Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
opelcar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 87
Pridružen: Ne mar 23, 2008 10:34 pm

Nakup avta

Napisal/-a opelcar Pe dec 15, 2023 7:11 pm

Dober dan

Kot drugi avto sva kupila z zeno avto do 1500€. Vem da ne moreš pričakovati veliko za ta denar. Vendar mislim, da naju je prodajalec napizdil z avtom. Vsaj je avto po pol letih lastništva prodal, z izgovorom da je kupil drug avto bolj prestižen in da 3 avtov ne rabi. Po dveh tednih uporabe avto se začela prižigati in ugašati lučka za servis. Včeraj sem bil pri mehaniku za priklop na tester, nakar reče da je napaka na kablu, da je precvikan ali na motornem računalniku. Prodajalec več ne dviguje telefon na facebooku ne odpiše. Kaj lahko storim?

Lp
 
MORDOR
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: To maj 19, 2009 10:19 am

Re: Nakup avta

Napisal/-a MORDOR Pe dec 15, 2023 7:24 pm

Oprosti ampak bilo bi odlično če bi vedeli za kateri avto gre. Verjetno si ga kupil po sistemu videno kupljeno. Kaj veliko ne moreš. Naj ti mehanik diagnosticira zadevo.
Življenje ni praznik,ampak delovni dan!
 
opelcar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 87
Pridružen: Ne mar 23, 2008 10:34 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a opelcar Pe dec 15, 2023 7:36 pm

MORDOR je napisal/-a:Oprosti ampak bilo bi odlično če bi vedeli za kateri avto gre. Verjetno si ga kupil po sistemu videno kupljeno. Kaj veliko ne moreš. Naj ti mehanik diagnosticira zadevo.


Opel meriva. Mehanik mi je diagnociral zadevo in pravi da je kabel precvikan kjer ali pa motorni računalnik zajebavle.
 
MORDOR
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: To maj 19, 2009 10:19 am

Re: Nakup avta

Napisal/-a MORDOR Pe dec 15, 2023 7:43 pm

Če ti je Kranj blizu je odličen za teke diagnostike Bosch servis Draksler. Pa vseeno vztrajaj vzpostaviti stik s prodajalcem. Čeprav ponavadi je to težko. Še posebej če je prej vedel za napako.
Življenje ni praznik,ampak delovni dan!
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a clio05 So jan 27, 2024 6:04 pm

Sistem vidno kupljeno, poprav in vozi dalje. Zakaj mislite da bo sedaj prodajalec vam karkoli plačeval še....pozabte :D
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a AssKicker Po jan 29, 2024 11:55 am

Sistem videno kupljeno po novem ne deluje več. V enem mesecu ti lahko za skrito napako zahtevaš kupnino nazaj, oziroma popravilo avtomobila.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a Firediver Po jan 29, 2024 12:55 pm

Zahtevaš že in upaš na ugodno rešitev, najbrž pa brez dokazovanja in odvetnikov ne bo šlo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Nakup avta

Napisal/-a weasel Po jan 29, 2024 2:13 pm

Videno-kupljeno uradno ne obstaja, je pa potrebno iti v tožbo.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a Firediver Po jan 29, 2024 2:35 pm

Videno-kupljeno uradno obstaja kot klavzula v prodajni pogodbi, s katero se omeji prodajalčeva odgovornost (beri 466. in 459. člen obligacijskega zakona).
Tudi opis kaj vse mora narediti kupec, da prodajalcu dokaže obstoj skrite napake, ki je bila zamolčana.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a clio05 Po jan 29, 2024 9:33 pm

Če kupiš rabljen avto ga rihtaš sam dalje, cena je sorazmerna s stanjem vozila, ne more prodajalec vam še naknadno plačevat za popravila.
Torej sistem vidno kupljeno in adijo
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Nakup avta

Napisal/-a Blinder To jan 30, 2024 8:32 am

Kaj clio, si živel pod kamnom zadnjih 20 let? Že dolgo ni več tako, kot praviš ti. Boš moral posodobit malo svoje podatke, ne pa namerno tle zavajat ljudi.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
tilzator
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: To jun 21, 2022 3:29 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a tilzator To jan 30, 2024 10:59 am

Iz pravnega stališča je ogromna razlika ali kupuješ od fizične ali pravne osebe. Klavzula videno kupljeno res ni vsemogoča vendar je med fizičnimi osebami vseeno zelo pomembno, da je zapisana. Če sta bili obe stranki ob ogledu vozila prisotni in sta podpisali, da si je kupec ogledal vozilo potem se kupec ne more pritožiti, da je npr. razbita luč. To bi namreč veljalo za očitno napako, ki jo je kupec spregledal. Če pa v pogodbi piše, da vozilo nima napak potem pa se izkaže, da ne deluje klima - ja to pa je stvar, ki bremeni prodajalca saj je napisal, da vozilo nima napak.

Pri nakupu vozila od pravne osebe pa je klavzula videno kupljeno praktično nična. V praksi je sicer težko dokazati, da je avto imel neko napako ob nakupu, ni pa nemogoče. Meni je po pol leta pisanja mailov in pregovarjanja z njihovo pravno službo uspelo, da so vozilo popravili na svoje stroške, napake pa vseeno niso pisno nikoli priznali.

Je pa imela Zveza potrošnikov v zadnji številki zelo obširen članek točno na temo rabljenih vozil, ga priporočam v branje.
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a clio05 To jan 30, 2024 12:45 pm

Blinder je napisal/-a:Kaj clio, si živel pod kamnom zadnjih 20 let? Že dolgo ni več tako, kot praviš ti. Boš moral posodobit malo svoje podatke, ne pa namerno tle zavajat ljudi.


Fizični nakup: Če te kupec nakandno kliče iz zahteva sorazmerni del nazaj za popravila je to izsiljevanje, prijava na policijo z dokazili o izsiljevanju pa bo ;)
Popraviš sam kot kupec in vozi dalje.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a Firediver To jan 30, 2024 5:02 pm

Najbolj idealno bi bilo, da je cena res primerna realnemu stanju (če prodajalec ceno spusti zaradi znane okvare, mu je pred prodajo ni treba sanirati) in da se vsaj nekaj časa po nakupu nič ne pokvari, da ne pride do kočljivih situacij, ko prodajalec res ne more vedeti, da se bo pokvarilo, kupec pa ga terja "na mrtvo".

Dejansko stanje pa je, da naletiš na vse mogoče. Že res, da bolje prodaš, če sam prodajaš, ampak če stari avto daš v račun za drugega/novega pri firmi, se temu izogneš. Res je, malce stane. A živci so pa zastonj?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
McLaren
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3287
Pridružen: To jul 29, 2003 1:19 pm
Kraj: Cela EU

Re: Nakup avta

Napisal/-a McLaren To jan 30, 2024 6:13 pm

Jup, zato sm pa jaz se vsak rabljen avto prodal avtohisi, kjer sem potem vzel novega...ja sem spusu jurija al pa dva na avto ampak sem se pa izognu ciganov taksnih in drugacnih, ki po cele dneve razmislajo kako bodo nateglni koga. Izognu sem se tudi preprodajalcev ki imajo prevec casa, ter seveda neprijetnostnim ce se po naklucju zgodi da kaj crkne takoj k ga prodam. Kot si napisal, zivci so veliko vredni, meni osebno vec kot kakega jurija vec na racunu.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Nakup avta

Napisal/-a Kristjan123 To jan 30, 2024 6:25 pm

Do neke mere se strinjam s tabo po drugi strani jurja eur ne poberem kar potleh.
Zlorabe" so možne na obeh straneh . Al si v vlogi kupca ali prodajalca je najbolje dobit "normalnega človeka" na drugi stran, kar danes niti ni tako enostavno... . Jst zmeraj, ko sem prodajal sem vsakemu že po tel povedal realno stanje in dal jasno vedet, da nič ne skrivam ter, da na ogledu ne bo bistvene razlike med stanjem in ceno, ki jo zahtevam. Nekateri potem začnejo z nekimi forami takim samo obvoz sem raje nesramen kot, da bi imel kasneje težave. Ko enkrat daš določene osebke "skozi filter" je nakup ali prodaja lahko čisto lepa izkušnja...
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a clio05 To jan 30, 2024 6:56 pm

Firediver je napisal/-a:ko prodajalec res ne more vedeti, da se bo pokvarilo, kupec pa ga terja "na mrtvo".



Blokiraš klice, sms, kajti noben avto se mehansko ne pokvari kar tako iz danes na jutri. Ampak ponavadi ropota, tuli, kadi tud 5-10000km lahko tud 50.000km predno dokončno crkne. Vse to se seveda pri ogledu vozila vidi, sliši......če kupec ni izkoristil priložnost da bi k mehaniku peljal si je sam kriv.....Če kak senzor crkne kar se v večini primerov zgodi da avto ugasne po nakupu pa tudi popravilo stane 30-50-100 evrov je pa tudi že bila cena znižana pri prodaji.
Tak da vsem prodajalcem, enostavno IGNOR, blokiraš če vas izsiljujejo za dnar pa sam prijavo na policijo.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakup avta

Napisal/-a Firediver To jan 30, 2024 7:24 pm

Je polno okvar, ki jih računalnik ne javi takoj po resetu tako, da se da marsikaj na testni vožnji skriti. Ampak za te bolj električne napake najbrž še nisi slišal.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov