Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
dencor
Novinec
 
Prispevkov: 185
Pridružen: Pe dec 07, 2007 9:28 pm

Skrite napake

Napisal/-a dencor Ne nov 08, 2009 3:45 pm

Pozdravljeni!

Zanima me, kolko časa imam da uveljavim "skrite" napake na vozilo, avto je bil kuplen prejšni mesec prek avtotrgovine(oni so mi dali 3 dni garancije), zanima me če je bil avto karamboliran , štrihan, kitan, ipd.....lahko uveljavim skrito napako ???? Oz. dabim povrnjen del kupnine, zamenjavo avta ??'


lp denis :D
 
Uporabniški avatar
mihaing
Uporabnik
 
Prispevkov: 2870
Pridružen: To okt 21, 2008 9:24 am
Kraj: Slovenc

Napisal/-a mihaing Ne nov 08, 2009 4:05 pm

če si podpisal, videno- kupljeno si lahko vse skupaj v..... v r..
 
Uporabniški avatar
eljuero
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 639
Pridružen: Če jan 29, 2009 12:14 pm

Napisal/-a eljuero Ne nov 08, 2009 5:15 pm

garancija ni isto kot skrita napaka. garancijo so pač dolžni dati in je tehnične narave, ni pa nikjer za rabljene avte določena spodnja meja. Jamčevanje za stvarno napako pa je se mi zdi 1 leto za rabljene avte. kupec ima različne pravice iz naslova garancije ali iz naslova jamčevanja za stvarne napake.

Je pa odsvisno kaj je bil predmet prodaje. Če je bil kao zatrjevan nepoškodovan avto..., kar se pri laičnem prevzemu ni moglo ugotoviti, potem pa kasneje ugotoviš, da temu ni tako, po mojem lahko uveljavljaš stvarno napako v tem roku, saj ga drugače ne bi kupil. Zahtevki so alternativno in lahko tudi razdereš pogodbo ali zahtevaš znižanje kupnine. Če pa je kdo napizdo avtohišo oni pa le dalje prodali pa so si sami krivi.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Napisal/-a lancia hf Ne nov 08, 2009 5:39 pm

mihaing je napisal/-a:če si podpisal, videno- kupljeno si lahko vse skupaj v..... v r..

Se tudi jaz temu pridružim. Sa je kupec sam kriv če je "nesposoben" kupiti avto. Ne pa da potem to svojo "nesposobnost", vali na prodajalca. Pač samo moje mnenje. :?
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
dencor
Novinec
 
Prispevkov: 185
Pridružen: Pe dec 07, 2007 9:28 pm

Napisal/-a dencor Ne nov 08, 2009 6:39 pm

pogodba ni "videno-kupleno", bom pa še dal avto vseeno preverit, tester tudi ni vrgo nič napak, bom ga pelo do klepara da si malo pogleja zadevo, nwm mam tak čudn filing
 
Uporabniški avatar
_YUGO-GVX_
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1583
Pridružen: Po mar 21, 2005 3:20 pm
Kraj: Črnomelj

Napisal/-a _YUGO-GVX_ Ne nov 08, 2009 7:32 pm

zakaj folk kupuje avte in jih nato pregleduje in joka :?: :roll: to se naredi pred nakupom...
litr bencina, litr olja ;)
 
Uporabniški avatar
abcabc
Uporabnik
 
Prispevkov: 800
Pridružen: So jan 17, 2009 1:00 am
Kraj: Zahodna Slovenija

Napisal/-a abcabc Ne nov 08, 2009 9:15 pm

Barvan avto ni skrita napaka, ampak vidna napaka.
Četudi ti niso dali več garancije imaš 6 mesecev, ampak bo treba it v tožbo prej pa se probaš še kaj zment. Sam kolk se ti splača tožt, pa izguba živcev, pa trajanje sodnega postopka itd.
Prodaj pa kupi nekaj drugega, tako dela večina folka, tožt se mu ne splača, avto se mu ne splača rihtat, torej edina rešitev prodaja.
 
Uporabniški avatar
LaMike
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1585
Pridružen: Po feb 25, 2008 5:59 pm
Kraj: Maribor

Napisal/-a LaMike Ne nov 08, 2009 9:42 pm

lancia hf je napisal/-a:
mihaing je napisal/-a:če si podpisal, videno- kupljeno si lahko vse skupaj v..... v r..

Se tudi jaz temu pridružim. Sa je kupec sam kriv če je "nesposoben" kupiti avto. Ne pa da potem to svojo "nesposobnost", vali na prodajalca. Pač samo moje mnenje. :?


Tako kot sem že v drugi temi omenil, pogodba videno kupljeno ne izključuje obligacije prodajalca, da proda vozilo kot je navedel.

"Pri prodajni pogodbi se dopušča, da lahko pogodbeni stranki (tako pri prodaji rabljene kot tudi nove stvari) odgovornost prodajalca za napake izključita ali omejita. V takih primerih se v pogodbi pogosto uporabi klavzula »videno-kupljeno« (včasih se uporabijo tudi druge besedne zveze, ki imajo smiselno enak pomen, npr. »takšno-kakršno« ali »videno-odobreno«). Namen takega dogovora je v tem, da lahko kupec na račun vidnih napak kupi stvar po bolj ugodni ceni, kot bi jo kupil sicer, prodajalec pa nima skrbi, da bi ga kupec pozneje terjal za napake stvari. Najpogosteje si pri tej vrsti nakupa kupec in prodajalec stvar skupaj ogledata. Kupec se mora zavedati, da klavzula »videno-kupljeno« pomeni, da je stvar, ki je predmet prodaje, pregledal in pristal na njeno kvaliteto. Na ta način se izključuje prodajalčeva odgovornost za očitne (vidne) napake. Tudi odgovornost za skrite napake je tu zelo zožena. Kupec lahko skrito napako uveljavlja samo, če je prodajalec zanjo vedel, pa jo je kupcu zamolčal. Če torej kupec po prevzemu rabljene stvari odkrije napako, je potrebno najprej ugotoviti, ali sploh gre za stvarno napako. Napaka mora biti takšna, da odstopa od napake, ki se pojavi pri povprečni izrabljenosti in dotrajanosti toliko stare stvari. Zakon določa, da mora stvar imeti lastnosti, potrebne za njeno normalno rabo in promet, kar pri stvari, ki ni nova, pomeni, da mora imeti lastnosti, ki so običajne za toliko staro stvar."

Vir; Revija obrtnik Avtor: Živa Gliha, univ. dipl. prav.

Drugače pa naknadno barvan avto mislim, da ni skrita napaka. Žal...
"this is so euro its asian" by Sam B.
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron Ne nov 08, 2009 9:43 pm

abcabc je napisal/-a:Prodaj pa kupi nekaj drugega, tako dela večina folka, tožt se mu ne
splača, avto se mu ne splača rihtat, torej edina rešitev prodaja.


Seveda soncek, to je resitev :roll: prodati naprej in ne povedati oz. niti ne-vedeti pri
cem si, ter tako nadaljevati "zmoto"... bravo, ce to dela vecina potem je to 1A.

Normalno, pomisliti na to, da namesto tega raje zatreti v kali in se soociti oz. vsaj
izvedeti zgodovino... to pa ne, se ne splaca... ce tako razmisljas bi tudi to storil.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov