Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
zelenik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne nov 21, 2010 8:20 am

Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a zelenik Če jun 11, 2015 7:08 pm

Prosil bi za nasvet glede kupovanja novega avtomobila in sicer glede veljavnosti pogodbe, če gredo zadeve čez rok.

Gre se za primer, ko je bil nov avto naročen 14.3.2015 ustno je bilo dogovorjeno (so priče), da je dobava 2 do maksimalno 3 mesece, na pogodbi pa je napisano "cca. 3 mesece". Teh cca. vem da je relevantnih ravno zato se obračam na forum, da vidim kakšne izkušnje imate ostali s tem. Glede na vse mi že precej preseda, pred mesecem dni sem začel klicat v avto salon, kakšno je stanje z avtom, če imajo kakšen tracking number ali karkoli. Prve (spet ustne, preko telefona) informacije so bile, konec maja, kasneje se je vse prestavilo na okvirno 12.6., danes dobim informacijo da okvirno 24.6. A imam občutek, da je še to zgolj zelo okvirno in se zna realna dobava še bolj zavleči.

Zanima me, kakšne so moje pravne možnosti, da v takšnem primeru odstopim od pogodbe, brez pogodbene kazni? Zaenkrat je vplačana samo akontacija 300€. Je dobro, da jim sam najprej sporočim, da želim zaradi zamude ostopiti od pogodbe, ali je najbolje, da jim to sporočim kar preko odvetnika? Ter kdaj je priporočljivo to sporočiti? Čimprej ali še počakati, da avto pride (se pravi počakati na maksimalno zamudo)? V drobnem tisku pogodbe piše, da v primeru odstopa od pogodbe je kupec dolžan plačati 10% vrednosti avtomobila nikjer pa ni napisano kaj se zgodi, če se prekorači dobavni rok s strani avto hiše. Domnevam da je tale "cca." čisti nateg, zato me zanima kaj se splača narediti v takšnem primeru? Ima kdo kakšno podobno izkušnjo? Ter kako jo je rešil?

Hvala za vašo pomoč in odgovore.
lp
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1597
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a srcnik Če jun 11, 2015 8:46 pm

Za katero znamko vozila se gre?
 
zelenik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne nov 21, 2010 8:20 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a zelenik Če jun 11, 2015 8:50 pm

Opel model pa je Insignia - avto hiša je Kolmanič & CO. v Mariboru.
 
Uporabniški avatar
tr00per
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 711
Pridružen: Ne jul 13, 2014 12:01 pm
Kraj: kransterdam

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a tr00per Če jun 11, 2015 10:13 pm

morda neumestno: če boš odstopil in iskal drugo AH, pa ti ni problem zapeljat se malo dlje, sam bi priporočil AT Vis v Kranju (pa ne da bi kogarkoli reklamiral, ampak imam sam dobre izkušnje z njimi)
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a Ivan36 Če jun 11, 2015 10:22 pm

Ako ima OPEL enak sistem izdelave vozil, kot REVOZ potem, NE plačana vozila gredo pred izdelavo iz vrste na čakanje do poplačila, verjetno nabavne cene za OPEL trgovca ?! Mi smo tudi po 30 ali 50 in več vozil med izmeno izločili, do plačila naročnika.
 
zelenik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne nov 21, 2010 8:20 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a zelenik Pe jun 12, 2015 6:32 am

Včeraj sem vprašanje glede dobave naslovil tudi na generalnega uvoznika za Opel v Sloveniji in čakam na njihov odgovor. Avto bi sicer že naj bil narejen in v centralenem skladišču na Madžarskem, zato mi je vse skupaj še bolj čudno. Že prejšnji teden sem dobil enako informacijo, avto je na Madžarskem kjer čaka na transport do trgovca. Kaj delajo tak dolgo, ali mogoče avto res ni plačan in za to čaka, ali je kak drug razlog meni kot kupcu seveda ne bodo povedali.

Res bi pričakoval, da se bo trgovec za avto večje vrednosti veliko bolj potrudil, potruditi bi se morali sicer že ne glede na vrednost.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3584
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a ban Pe jun 12, 2015 7:39 am

Kolega je pred nekaj leti imel podoben primer, avto je krepko zamujal od dogovorjenega ustenga roka dobave. Potem vem da so malo zatežili v avtohiši, da jih bodo dal v cajtnge, nardil mal slabe reklame. Na konc je prodajalec malo popustil in šenkal zimske gume. Tako da ti priporočam da ubereš podobno strategijo.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1121
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a cc09 Pe jun 12, 2015 8:50 am

Kako je imel podoben primer, če je avto krepko zamujal? Ta avto sploh še ni zamuja pa že paničari. Si naročil avto, da ga boš imel in vozil, ali da boš lahko koga tožil?
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3584
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a ban Pe jun 12, 2015 9:01 am

Ja pa res, sem slabo prebral kdaj je bil naročen oops .
 
zelenik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne nov 21, 2010 8:20 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a zelenik Pe jun 12, 2015 10:15 am

cc09 je napisal/-a:Kako je imel podoben primer, če je avto krepko zamujal? Ta avto sploh še ni zamuja pa že paničari. Si naročil avto, da ga boš imel in vozil, ali da boš lahko koga tožil?


hvala za nasvet, zelo si mi pomagal ;) vprašal sem za to, da se pripravim, glede na to da je zadnja informacija 24.6. je to precej preko roka, sploh če upoštevaš dejstvo da je bilo zagotovljeno, da bo avto dobavljen v dveh, NAJVEČ treh mesecih. Pa saj nima veze, če nimaš podobne izkušnje ali nasveta te sploh nisem prosil za mnenje. Eni se pač pri svojem delu radi držimo rokov in če nekaj zatrdimo to do takrat tudi izpeljemo.

p.s. pa da ne bo pomote, nisem ne prodajalcu ne uvozniku ne nikomur grozil ali razlagal o tožbah... vprašal sem samo za nasvet, kaj storiti, če se bo predviden rok, ki je že preko dogovorjenega, še kaj dodatno zavlekel. Saj kot sem že uvodoma napisal imam občutek, da je tudi ta 24.6. bolj lari fari, ker prodajalec v enem stavku reče da ne ve, ne more povedat kdaj bo in potem, da upa da bo predvidoma 24.6...
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a Vikking Pe jun 12, 2015 11:57 am

Jaz bi šel do prodajalce in kočno definiraj točen rok. S katerim se zaveže prodajalec da dobavi vozilo. Torej če piše v pogodbi CCA 3 mesece (tvoja napaka pri podpisu pogodbe da si sprejel takšno opcijo pri prodajalcu ob podpisu pogodbe),torej naj bo vozilo dostavljeno do 24.06.2015. Pa nič ustno, kar se dogovoriš je treba napisat na papir in podpis obeh.

Če vozilo ni dostavljeno do 24.06.2015, zahtevaš nadomestno vozilo dokler ne bo vozilo dostavljeno oz. se zmanjša kupnina za vozilo, glede na št. dni ko bi uporabljal nadomestno vozilo.
Ali se zmeniš za kakšno dodatno opremo, zimske gume etc...

Edini pameten nasvet je ta da počakaj do 24.06.2015, vsekakor pa v vmesnem času, pri prodajalcu točno določi datum dostave.

Cca. 3 mesece lahko pomeni 1 dan manj kot 4 meseci. Žal si podpisal takšno pogodbo, kaj si se znjim ustno dogovarjal ni vredno nič. Defniraj datum dostave s prodajalcem, po tem datumu ali razvezeš pogodbo, ali pa se dogovori za zmanjšanje kupnine, glede na zgoraj napisano.

Hecno je da nekateri tako na lahko podpišejo pogodbo, kjer prodajalcu dajo škarje in platno, se zavežejo da bodo plačevali visoke penale če predčasno odstopijo, hkrati pa prodajalcu ne postavijo nobenih rokov. Kot da so edini v SLO ki prodajajo vozila.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1121
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a cc09 Pe jun 12, 2015 6:22 pm

Če piše "cca 3 mesece", to pomeni, da do poteka 4ih mesecov nimaš sploh kaj. Ker 3 meseci in 2 tedna so še zmeraj 3 meseci. Tudi če ne bi bilo "cca". Če je pa "cca", so pa lahko tudi 4 meseci, pod kar spada tudi 4 meseci in 3 tedni. V glavnem, v pogodbo sigurno niso napisali tako natančnega roka, da si bi z njim kaj veliko pomagal (zakaj ga pa bi, in če je vmes "cca", to sploh ni noben rok). Če je bilo pa tebi na začetku pomembno, zaradi posla ali ne vem česa, da avto res dobiš v treh mesecih, bi moral ti zahtevat, da se to natančno napiše not, in da tudi piše kaj se zgodi, če avta ni.

Pomembno je še kaj si vplačal vnaprej, aro ali predplačilo. Napisal si "akontacija", kar je lahko teoretično eno ali drugo. Ampak če piše, da če ne vzameš avta moraš vseeno plačati 10%, teh 300 evrov zelo verjetno ni ara.

In ja, imam podobno izkušnjo, 3 mesece, nazadnje je bilo 6. Pa kaj pol. Če bi mi bilo pomembno kdaj točno pride, bi vzel ali iz zaloge, ali pa to napisal v pogodbo. In tudi če bi mi takoj rekli 6 mesecov, bi ga glih tako kupil.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a pskoda Pe jun 12, 2015 7:29 pm

Jaz sem lansko leto naročil seata. Sestavil sem si ga po svojih željah in z prodajalcem sva se zmenila za ceno z popustom. Ko sem pristal k pogodbi sem šel na banko plačat aro 1000eur. Na pogodbi je pisalo, da bo avto prispel čez približno 3 mesece. Avto je prišel prej kot v 3 mesecih bolj natančno mislim, da 2 meseca in 15 dni. Ko so me poklicali, da je avto prispel sem ga šel pogledat in po ogledu, ko je bilo vse ok iz mojih oči sem plačal preko interneta (skb.net kar pri njih v pisarni) preostanek. Z papirji sem šel registrirat oni so mi pričvrstili tablice se zahvalili zaželeli srečno vožnjo in gasa :D

Še pred seatom sem kupil isto novo corso opc in je bil podoben primer, isto je bilo tudi pri fiatu. Vedno je prišel nekje do 3 mesecih oz že prej

ps.: lahko, da je bil avto ruknjen in ga popravljajo ali ga je mogoče toča dobila (videl že kar nekaj novih avtomobilov potolčenih) lahko pa pač samo zamuja boš videl ko pride ;)
Lp
 
zelenik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne nov 21, 2010 8:20 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a zelenik Pe jun 12, 2015 8:04 pm

Vem, da sem precej kriv tudi sam, saj ob podpisu pogodbe nisem prevelike vloge dal na teh cca., saj je bilo ob tem striktno rečeno da bo prej ali v treh mesecih. Prodajlaec je tudi rekel, da v treh mesecih bo zagotovo. Kakorkoli prodajalec je svoje delo opravil z odliko, avto prodal mene pa zavedel in še bolj malo mu lahko vsaj dokler ni pretečenih vsaj 4 mesecov od naročila.

Na pogodbi piše: ARA - 300€ tako, da gre za aro. Ne vem pa kaj kaj to pomeni oz. kakšna je razlika med aro in predplačilom?

Gre se za to, da sem jaz med tem svoj avto že prodal, planiral sem na tisti skrajni rok 3 mesece (vsaj tako sem mislil) in slepo verjel prodajalcu. Sem po dobrem mesecu in potem po dveh tudi preverjal kako daleč je in je bilo vedno rečeno v začetku junija. Na žalost, danes brez avtomobila bolj težko shajamo (ja mogoče smo razvajeni), ampak tako pač je. Zato je vse to skupaj toliko bolj neprijetno in mogoče preuranjeno težim ampak sprašujem za to, da vidim kakšne so izkušnje ostalih in kako postopati, če se bo dejansko zavleklo še kaj bolj.
 
Vikking
Uporabnik
 
Prispevkov: 826
Pridružen: Sr apr 20, 2005 7:06 pm

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a Vikking Pe jun 12, 2015 8:28 pm

zelenik je napisal/-a:Vem, da sem precej kriv tudi sam, saj ob podpisu pogodbe nisem prevelike vloge dal na teh cca., saj je bilo ob tem striktno rečeno da bo prej ali v treh mesecih. Prodajlaec je tudi rekel, da v treh mesecih bo zagotovo. Kakorkoli prodajalec je svoje delo opravil z odliko, avto prodal mene pa zavedel in še bolj malo mu lahko vsaj dokler ni pretečenih vsaj 4 mesecov od naročila.


Jah zej je kar je.
Prodajalci so zviti, ter vse kar so obveznosti ki jih imaš ti do te avtohiše je lepo zapisano, večkrat skopirano in podpisano. Medtem ko sta se vse obveznosti ki jih ima prodajalec do tebe, lepo ustno dogovorila. Ker ga pač nič ne obvezuje.

Nič druga se ne splača, kot da zahtevaš da se zapiše fiksni rok dobave, ter penale če vozilo ni dostavljeno po tem roku. Pol pa ti naj obljublja. Verjetno bo vštartu 24.06.2015 takoj pozabil da ti g aje obljubil, vsekakor se bo pa bolj angažiral, da bo vedel kaj točno se dogaja z naročenim vozilom.
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a honeybee So jun 13, 2015 3:31 pm

zelenik je napisal/-a:Gre se za to, da sem jaz med tem svoj avto že prodal,....

Enako imam sedaj jaz, avto bi naj sedaj v tem tednu prišel (na srečo imam dopust) in sem svoj avto že pred enim tednom prodal. Če ne bo prišel v tem tednu sem prisiljen kupiti nekaj poceni, samo, da se bom lahko vozil v službo.

Čeprav sedaj, ko je v tej temi omenjeno sem še enkrat pogledal pogodbo in vidim, da tudi jaz nimam napisano kdaj bi naj prišel. Če ta teden ni bo treba spisati pogodbo, kdaj bi naj prišel.


lp
darkside
 
mucek
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:08 am
Kraj: Ljubljana

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a mucek So jun 13, 2015 5:42 pm

Pojdi tja in se poskusi zmeniti za kak nadomesten avtomobil do takrat, ko bo tvoj dobavljen ...
Meni so pri Toyoti (Lovše Kranj) takoj ponudili enega testnega hibrida, ker jim je dobava mojega zamujala le par dni (no, imeli so avto, a so rihtali še nekaj okoli navigacije) ...

LP, g
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a domen90 Ne jun 14, 2015 10:21 am

cc09 je napisal/-a:Če piše "cca 3 mesece", to pomeni, da do poteka 4ih mesecov nimaš sploh kaj. Ker 3 meseci in 2 tedna so še zmeraj 3 meseci. Tudi če ne bi bilo "cca". Če je pa "cca", so pa lahko tudi 4 meseci, pod kar spada tudi 4 meseci in 3 tedni. V glavnem, v pogodbo sigurno niso napisali tako natančnega roka, da si bi z njim kaj veliko pomagal (zakaj ga pa bi, in če je vmes "cca", to sploh ni noben rok). Če je bilo pa tebi na začetku pomembno, zaradi posla ali ne vem česa, da avto res dobiš v treh mesecih, bi moral ti zahtevat, da se to natančno napiše not, in da tudi piše kaj se zgodi, če avta ni.

Pomembno je še kaj si vplačal vnaprej, aro ali predplačilo. Napisal si "akontacija", kar je lahko teoretično eno ali drugo. Ampak če piše, da če ne vzameš avta moraš vseeno plačati 10%, teh 300 evrov zelo verjetno ni ara.

In ja, imam podobno izkušnjo, 3 mesece, nazadnje je bilo 6. Pa kaj pol. Če bi mi bilo pomembno kdaj točno pride, bi vzel ali iz zaloge, ali pa to napisal v pogodbo. In tudi če bi mi takoj rekli 6 mesecov, bi ga glih tako kupil.


Madona, pazi, da ne boš na novo definiral rokov :shock: Tri mesece je tri mesece, tri mesece in dva tedna je tri mesece in dva tedna. Ni to salama, da bomo zaokroževali pri "dekah".

zelenik je napisal/-a:je bil nov avto naročen 14.3.2015 ustno je bilo dogovorjeno (so priče), da je dobava 2 do maksimalno 3 mesece, na pogodbi pa je napisano "cca. 3 mesece"


Prvo napako si naredil, ko si podpisal takšen nedefiniran rok. "Približno" pomeni odstopanje, lahko v +, lahko v -, zato na podlagi tega žal ne moreš ukrepat.

Jaz bi na tvojem mestu storil slednje - stopil do prodajalca in zahteval, da podpišeta novo pogodbo oz. naredita dodatek k pogodbi, v katerem bo natančno definiran datum dobave. V nasprotnem primeru bi zagrozil z odstopom pogodbe po 107. členu OZ-ja.

Odstop od pogodbe pred iztekom roka

107. člen

Če je pred iztekom roka za izpolnitev obveznosti očitno, da ena stranka ne bo izpolnila svoje obveznosti iz pogodbe, lahko druga stranka odstopi od pogodbe in zahteva povrnitev škode.


Po poteku novo definiranega datuma pa lahko odstopiš zaradi neizpolnitve pogodbe po 104. členu OZ.

Če je pravočasna izpolnitev bistvena sestavina pogodbe

104. člen

(1) Če je izpolnitev obveznosti v določenem roku bistvena sestavina pogodbe, dolžnik pa je v tem roku ne izpolni, je pogodba razvezana po samem zakonu.

(2) Vendar lahko upnik ohrani pogodbo v veljavi, če po preteku roka nemudoma obvesti dolžnika, da zahteva njeno izpolnitev.

(3) Če je upnik zahteval izpolnitev pogodbe, pa je ni v primernem roku dobil, lahko odstopi od pogodbe.

(4) Ta pravila veljajo tako v primeru, ko sta se pogodbeni stranki dogovorili, da se bo pogodba štela za razvezano, če ne bo izpolnjena v določenem roku, kot tudi takrat, kadar je izpolnitev pogodbe v določenem roku po naravi posla njena bistvena sestavina.


Akontacijo so ti dolžni vrniti v vsakem primeru, ne glede na to kaj si podpisoval. Ni važno, če v pogodbi piše, da v primeru odstopa kaj plačaš, saj to velja za odstop pred potekom roka, mi pa govorimo o odstopu zaradi neizpolnitve pogodbe, za kar veljajo kogentna pravila obligacijskega zakonika in jih takšne klavzule v pogodbah ne morejo derogirati.

Učinki razvezane pogodbe

111. člen

(1) Če je pogodba razvezana, sta obe stranki prosti svojih obveznosti, razen obveznosti za povrnitev morebitne škode.

(2) Če je ena stranka popolnoma ali deloma izpolnila pogodbo, ima pravico do vrnitve tistega, kar je dala.

(3) Če imata obe stranki pravico zahtevati vrnitev danega, veljajo za vzajemno vračanje pravila, ki veljajo za izpolnitev dvostranskih pogodb.

(4) Vsaka stranka dolguje drugi povračilo za koristi, ki jih je medtem imela od tistega, kar je dolžna vrniti oziroma povrniti.

(5) Stranka, ki vrača denar, mora plačati obresti od dneva, ko je prejela izplačilo.


Zakon je na tvoji strani, vprašanje je le, kako se boš znašel. Pravno podlago sem ti dal, ne pozabi poročati, kako se je izteklo.
Slika
 
zelenik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Ne nov 21, 2010 8:20 am

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a zelenik Ne jun 14, 2015 6:35 pm

Uff hvala za to, res zelo izčrpen odogovor in hvala za vse nasvete. Definitivno bom poročal, jutri namrevam stopiti do trgovca pa da vidim, kaj bodo povedali na štiti oči.
 
pleomax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 599
Pridružen: Po jul 07, 2014 3:46 pm

Re: Spoštovanje pogodbe?!?

Napisal/-a pleomax Ne jun 14, 2015 7:22 pm

Mi smo čakali na peugeota tudi dolgo pred leti. In siver je abto prišel mesec dni ali celo mesec in pol kasneje pa so tudi kar nekajkrat prestavili datum dostave,ampak so nam dali nadomestnega. Bilo je pa vseeno razumljivo,ker je bil nov model,ki se je tudi dobro prodajal in je bila večja vrsta za njega. Avtp je kasneje prišel pa mislim da so nam dali zaradi tega (sami od sebe) nekaj popusta.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov