Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
matjazpet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: So avg 31, 2013 2:27 pm

Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a matjazpet Če sep 15, 2016 11:02 am

Pozdrav,

obračam se na vas, da mi pomagate razjasniti situacijo. Konec tedna sem imel trk na parkirišču pred trgovino Lidl, ki je na Litijski cesti v Lj.
Ko sem zapuščal parkirišče po vozišču parkirišča proti izhodu, me je v levi bok spredaj zadelo vozilo, katero je vzratno zapuščalo parkirno mesto. Vozilo me je zadelo z njegovim zadnjim delom vozila(odbijač).

Skica trka je vidna tukaj http://shrani.si/f/1T/10a/3wcRtYkg/situacija.jpg . Jaz sem vozil "zeleno" vozilo; drugi udeleženec pa "rdeče".

Oba vpletena sva bila mnenja, da je kriv drugi. Jaz kot voznik "zelenega" sem bil mnenja, da je kriv voznik "rdečega" vozila, ker naj bi mi odvzel prednost.
Voznik "rdečega" vozila pa je bil mnenja, da sem pripeljal preveč po levi strani vozišča. Naj omenim, da vozišče ni razdeljeno na levo in desno; se pravi je brez sredinske črte.
Ko je voznik "rdečega" vozila vozilo vzratno, ni imelo prižganih smernikov, zato ga tudi opaziti nisem mogel pravočasno.

Trk se je zgodil v trenutku, ko je bilo "rdeče" vozilo cca 1m izven parkirnega mesta. "Rdeče" vozilo me je tako z njegovim zadnjim odbijačem zadelo v levi bok spredaj(blatnik, levo prednje kolo, in odbijač na levem boku).

Ker se nismo mogli zmenit, kdo je krivec in ker je "rdeče" vozilo imelo "kasko" zavarovanje, je sopotnica "rdečega" vozila poklicala policijo. Po prihodu policije sta policaja najprej rekla, da se jima zdi, da je za prometno nesrečo krivo "rdeče" vozilo, katero je vzratno odvzelo prednost "zelenemu", katero je peljalo po prednostnem vozišču.

Po pregovarjanju je policaj povedal, da bo tudi mene kaznoval, zaradi napačne vožnje, ker naj se ne bi držal vožnje po desni strani cestišča. Meni je policaj izdal plačilni nalog po 37.členu 5.odstavek zveza 3; znesek globe 120€. Plačilni nalog sem podpisal; pravtako sem podpisal "Zapisnik o izjavi kršitelja", kjer sem dal izjavo, da nisem kriv za nesrečo.
Na tej "Izjavi" je tudi mnenje policije, kjer je napisano nekako takole:
" "zeleno" vozilo ni vozilo po desni strani smernega vozišča brez označenih prometnih pasov, zaradi česar je prišlo do trčenja med voznikom "rdečega" vozila, kateri je vzratno vozil iz parkirnega mesta. Iz zgoraj omenjenega izhaja, da je voznik "zelenega" vozila kršil pravilnik cestnega prometa 3.odst. 37 člena. Dokazi:izjava udeležencev "rdečega" vozila in ogled kraja PN"

Kakšno kazen oz. kaj je napisal "rdečemu" vozilu ne vem, ker je oba obravnaval ločeno.
Ko sta policaja opravila svoje; smo tudi do konca izpolnili evrospko poročilo, kjer nobeden od udeležencev ne priznava krivde.

Pred trgovino je tudi kamera, ki obrnjena na ta del parkirišča, kjer se je zgodil trk; vendar policija ni pridobila posnetkov. Ne vem ali to policija še lahko naredi?

Z evropskim poročilom sem se odpravil na zavarovalnico voznika "rdečega" vozila, kjer so naredili slike poškodb in naredili zapisnik. Ko je agent videl zapisnik od policaja(se pravi ta zapisnik, ki je omenjen zgoraj) pa mi je rekel, da kolikor je napisano v tem zapisniku, da deluje kot da sem jaz krivec za nesrečo. To me je negativno presenetilo.
Sedaj ne vem več ali naj plačam globo ali naj se pritožim in ne plačam prekrška?

Z zavarovalnicami, policaji in njihovimi zapisniki sem imel v preteklosti že slabe izkušnje, kjer sem ponavadi potegnil ta kratko.
Bojim se namreč, da bi se zavarovalnica odločila za deljeno krivdo ali še slabše, za vse okrivilo mene(kot voznika "zelenega" vozila).


Če se komu da tole brati in pomagati z nasvetom se zahvaljujem v naprej.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a ban Če sep 15, 2016 11:11 am

Po moji kmečki logiki je kriv tisti, ki je rinil iz parkirnega boksa ven, saj se ni prepričal če to lahko stori varno. Kako bi pa bilo, če bi ti prišel po uvozu po drugi strani vozišča, torej po desni in bi se zaletel vate?
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a čare Če sep 15, 2016 11:30 am

Kriv je un ki je rinil iz parkinga. Res je da ti nisi vozil po svoji strani ampak si bil zato tudi kaznovan...
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a emozul Če sep 15, 2016 11:31 am

Drugače mislim, da bi tale člen moral veljat
56 člen
Voznik mora pri vključevanju v cestni promet ali v promet na prednostno cesto pustiti mimo vsa vozila, ki vozijo po prometnem pasu, na katerega se vključuje, pri prečkanju prometnega pasu pa vozila, katerih smer vožnje seka:


in 42 člen
Preden zapelje na drug prometni pas in pred vsako drugo spremembo smeri vožnje, premikom vozila ali vključevanjem v promet, se mora voznik s pogledi v vzvratna ogledala in preko ramena, da premosti mrtvi kot ali kako drugače prepričati, da to lahko stori brez nevarnosti za druge udeležence cestnega prometa ali premoženje.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a nejc1986 Če sep 15, 2016 2:35 pm

Povzrocitelj je tisiti ki je opravil premik vozila,ne da se ob tem preprica ce lahko to varno stori... torej ta ki je rikvercal...

Ti si pa za svoj prekrsek dobil kazen in to je to ,kar se tice tvoje "napake".

Jst osebno bi se z vso papirologijo zglasil na pol.postaji,kjer so obravnavali nezgodo in čigar policaji so na kraju dogodka "dolocili"voznika drugega vozila kot krivca...

Javi kako se zadeva razpleta....
 
Uporabniški avatar
Speedfighter
Uporabnik
 
Prispevkov: 1323
Pridružen: Če feb 17, 2005 3:57 pm
Kraj: Domžale

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a Speedfighter Če sep 15, 2016 5:49 pm

Za zavarovalnice bo tole verjetno deljena krivda...en je rinil iz parkinga brez smernikov, se pa lahko zagovarja, da iz smeri, do koder je zapeljal rikverc (kot navedeno 1m), ni bilo nobenega vozila.
Drugi se bo zagovarjal, da je bil on na vozišču, prvi pa je iz parkinga zapeljal vanj...je pa res, da do trka ne bi prišlo, če ne bi vozil tako kot je navedel-glede na to, da naj bi bil trk 1m od parkiranih vozil in da je vozišče videti kar široko.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a dzuro.na.izi Če sep 15, 2016 6:43 pm

Jst sm mnenja da je kriv un k je rinu ven iz parkirisca brez signalizacije. To da si ti vozu prevec po levi nima nobene veze.

Jst sm mel isto situacijo ko sm 1x rikverc rinu ven in oplazu avto ki je sel mimo in mi je blo takoj jasno da sm jst nardil napako. Na sreco ni blo skode.

On se samo zgovarja ker noce placat skode.
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a Nikola_Tesla Če sep 15, 2016 8:04 pm

Se pravi povzročitelj ne prizna krivde kako se pravilno postopa ?

Lp.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a Kohec Če sep 15, 2016 8:17 pm

Zna biti, da bo krivda na koncu obojestranska. Ti si vozil preveč po levi, drugi pa je rinil ven ne da bi se prepričal. A policaji so pa samo kasirali in rep med noge. Pojdi na postajo, zahtevaj da ti zadevo pojasnijo, zahtevaj naj pregledajo video posnetek, sicer boš na koncu ti potegnil ta kratko. Zavarovalnice so itak sama banda, znajo samo kasirati, ko je pa potrebno kaj izplačati so pa problemi.
 
matjazpet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: So avg 31, 2013 2:27 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a matjazpet Pe sep 16, 2016 9:03 am

Nikola_Tesla je napisal/-a:Se pravi povzročitelj ne prizna krivde kako se pravilno postopa ?

Lp.


Nobeden od naju ne priznava krivde.
 
matjazpet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: So avg 31, 2013 2:27 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a matjazpet Pe sep 16, 2016 9:07 am

Tudi jaz sem mnenja, da je kriv ta, ki je šel vzratno ven iz parkinga.

Ja bojim se tega, da bi bila krivda deljena, ker se res ne počutim krivega. Bom poizkusil na policiji, če me bodo sprejeli, da mi pojasnijo zadevo in da jih zaprosim, da pogledajo posnetek kamere.

Kaj pa kazen, ki sem jo prejel; jo plačam ali ne? Ali s tem, ko jo plačam, že avtomatsko priznavam svoj del krivde?

Aja, pa hvala vsem za odgovore.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a nejc1986 Pe sep 16, 2016 9:31 am

Kazen placej in to ni priznavanje krivde za nesreco... pac policaj je ugotovil da si storil prekrsek,voznja ne ob desnem robu...

Za razresitev kdo je kriv,pa tako kot sem ze jaz in še nekdo drug rekel... pojdi na PP in naj ti pomagajo...
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a lancia hf Pe sep 16, 2016 2:41 pm

Trk se je zgodil v trenutku, ko je bilo "rdeče" vozilo cca 1m izven parkirnega mesta. "Rdeče" vozilo me je tako z njegovim zadnjim odbijačem zadelo v levi bok spredaj(blatnik, levo prednje kolo, in odbijač na levem boku).

Se pravi si ti peljal samo cca 1m stran od parkinga, ki je na drugi strani cestišča.............. Kdo je potem kriv pri tako široki cesti čeprav ni sredinske črte :?:
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
matjazpet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: So avg 31, 2013 2:27 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a matjazpet Pe sep 16, 2016 5:59 pm

Bil na PP; policist je prišel(pohvalno) in pojasnil zadevo. Za policista je to deljena krivda, video posnetka kot kaže ne bo šel gledat. Škoda:(
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a uros11 Pe sep 16, 2016 6:20 pm

Deljena krivda je pojem iz odškodninskega prava, ne pa prekrškov. Si ziher, da si policaja spraševal o prekršku?
 
matjazpet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: So avg 31, 2013 2:27 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a matjazpet Pe sep 16, 2016 6:51 pm

uros11 je napisal/-a:Deljena krivda je pojem iz odškodninskega prava, ne pa prekrškov. Si ziher, da si policaja spraševal o prekršku?



Glede prekrška sem jaz dobil to kar je zgoraj omenjeno, kakšen prekršek pa je dobil drugi udeleženec pa ne vem, ker mi to policist ni povedal.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a čare Pe sep 16, 2016 8:45 pm

lancia hf je napisal/-a:Trk se je zgodil v trenutku, ko je bilo "rdeče" vozilo cca 1m izven parkirnega mesta. "Rdeče" vozilo me je tako z njegovim zadnjim odbijačem zadelo v levi bok spredaj(blatnik, levo prednje kolo, in odbijač na levem boku).

Se pravi si ti peljal samo cca 1m stran od parkinga, ki je na drugi strani cestišča.............. Kdo je potem kriv pri tako široki cesti čeprav ni sredinske črte :?:

Če bi se peljal v kontra stran bi lahko bil še bližje.Kriv je un ki je rinil iz parkinga in se ni prepričal,zna pa bit deljena krivda na zavarovalnici ja.
Z odvetniki bi se zadeva rešila v prid vozila ki se je vozil....
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a lancia hf Pe sep 16, 2016 10:45 pm

Res je, če bi se peljal kontra ......... Ker se pa ni in, ker se ni držal svojega roba je pač tudi on kriv in ne samo vozilo, ki je zapeljalo iz parkirišča
Pač en se ni vozil po svoji strani drugi se pa ni prepričal ali lahko varno zapusti parkirni prostor........... Tako da težka bo kaj več dosegel kot pol pol
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a čare So sep 17, 2016 12:01 pm

Recimo pa da je prehiteval kolesarja....Tukaj je 100 hudičev samo še vedno je kriv un ki je rinil iz parkinga.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Kdo je kriv za trk na parkirišču

Napisal/-a limas So sep 17, 2016 12:29 pm

Zavarovalnice se zadnje čase vedno bolj poslužujejo trika "deljena" krivda. V tem primeru se ne izplača škoda nobenemu. Zmaga za zavarovalnico.
Pri klicanju policistov pa se po pravilu dobi denarna kazen, če je le možno za oba.

Žal so tvoj primer odločile "priče" v drugem avtu. V primeru, da bi jih imel tudi ti, bi lahko upal na razrešitev primera v tvojo korist.

Po mojem poznavanju zakonodaje je krivec tisti, ki se ne prepriča, če lahko varno spelje s parkirišča. Koliko pa si resnično vozil preblizu parkiranih vozil (in če sploh si), pa je edini verodostojni dokaz kamera. V kolikor si prepričan v svoj prav in si pripravljen iti do konca, te na sodišču reši le posnetek kamere.

LP
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov