Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
Kifeljčar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr okt 11, 2023 6:43 pm

Vračilo avta

Napisal/-a Kifeljčar Če okt 12, 2023 5:03 pm

Živijo,
punca je pred dvemi tedni kupila rabljen avto v avtohiši. Ni vedela, da ga lahko pred nakupom pregleda avtomehanik niti ji ga niso dali na testno vožnjo, ker tega kao ne delajo. Gre za veliko slovensko avtohišo. To da je avto kljub temu kupila je bedarija, ampak sedaj nimamo kaj.
Prejšnji teden smo ga peljali preventivno na pregled k avtomehaniku, ki je odkril veliko velikih resnih napak, zato želimo ta avto vrniti. Smo zelo presenečeni, da so ji tak avto sploh prodali.
Govorili smo z dvema odvetnikoma, ki pravita, da nam kupnina pripada, avtohiša pa trdi, da morajo po novem zakonu najprej napake odpraviti, šele v primeru, če tega ne bi naredili lahko zahtevamo kupnino. Mi popravila avta ne želimo, saj je avto res v 3pm, niti ne želimo npbenega sodelovanja več s to avtohišo.

Kakšna je sedaj pravilna pravna razlaga glede vračila kupnine?
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a HitriZajcek Če okt 12, 2023 5:40 pm

Prvi zadetek na Googlu: https://www.informiran.si/portal.aspx?c ... rna-napaka

Kar piše pod "Stvarna napaka - neskladnost".

Vaš odvetnik je tisti, ki bo povedal kakšne opcije ima punca, ne pa avtohiša. Avtohiša se potem lahko zahtevanega drži (in je zadeva rešena z najmanj stresa za vse vpletene) ali pa se ne drži in potem greste naprej s prijavo (tržna inšpekcija) in tožbo, kar bo na koncu avtohišo stalo precej več, bo pa punca nekaj časa očitno brez avta in brez kupnine, če je avto res tako zanič.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Vračilo avta

Napisal/-a D12J12 Če okt 12, 2023 5:44 pm

Odvetnika v avto in do avtohiše. Veliko ljudi samo grozi, zato bodo poskusili vse, ampak če bo tam odvetnik bodo stvari stekle.
 
Kifeljčar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr okt 11, 2023 6:43 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a Kifeljčar Če okt 12, 2023 5:47 pm

HitriZajcek je napisal/-a:Prvi zadetek na Googlu: https://www.informiran.si/portal.aspx?c ... rna-napaka

Kar piše pod "Stvarna napaka - neskladnost".

Vaš odvetnik je tisti, ki bo povedal kakšne opcije ima punca, ne pa avtohiša. Avtohiša se potem lahko zahtevanega drži (in je zadeva rešena z najmanj stresa za vse vpletene) ali pa se ne drži in potem greste naprej s prijavo (tržna inšpekcija) in tožbo, kar bo na koncu avtohišo stalo precej več, bo pa punca nekaj časa očitno brez avta in brez kupnine, če je avto res tako zanič.


Hvala, vendar kot smo razumeli, napisano velja za stari zakon.

To zagovarja avtohiša:
(1) V primeru neskladnosti blaga je potrošnik, ki je o neskladnosti blaga obvestil prodajalca, pod pogoji in v vrstnem redu iz tega odseka, upravičen da:

1. zahteva od prodajalca brezplačno vzpostavitev skladnosti blaga;

2. zahteva znižanje kupnine v sorazmerju z neskladnostjo ali odstopi od prodajne pogodbe in zahteva vračilo plačanega zneska.

Odvetnik trdi, da to ni res, da lahko takoj zahtevamo vračilo vplačanega zneska.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Vračilo avta

Napisal/-a boštjan_01 Če okt 12, 2023 8:09 pm

Jaz bi zahteval denar nazaj. Ko bi mi v avtohiši predlagali druge opcije, bi jih prekinil in sploh ne bi poslušal njihovih predlogov. Samo denar nazaj, ostalo me ne zanima. Zelo pomembno je, da jih sploh ne pustiš do besede. Udariš po mizi in zagroziš z novinarji.
Zakoni so napisani tako, da dopuščajo več možnosti. Nikoli ne gre tako strogo po vrstnem redu, stvar dogovora.
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: Vračilo avta

Napisal/-a Bucko99 Če okt 12, 2023 8:12 pm

Lahko opišeš za kakšen avto se gre, in kakšne so napake ?
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a emozul Pe okt 13, 2023 6:37 am

Mene pa bolj zanima, zakaj se ne napise za katero avtohiso gre.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a Firediver Pe okt 13, 2023 7:40 am

Ker utegne avtorju teme pokvariti situacijo na sodišču, če pride do najslabšega scenarija.

Najboljša pot je, da daš pooblastilo odvetniku, ki sestavi dopis, ki ga pošlje avtohiši. Pogovori naj potekajo na relaciji avtohiša - odvetnik, ker pritoževanje fizične osebe noben ne posluša, z odvetnikom pa pri pravni osebi (avtohiša) dosežeš to, da zadevo vzame resno in po regelcih.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 917
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Vračilo avta

Napisal/-a radar Pe okt 13, 2023 10:53 am

boštjan_01 je napisal/-a:Jaz bi zahteval denar nazaj. Ko bi mi v avtohiši predlagali druge opcije, bi jih prekinil in sploh ne bi poslušal njihovih predlogov. Samo denar nazaj, ostalo me ne zanima. Zelo pomembno je, da jih sploh ne pustiš do besede. Udariš po mizi in zagroziš z novinarji.
Zakoni so napisani tako, da dopuščajo več možnosti. Nikoli ne gre tako strogo po vrstnem redu, stvar dogovora.


Ali ti to pišeš iz svoje izkušnje?
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Vračilo avta

Napisal/-a Kristjan123 Pe okt 13, 2023 11:02 am

boštjan_01 je napisal/-a:Jaz bi zahteval denar nazaj. Ko bi mi v avtohiši predlagali druge opcije, bi jih prekinil in sploh ne bi poslušal njihovih predlogov. Samo denar nazaj, ostalo me ne zanima. Zelo pomembno je, da jih sploh ne pustiš do besede. Udariš po mizi in zagroziš z novinarji.
Zakoni so napisani tako, da dopuščajo več možnosti. Nikoli ne gre tako strogo po vrstnem redu, stvar dogovora.


Morda ne bi bilo odveč če bi imel konkretna dejstva preden kogarkoli obesiš na križ. Trenutno je napisal samo, da "saj je avto res v 3pm" in da bi ga rad vrnil

pa ne da zagovarjam prodajalca...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Vračilo avta

Napisal/-a RedBaron Pe okt 13, 2023 2:03 pm

Hja, ne vem ne spoznam se toliko na zakone glede vračanja kupnine, ampak, a ni v zakonu nekih 8 dni, da lahko blago vrneš, če ti ne ustreza?

Če ste avto kupili... zdaj je kar je... naj vam ga vsaj pošteno zrihtajo, vseeno boljše kot pa na lastne stroške rihtat! Prej je potrebno gledati. Vem da je lahko bit pameten, ampak tako je... tudi jaz sem se že "nategnil"... in "nič nočem imeti več s to avtohišo" je rahlo... ne vem... nezrelo...
Ali pa se probajte dogovoriti za menjavo.... ziher imajo kakšen v redu avto!!

Želim vam uspešno rešitev situacije!
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Vračilo avta

Napisal/-a boštjan_01 So okt 14, 2023 6:17 am

Mnenje sem podal na podlagi znanih informacij. Če se avtorju teme ne ljubi bolj potrudit za brezplačni nasvet, je to njegov problem in naj drago plačuje odvetnika. Meni je vseeno kako bo rešil situacijo.
Lahko bi še dodal kakšen nasvet ali predlog, ampak očitno to nekaterim ni všeč.
Izkušnje imam tudi že z sodiščem in odvetniki (ne za avto) in tudi drugače. Nekajkrat sem že omenil da imam s.p.. Kot s.p.-jovec se moraš znajti in reševat probleme sproti. Ne moreš si privoščiti in čakati, da ti bodo drugi reševali, sicer propadeš še preden zaživiš.
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a clio05 Ne okt 15, 2023 11:30 pm

Pravilna razlaga je da si sami porihtate avto in vozite dalje. ;)
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 652
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a alexwell Po okt 16, 2023 11:15 am

včasih mehaniki tudi strašijo po nepotrebnem in povzročijo paniko.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Vračilo avta

Napisal/-a Firediver Po okt 16, 2023 12:11 pm

Je dobro imeti za prijatelja: dobrega dohtarja, dobrega pravnika in dobrega mehanika.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov