Rabite avto-nasvet obiskovalcev foruma?
 
fiveroses
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po avg 26, 2013 3:43 pm

obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a fiveroses Sr avg 28, 2013 8:20 am

Pozdravljeni,
Prosil bi za vaš nasvet. Dne: 23.8.2013 je punca težko privarčevani denar porabila za nakup rabljenega avtomobila Peugeot 206. Prodajalec nam je takoj ponudil plačljivo enoletno garancijo, katero smo iz finančnih razlogov odklonili.
Čez dva dni pa se je začela v avtomobilo prižigat opozorilna lučka in sicer da je okvara polnjenja akomulatorja. Takoj sem obvestil prodajalca, kateri je pristal, da bo dal avtomobil pregledat strokovnjaku. Ko pa smo včeraj pripeljali avtomobil do njega se je začelo verbalno napadanje, da smo podpiali obrazec na katerem piše, da se odpovedujemo: nudeni enoletni garanciji na račun nižje cene avtomobila. Popravilo pa moramo plačati sami oziroma nam vrne kupnino ter nam odbije 46,36 eur za vsaki dan uporabe avtomobila.
Kaj ni prodajalec rabljenih avtomobilov po zakonu dolžan izdat enomesečno garancijo?
Kaj mi svetujete?
Hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav!
 
Tku
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: Po avg 18, 2008 11:19 am

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a Tku Sr avg 28, 2013 10:05 am

Sklicuj se na stvarno napako. Poišču tu po forumu, je bilo že dosti napisanega.
Lp, Tku
 
fiveroses
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po avg 26, 2013 3:43 pm

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a fiveroses Sr avg 28, 2013 10:09 am

Skliceval sem se na vse možno, mu grozil s tržno inšpekcijo a ne pomaga.
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a EX-B Sr avg 28, 2013 11:46 am

Uveljavljaj stvarno napako. Da zadeva velja, mu moras poslat dopis s priporoceno posto. Na to posto ti more odgovorit v 8h delovnih dneh. Ce ti ne, je takoj prijava na trzno inspekcijo. Ce ti poslje negativen odgovor, gres lahko do sodnega cenilca da oceni ali je tvoj zahtevek za stvarno napako utemeljen (sodnega cenilca placas sam). Ce ti on to potrdi, gres lahko s tem potrdilom spet do trgovca in mu zatezis, ce se vedno noce nic slisat, mu zagrozis s tozbo. Ce se vedno ni nic od njega, ga dejansko tozis. Ce imas potrdilo sodnega cenilca, potem si lahko 100% da bo sodba sla v tvoje dobro. Tozis seveda za znesek popravila, sodne stroske in stroske sodnega cenilca. Problem je, da bo zadeva trajala in da bos moral vnaprej placat vse sam, sele po uspesni tozbi bos denar dobil nazaj.
To so vsa pravna sredstva ki jih lahko uporabis proti trgovcu, o tem ti lahko vse razlozijo tudi na trzni inspekciji, poklici med uradnimi urami, zelo radi razlozijo kaj lahko vse naredis. Ampak karkoli ze, vse bo trajalo nekaj casa, je pa edini nacin, ce se ne mores lepo zmenit s trgovcem.
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a abbe Sr avg 28, 2013 12:28 pm

EX-B je napisal/-a:Uveljavljaj stvarno napako. Da zadeva velja, mu moras poslat dopis s priporoceno posto. Na to posto ti more odgovorit v 8h delovnih dneh. Ce ti ne, je takoj prijava na trzno inspekcijo. Ce ti poslje negativen odgovor, gres lahko do sodnega cenilca da oceni ali je tvoj zahtevek za stvarno napako utemeljen (sodnega cenilca placas sam). Ce ti on to potrdi, gres lahko s tem potrdilom spet do trgovca in mu zatezis, ce se vedno noce nic slisat, mu zagrozis s tozbo. Ce se vedno ni nic od njega, ga dejansko tozis. Ce imas potrdilo sodnega cenilca, potem si lahko 100% da bo sodba sla v tvoje dobro. Tozis seveda za znesek popravila, sodne stroske in stroske sodnega cenilca. Problem je, da bo zadeva trajala in da bos moral vnaprej placat vse sam, sele po uspesni tozbi bos denar dobil nazaj.
To so vsa pravna sredstva ki jih lahko uporabis proti trgovcu, o tem ti lahko vse razlozijo tudi na trzni inspekciji, poklici med uradnimi urami, zelo radi razlozijo kaj lahko vse naredis. Ampak karkoli ze, vse bo trajalo nekaj casa, je pa edini nacin, ce se ne mores lepo zmenit s trgovcem.


med tem časom bo on zapru firmo,ker je vrjetn še kšn davni neplačnik in odpru firmo na drug ime in se lahko obrišeš pod nosom.
Ni vse res kar napišem
 
fiveroses
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po avg 26, 2013 3:43 pm

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a fiveroses Sr avg 28, 2013 12:40 pm

Firmo ima že kar nekaj let. Poročam, kako se bo izšlo. Če se izide negativno zame objavim tudi ime podjetja. Hvala za nasvete.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a esem Sr avg 28, 2013 1:15 pm

fiveroses je napisal/-a:...da smo podpiali obrazec na katerem piše, da se odpovedujemo: nudeni enoletni garanciji na račun nižje cene avtomobila. Popravilo pa moramo plačati sami ...


To je dodatna garancija, ki nima veze z obvezno 1-mesečno. Uveljavljaj to (obvezno) garancijo.

spremembe zakona o varstvu potrošnikov

18. 11. 2011
Prodaja rabljenih vozil po 20. 12. 2011 - obvezna garancija najmanj 1 mesec

V Uradnem listu RS, št. 78/2011 z dne 5. 10. 2011, je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot-E). Nove zahteve iz tega zakona se začnejo uporabljati od 20. 12. 2011 dalje.

Sprememba ZVPot-E je pomembno posegla na področje garancij (IV. poglavje) Zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot). Najpomembnejša sprememba je v 19. členu, kjer je navedeno, da minister, pristojen za gospodarstvo, izda pravilnik, s katerim določi rabljeno blago, za katero mora prodajalec izdati garancijo za brezhibno delovanje za obdobje najmanj enega meseca.

Na podlagi prehodnih določbah ZVPot-E se do izdaje tega pravilnika (iz 19. člena) še naprej uporablja Pravilnik o blagu, za katerega se izda garancija za brezhibno delovanje. Ta pravilnik pa v 2. členu določa, da se za rabljeno blago, za katero se izda garancija, štejejo cestna motorna vozila, priklopna vozila in vozila s pomožnim motorjem.

Z uveljavitvijo ZVPot-E bodo morali vsi prodajalci od 20. 12. 2011 pri prodaji rabljenih vozil izdati garancijski list, na katerem je trajanje garancijskega roka najmanj en mesec. Do sedaj trajanje garancijskega roka pri rabljenih vozilih zakonsko ni bilo določeno in je lahko bilo 1 dan, ali pa 1 leto, glede na stanje rabljenega vozila.

vir


Če bo težil, ga lahko tožiš oz prijaviš tudi zaradi zavajanja, goljufije (poskusa) ali nepoštene poslovne prakse (kaj, ti lahko pove odvetnik, sam točno ne vem), saj te je hotel pretentat/prevarat, da nimaš garancije (da moraš sam plačat). (BTW - si dobil garancijski list?) Če imaš za ta njegov poskus več (tvojih) prič, je morda taka grožnja še najhitrejša pot do odprave težav.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BTW - po tem dogodku mi je bolj jasno, zakaj vseh sort preprodajalcev forsira dodatno zavarovanje/garancijo. So bolj "konkurenčni", hkrati pa imajo manj stroškov, saj ta zgornji gotovo ni redek primer. Enostavno obrnejo ljudi, da so se "odpovedali" garanciji - ćeprav se obvezni 1-mesečni nikakor ne morejo.
 
fiveroses
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po avg 26, 2013 3:43 pm

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a fiveroses Sr avg 28, 2013 1:38 pm

Garancijskega lista nimam, ker mi ga ni dal. Včeraj sem peljal avto dol in se je strinjal, da ga bo dal pregledat, sam o stroških se nisva pogovarjala, ker me ni pustil do besede in na koncu še rahlo zmerjal z neumnim kmetom. Jaz pa sem prej poklical tržnega inšpektorja, kateri mi je zagotovil, da je v prekršku. Prodajalec pa da sem neumen in da ima on prav ter, da ima on pravno službo katera bo za vse poskrbela. Ne vem, bomo vidli kako se bo izšlo.
 
Uporabniški avatar
sparky
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr mar 18, 2009 6:18 pm
Kraj: Kranj

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a sparky Sr avg 28, 2013 2:17 pm

Zdaj boš pa za telefon in bencin več zapravil, kot bi stalo popravilo alternatorja ali pa rabljen alternator, jaz bi se na tvojem mestu nehal sekirat in porihtal zadevo sam, ker si boš prihranil živce in čas. :)
 
Uporabniški avatar
LeQuack
Novinec
 
Prispevkov: 465
Pridružen: Pe nov 16, 2007 4:16 pm

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a LeQuack Sr avg 28, 2013 3:02 pm

sparky je napisal/-a:Zdaj boš pa za telefon in bencin več zapravil, kot bi stalo popravilo alternatorja ali pa rabljen alternator, jaz bi se na tvojem mestu nehal sekirat in porihtal zadevo sam, ker si boš prihranil živce in čas. :)


A ti si ta prodajalec a. :twisted:
Če ga bo pustu bo samo še naprej isto prakso fural in se ne držal zakona, zdaj še bolj prepričan da mu noben nič ne more. Prodaja je še veliko več kot samo to, ne pa samo uvoz zjebanega avtomobila in narest pet slik in čakat na naivnega kupca v nekem kontejnerju.
 
Uporabniški avatar
sparky
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr mar 18, 2009 6:18 pm
Kraj: Kranj

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a sparky Sr avg 28, 2013 3:06 pm

Hmm...na žalost še v šolo hodim, pa še čisto nasprotje od prodajalca je :) Z zgornjim postom nisem mislil nič slabega, samo predlagal sem ti kaj bi jaz storil, ker kolikor vem je zato namenjen forum, pa veliko sreče z avtom in poročaj kako se je končalo, lp
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a domen90 Sr avg 28, 2013 10:13 pm

sparky je napisal/-a:Zdaj boš pa za telefon in bencin več zapravil, kot bi stalo popravilo alternatorja ali pa rabljen alternator, jaz bi se na tvojem mestu nehal sekirat in porihtal zadevo sam, ker si boš prihranil živce in čas. :)


Ravno zaradi takega razmišljanja, so tudi dilerčki razvili svoj blesav "obrambni mehanizem", češ - me pa prijavi oziroma toži. Velika večina ljudi razmišlja kot ti in se jim ne da spuščati v pravde, še manj jim diši zalaganje pravdnih stroškov in dolgotrajnost postopkov. Še vedno obstaja določen procent tistih, ki gredo za svoje pravice "do konca", ampak predvidevam, da dilerčkom ni problem plačati za par takih izjem, glede na to koliko prišparajo na račun prej omenjenih, ki raje popravijo sami, da "imajo mir".

Takšno odrekanje pravnim sredstvom je samo spodbujanje, da bodo še najprej in v še večji meri nategovali ljudi. Sicer pa j*** ga, če se lastnica zgoraj omenjenga peugeota ne sekira, se jaz še manj. Nenazadnje je ona delala in služila denar za ta avto.

Sicer pa ja, garancija traja 1 mesec pri nakupu od pravne osebe. Pri nakupu od fizične osebe je 1 dan.

Na skrito napako bi jaz v tem primeru pozabil. Tukaj gre za napake, ki z običajnim pregledom kupcu niso opazne. Glede na to, da nakup avta ni enak nakupu škatlici makaronov, ki jo malce obrneš, da vidiš kaj je notri, jaz smatram, da se da avto najmanj v pregled nekomu, ki se na zadevo spozna (npr. mehanik), dvigalo in tester sta danes nuja, če se ne želiš nategnit. Lahko da je sodna praksa drugačna in zadostuje "1 krog okoli avta z rokami na riti", vseeno pa ne morem verjet, da ne morete plačat par eurov za pregled pri strokovnjaku, da bi se ognili takim banalnim problemom.
Slika
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a pinny Sr avg 28, 2013 10:26 pm

Tole pa ne vem če je ravno dobra da se nista o stroških takoj zmenila. Upam, da se ti potem ko prideš po avto ne naredi tako, da tip reče popravilo 250eur in dokler ne plačaš ni avta. Kakorkoli že, upam da čimprej in čimbolje rešiš zadevo. Pa le poročaj.
 
fiveroses
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Po avg 26, 2013 3:43 pm

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a fiveroses Pe avg 30, 2013 9:02 pm

Danes šel po avto, baje so obnovili alternator. Avto naj bi bil ok. Vprašam za račun in mi rečejo 30 eur, če želim. Materijal plačam jaz oni delo. Plačam in vzamem avto, ker se mi ne da spet se kregat. Po 50 ih kilometrih se lučka ponovno prižge, torej ni bil to vzrok. Sedaj mi ponudijo možnost vračila dnarja ter se čujemo v ponedeljek za naprej.
 
Uporabniški avatar
kesneberg
Novinec
 
Prispevkov: 129
Pridružen: Pe mar 02, 2012 9:41 pm
Kraj: Do Grosuplja

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a kesneberg So avg 31, 2013 9:38 pm

Ne vem zakaj se kupci pustite postaviti v podrejen položaj. J..boga vi ste tisti k imate denar, prodajalec je pa tisti ki bi ga rad imel in tako je treba nastopit. Danes je pri nakupu vse stvar pogajanj. Plačljiva garancija halo. Če mi ne da garancije 1 leto se obrnem pa grem drugam.
Od prvega do zadnjega avtomobila sem imel oz imam rabljen avto. Vedno sem dobil garancijo vsaj 1 leto oz 20k. km. pri zadnjem za ženo 2 leti oz 40.k km in garancijo na stanje števca s plačljivimi penali, za vsak lažen kilometer.
Nikoli na ogledu ne nastopam kot nekdo ki se na vse spozna, vedno pustim da mi vse kar je možno o avtu "naložijo". In ker je avto ponavadi super in oh in sploh, pa redno vzdrževan..... No če je pa redno vzdrževan ni pričakovati problemom tako da 1 letna garancija pač ni neka postavka, in jo lahko brez problemov vključi v pogodbo brezplačno, ravno tako stanje števca, saj je 100% točno. No če je pa 100% točno potem pa ni problem vključiti penalov za morebiti ugotovljeno lažno stanje. Ker je avto oh in sploh, in ga je potrebno tako ali tako registrirati, ni problem če ga pred plačilom peljemo na tehnični pregled k ponudniku po moji izbiri. Če začne prodajalev trokirati zaprem tošl, se obrnem in grem drugam.
Ko imam tehnični za avto narejen, v pogodbi spisano garancijo in stanje števca, odprem tošl in se odpeljem. Poleg tega če v pogovoru naloži da je akomulator nov oz da avto ni bil nikoli karamboliran, to hitro dodamo v pogodbo, ravno tako 100% vračilo kupnine v kolikor se v 7 dneh od nakupa pojavi kakšna večja napaka na motorju ali podvozju oz se ugotovi da je bil avto karaboliran. Če avta pred nakupom ne morem peljati na optiko ga sigurno peljem v času teh 7 dni. No da ne bo pomote tehnični in optiko vedno plačam jaz.
Kupec je kralj, prodajalec pa podložnik in ne obratno.
 
gildo68
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: So nov 16, 2013 1:37 am

Re: obvezna garancija rabljenega vozila- pomoč!!!

Napisal/-a gildo68 So nov 16, 2013 1:42 am

te lahko vprasam iz kerega konca slovenije si?ker tudi sam kupujem rabljen avto pa me malo strah.
lp.
Vrni se na Pravni nasveti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov