Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
ursh_
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: To jun 23, 2015 10:34 am

gume letnik 2013!?!

Napisal/-a ursh_ To jun 23, 2015 10:44 am

Pozdravljeni,

prejšnji teden sem pri vulkanizerju naročila nove letne pnevmatike, v petek so mi pnevmatike tudi dobavili in zamenjali.
Čez vikend smo pri pregledu ugotovili da so nam prodali in namontirali spredaj gume letnik 2015, zadaj gume letnika 2013!!!!!
Gume niso bile poceni, za štiri mischelinove pnevmetike smo odšteli 550€ da bomo ja imeli 4 leta mir, sedaj se pa vulkanizer izgovarja da 2 leti stara guma ni stara guma. Kdo pa meni jamči da so bile dve leti ustrezno skladiščene.

Kaj bi vi storili? Jaz vztrajam pri menjavi na nove pnevmatike, on pa mi pravi da lahko naroči nove ne garantira pa da bodo nove tudi prišle?!?

LP, ursh...
 
noj
Novinec
 
Prispevkov: 216
Pridružen: To feb 03, 2009 11:09 pm
Kraj: Arja Vas

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a noj To jun 23, 2015 11:02 am

Granatirati ti res ne more, da bodo prišle 2015 letnik, ker pošlejo iz skladišča vedno najprej staro zalogo ven. Če se ti da, vztrajaj, vedi pa, da če misliš met gume zase, ne bo nobene razlike. Osebno če bi jih menjal, bi jih zaradi boljšega počutja, in pa morebitne prodaje naprej, drugače pa tiste z letnikom 2015 ne bodo nič boljše ;)
Ford Mondeo Wagon Titanium 1.6 SCTi Ecoboost (118KW)
 
Uporabniški avatar
a_sist
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1526
Pridružen: To jun 26, 2007 8:36 am

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a a_sist To jun 23, 2015 11:34 am

To se takoj pogleda, ne pa ko imaš že montirane. Lahko tudi pred nakupom ekstra vprašaš/zahtevaš kater letnik bodo gume. jaz bi zahteval nove al pa znižanje cene za stare...
No escape from the mass mind rape...
 
Uporabniški avatar
honeybee
Novinec
 
Prispevkov: 267
Pridružen: Če jun 04, 2015 9:38 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a honeybee To jun 23, 2015 11:56 am

Pa se pozna kaj če je guma pravilno skladiščena v skladišču proizvajalca ali kakšnega zastopnika? Ima zato slabše lastnosti?

lp
darkside
 
GrEgEcN95
Novinec
 
Prispevkov: 405
Pridružen: Po jun 21, 2010 4:29 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a GrEgEcN95 To jun 23, 2015 12:02 pm

Ne
"A clever person solves a problem. A wise person avoids it."
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a INFINITI To jun 23, 2015 12:38 pm

Vulkanizer ima prav. Pa sej niso iz sira narejene.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a matejxx To jun 23, 2015 1:29 pm

noj je napisal/-a:Granatirati ti res ne more, da bodo prišle 2015 letnik, ker pošlejo iz skladišča vedno najprej staro zalogo ven.


O, pa ti lahko garantirajo če to zahtevaš. Za zimske in letne gume sem zahteval, da želim imeti nove gume (zadnji letnik) in sem jih tudi vedno dobil. Res je, da če je guma pravilno skladiščena ni problem imeti starejši letnik. Toda če kupujem novo, hočem novo. In do sedaj sem tudi vedno dobil novo. Toda moraš pa to zahtevat, in ko jih dobiš tudi takoj preverit. Vsi hočejo najprej porabiti staro zalogo, in zato jo dajo takemu, ki izrecno ne reče za nove.

Drugače pa vulkanizer ni naredil ničesar narobe. In ti ni dolžen dati drugih gum, če se nista prej dogovorila, da želiš novi letnik.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a nejc1 To jun 23, 2015 2:40 pm

Točno tako, ti bi moral preden so se gume naročile zahtevati nov letnik, drugače imajo vulkanizerji popolnoma pravico prodajat gume stare do 3 leta (mislim da tu nekje) kot nove. Sicer pa gume ne bodo imele nič slabših lastnosti kot tiste 2015 letnik, tako da ti ni treba skrbet in gnjavit za menjave, ker zastonj ti sigurno ne bodo menjali in si delali stroškov...
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a abbe To jun 23, 2015 2:47 pm

ma dj kva komplicirate.
če niso bile namontirane na avto so NOVE.
in če so ble 2 leti nekje v skladišču pač so ble tm.
sj kok gum je pa lahko narobe skladiščenih?
sj so vsa skladišča pokrita....
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2358
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a DePalmo To jun 23, 2015 3:52 pm

Torej če so gume stare 10 let in niso bile nikoli montirane so nove?

Tukaj se na žalost nebo kaj veliko rešilo, edino če bo šel vulkanizer vam na roke. Sem sam tudi že zahteval nove gume in sem dobil dve leti stare (naročila preko neta), zadnjih par naročil pa nisem tega nič povdarjal, pa sem dobil najstarejše stare 2 meseca. Sem pač zamenjal firmo kjer naročam in kjer vejo kako se streže takim stvarem.
Pri vuklanizerjih pa osebno ne jemljem več gum, so enostavno predragi, denarja pa nimam da bi ga metal stran za njihove provizije.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Ivan36 To jun 23, 2015 4:02 pm

Ma kera MONA da starejše gume zadaj :DDD :huh:
Čez vikend smo pri pregledu ugotovili da so nam prodali in namontirali spredaj gume letnik 2015, zadaj gume letnika 2013!!!!!

Vedno daš NOVE-jše gume ZADAJ ! Pogonske so lahko na 2 mm za prednji pogon ! pa so še vodljive po zalitih cestah. Za zadnji pogon pa nebi več imel pod 4/3mm profila, je kar lepo vijugalo po AC v nalivu :DDD
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5036
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a sašo5 To jun 23, 2015 5:19 pm

to kar ti pišeš so bučke, kajti 2015 in 2013 so NOVE OBOJE in nikoli montirane z enakim profilom......če pa gremo že v nijanse, upam trdit, da ta 2013 ima celo boljši oprijem - poudarjam nijanse...

ursh_ je napisal/-a:
da bomo ja imeli 4 leta mir, sedaj se pa vulkanizer izgovarja da 2 leti stara guma ni stara guma. Kdo pa meni jamči da so bile dve leti ustrezno skladiščene.

.

nekje sem enkrat prebral, da se pod "novo" (čeprav je to tvoje tudi novo) lahko prodajai do 15 mesecev od oznake na gumi - če je starejše se lahko proda pod "novo" - je pa meja 4 leta, potem prodaja ni več možna_ampak stranki treba to povedat in dodaten popust ponudit...
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Godward To jun 23, 2015 5:38 pm

Ivan36 je napisal/-a:Ma kera MONA da starejše gume zadaj :DDD :huh:
Čez vikend smo pri pregledu ugotovili da so nam prodali in namontirali spredaj gume letnik 2015, zadaj gume letnika 2013!!!!!

Vedno daš NOVE-jše gume ZADAJ ! Pogonske so lahko na 2 mm za prednji pogon ! pa so še vodljive po zalitih cestah. Za zadnji pogon pa nebi več imel pod 4/3mm profila, je kar lepo vijugalo po AC v nalivu :DDD


Stari daj prečitaj vredi še enkrat :DDD
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a abbe Pe jun 26, 2015 7:23 am

DePalmo je napisal/-a:Torej če so gume stare 10 let in niso bile nikoli montirane so nove?

Tukaj se na žalost nebo kaj veliko rešilo, edino če bo šel vulkanizer vam na roke. Sem sam tudi že zahteval nove gume in sem dobil dve leti stare (naročila preko neta), zadnjih par naročil pa nisem tega nič povdarjal, pa sem dobil najstarejše stare 2 meseca. Sem pač zamenjal firmo kjer naročam in kjer vejo kako se streže takim stvarem.
Pri vuklanizerjih pa osebno ne jemljem več gum, so enostavno predragi, denarja pa nimam da bi ga metal stran za njihove provizije.


seveda se bojo na forumu najdli primerki ,ki niso pri volji za normalno debato in bodo pač šli v ekstreme.
jst sm mnenja da 2 leti straa guma ki nikol ni bla nikamor namontirana in je bla pravilno skladiščena je še vedno nova.
sam bi jo brez pomisleka dal na avto,ker vem da ko bi bla stara 5 let bi bla že brez profila.
glede na sestave današnjih gum pa 5 let stara guma(dobrega proizvajalca) ni slaba na oprijemu v mokrem...
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a Firediver Pe jun 26, 2015 7:53 am

Evo, račun s krčmarjem!

http://www.ti.gov.si/si/vprasanja_in_od ... nje_00189/

Vse ostalo lahko tuhtamo in premlevamo, ampak če ni predpisa o tem, potem ni rešitve - al imate vsi prav ali pa ste vsi zgrešili!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
X-Hair
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5000
Pridružen: Če sep 26, 2002 7:21 pm
Kraj: Fant od Fare

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a X-Hair Pe jun 26, 2015 8:25 am

Človek komaj nabral za 4 nove gume, sedaj morajo biti pa ultra oh in sploh ni da ni po njegovi meri. In kaj pol če so letnik 2013 in so bile 550€? Daj manjšo colo na avto, pa bo pol manj. Ljudje, vi ste izgubil realna tla pod nogami. Vsi nekaj zahtevajo, vse novo in več ali manj se svet ne vrti samo okoli enega.

Ko vse vas tako moti, če so stare. Ste se že vprašali, kako je z gumo, ko jo mate en mesec na avtombilu v dežju, suhem, mrzla jutra, pregrete popoldneve. Nič ji ne manjka, ane. Tudi po enem letu ji nič ne manjka, sam manj profila je pa za kakšen procent manj drži v dežju. Ampak po pisanju sodeč, bi mogla razpazt, ko je toliko dejavnikov, ker če je že v skladišču je vse narobe. JA, tudi sam sem dobil staro gumo nekaj čez dve leti. Zafukam na avto, povedal vulkanizerju, da če ne bo držala v mokrem jo dobi nazaj. Vse je blo OK in znucal tudi tole, kot vsako poprej. :roll:
SlikaSlika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2358
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a DePalmo Pe jun 26, 2015 9:38 am

Predpisa, ki bi urejal, koliko so lahko stare pnevmatike, da se lahko prodajajo kot nove, ni. Razna nacionalna združenja distributerjev smatrajo, da se lahko pnevmatike prodajajo kot nove še 3 do 5 let po izdelavi.


In s tem se debata zaključi. Za nekoga bojo nove tudi 2 (ali več) let stare gume, za nekatere pa pač ne.

Proizvajalci avtomobilov pa običajno priporočajo menjavo pnevmatik nekje po 6 letih.


To je tut tko, odvisno v kateri državi si. (baba čula: ) Pri nas je 6 let, na severu je manj, a na Japonskem je 8-10 let. Pač nekatere gume spustijo prej, nekatere pa manj. In ko se govori o starosti, se vedno govori da gume postanejo trde ker se zmes spreminja. Torej, ko se je skladiščila se je zmes spreminjala, kajne? Ali takrat guma "vidi da leži" in se ne stara sploh?
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a pskoda Pe jun 26, 2015 9:41 am

Če gume zličkaš v 1 do 2 sezon nima veze, če jih ima pa +4 sezone je čisto druga situacija in osebno bi zahteval druge ali povrnitev določene vsote denarja, ker on itak dobi ceneje starejši letnik.
Podobna situacija je nov avto. Če avto stoji nekje v garaži 2 leti dobiš večji popusti, ki ga pri novemu ne dobiš toliko kar je čisto fer za prodajalca in kupca
Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a esem Pe jun 26, 2015 11:00 am

Ni podobna situacija, ker gume načeloma niso namenjene poprodaji (starih), avti pa so in imajo ob poprodaji (starih) že v štartu zaradi letnika nižjo vrednost, zato morajo imeti tudi ob nakupu novega (torej dve leti starega) nižjo ceno.

Zmes se v skladišču praktično ne spreminja (guma je tudi zaščitena s premazom proti oksidaciji in še čem), spreminja se šele z uporabo zaradi notranje toplote, temperaturnih sprememb, tu so lahko še notranje strukturne spremembe zaradi zvijanja (tega je bolj malo ob normalni uporabi) ipd.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: gume letnik 2013!?!

Napisal/-a matejxx Pe jun 26, 2015 1:27 pm

Zakaj pa bi kupil dve leti stare gume, če pa jih plačam enako kot nove? Saj ni noben problem, zahtevat pri nakupu nove gume, ker jih tudi dobiš. Samo moraš pa to povedati pred naročilom.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov