Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
Uporabniški avatar
K.J.
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Pe sep 01, 2006 10:59 pm

Prepis avta ali darilna pogodba? - razmerje sin na očeta

Napisal/-a K.J. To okt 30, 2007 7:44 pm

Pozdravljeni...

Sicer sem prebrskal forum in kar nekaj tem je bilo že odprtih, vendar specifičnega odgovora na svojo situacijo nisem našel.

V lasti imam ODJAVLJENO vozilo v vrednosti cca 2000 eurov. Rad bi opravil prepis vozila na očeta in ga pustil neregistriranega (gre za premoženjsko zadevo).

Kako to najceneje izvesti in kateri so vsi potrebni papirji, dokumenti? Prepis ali darilna pogodba? Če drugo, ima kdo primer darilne pogodbe? V primeru da je potrebno kakšno stvar potrditi na upravni enoti - ali to lahko opravim na katerikoli UE, ali samo in izrecno na tisti, kjer imam prijavljeno stalno prebivališče??

Upam da sem bil dovolj nazoren, če rabite še kakšno drugo informacijo, kar z besedo na plan.

J.
 
Karletto
Novinec
 
Prispevkov: 333
Pridružen: To feb 13, 2007 10:27 pm
Kraj: KP

Napisal/-a Karletto To okt 30, 2007 8:49 pm

v iskanje vpiši darilna pogodba; dobil sem 5 strani z vsako po 50 tem (:bonk)
 
scorpionmartin
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Če sep 28, 2006 11:26 am

Napisal/-a scorpionmartin To okt 30, 2007 10:36 pm

darilna pogodba je lahko le oče - staroče na sina - vnuka.... drugače pa po običajnem postopku
 
stardo
Novinec
 
Prispevkov: 206
Pridružen: To mar 14, 2006 9:47 pm
Kraj: SG

Napisal/-a stardo To okt 30, 2007 10:45 pm

Najceneje je na UE... Imajo v naprej pripravljena oba obrazca; tako darilno pogodbo kot tudi kupoprodajno (prepis). V primeru darilne pogodbe plačaš davek glede na vrednost avtomobila zato je najugodnejša varjanta preko kupo-prodajne pogodbe, kjer palčaš upravno takso pa je stvar rešena. Če se prav spomnim rabiš prometno oz. podatke od avtomobila ter seveda osebne izkaznice (obe). Ne pozabit na € :)

Lp
Dve stvari se definitvino splača met: Pogrebni zavod v Iraku pa pooblaščen servis za Renaulte
 
Uporabniški avatar
K.J.
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Pe sep 01, 2006 10:59 pm

Napisal/-a K.J. To okt 30, 2007 11:24 pm

stardo je napisal/-a:Najceneje je na UE... Imajo v naprej pripravljena oba obrazca; tako darilno pogodbo kot tudi kupoprodajno (prepis). V primeru darilne pogodbe plačaš davek glede na vrednost avtomobila zato je najugodnejša varjanta preko kupo-prodajne pogodbe, kjer palčaš upravno takso pa je stvar rešena. Če se prav spomnim rabiš prometno oz. podatke od avtomobila ter seveda osebne izkaznice (obe). Ne pozabit na € :)

Lp


kratko in jedrnato. hvala.
 
Uporabniški avatar
martk
Uporabnik
 
Prispevkov: 837
Pridružen: Ne jun 27, 2004 9:26 pm

Napisal/-a martk Sr okt 31, 2007 8:34 am

stardo je napisal/-a:Najceneje je na UE... Imajo v naprej pripravljena oba obrazca; tako darilno pogodbo kot tudi kupoprodajno (prepis). V primeru darilne pogodbe plačaš davek glede na vrednost avtomobila zato je najugodnejša varjanta preko kupo-prodajne pogodbe, kjer palčaš upravno takso pa je stvar rešena. Če se prav spomnim rabiš prometno oz. podatke od avtomobila ter seveda osebne izkaznice (obe). Ne pozabit na € :)

Lp
Tud pri kupoprodajni se plača davek. Je nek procent od prodajne vrednosti avtomobila. Se pa zmenita da ti ga "proda" za 50€, pa je ;)
 
Uporabniški avatar
lublancan
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2785
Pridružen: To maj 04, 2004 4:53 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a lublancan Sr okt 31, 2007 8:38 am

najcenejši je prepis pri nekom, ki ima komisijsko prodajo: 20-50€ odvisno od vrednosti in komisionarja
tu se namreč plača samo DDV (na 20-50€ kolikor stane prepis) in ne na vrednost vozila - kot na upravni enoti

potem za 1€ overiš prepis na upravni enoti
na ue ali amzs urediš novo prometno ali registriraš avto

to je to
podpis
 
Uporabniški avatar
Ninja333
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr maj 23, 2007 2:45 pm
Kraj: In da Ghetto

Re: Prepis avta ali darilna pogodba? - razmerje sin na očeta

Napisal/-a Ninja333 Ne maj 25, 2014 3:25 pm

Pozdravljeni,

da ne odpiram nove teme, bom kar tu postavil vprašanje, ker gre za podobno zadevo.

Skratka, da na kratko opišem situacijo. Fotr se je pred kratkim preselil v D in tam imajo nek zakon oz. normativ, da mora biti avto EURO4, da bi se lahko peljal po centru. V glavnem, ker smo prvenstveno razmišljali v smeri, da bi avto nadgradil v EURO4, ker mu ga je bilo škoda prodajati in nato prišli do zaključka, da se ne splača, smo se odločili zadevo rešiti na sledeč način...

Zamenjala bi avti. On bi vzel mojega, ki je EVRO4, jaz pa njegovega, ki bi ga potem prodal.

Sedaj me zanima kateri način bi bil najelegantnejši in najcenejši? Razmišljal sem v smeri, da bi naredila kupoprodajni pogodbi in jih overila na UE. Mislim, da bi bilo to najugodnejše. Moti me edino to, ker bi potem avto imel "novega" lastnika in bi se štelo v št. lastnikov. Mogoče bi potem to koga motilo pri nakupu oz. bi on moral dokazovati(pri prodaji), da je kupil od lastnika, ki je naredil menjavo v krogu družine in bla bla. Se sploh da kako drugače urediti zadevo? Mogoče, da bi me samo pooblastil za uporabo in prodajo?

Hvala in lp
Nije đabe ni u stare babe
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: Prepis avta ali darilna pogodba? - razmerje sin na očeta

Napisal/-a domen90 To maj 27, 2014 2:54 pm

Kupoprodajni pogodbi sta najhitrejša in najenostavnejša opcija. Vse opraviš na enem mestu (AMZS, Avtokrka, A1 remont, ...), overitev na UE ni več potrebna.

Glede števila lastnikov naj te ne skrbi, ti boš imel v rokah kupoprodajno pogodbo, iz katere bo vidno, da je predhodni lastnik tvoj oče in obratno. Nihče ne bo kompliciral glede tega.

Darilno pogodbo odsvetujem, ker gre za stvar večje vrednosti in lahko vpliva na tvoj dedni delež pri dedovanju po očetu. Naj izgleda, kot da si avtomobil dobil odplačno, na obe kupoprodajni pogodbi napiši primerno ceno, nima veze, če denar dejansko ne bo prešel od enega do drugega.

PS: Tudi pri darilni pogodbi, bi se spremenilo število lastnikov. S spremembo lastnika se pač število spremeni, ne glede na pravni temelj (darilna ali kupoprodajna pogodba) ni nobene varijante, da bi ostalo nespremenjeno. Če je lastnik drug, je pač drug.
Slika
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov