Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Gricko Pe jun 26, 2015 6:42 pm

mah, eni tu pišete, da je 2 leti in več stara guma nova, če ni montirana in da bi jo brez problema dali gor...my ass!!!

če zličkaš gume v eni ali dveh sezonah, potem to res ni problem....če pa delaš bolj malo km in ti gume zdržije 4,5 ali 6 let, pa se ta začetna starost sigurno pozna!!! Lahko imaš ti nevem kakšne zaščite, 2013 letniok je vsaj 2,5 leta stara guma in sigurno nima enakih lastnosti kot jo ima nova nova....še bolj ša se bo ta razlika poznala čez 2, 3 leta!!

Sicer čisto sveže gume res niso najboljše, ampak več kot eno leto stare pa nebi kupoval!!!1 vsaj ne za enako ceno!!!

Saj ima veliko vulkanizerjev napisene letnike gum, in čim je guma 1 letnik ali 2 starejša je ponavadi tudi cenejša!!!

Jaz vem, da take gume za enako ceno nebi hotel.....če vas je pa tu gor dosti, ki vas to ne moti, potem pa tudi prav in kupujte " stare gume"
Jaz za sebe vem, da ne kupim niti ne rabljene gume, niti ne nove gume z staro letnico izdelave ( več kot 1 leto).....razen če je cena temu primerna!

Menjam gume na 4 avtih in vedno dobim sveže gume ( ob naročilu tudi omenim, naj gume ne bodo starejše kot 1 leto), še nikoli mi niso niti ponudili starih letnikov....
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a abbe Pe jun 26, 2015 7:50 pm

seprau ne gre se za varnost ampak ceno..
očitno bi vs dajal na avto 2 leti stare nove gume če bi ble one cenejše..
seprav sploh ni da vas mot letnik zarad varnosti amapk cene..
temu jst rečem,mah sploh nam napisal kaj rečem..

bi pa vs k tko zagovarjate varnost,prosu da date kaki link kjer je napisano da je 2 let stara nova guma slabša od nove nove...
Ni vse res kar napišem
 
kamal
Novinec
 
Prispevkov: 292
Pridružen: So maj 12, 2007 5:08 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a kamal Pe jun 26, 2015 8:26 pm

Jaz sem lansko leto tudi dobil dve zimski ravno tako 2 leti od proizvodnje (2012). Dal sem jih spredaj in nisem imel nikakršnih problemov. Imel jih bom pa 3 sezone.
Se vidmo ko se zagledamo.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a abbe Pe jun 26, 2015 9:15 pm

kamal je napisal/-a:Jaz sem lansko leto tudi dobil dve zimski ravno tako 2 leti od proizvodnje (2012). Dal sem jih spredaj in nisem imel nikakršnih problemov. Imel jih bom pa 3 sezone.


če si kupu kvalitetne gume tut čez 2 sezone ne bo težav...
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Gricko Pe jun 26, 2015 9:17 pm

@abbe

ne, ne gre se za ceno.....če boš prebral, boš videl, da sem napisal da vedno kupim nove gume ( zaradi mojega sloga vožnje in zaradi varnosti)

Pravim pa , da če se že odločiš za nakup starejše pnevmatike ( sigurno boljše kot če kupiš stare rabljene......pa kakor vem, se rabljene prekleto veliko prodajajo)
, potem naj bo cena te starejše pnevmatike temu primerna!! Saj ne pravim, da naj bo 50off, ampak po mojene ne more biti enaka cena za novo-novo gumo in za 3 leta staro - novo gumo

Skladiščenje: kaj imajo tam skoz enake - kontrolirane temperature, kontrolirano vlažnost....so skladišča brez oken ( torej brez UV ja)....vse to vpliva na gumo in 3 leta stara guma sigurno ni enaka novi gumi!! pika konec!
Mogoče se te spremembe ne opazijo prvo sezono ko jih uporabljaš, se pa sigurno opazijo po par letih......

Glede testov, ki dokazujejo, da je 2 leti stara guma slabša od nove......pokaži ti meni test, kjer pravijo da je enako dobra!
To so si zmislili vulkanizerji, da lahko prodajajo tudi starejše letnike kot nove.....

Še enkrat.
ne rečem da je 3 leta stara nova guma slaba, pravim pa, da nima več enakih lastnosti oz da jih čez njeno življensko dobo ne bo imela.
Torej naj bo tudi cena temu primerna!
potem pa naj se vsak sam odloči kaj bo vzel in kaj njemu paša

ps: v naši okolici je kar nekaj vulkanizerjev, ki imajo gume razporejene tudi po DOTih....in starejši je dot, nižja je cena
Imaš enako gumo samo starejši dot in je hitro 10% nižja cena kot jo ima nova guma.....starejši je dot, večji je popust in to se mi zdi čisto vredu!
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Kohec Pe jun 26, 2015 10:14 pm

Letnik 2015 in 2013 ne more biti isto. Če je guma starejša ne more biti ista cena kot čisto nova. Tako je pri vsaki stvari.
Sigurno bo imela starejša guma po štirih letih drugačne vozne lastnosti kot novejša.
Bodi vstrajen in zahtevaj kakšen dobropis - denarja ti sigurno ne bodo vrnili - pa ti naj jeseni brezplačno premontirajo zimske gume.
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Bat_zajla So jun 27, 2015 2:16 pm

Če je guma pravilno skladiščena, 2 leti ne bo naredilo nobene razlike.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a DePalmo So jun 27, 2015 2:40 pm

Se ne mislim prepirat in nekaj dokazovat, zame 1 leto ali več stara guma ni nova in je kot take nebom kupil. Če mi jo bo kdo hotel podtaknit, si bo samo naredil stroške ker jo bom zavrnil (kot že rečeno, kupujem samo preko neta).

Sicer pa, morate obstajat tudi taki katerim je 2 ali več let stara nerabljena guma - nova, da vam lahko prodajo to robo kot novo ;)
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Bat_zajla So jun 27, 2015 2:55 pm

DePalmo je napisal/-a:Se ne mislim prepirat in nekaj dokazovat, zame 1 leto ali več stara guma ni nova in je kot take nebom kupil. Če mi jo bo kdo hotel podtaknit, si bo samo naredil stroške ker jo bom zavrnil (kot že rečeno, kupujem samo preko neta).

Sicer pa, morate obstajat tudi taki katerim je 2 ali več let stara nerabljena guma - nova, da vam lahko prodajo to robo kot novo ;)


Evropske države:
Časovno opredeljenost skrajnega roka, v katerem se pnevmatike razumejo kot nove (v primeru ustreznega skladiščenja) in se kot taki lahko prodajajo, lahko najdete na primer v uzancah BS AU 50 iz Velike Britanije. Te navajajo, da je pnevmatika lahko stara 6 let, njihovo nacionalno združenje distributerjev avtoplaščev NTDA pa govori o petih letih od dneva proizvodnje.
Zveza nemške gumarske industrije, Zveza industrije avtoplaščev in Združenje vulkanizerjev Nemčije navajajo, da so pnevmatike nove, če so stare do pet let. Zanimivo je, da dokumenti omenjenih organizacij ne govorijo o tem, da se pnevmatike po preteku omenjenih obdobij ne morejo več prodajati oziroma da so neuporabni, temveč, da jih morajo pred prodajo oziroma uporabo pregledati strokovnjaki oziroma se mora pridobiti mnenje proizvajalca.


Če ti nekdo proda 2 leti staro pnevmatiko, ti ni dolžan vrniti denarja. To da ti zamenja ali vrne denar je čisto njegova dobra volja. Pač preden kupiš, preveriš koliko so stare in ni problema.
 
Uporabniški avatar
RedBull™
Moderator foruma
 
Prispevkov: 4314
Pridružen: So maj 08, 2004 8:47 am

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a RedBull™ So jun 27, 2015 2:57 pm

Tudi san gledam na to, da je novejši letnik na gumi, ko le te kupim.

So mi pa zanimivi vaši komentarji, ko večino ne moti... ampak iz mojih izkušenj lahko povem, še vedno, ko sem prodajal rabljene gume, je vsak gledal letnico.... potemtakem če kdo od vas pride, bom rekel, da je bila kupljena nova, s starejšim letnikom in samo eno sezono na avtu..

Grem stavit, da vsi junaki, ki vas pri novi pnevmatiki ne moti leto izdelave, da bi se pri rabljeni takoj zapičili v to.


Za lažjo primerjavo, če se pozna razlika ali ne, ne preverjajte pri letnih pnevmatikah, ampak pri zimskih.... že na otip bo razlika v prožnosti samih lamel.
Ko grobar s ceste me bo pobral,vedite da redbull smrti se ni bal.
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Bat_zajla So jun 27, 2015 4:06 pm

RedBull™ je napisal/-a:Tudi san gledam na to, da je novejši letnik na gumi, ko le te kupim.

So mi pa zanimivi vaši komentarji, ko večino ne moti... ampak iz mojih izkušenj lahko povem, še vedno, ko sem prodajal rabljene gume, je vsak gledal letnico.... potemtakem če kdo od vas pride, bom rekel, da je bila kupljena nova, s starejšim letnikom in samo eno sezono na avtu..

Grem stavit, da vsi junaki, ki vas pri novi pnevmatiki ne moti leto izdelave, da bi se pri rabljeni takoj zapičili v to.


Za lažjo primerjavo, če se pozna razlika ali ne, ne preverjajte pri letnih pnevmatikah, ampak pri zimskih.... že na otip bo razlika v prožnosti samih lamel.


Je nekaj drugega je kupovanje rabljenih pnevmatik. Jaz govorim za nove. Drugače pa nisem pristaš rabljenih pnevmatik. Kupiš nove in veš kaj imaš.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a matejxx So jun 27, 2015 4:29 pm

Samo je pa to vse skupaj povezano. Če ti kupiš nove gume letnik 2013, in jih nato čez 1 leto greš prodajat, jih boš sigurno težje prodal, kot pa če jih imaš letnik 2015, ali pa bo kupec ponujal manj denarja.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a ojnica Pe jul 03, 2015 8:01 pm

Normalno tele gume so že manj vredne od l.2015, to je za mene nateg, če so bile iste cene, kot za l.2015. Tud TV, mobi so precej znižani, ker so stare zaloge.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Firediver So jul 04, 2015 5:54 am

Že vedo, zakaj ne naredijo predpisa do kdaj so gume nove..bi se na zelo preprost način zadeve uredile! Zna pa biti, da bodo potem nove gume dražje, da bodo prodajalci še vedno imeli dobiček, ko bodo dajali popust na pretečene gume..
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a pskoda So jul 04, 2015 12:16 pm

Vulkanizer dobi starejšo gumo oz starejši letnik gume ceneje kot isti letnik kateri se trenutno odvija. Po domače povedano stvari iz zaloge sploh starejše zaloge so vedno ceneje
Lp
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a INFINITI Sr jul 08, 2015 2:43 pm

RedBull™ je napisal/-a:Tudi san gledam na to, da je novejši letnik na gumi, ko le te kupim.

So mi pa zanimivi vaši komentarji, ko večino ne moti... ampak iz mojih izkušenj lahko povem, še vedno, ko sem prodajal rabljene gume, je vsak gledal letnico.... potemtakem če kdo od vas pride, bom rekel, da je bila kupljena nova, s starejšim letnikom in samo eno sezono na avtu..

Grem stavit, da vsi junaki, ki vas pri novi pnevmatiki ne moti leto izdelave, da bi se pri rabljeni takoj zapičili v to.


Za lažjo primerjavo, če se pozna razlika ali ne, ne preverjajte pri letnih pnevmatikah, ampak pri zimskih.... že na otip bo razlika v prožnosti samih lamel.


jaz pa ne gledam - 2-3 leta gor dol - prav vseeno mi je; če ni bila montirana in uporabljana je isti K...
Cene so pa včasih nižje zaradi psihologije , ki se tukaj tudi kaže - staro ni novo.
Glede rabljene bi pa abosultno gledal letnik ja, ker to ni ista stvar. Ko je guma enkrat v uporabi se sprožijo procesi staranja. Trenja, trganja - vročine zunaj lala sedaj, ko gume kar rjave ratajo, kakšne se celo oljijo posledično in še pa še - seveda da to ni enako a ne?
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
noj
Novinec
 
Prispevkov: 216
Pridružen: To feb 03, 2009 11:09 pm
Kraj: Arja Vas

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a noj Sr jul 08, 2015 5:41 pm

RedBull™ je napisal/-a:Tudi san gledam na to, da je novejši letnik na gumi, ko le te kupim.

So mi pa zanimivi vaši komentarji, ko večino ne moti... ampak iz mojih izkušenj lahko povem, še vedno, ko sem prodajal rabljene gume, je vsak gledal letnico.... potemtakem če kdo od vas pride, bom rekel, da je bila kupljena nova, s starejšim letnikom in samo eno sezono na avtu..

Grem stavit, da vsi junaki, ki vas pri novi pnevmatiki ne moti leto izdelave, da bi se pri rabljeni takoj zapičili v to.


Za lažjo primerjavo, če se pozna razlika ali ne, ne preverjajte pri letnih pnevmatikah, ampak pri zimskih.... že na otip bo razlika v prožnosti samih lamel.


Zato sem pa jaz napisal, če bo imela gumo samo zase, naj jo ne moti preveč, če pa lahko gre kasneje v prodajo, potem pa le naj gleda na letnico.
Drugač je pa zanimivo brat stare, nove, pravilno hranjene. Naj vam povem, da če se zapeljete v savo boste vidli gume zložene v 'ribjo kost' par vrst eno vrh druge, spodnje so deformirane tako, da če jo bi odložil na tla ležeče bi bila v obliki črke L, tako je zvita, pri vulkanizerju jih pa potem pravilno zložijo, da grejo nazaj v svojo obliko. Zelo znan proizvajalec kvalitetnih pnevmatik, je celo serijo gum 'popravil', ko se je začela kriza, pa je blo par tisoč gum starih dve leti, pa še niso niti do vulkanizerja prišle... Tako da tudi letnica na gumi lahko laže. Ne vem, če je to pogosta praksa, pomoje ne, ampak možno pa je ;)
Ford Mondeo Wagon Titanium 1.6 SCTi Ecoboost (118KW)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a pskoda Po jul 13, 2015 11:30 am

pskoda je napisal/-a:Vulkanizer dobi starejšo gumo oz starejši letnik gume ceneje kot isti letnik kateri se trenutno odvija. Po domače povedano stvari iz zaloge sploh starejše zaloge so vedno ceneje


Da dodam še link za potrditev mojega posta - http://www.novegume.si/BRIDGESTONE_225- ... T2008.html
Lp
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Firediver Po jul 13, 2015 11:43 am

pskoda je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Vulkanizer dobi starejšo gumo oz starejši letnik gume ceneje kot isti letnik kateri se trenutno odvija. Po domače povedano stvari iz zaloge sploh starejše zaloge so vedno ceneje


Da dodam še link za potrditev mojega posta - http://www.novegume.si/BRIDGESTONE_225- ... T2008.html


7 let je pa 3,5x več od 2 let in ne bi več rekel, da je primerljivo..bi se kje dalo dobiti primer, da je 2 leti stara guma naprodaj za nižjo ceno od nove in bi tako potrdili, da jih vulkanizerji dobijo po nižji ceni ter prodajo kot novo novo?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a nejc1 Sr jul 15, 2015 9:09 pm

Sam še nisem videl bistveno manj kot 3 leta staro gumo na katero bi dali popust. In tudi ne vem zakaj bi dobil vulkanizer to ceneje, če se guma po pravilniku smatra kot nova. To da ti vulkanizer dobi gumo z npr. par mesecev starim DOT-om če to zahtevaš je samo njegova dobra volja (in ker pač ve, da bodo nekateri v nasprotnem primeru šli drugam..). In če jih ima pač tiste ne ravno najnovejše gume špara za nekoga ki ni pozoren ali niti ne ve za te oznake letnic itd.. Za trenutno DOT 2011 (mogoče 2012) ali manj pa so popusti in se najdejo hitro tudi po internetu...
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov