Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe jan 16, 2015 5:49 pm

Zanima me, ali je avtohiša dolžna povedati vsakomur zgodovino posegov na avto po številki VIN ?

recimo da kupuješ avto na avto net, imaš VIN št. veš kje je bil servisiran, lahko pokličeš in zahtevaš te podatke ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
mucek
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:08 am
Kraj: Ljubljana

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a mucek Pe jan 16, 2015 5:51 pm

Bi rekel da dolžni niso (zakaj bi pa - konec koncev - morali nekaj delati zastonj?). Verjetno pa se lahko zmeniš za nek normalen denar ali pa celo zastonj, če so dobre volje ;).

Lp, g
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe jan 16, 2015 5:54 pm

potem so te podatki javnosti brezplačno dostopni, bi morali biti
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a Bat_zajla Pe jan 16, 2015 5:59 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:potem so te podatki javnosti brezplačno dostopni, bi morali biti


Oni si polnijo bazo zase. Oni odločajo kako bojo razpolagali s podatki. Niso ti dolžni posredovati podatkov, tudi če si ti lastnik tega avta.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe jan 16, 2015 6:21 pm

govorim teoretično: če bi kupec se hvalil da je zvedel vso zgodovino mojega avtomobila, bi jaz lahko tožil avtohišo ker je izdala informacije ?

to mislim kot primer, ne zase, pač na splošno.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a Bat_zajla Pe jan 16, 2015 7:35 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:govorim teoretično: če bi kupec se hvalil da je zvedel vso zgodovino mojega avtomobila, bi jaz lahko tožil avtohišo ker je izdala informacije ?

to mislim kot primer, ne zase, pač na splošno.


Vrjetno ne, ker niso osebne informacije. Nisem pa čisto prepričan.
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a primozek68 Pe jan 16, 2015 7:37 pm

Ja itak. In potem dobi še sodno prepoved približevanja avtu. :roll: :roll:
Sex turns gay people into Mexicans.
 
kemykos
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To jan 29, 2013 12:31 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a kemykos Pe jan 16, 2015 8:19 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Zanima me, ali je avtohiša dolžna povedati vsakomur zgodovino posegov na avto po številki VIN ?

recimo da kupuješ avto na avto net, imaš VIN št. veš kje je bil servisiran, lahko pokličeš in zahtevaš te podatke ?


Po zakonu je dolžna povedati vse podatke avtomobila, ki se nahajajo v prometnem dovoljenju. Prav tako, mora avtohiša kot pravna oseba zagotavljati, da ne proda avta z stvarno napako. Ni pa ji treba preden kupec avto kupi, povedati prejšnjega lastnika, saj bi s tem kršila zakon. Po nakupu pa ti je dolžna povedati, kdo je imel v lasti avto prej. Vsaj tako je meni razložil stric, ki je zaposlen na policiji. Tudi, če sam stopiš do AMZS ali policije v končni fazi ti morajo posredovati prejšnje lastnike avtomobila. Prav tako mora avtohiša, ki je delala servise po knjižici imeti to zabeleženo in če je že neka avtohiša mora imeti napisane kilometre. Vem, da na Renaultu in Peugeotu vedno povedo, kaj so zamenjali in kdaj je bil servis delan. Tako so naprimer za moj avto, preden sem ga kupil vedeli povedati vse kar se je delalo pri njih in koliko je kaj stalo. Kupci so ponavadi sami krivi, da tega vsega ne preverijo. No vse te podatke so mi po telefonu takrat povedali vendar sem moral povedati samo zadnje 4 ali 5 številk šasije.

Lp
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a hahehihoh Pe jan 16, 2015 9:42 pm

Dolžna ni, lahko pa. V Sloveniji je to 'odprto' oziroma obstaja praksa posredovanja teh podatkov, v zahodnih državah (Italija, Francija...) bi bil to poseg v zasebnost. Tam ti nobena avtohiša ne bo izdala podatkov.
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a domen90 So jan 31, 2015 10:47 pm

kemykos je napisal/-a:
mrtwelvetrees je napisal/-a:Zanima me, ali je avtohiša dolžna povedati vsakomur zgodovino posegov na avto po številki VIN ?

recimo da kupuješ avto na avto net, imaš VIN št. veš kje je bil servisiran, lahko pokličeš in zahtevaš te podatke ?


Po zakonu je dolžna povedati vse podatke avtomobila, ki se nahajajo v prometnem dovoljenju. Prav tako, mora avtohiša kot pravna oseba zagotavljati, da ne proda avta z stvarno napako. Ni pa ji treba preden kupec avto kupi, povedati prejšnjega lastnika, saj bi s tem kršila zakon. Po nakupu pa ti je dolžna povedati, kdo je imel v lasti avto prej. Vsaj tako je meni razložil stric, ki je zaposlen na policiji. Tudi, če sam stopiš do AMZS ali policije v končni fazi ti morajo posredovati prejšnje lastnike avtomobila. Prav tako mora avtohiša, ki je delala servise po knjižici imeti to zabeleženo in če je že neka avtohiša mora imeti napisane kilometre. Vem, da na Renaultu in Peugeotu vedno povedo, kaj so zamenjali in kdaj je bil servis delan. Tako so naprimer za moj avto, preden sem ga kupil vedeli povedati vse kar se je delalo pri njih in koliko je kaj stalo. Kupci so ponavadi sami krivi, da tega vsega ne preverijo. No vse te podatke so mi po telefonu takrat povedali vendar sem moral povedati samo zadnje 4 ali 5 številk šasije.

Lp


Ja pa še kaj. Očitno je tvoj stric na policiji hišnik, ali pa jim nosi malico oz. kaj podobnega, ker nič od navedenega ne drži. Za vsako posredovanje osebnih podatkov s strani policije mora biti izkazan pravni interes, kar "firbec" ni. Kar se tiče avtohiš in ostalih pravnih oseb zasebnega prava, je vsako razkrivanje informacij o prejšnjih lastnikih kršenje Zakona o varstvu osebnih prodatkov. Te podatke lahko oni hranijo in obdelujejo za lastne potrebe, policija za njihovo pridobitev potrebuje nalog sodišča, ti, tvoj stric ali kdorkoli drug pa lahko o njih le sanja. Kar se tiče zgodovine avtomobila (kdaj so bili delani pri njih servisi), je pa odvisno od prakse servisov. Največkrat mora biti prisoten trenutni lastnik vozila.
Slika
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Je avto hiša dolžna vsakomur povedati zgodovino po VIN

Napisal/-a TrijoAdijo Ne feb 01, 2015 5:26 pm

domen90 je napisal/-a:
Ja pa še kaj. Očitno je tvoj stric na policiji hišnik, ali pa jim nosi malico oz. kaj podobnega, ker nič od navedenega ne drži. Za vsako posredovanje osebnih podatkov s strani policije mora biti izkazan pravni interes, kar "firbec" ni. Kar se tiče avtohiš in ostalih pravnih oseb zasebnega prava, je vsako razkrivanje informacij o prejšnjih lastnikih kršenje Zakona o varstvu osebnih prodatkov. Te podatke lahko oni hranijo in obdelujejo za lastne potrebe, policija za njihovo pridobitev potrebuje nalog sodišča, ti, tvoj stric ali kdorkoli drug pa lahko o njih le sanja. Kar se tiče zgodovine avtomobila (kdaj so bili delani pri njih servisi), je pa odvisno od prakse servisov. Največkrat mora biti prisoten trenutni lastnik vozila.


V bistvu stricu ni treba sanjati o tem. Stric lahko naredi par klikov z miško in pridobi vse podatke o zdajšnjem lastniku in o vseh prejšnjih lastnikih.....vendar s tem tvega svojo službo... :mrgreen:
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov