da so mi neupravičeno glede na pogodbo dajali plačo ene 90 eur na mesec ene 3 leta. Potem smo dobili nove pogodbe in smo morali kao podpisat da nam niso noč dolžni to je pa pravno skregano ker baje ne moreš podpisat nekaj za nazaj?.

upam da ima kdo kake izkušnje lepo prosim.


V vznosu na odpravnino bi te spomnil na nekaj pred tem, kajti na odpravnino se lahko caka kar nekaj casa in po novem zakonu zahteva se dodaten cas. Kakorkoli, v besedilu ni zaznano, da bi te dali ven iz krivdnih razlogov, pac pa kot ekonomski razlog odpovedi. Tukaj pa bi te spomnil na v tvojem primeru 6 mesecno denarno nadomestilo (za zavarovanje od 5 do 15 let), seveda v primeru, ce dobis zaposlitev prej, se da to v mirovanje. Mesecno izplacilo je sicer med 350 - 890 eur bruto, realno nekje 440 eur.

Zahtevek vloga: http://www.ess.gov.si/_files/1920/ZRSZ_ ... estilo.pdf in info: http://www.ess.gov.si/iskalci_zaposlitv ... adomestilo
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Uporabniški avatar
GorazdO
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2109
Pridružen: So apr 17, 2004 8:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: odpravnina

Napisal/-a GorazdO To sep 15, 2015 9:32 pm

d) Odpravnina

108. člen

(odpravnina)

(1) Delodajalec, ki odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, je dolžan izplačati delavcu odpravnino. Osnova za izračun odpravnine je povprečna mesečna plača, ki jo je prejel delavec ali ki bi jo prejel delavec, če bi delal, v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo.

(2) Delavcu pripada odpravnina v višini:

– 1/5 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot eno leto do deset let,

– 1/4 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot deset let do 20 let,

– 1/3 osnove iz prejšnjega odstavka za vsako leto dela pri delodajalcu, če je zaposlen pri delodajalcu več kot 20 let.

(3) Za delo pri delodajalcu se šteje tudi delo pri njegovih pravnih prednikih.

(4) Višina odpravnine ne sme presegati 10-kratnika osnove iz prvega odstavka tega člena, če v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti ni določeno drugače.

(5) V postopku prisilne poravnave se delavec in delodajalec lahko pisno sporazumeta o načinu, obliki ali zmanjšanju višine odpravnine po prvem odstavku tega člena, če bi bil zaradi izplačila odpravnine ogrožen obstoj večjega števila delovnih mest pri delodajalcu.

(6) Če ni s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti določeno drugače, mora delodajalec izplačati delavcu odpravnino ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi.


ZDR-1: https://www.uradni-list.si/1/content?id=112301

Srečno!
Power is nothing without Control; so Think, Feel, Drive...
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1178
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

odpoved dopust

Napisal/-a meganer To okt 20, 2015 6:39 pm

Jutri dam odpoved v službi kjer sem zaposlen 7 let in so mi rekli da mi ne pripada celoleten dopust ker bi šel z 15.11.2015 stran. Vzeli naj bi 3 dni. A ni tako da, če delaš več kot pol leta ti pripada ves???
 
Mate
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2013
Pridružen: To apr 22, 2003 5:42 pm
Kraj: Dolsko

Re: odpravnina

Napisal/-a Mate To okt 20, 2015 10:36 pm

Pazi, kaj počneš. Če daš odpoved, ti odpravnina ne pripada. Preberi zakon na povezavi od mactrona, oz. poišči v njem omembe besede odpravnina.
Slika
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov