Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1291
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Dedovanje

Napisal/-a mišek So feb 26, 2011 11:03 pm

Pozdravljeni!

Mi lahko kdo pove kje bi kaj našel glede dedovanja zemljišča, kako je z davki,...

Imamo doma tako situacijo, pa se na to čist nič ne spoznam, pa če kdo iz prve roke ve kako pa kaj, oz. kak pametn link.
Baje da se pripravlja nov zakon, ki se tiče varstvenega dodatka. Mama ima penzijo po očetu in poleg 27 let dobiva varstveni dodatek (trenutno znaša 140 eur). Vsa zemlja (10 hektarov) in vse kar je na njej je pisano na mamo. Zdaj pa bi naj po novem zakonu bilo treba to vrnit z obrestmi vred, če imaš preveliko nepremičn, potem menda ocenijo, da tega dodatka ne bi potreboval.
In zdaj mi sestra pravi, da se je nekje pri neki pravnici pozanimala, da če mama noče vrnit tega denarja (gre za par 10 tisoč eur) bi morala vso lastnino prepisat na dediče. Torej jaz in sestra. Zdaj pa sestra bo doma, jaz pa verjetno ne. Zdaj me sprašuje kaj jaz mislim, če bi prevzel del zemlje, po drugi strani pa je v navadi, da se prepusti tistemu ki je doma, da se ne razdrobi. Potem tisti, ki prevzame ima potem tudi na skrbi mamo na stara leta.

Zdaj jaz ne vem ali naj vse skupaj pustim; po eni strani se mi pa spet butasto zdi, študiram, da bi recimo zahteval vinograd, ostalo pa pustil. To je parcela okrog pol hektara (točno zdajle ne vem) gor je lesena brunarica, če se to podere je na tistem mestu menda zazidlivo. Do objekta je asfalt, mimo gre elektrika, voda. Na sončni legi.

Zanima me, če kdo ve, kako bo s tem novim davkom, kako se to računa? Verjetno bodo to gledali, po ocenjeni vrednosti iz popisa pa kak procent od tega al kako? Kolk bi lahko potem bilo tega davka na leto? Kje vse ti še potem lahko tako lastništvo škodi? Eni pravijo, da če recimo ostaneš brez službe za lahko pod nosom obrišeš za kako denarno pomoč. Potem recimo, kak vrtec je dražji,....itd.
Če kdo kaj ve o tem??
 
decko998
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Po feb 18, 2013 1:47 pm

Re: Dedovanje nepremičnin

Napisal/-a decko998 Sr jul 15, 2015 1:15 pm

mišek je napisal/-a:Pozdravljeni!

Mi lahko kdo pove kje bi kaj našel glede dedovanja zemljišča, kako je z davki,...

Imamo doma tako situacijo, pa se na to čist nič ne spoznam, pa če kdo iz prve roke ve kako pa kaj, oz. kak pametn link.
Baje da se pripravlja nov zakon, ki se tiče varstvenega dodatka. Mama ima penzijo po očetu in poleg 27 let dobiva varstveni dodatek (trenutno znaša 140 eur). Vsa zemlja (10 hektarov) in vse kar je na njej je pisano na mamo. Zdaj pa bi naj po novem zakonu bilo treba to vrnit z obrestmi vred, če imaš prevelike nepremičnine, potem menda ocenijo, da tega dodatka ne bi potreboval.
In zdaj mi sestra pravi, da se je nekje pri neki pravnici pozanimala, da če mama noče vrnit tega denarja (gre za par 10 tisoč eur) bi morala vso lastnino prepisat na dediče. Torej jaz in sestra. Zdaj pa sestra bo doma, jaz pa verjetno ne. Zdaj me sprašuje kaj jaz mislim, če bi prevzel del zemlje, po drugi strani pa je v navadi, da se prepusti tistemu ki je doma, da se ne razdrobi. Potem tisti, ki prevzame ima potem tudi na skrbi mamo na stara leta.

Zdaj jaz ne vem ali naj vse skupaj pustim; po eni strani se mi pa spet butasto zdi, študiram, da bi recimo zahteval vinograd, ostalo pa pustil. To je parcela okrog pol hektara (točno zdajle ne vem) gor je lesena brunarica, če se to podere je na tistem mestu menda zazidlivo. Do objekta je asfalt, mimo gre elektrika, voda. Na sončni legi.

Zanima me, če kdo ve, kako bo s tem novim davkom, kako se to računa? Verjetno bodo to gledali, po ocenjeni vrednosti iz popisa pa kak procent od tega al kako? Kolk bi lahko potem bilo tega davka na leto? Kje vse ti še potem lahko tako lastništvo škodi? Eni pravijo, da če recimo ostaneš brez službe za lahko pod nosom obrišeš za kako denarno pomoč. Potem recimo, kak vrtec je dražji,....itd.
Če kdo kaj ve o tem??


To bo pa treba odvetnika vprašat :)
 
kemykos
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To jan 29, 2013 12:31 pm

Re: Dedovanje

Napisal/-a kemykos Sr jul 15, 2015 2:32 pm

Glede na zemljo kr ne boš ostal brez vrtca in ne vem česa še. Zemlja, če gre za travnike in gozdove je vredna od 2-3€ na kvadratni meter pa vse do 15-20€. Seveda je velika razlika če je parcela zazidljiva in ima dovoljenje za gradnjo, takrat cena sunkovito naraste.

Če si kdaj mogoče vlagal kako vlogo, za štipendijo ali vrtec ali navsezadnje šolsko malico, bi bilo pametno, da to poiščeš in tam zelo dobro piše koliko je kaj vredno.

Ocene glede nepremičnin dela računalnik, kar pomeni, da se lahko kar krepko zmoti pri zneskih. Zaradi tega lahko zahtevaš oziroma je bil določen nek rok, do katerega si se lahko pritožil, če se ne strinjaš z ocenjeno vrednostjo nepremičnine.

Država ti glede na njihove ocenjene vrednosti potem določi po posamezni parceli, koliko letno si imel iz tiste parcele dohodka in to potem tudi prišteje k vsem tvojim dohodkom (plače, nagrade, regresi itd..). No vsi ti dohodki pa se potem štejejo pri raznih vlogah in štipendijah. Pametno je takrat tudi dvigniti prihranke, ker ti naša veleumna država tudi od prihrankov gleda dobiček na letni ravni.

Po moje je najbolje, da prepis naredite čim prej, ker ko enkrat pride kdo na dom z papirji je že prepozno.

Priporočam pa ti, da dobro premisliš glede tega kar si napisal, da gre vsa zemlja na sestro. Ko enkrat starši niso več sposobni skrbeti zase in je potrebna oskrba v domu, se ponavadi ta ustni dogovor pozabi. Sploh pa so to zelo grobe teme, ki ti lahko zagrenijo življenje. Če si se odločil, da boš skoraj vse prepustil sestri, obvezno napišite in overite, da je ona dolžna skrbeti za starše, ko sami tega več ne bodo zmožni. Dejansko se je zgodilo v naši bližini, da je dal oče pisat vse svoji "punci" in je sedaj v domu, stroški pa se kopičijo na strani lastne hčerke, ki pa za to niti ni vedela več kot pol leta.

Glede prispevka, ki ga je pa mama dobivala pa mislim, da ga bo morala vrniti, skoraj vedno je tako. Pazi samo, da ga čez par let ne boste rabili vračati z obrestmi vred. Enako je na primer pri štipendiji in vseh ostalih vlogah, kjer v členih piše, da se mora bilokakšna sprememba materialnega statusa takoj sporočiti.
Iz tega naprimer sledi, če za otroka plačuješ vrtec naprimer 200€ pri tvoji plači 1500€ (zmišljujem si) nato pa si zamenjal službo in imaš recimo 2000€ plače si avtomatsko preskočil plačilni razred in moraš to sporočiti državi. Torej boš od sedaj naprej plačeval vrtec 270€ (spet si zmišljujem). Država se pri takih stvareh dela zelo butasto...

Upam da sem kaj pomagal... Lp
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Dedovanje

Napisal/-a kseb Sr jul 15, 2015 3:00 pm

Varsteni dodatek je namenjen osebam, ki imajo prenizke dohodke za preživetje. V Sloveniji pa je situacija malo drugačna: starejši ljudje so lastniki nepremičnin, ki so jih zgradili in pridobili v socializmu. Te imajo vrednost in posledično je država ugotovila, da ni ravno pošteno, da finančno podpira take, ki imajo veliko premoženje (npr. zemljišče velikosti 10 ha je verjetno vredno nekaj 10.000 EUR) in hkrati nizke dohodke. Dejansko imajo ti ljudje veliko premoženje v nelikvidni obliki. Nikakor niso reveži oz. osebe, ki bi potrebovale finančno pomoč države. Premoženje bi bilo potrebno prodati ter nato denar trošiti za preživljanje. Šele nato, ko bi bila oseba brez premoženja, je upravičena do raznih denarnih pomoči.

Seveda se premoženju nihče noče odpovedati, saj ga je dobil od staršev oz. ustvaril s svojim trudom in raje "cuza" državo in uživa njene ugodnosti. Torej do smrti mame bo vse ok. Po tem pa pride do dedovanja in seveda bo tukaj vskočila država in skušala dobiti nazaj denar, ki ga je dajala taki osebi. Dediči bodo to morali plačati, če bodo ocenili, da se izplača in je dedovanje vredno več, kot zahtevki od države. Lahko pa se odpovedo dediščini in se bo pač država poplačala s prodajo tega premoženja.

Druga pot pa je, da pred smrtjo lastnika nepremičnin uredite tako, da ne bo imel nobenega premičnega ali nepremičnega premoženja. Če sta pričakovana dediča le dva in nista v sporu se to lahko uredi s strinjanjem lastnika nepremičnin z darilnimi pogodbami. Ostane vprašanje nujnega deleža, vendar se tudi to da rešiti.

Ali potrebuješ vinograd in brunarico pa se boš moral odločiti sam, kakor tudi ali boš vse premoženje prepustil sestri. Seveda je vikend premoženje, ki ima vrednost in boš zaradi tega plačeval kak razred več v vrtcu, pa pri obdavčitvi nepremičnin tudi, ko bo le-ta uvedena.

V glavnem do odvetnika in se pomenite o najbolj ugodni možnosti.
 
mavrica
Novinec
 
Prispevkov: 394
Pridružen: Ne nov 13, 2011 3:36 pm

Re: Dedovanje

Napisal/-a mavrica Sr jul 15, 2015 8:21 pm

To vprašanje je iz leta 2011
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Dedovanje

Napisal/-a kseb Če jul 16, 2015 5:41 am

Jao, pa res.
 
kemykos
Novinec
 
Prispevkov: 163
Pridružen: To jan 29, 2013 12:31 pm

Re: Dedovanje

Napisal/-a kemykos Če jul 16, 2015 11:29 am

Hahaha :lol: :lol: :idea:
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Dedovanje

Napisal/-a ban Če jul 16, 2015 12:17 pm

Jst pa avtorju teme ZS pošiljam oops
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 55 gostov