Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Vevericka_22
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Sr apr 13, 2016 8:14 am

Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a Vevericka_22 Sr apr 13, 2016 8:17 am

Pozdravljeni ljubitelji avtomobilov!

Po raziskavah tujih strokovnjakov, naj bi do leta 2025 na cestah prevladovala vozila, ki jih ne bo več potrebno upravljati. Ker se zavedam, da je integracija tovrstnih vozil v okolje odvisna od različnih dejavnikov, ki se razlikujejo po posameznih državah, sem se pri izdelavi diplomskega dela usmerila v dejavnike, ki vplivajo na vpeljavo takšnih vozil v Slovensko okolje. Raziskala bom vpliv avtomobilske industrije, države ter javnega mnenja.

V ta namen je pred vami anketa, ki mi bo pomagala raziskati javno mnenje o avtonomnih vozilih in razkrila, kateri dejavniki prevladujejo pri pozitivnem in negativnem mnenju.

Anketa se nahaja na povezavi: http://avtonomnavozila.questionpro.com

Vzela Vam bo približno 8 - 10 minut časa, pomagala pa mi bo raziskati področje, ki ga v Sloveniji ni raziskal še nihče. Rezultati ankete bodo uporabljeni za namene diplomskega dela in morebiti za kakšen strokovni članek, če ugotovimo, da bi bilo temo vredno razširiti.

Vesela bom tudi, če se v temi razvije splošna debata o avtonomnih vozilih :)...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a matejxx Sr apr 13, 2016 10:30 am

Sem rešil, toda pri 25 vprašanju (Koliko več (v odstotkih) bi bili Vi osebno pripravljeni plačati za popolnoma avtonomno vozilo? *
) ti manjka odgovor, da nisi pripravljen plačati 0% za avtonomno vožnjo. Npr. jaz sem sedaj moral obkjukati 10%, čeprav nebi, dal popolnoma nič za avtonomno vožnjo. Prej sem pripravljen plačati več za avto brez avtonomne vožnje, kot pa takšnega z avtonomno.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a xxl Sr apr 13, 2016 11:02 am

Groza me je sploh pomislit na avtonomno vožnjo,sprejmem še nekako avtonomno vožnjo na zahtevo.
Kako si pa proizvajalci avtomobilov sploh predstavljajo prodajo le teh posameznikom?Avtonomna vozila so zanimiva za firme,kot je recimo Uber.Če ne morem upravljat vozilo sam,ga ne bom kupil in bom raje poklical Uber (taxi). Razen tega,avtonomno vozilo bo spoštovalo predpise in se mu ne bo nikamor mudilo (ne mi zdaj,pojdi prej od doma,ker ni to bistvo,kar hočem s tem povedat),na kakšni gorski cesti ne boš mogel malce pritisnit plina,koga prehitet...,skratka,vozne lastnosti avtomobila bodo postale nepomembne.S čem nas potem mislijo prepričat proizvajalci?Še oblika (dizajn) postane nepomembna,vsaj meni.Poudarek bo verjetno na udobju in opremljenosti interiera s vso mogočo tehnologijo,kar mene ne zanima,ker v gibanju ne morem brat niti gledat v ekran.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a matejxx Sr apr 13, 2016 11:08 am

xxl, se popolnoma strinjam s teboj. Prav tako ne razumem kako si proizvajalci predstavljajo, da bi še potem nekdo kupil nov avto. Zakaj? Sedaj kupiš nov avto, ker bo novi boljši za vozit, boljši motor... Če imam pa avtonomni avto me pa res ne briga več kakšen motor imam, kakšno opremo ima... To pomeni, da si kupiš en avto imaš tistega nato do konca življenja, ker se ti res ne splača menjevati. Prav tako če ne bo nesreč, ne boš rabil kupovati drugih avtov...
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr apr 13, 2016 11:50 am

Sej mislim, da je glih to namen.

Mislim da bo velika razlika v varnosti in zmanjšanju števila prometnih nesreč ker odvzamemo človeka kot glavnega krivca za največ nesreč in posledično smrtne žrtve. Avti bodo imeli več elektronike in senzorjev ampak ne bodo več rabili močne mašine oz. le-te bodo bolj optimizirane. Večji bo poudarek na udobju in električnih napravicah (ipad, internet, telefonija, televizija ipd.) da uporabnikom ne bo dolgčas med vožnjo, manjši poudarek pa na moči motorja in verjetno še kej kar bo pa bolj vplivalo na varnost okolja in stroške izdelave.

Sam sicer vidim te avte v kratkem bolj za javni prevoz najprej, potem pa vedno bolj za osebno rabo ampak šele čez kakih 10 let. Ka pa vem, mogoče pa ponekod že prej glede na to kako hitro gre tehnologija naprej.
 
Uporabniški avatar
ule
Uporabnik
 
Prispevkov: 972
Pridružen: Sr avg 28, 2002 4:56 am
Kraj: Babno Polje

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a ule Sr apr 13, 2016 12:32 pm

Zanimivo bi bilo videti rezultate ankete. Bo tole kje objavljeno?
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a nebivedu Sr apr 13, 2016 12:39 pm

Eno zanimivo področje je tudi računalniki v takih avtomobilih.
Sistem bo moral biti online, da bo lahko preverjal tudi prepustnost cest in se odločal za "bližnjice" če bodo kakšni zastoji, ker samo tako potem lahko prišpara tudi na gorivu.

Seveda pa je vprašanje, kaj če v tak sistem vdre heker in popravi parametre. Recimo nastavi hitrost na večjo, senzorje malo izklopi,.... Ali pa če tak sistem odpove po celi črti - kaj bodo ljudje sedeli v avtomobilih in čakali, da se bo sistem nazaj postavil,...

Sam ne zaupam takemu sistemu.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a Locher Sr apr 13, 2016 12:51 pm

Avtonomna vožnja je privlačna tako kot pokojninska reforma.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a nebivedu Sr apr 13, 2016 1:07 pm

Locher je napisal/-a:Avtonomna vožnja je privlačna tako kot pokojninska reforma.


Ja, če imaš miljon evrov na banki in greš pri 45ih v pokoj.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a Locher Sr apr 13, 2016 1:29 pm

Nebivedu, v tem primeru bi te pokojninska reforma zanimala toliko kot predlanski sneg.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a danci1973 Sr apr 13, 2016 1:43 pm

Učenje vožnje z avtonomnimi vozili?! :lol:
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a Locher Sr apr 13, 2016 1:48 pm

danci1973 je napisal/-a:Učenje vožnje z avtonomnimi vozili?! :lol:


George Jetson style.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a xxl Sr apr 13, 2016 8:27 pm

matejxx je napisal/-a:xxl, se popolnoma strinjam s teboj. Prav tako ne razumem kako si proizvajalci predstavljajo, da bi še potem nekdo kupil nov avto. Zakaj? Sedaj kupiš nov avto, ker bo novi boljši za vozit, boljši motor... Če imam pa avtonomni avto me pa res ne briga več kakšen motor imam, kakšno opremo ima... To pomeni, da si kupiš en avto imaš tistega nato do konca življenja, ker se ti res ne splača menjevati. Prav tako če ne bo nesreč, ne boš rabil kupovati drugih avtov...

Točno tako in to v svetu ki sloni na tržnem gospodarstvu.In kakšne oblike naj bo avtonomno vozilo?Športno? Kabriolet? :lol: Najpogostejši slogan je "užitek v vožnji" :roll: ,kaj bo potem?Užitek v odklopu? To bo aerodinamična škatla s amblemom proizvajalca.Ponujali jih bodo kot telefone in ostalo zabavno elektroniko,vsako leto bo zastarel,ker je logično (tržno),da ne daš takoj vse na razpolago.Da ne govorimo o hekerjih.Neki dan sem gledal dokumentarec o vgradnji ponarejenih rezervnih delov in elektroniki.Stare čipe in podobno odstranjujejo,očistijo in prodajo kot nove,potem to pride v ameriška vojaška letala,tudi civilna.Kar tako naprej,vse avtomatizirajmo,vse pod "kontrolo".
Mogoče bo vendar dovoljeno,oziroma,določeno kje boš lahko vozil,kje pa bo avtonomija obvezna.Na ac bi lahko rezerviralil posebni vozni pas za avtonomna vozila,dva pa za ostale.Teoretično bi zmogljiva elektronika gnala lahko avto tudi čez 200 km/h ali mnogo več s centimetrom varnostne razdalje,mar ne? :mrgreen:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a xxl Po apr 18, 2016 11:33 am

Kam to pelje? Na vsak način nam hočejo vsilit avtonomna vozila.Adijo tuning,styling,srečanja,forumi,motociklizem,vsi poklici vezani na voznika....Bo pač vse vezano na ozek krog tistih,ki bodo imeli dirkališča in dovolj denarja za ta hobi.Saj s tem ne mislim ,da nam odvzemajo možnost dirkanja po navadnih cestah (varnost je pač največji plus tega,mar res?),ampak možnost kontrole nad vozilom,odločanjem in dogajanjem na splošno.
http://www.avto-magazin.si/novice/amste ... no-voznjo/
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a pskoda Po apr 18, 2016 1:16 pm

Za nas oz vsaj za mene bodo avtonomna vozila prav prišla. Preden bo to prišlo na trg oz bo 100% delavalo bom jaz že pri ali čez 80 let
Lp
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Anketa o avtonomnih vozilih

Napisal/-a xxl Po apr 18, 2016 3:25 pm

Hm,jaz tudi,pa vendar se ljudje še ne zanimajo (zavedajo) preveč kam to pelje in kako hitro bo to prišlo.Kako hitro mislijo to uvajat (v besedilu piše že leta 2019) in kako hitro izločat zdajšnja vozila?Kdaj naj kupec začne o tem razmišljat?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 61 gostov