Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
jupiter
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Ne maj 10, 2015 12:53 pm

plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a jupiter Ne maj 10, 2015 1:25 pm

Izven naselja - lokalna cesta, brez znaka za prepovedano prehitevanje, črta prekinjena, nekaj časa vozim za traktorjem, nato ga v dokaj preglednem delu ceste prehitevam. Čeprav pri smerokazu za prehitevanje resnično ni na nasprotnem pasu bilo nikogar se mi kot strela z jasnega nasproti pripelje avto, ker je zmanjšal hitrost se je vse izteklo ok.
Ampak čez slabih 500 metrov me od zadaj ustavi civilni avto policije z lučmi (namreč ta avto mi je pripeljal nasproti).
Takoj so mi izdali plačilni nalog 700€ (polovička 350 €) in 9 kazenskih točk (52.člen 5.odstavek 7.točka) - možnosti kakega pogovora ni bilo. Policist niti sončnih očal ni snel! Čas prekrška na plačilnem nalogu pa je zapisan nekaj minut prezgodaj.
Ima smisel vložiti zahtevo za sodno varstvo?
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a primozek68 Ne maj 10, 2015 1:43 pm

Ima smisel. Podraži in zavleče zadevo. Traktor lahko prehitiš tudi čez polno črto ali ob znaku za prepovedano prehitevanje. Ker ne gre za prehitevanje, ampak vožnjo mimo. Policist je verjetno ocenil, da si prehitel v škarje, ker je nasproti vozeči moral upočasniti, ali pa se celo umikati.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Uporabniški avatar
Falco_
Uporabnik
 
Prispevkov: 1146
Pridružen: Ne jun 03, 2007 5:19 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a Falco_ Ne maj 10, 2015 1:47 pm

primozek68 je napisal/-a:Ima smisel. Podraži in zavleče zadevo. Traktor lahko prehitiš tudi čez polno črto ali ob znaku za prepovedano prehitevanje. Ker ne gre za prehitevanje, ampak vožnjo mimo. Policist je verjetno ocenil, da si prehitel v škarje, ker je nasproti vozeči moral upočasniti, ali pa se celo umikati.



dejansko se moram strinjati s teboj.
When life speeds by... downshift.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a matejxx Ne maj 10, 2015 3:14 pm

primozek68 je napisal/-a:Ima smisel. Podraži in zavleče zadevo. Traktor lahko prehitiš tudi čez polno črto ali ob znaku za prepovedano prehitevanje. Ker ne gre za prehitevanje, ampak vožnjo mimo. Policist je verjetno ocenil, da si prehitel v škarje, ker je nasproti vozeči moral upočasniti, ali pa se celo umikati.


To ne drži popolnoma. Ti po pravilih ne smeš prehiteti trajektorij čez polno črto, ker se po pravilih tudi ne smeš voziti po njej(si lahko malo prebereš pravilnik). Je pa res, da bo to večina policistov spregledala. Toda če boš slučajno priletel na nekega mladega policista, ki te bo želel kaznovati, te bo tudi kaznoval.

Pa prehitevanje traktorja ni vožnja mimo : "vožnja mimo je vožnja mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se ne premika, objekta ali ovire na vozišču"

Avtorju teme pa: Plačaj kazen in ne kompliciraj, ker ne boš dosegel ničesar, samo stroške boš imel še večje.
 
jupiter
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Ne maj 10, 2015 12:53 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a jupiter Ne maj 10, 2015 5:35 pm

ja, saj tudi razmišljam tak, da je boljše da plačam ( še imam 3 dni časa za polovičko :) ), hvala bogu pa da so moje kazenske točke ble na nuli, ker 9 je kar veliko :( . Vseeno pa me je malo zanimalo tudi mnjene drugih, če se je morda komu že pripetilo kaj podobnega.
hvala za mnenje
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a primozek68 Ne maj 10, 2015 6:48 pm

matejxx je napisal/-a:
primozek68 je napisal/-a:Ima smisel. Podraži in zavleče zadevo. Traktor lahko prehitiš tudi čez polno črto ali ob znaku za prepovedano prehitevanje. Ker ne gre za prehitevanje, ampak vožnjo mimo. Policist je verjetno ocenil, da si prehitel v škarje, ker je nasproti vozeči moral upočasniti, ali pa se celo umikati.


To ne drži popolnoma. Ti po pravilih ne smeš prehiteti trajektorij čez polno črto, ker se po pravilih tudi ne smeš voziti po njej(si lahko malo prebereš pravilnik). Je pa res, da bo to večina policistov spregledala. Toda če boš slučajno priletel na nekega mladega policista, ki te bo želel kaznovati, te bo tudi kaznoval.

Pa prehitevanje traktorja ni vožnja mimo : "vožnja mimo je vožnja mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se ne premika, objekta ali ovire na vozišču"

Avtorju teme pa: Plačaj kazen in ne kompliciraj, ker ne boš dosegel ničesar, samo stroške boš imel še večje.


Jaz sem to naredil na izpitni vožnji. Bager sem dohitel in sem se vozil za njim 10/uro. Potem me je un iz komisije vprašal, če bom do Maribora vozil za njim. In sem ga prehitel, na ravnem in varno. In opravil izpit. No?
Sex turns gay people into Mexicans.
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a hahehihoh Ne maj 10, 2015 6:56 pm

primozek68 je napisal/-a:
matejxx je napisal/-a:
primozek68 je napisal/-a:Ima smisel. Podraži in zavleče zadevo. Traktor lahko prehitiš tudi čez polno črto ali ob znaku za prepovedano prehitevanje. Ker ne gre za prehitevanje, ampak vožnjo mimo. Policist je verjetno ocenil, da si prehitel v škarje, ker je nasproti vozeči moral upočasniti, ali pa se celo umikati.


To ne drži popolnoma. Ti po pravilih ne smeš prehiteti trajektorij čez polno črto, ker se po pravilih tudi ne smeš voziti po njej(si lahko malo prebereš pravilnik). Je pa res, da bo to večina policistov spregledala. Toda če boš slučajno priletel na nekega mladega policista, ki te bo želel kaznovati, te bo tudi kaznoval.

Pa prehitevanje traktorja ni vožnja mimo : "vožnja mimo je vožnja mimo drugega udeleženca cestnega prometa, ki se ne premika, objekta ali ovire na vozišču"

Avtorju teme pa: Plačaj kazen in ne kompliciraj, ker ne boš dosegel ničesar, samo stroške boš imel še večje.


Jaz sem to naredil na izpitni vožnji. Bager sem dohitel in sem se vozil za njim 10/uro. Potem me je un iz komisije vprašal, če bom do Maribora vozil za njim. In sem ga prehitel, na ravnem in varno. In opravil izpit. No?

Enako je bilo z mano. Na izpitni vožnji sem dohiteval kolesarja, črta je bila neprekinjena. Brez nagovora komisije sem ga prehitel. Izpitno vožnjo opravil.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a matejxx Ne maj 10, 2015 7:35 pm

http://www.siol.net/avtomoto/nasveti/va ... hitim.aspx

http://www.lokalno.si/2009/11/10/54705/ ... rsek_pika/


Saj sem napisal, da je zakonsko to prepovedano, in si za to lahko kaznovan. Imata pa tudi v prvem članku napisano, da so pustile tudi avtošole. Je pa tudi napisano, da je ena avtošola dobila kazen, ker je prehitevala traktor, čez polno črto.
 
ysrxdtczvgu
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po okt 08, 2012 2:01 pm
Kraj: Maribor

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a ysrxdtczvgu Ne maj 10, 2015 7:43 pm

Mislim, da ima matejxx prav. Res je, da "spregledajo" tako na izpitni kot tudi policaji včasih. Isto kot "lahko" pri polni črti prehitevaš kolesarja itd.. Ampak se moraš prepričati, da to storiš na dovolj preglednem odseku in ne povzročaš nevarnosti za nikogar. Ker se je ta avto pripeljal tebi nasproti, si pomoje dobil kazen za nevarno prehitevanje al kakor koli že se temu reče. Ne pa zaradi prehitevanja samega. Moje mnenje.
Programmers - an organism that turns coffee into software.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a abbe Po maj 11, 2015 10:31 am

men je blo rečen da če se pelje manj kot 30 kmh ga lahko prehitiš tudi čez polno črto...
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2359
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a DePalmo Po maj 11, 2015 11:08 am

Jaz sem bil učen da se lahko preko polne črte prehiteva enosledno vozilo (kar pač traktor ni), a ko sem videl tole temo sem šel iskat zakonik ker mi gostilniške čenče nič ne pomenijo v takih primerih.
No, sedaj sploh nevem več kaj in koga lahko prehitevam. Kolikor sem zastopil vse skupaj, lahko prehitevaš preko polne vse, ČE STOJI, drugače se pač cijazi za njim. Ja, tudi za kolesarji in počasnimi mopedisti.

Evo, naj kdo drug študira dalje: https://zakonodaja.com/zakon/zprcp/50-clen-prehitevanje Členi od 50. do 53.

Še odgovor avtorju: če je res dobra preglednost si ali slep ali pa je drugi avto pripeljal občutno nad omejitvijo. Iz neba ni padel ;) Na žalost ti ne preostane drugega kot da plačaš in je to (zelo draga) šola za naprej. Dvomim da boš kaj dosegel če se greš kregat zaradi par minut ali zaradi sončnih očal.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a matejxx Po maj 11, 2015 12:16 pm

Sam tudi ne poslušam gostilniških trač, zato sem preden sem napisal, malo preveril na internetu(tudi v zakonu), pa sem bil drugače prepričan, da ne smeš prehitevati. Drugače imaš pa prav, polne črte ne smeš prevoziti, zato pa lahko prehitevaš samo eno slednja vozila(pa še to samo tam kjer bi lahko to varno naredil) in pri tem ne smeš prevoziti črte. Samo v tem primeru si pa lahko sigurno zopet kaznovan, ker si ogrožal kolesarja, mopedista, ker si mu bil preblizu.
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a Daedalus Po maj 11, 2015 12:56 pm

Po moji logiki je tako, da če se pelje res počasi (kot je napisal @abbe) ga lahko prehitiš - zakonsko sicer mogoče to res ni dovoljeno (nenazadnje - kako bo policaj presodil ali je traktor res vozil xy km/h?? zakoni morajo biti praktično uporabni) ampak to še ne pomeni, da je policaj ravnal razumsko. Čist možno pa je, da to ni dovolj dober argument za pritožbe...

Hipotetičnen primer: če traktorist nima primernega mesta za umik na odseku npr. 5 kilometrov (kjer je cel čas polna črta) in vozi na zelo prometni regionalki sredi poletja v prometni konici lahko nastane abnormalna kolona.

OP je torej ali naletel na zateženega policaja ali pa ni vse tako, kot je napisal in je v resnici prehiteval na neprimernem mestu.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1122
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a cc09 Po maj 11, 2015 1:14 pm

Če je tist nasproti moral zavirat, potem sigurno ni prehiteval na pravem mestu, pa če bi bila črta polna, prazna, ali pa je ne bi bilo. V tem je osnovni problem, ne v neprekinjeni črti. Pravljice "naenkrat se je prikazal" pa lahko pove sv. Petru, ki ga bo na ta način kmalu srečal.
 
jupiter
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Ne maj 10, 2015 12:53 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a jupiter To maj 12, 2015 2:27 pm

ja 'zelo draga šola' za vse večne čase. saj se strinjam, da je bil prekršek z moje strani storjen, ker je drugi voznik moral zmanjšati hitrost , pač oglobili so me na polno :(
vse kar ste napisali je še kako uporabno (tu in tam je potrebno kako znanje obnovit), ker je traktorjev v tem letnem času po vseh cestah ogromno.
lep dan vsem, pa varno vožnjo
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a pskoda To maj 12, 2015 4:18 pm

So pa tudi kandidari, ki traktor prehitevajo pol ure. Takem bi tudi jaz napisal kazen.
Lp
 
Uporabniški avatar
darkside
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Po jan 17, 2011 10:08 am

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a darkside To maj 12, 2015 4:23 pm

abbe je napisal/-a:men je blo rečen da če se pelje manj kot 30 kmh ga lahko prehitiš tudi čez polno črto...

enako. ampak to so stari traktorji, novejši gredo že 40.

je pa lepo da traktor ki naredi kolono da se umakne, so pacienti ko se ti ne bo umaknil pa če bo šel čez celo slovenijo
 
Uporabniški avatar
odprti clio
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1550
Pridružen: So avg 22, 2009 3:38 pm

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a odprti clio Sr maj 13, 2015 10:31 am

darkside je napisal/-a:je pa lepo da traktor ki naredi kolono da se umakne, so pacienti ko se ti ne bo umaknil pa če bo šel čez celo slovenijo


Ne lepo, obvezno. Vozilo se mora umakniti in spustiti za seboj vozeče, če so se za njim nabralvi vsaj trije (citiran zakonik tudi že na tem forumu). Spomnim pa se zaradi ogorčenja, ker so sledili komentarji, da se na lokalni cesti ne bi nihče umaknil, če vozi 90 km/h, tudi če se je za njim nabralo 10 vozil.
Ne bi šv zdj peš u mesto, pa da mi plačaš taksi.

Prosim, pošljite mi informacije o avto dogodkih.
 
Uporabniški avatar
gecco
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1726
Pridružen: To nov 13, 2007 2:20 pm
Kraj: Novo mesto

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a gecco Sr maj 13, 2015 10:58 am

abbe je napisal/-a:men je blo rečen da če se pelje manj kot 30 kmh ga lahko prehitiš tudi čez polno črto...


Nekje sem enkrat slišal, če se ne motim od inštruktorja v avtošoli da lahko prehitiš tudi preko polne črte (na primernem preglednem odseku), če tisti spredaj vozi več kot polovico pod omejitvijo. Ampak seveda, če bereš zakon to ni dovoljeno...tako kot še marsikaj drugega...ampak normalni policaji bi to morali spregledati.

Kar se pa tiče situacije v temi...prehitevanje ni moglo biti čisto, če je moral nasproti vozeči zavirati.
''you cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa''
''Four wheels move the body. Two wheels move the soul.''
Slika
 
Uporabniški avatar
darkside
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Po jan 17, 2011 10:08 am

Re: plačiln nalog za nepravilno prehitevanje

Napisal/-a darkside Sr maj 13, 2015 3:23 pm

odprti clio je napisal/-a:
darkside je napisal/-a:je pa lepo da traktor ki naredi kolono da se umakne, so pacienti ko se ti ne bo umaknil pa če bo šel čez celo slovenijo


Ne lepo, obvezno. Vozilo se mora umakniti in spustiti za seboj vozeče, če so se za njim nabralvi vsaj trije (citiran zakonik tudi že na tem forumu). Spomnim pa se zaradi ogorčenja, ker so sledili komentarji, da se na lokalni cesti ne bi nihče umaknil, če vozi 90 km/h, tudi če se je za njim nabralo 10 vozil.

vem da je obvezno. napisal sem sicer da je lepo ker se redkokdo umakne. naj povem da sem na takih cestah (pustimo vasi ker tukaj se vsak umakne avtu) ampak če gre kdo čez mesto s straktorjem pa se vsaj iz mojih izkušenj ne umaknejo ravno najraje.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 11 gostov