Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a pados Pe avg 04, 2023 3:13 pm

Pozdravljeni,
ker vem, da je tukaj gor toliko različnih ljudi z različnimi profili izobratbe in znanja, sprašujem vas, računalničarje.
Katerei prenosni računalnik za domačo uporabo imeti in sicer
I3 procesor z 8GB rama ali I7 procesor z 4GB rama ?
Pa ne odgovorit I7 z 8GB

Hvala in zdravo
 
Uporabniški avatar
McLaren
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3287
Pridružen: To jul 29, 2003 1:19 pm
Kraj: Cela EU

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a McLaren Pe avg 04, 2023 4:12 pm

Najprej napisi za kaj ga bos uporabljal
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a pados Pe avg 04, 2023 4:56 pm

Za domačo uporabo, nič posebnega, e_mail, FB, YT, surfanje, kakšen film
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a HitriZajcek Pe avg 04, 2023 7:16 pm

Premalo podatkov si navedel - "i3" in "i7" sta oznaki, ki se uporabljata za "rang" procesorja v Intelovi ponudbi že 10-15 let. Znotraj iste generacije sta relativni meri okvirne zmogljivosti procesorja, sicer sta pa brez pomena. Nov i3 (npr. i3-13100) je recimo bistveno hitrejši kot star i7 (npr. i7-7700), ima celo lahko več jeder (sploh pri prenosnih računalnikih, kjer so oznake še bolj "na približno" kot pri namiznih). Napiši konkretno za katere procesorje gre - polno oznako.

Edini objektiven podatek med navedenimi je količina RAMa - 4 GB je vsekakor (pre)malo, ne moreš ga vzeti preveč, tudi 8 GB je bolj tako-tako, ampak vseeno manj slabo kot samo 4 GB.

Če gre za nakup prenosnega računalnika, je treba upoštevati še par stvari:
- zaslon (to je glavna komponenta, s katero imaš interakcijo)
- tipkovnica (druga glavna komponenta, s katero imaš interakcijo)
- starost (pri prenosnikih je težje menjat dele, ker so precej bolj integrirani, za starejše delov več ne boš dobil ko kaj crkne)

Če gre za nakup namiznega, bi jaz med kriterije vzel še:
- porabo in izvedbo hlajenja (da je čim tišji)
- napajalnik (če gre za kak LC Power ali podobno sranje že kar v štartu pripravi 50 EUR za normalen napajalnik, tisto pa vrži v smeti)

V vsakem primeu bi pa za "domačo uporabo" preveril kateri GPU ima računalnik - zaradi podpore HW dekodiranja videa. Novejši = boljši, nič ni narobe z integrirano grafično (manj porabi, manj ima za crknit).
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a Kristjan123 Pe avg 04, 2023 7:44 pm

Se strinjam z vsem napisanim 8GB rama je danes nekako minimum pri nakupu Napiši budget, ki ga imaš namen zapravit, pa velikost zaslona. AMD Ryzen je po benchmarku vsaj kar sem jaz gledal best buy če gledaš price/performance
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a Blinder Pe avg 04, 2023 10:09 pm

večina rabljenih računalnikov v oglasih so precenjeni. Toliko precenjeni, da je bolj smiselno kupiti novega.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a Fan Če avg 10, 2023 2:25 pm

pados je napisal/-a:Katerei prenosni računalnik za domačo uporabo imeti in sicer


Tukaj se včasih dobi dobro za sprejemljivo ceno: https://www.recositech.com/
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a Ruska_Luc Če avg 10, 2023 5:40 pm

Vzemi i3 ali pa še bolje i5 s 8 GB RAMa in si zmagal. Glej da je disk SSD, nikakor ne eMMC ali mehanični.
HitriZajcek je napisal/-a:Edini objektiven podatek med navedenimi je količina RAMa - 4 GB je vsekakor (pre)malo, ne moreš ga vzeti preveč, tudi 8 GB je bolj tako-tako

Za običajnega človeka bo 8GB povsem dovolj za naslednjih nekaj let. Sem zahtevnejši uporabnik in še nisem presegel 10 GB od vgrajenih 16.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a danci1973 Če avg 10, 2023 7:23 pm

pados je napisal/-a:Pozdravljeni,
I3 procesor z 8GB rama ali I7 procesor z 4GB rama ?
Pa ne odgovorit I7 z 8GB

Če sta to edini opciji, bi se jaz odločil za slabši procesor in več RAM-a. Pri čemer je tudi 8 GB premalo za današnje operacijske sisteme (ne, da ne bi delalo, ampak bo delalo slabo / počasi).

Jaz se nimam za posebej zahtevnega uporabnika, a pri 24 GB RAM-a je trenutno je porabljeno 17,3 GB, dodatnih 5,6 GB je 'cache'-a, 1,1 GB pa je še prosto.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a HitriZajcek Pe avg 11, 2023 7:57 am

Ruska_Luc je napisal/-a:Vzemi i3 ali pa še bolje i5 s 8 GB RAMa in si zmagal. Glej da je disk SSD, nikakor ne eMMC ali mehanični.
HitriZajcek je napisal/-a:Edini objektiven podatek med navedenimi je količina RAMa - 4 GB je vsekakor (pre)malo, ne moreš ga vzeti preveč, tudi 8 GB je bolj tako-tako

Za običajnega človeka bo 8GB povsem dovolj za naslednjih nekaj let. Sem zahtevnejši uporabnik in še nisem presegel 10 GB od vgrajenih 16.

V navedeno dvomim (dokler je prosti RAM na voljo, se uporablja kot buffer za manj dostopov do diska).

Je pa tako: če imaš na voljo 8 GB, potem brez swapa 10 GB niti ne moreš porabiti :shock: Tudi vseh 8 GB dejansko ne moreš, ker bi sistem postal čisto neodziven.

Tudi za tvojo postavitev predvidevam, da imaš vključen swap ("page file"), kar pomeni da res lahko "zvoziš" z manj RAMa, a zato z več dostopi do diska (kar se direktno prevede v zmanjšano življensko dobo za SSD) in počasnejšim delovanjem. Najbolj markanten tak primer zadnje čase je entry model MacBook Aira, ki pride z 8 GB RAMa ... in deluje ... seveda počasneje kot 16 GB model ... pa SSD bo fuč v par letih.

Pa še nazaj na temo: uporabnik pados je napisal, da izbira med nekim neznanim modelom s 4 GB RAMa in drugim z 8 GB RAMa, ti pa napišeš da tvoj računalnik s 16 GB RAMa naj ne bi porabil več kot 10 GB ... Ja in :? Moj (z 32 GB) takoj po vklopu z odprtin brskalnikom s tremi zavihki in nobeno drugo aktivno aplikacijo trenutno rabi dobrih 6 GB. To je najbrž bolj relevanten podatek v kontekstu teme kakor da tebi baje nikakor ne uspe priti preko 10 GB (v kar - kot že napisano - močno dvomim; odprt brskalnik z nekaj zavihki + kak Word pa si hitro ob 8 GB, pa ni to nobeno potratno početje, ampak dokaj pogost vzorec uporabe npr. za šolo, faks itd.).

Dodajat ga je pa v marsikateri novejši prenosnik nemogoče, ker je prilotan na plati, da je škatla manjša/tanjša
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a krimič Pe avg 11, 2023 8:42 am

Glede na to kar berem, mi ni jasno kako lahko jaz z I7 (generacije 7) in 8 GB rama normalno delam in tudi amatersko izdelujem foto knjige in posledicno obdelujem fotografije (Photoshop, Lightroom), pa zadeva funkcionira. Prav tako uporabljam tudi SolidWorks, pa zadeva nemoteno deluje (tudi sestavljanje modelov).
Tukaj pa pisete, da je min 16 GB rama za word in podobne zadeve.

Je mogoce razlika Win 10 in 11? Sam uporabljam Win 10 in kot sem ze napisal I7 7500, 8GB rama in SSD diski ter loceno graficno kartico (v obeh primerih Nvidia). Taksno konfiguracijo uporabljam v sluzbi in doma.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a danci1973 Pe avg 11, 2023 1:36 pm

Saj funkcionira nekak za silo... Pač uporabljaš 'page file' in če imaš dober / hiter SSD, še nekako gre.

Ampak z več RAM-a bi zagotovo delalo (precej) bolje in hitreje - RAM je še vedno ene 25-40x hitrejši od SSD-jev.

Pa še SSD se s takšno uporabo prej iztroši.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a krimič Pe avg 11, 2023 3:41 pm

To vem, da bi bilo lahko boljse. Ampak deluje "normalno" tudi s taksnim setom. In verjamem, da je za povprecnega uporabnika (word, internet, filmi) cisto dovolj 8GB.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a Blinder Pe avg 11, 2023 3:58 pm

kimič, ti verjetno imaš Mac-a? Na Mac-u mogoče je težko nadgradit pomnilnik, verjetno zato ga še nisi nadgradil.
2 x 8 GB DDR4 novi so od 30 € dalje. Je pa zelo pomembno, da ni samo en kos rama vstavljen, če je samo eden ima to negativen vpliv na zmogljivosti.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a krimič Pe avg 11, 2023 4:31 pm

Nima Imac. Kot sem napisal uporabljam Win 10
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a Ruska_Luc So avg 12, 2023 1:28 pm

HitriZajcek je napisal/-a: odprt brskalnik z nekaj zavihki + kak Word pa si hitro ob 8 GB, pa ni to nobeno potratno početje, ampak dokaj pogost vzorec uporabe npr. za šolo, faks itd.).

Konkreten primer: Windows 10, odprt Firefox s 5 različnimi zavihki, Word in pdf dokument - v aktivni uporabi 4,2 GB od 16. Če dodam še Excelovo datoteko s preko milijon podatkov sem na 5,1 GB.

HitriZajcek je napisal/-a: dokler je prosti RAM na voljo, se uporablja kot buffer za manj dostopov do diska

To je res, vendar tudi brez tega je računalnik dovolj odziven - primer laptop z i5 2. generacije, 5-6 GB RAMa (ne vem iz glave) in SSD, laufa Windows 10.

HitriZajcek je napisal/-a: Tudi za tvojo postavitev predvidevam, da imaš vključen swap ("page file"), kar pomeni da res lahko "zvoziš" z manj RAMa, a zato z več dostopi do diska (kar se direktno prevede v zmanjšano življensko dobo za SSD)

Ne vem, če imam vklopljen swap, na resource monitorju mi kaže, da ni v uporabi (0 %).
Glede krajše dobe SSD-ja lahko rečem le, da imam na zgoraj omenjenem laptopu priklopljen cca. 10 let star SSD. Vem, da je to le en primer in ne potrdi ničesar.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: PRENOSNI RAČUNALNIK

Napisal/-a boštjan_01 So avg 12, 2023 4:57 pm

Imam 5 let star laptop za 250€ in še mi dobro služi, sicer se mu že pozna. Odprtih več zavihtkov in 2-5 Excelove datoteke in mi vse špila. Res si občasno nekaj premisli in moram med preklapljanjem počakat kakšno sekundo. Saj nihče ni plačan na sekundo. Še vedno svetlobna leta pred drkanjem po novejšem telefonu.
To je tako kot pri avtu. Za 90% bi bil dovolj avto manjšega razreda z max 100KM. Pa vidimo kakšen je vozni park.
Vprašanje avtorja je enako kot da bi vprašal, kateri avto kupit bencin, dizel, plin, el. Z vsemi se lahko voziš.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 56 gostov