Za vse kar ne paše pod ostale debate, prosti čas...
 
Uporabniški avatar
Bojanxe
Novinec
 
Prispevkov: 191
Pridružen: So avg 14, 2010 9:50 pm
Kraj: Ljubljana

"popoldanski" s.p.

Napisal/-a Bojanxe Po avg 22, 2011 8:41 pm

Zdravo,

Ker verjamem da se vas nekaj sigurno spozna na to temo, imam nekaj vprašanj.
-Odpiram "popoldanski" s.p. se pravi, bom plačeval najnižje obvezne prispevke (cca. 35€) ali je tu kakšen drug pogoj, ki ga moram izpolnjevat, razen tega da sem nekje že redno zaposlen?
-Ker velikih računov še ne bom izstavljal, ne bom davčni zavezanec. Kako izstavim račun podjetju, ki je davčni zavezanec? Naprimer, danes sem opravil prevoz, ki je vreden 100,50€ se pravi toliko moram jaz dobiti na račun. Kako na računu prikažem DDV za plačnika, glede na to da si jaz DDV-ja ne obračunam?
-Ker sem že redno zaposlen, se mi verjetno ves dobiček od s.p. tudi prišteva zraven redne plače, ker je pač na moje ime. Kako se lahko izognem plačilu dohodnine (ki bo v tem primeru zelo visoka) ali bi bilo bolje da tudi delo prikažem v stroške in najdem študenta z napotnico?

Lep pozdrav,
Bojan
Alfa Klub Slovenija
 
NoFear85
Novinec
 
Prispevkov: 323
Pridružen: Ne jun 21, 2009 11:32 am

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a NoFear85 Po avg 22, 2011 9:02 pm

Fakturo izstavis v visini zneska, spodaj napises da ne poslujes kot davcni zavezanec. Res je, redna in s.p. Se ti sesteva, DDV zavezanec postanes ce prekoracis mejo 24.000€. glede dohodnine ne vem, verjetno pa obstaja tudi za popoldance kak prispevek oz akontacija.
 
Uporabniški avatar
grega983
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1658
Pridružen: Po nov 30, 2009 9:23 pm
Kraj: Fram

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a grega983 To avg 23, 2011 4:29 am

Najbolje bo, da si poiščeš kakšnega računovodjo/računovodkinjo, ki ti bo vsaj svetoval/a okoli tega.
Drugače pa akontacijo dohodnine plačuješ 1. leto glede na dobiček, ki ga predvidiš za 1. leto, vsa naslednja leta pa potem po dejanskem dobičku, glede na dohodninsko lestvico.
Lancia Delta Hf T pa Alfa 159 SW 20v pa Alfa 33Permanent 4 pa ......
 
gofra
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 22, 2007 8:56 pm

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a gofra To avg 23, 2011 6:27 am

DDV "skrijes" v fakturo - racunas z njim, ni ga pa potrebno posebej specificirat...
Odvisno kaksno dejavnost opravljas - storitvene dejavnosti so hudic... ker je stroske zelo tezko prikazovat. Nakup opreme, izobrazevanja, potni nalogi...studenta lahko sicer najames, samo glej, da bos imeldejansko kaj od njega, sicer meces denar stran - zavedaj se tudi, da bos poleg studentu moral placat se studentskemu servisu.

Drugace pa ti svetujem, da se obrnes kar ne kaksno e-vem tocko ali AJPES, kjer ti bodo znali vse povedat.

LpF
 
Uporabniški avatar
Bojanxe
Novinec
 
Prispevkov: 191
Pridružen: So avg 14, 2010 9:50 pm
Kraj: Ljubljana

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a Bojanxe To avg 23, 2011 4:42 pm

Hvala za odgovore. Bom kar predstavil dejanski primer, da si boste lahko predstavljali. Ukvarjal se bom s prevozi in vozila bo moja boljša polovica, ki ima tudi študentski status.
Se pravi imam možnost prikazati delo kot strošek, zato me zanima, ali več vzame študentski servis ali je več če plačam dohodnino za ves dobiček?
Računovodkinje pa od začetka ne bom plačeval, ker bo zadeva čisto enostavna, izdajal bom en račun na mesec zaenkrat. Imam pa kolegico, ki dokaj obvlada, pa me bo naučila osnovne stvari za knjigovodstvo/računovodstvo. Samo enkrat letno bom dal naresti pač bilanco.
Še zmeraj se tudi priporočam za kakšen fajn nasvet ali link do pomembnih vsebin, ki bi jih moral vedeti.

Lep pozdrav,
Bojan :)
Alfa Klub Slovenija
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a adis To avg 23, 2011 4:58 pm

Bojanxe je napisal/-a:Hvala za odgovore. Bom kar predstavil dejanski primer, da si boste lahko predstavljali. Ukvarjal se bom s prevozi in vozila bo moja boljša polovica, ki ima tudi študentski status.
Se pravi imam možnost prikazati delo kot strošek, zato me zanima, ali več vzame študentski servis ali je več če plačam dohodnino za ves dobiček?
Računovodkinje pa od začetka ne bom plačeval, ker bo zadeva čisto enostavna, izdajal bom en račun na mesec zaenkrat. Imam pa kolegico, ki dokaj obvlada, pa me bo naučila osnovne stvari za knjigovodstvo/računovodstvo. Samo enkrat letno bom dal naresti pač bilanco.
Še zmeraj se tudi priporočam za kakšen fajn nasvet ali link do pomembnih vsebin, ki bi jih moral vedeti.

Lep pozdrav,
Bojan :)



ne pozabi na medletne bilance...
 
Uporabniški avatar
Bojanxe
Novinec
 
Prispevkov: 191
Pridružen: So avg 14, 2010 9:50 pm
Kraj: Ljubljana

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a Bojanxe To avg 23, 2011 5:16 pm

No pa se bom izgleda naučil še nekaj več :)
@Adis, povej kaj več o tem...
Alfa Klub Slovenija
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a adis To avg 23, 2011 6:04 pm

Bojanxe je napisal/-a:No pa se bom izgleda naučil še nekaj več :)
@Adis, povej kaj več o tem...


če boš imel medletne bilance se boš lahko v danem trenutku lažje odločil kako naprej, saj so medletne bilance "kazalnik" tistih smeri katerih si si zastavil na začetku svoje poslovne poti. medletne bilance so neke vrste kontrola.
 
Uporabniški avatar
eclipse_R
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2889
Pridružen: Ne feb 27, 2005 12:46 am

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a eclipse_R To avg 23, 2011 10:48 pm

Prevozi nejbrž pomenjo veliko kilometrov, kar pomeni veliko potnih stroškov, veliko si lahko že preko tega izplačaš. Ostalo maš pa še druge stroške, kak računalnik rabiš, radio, kako delovno obleko itd. Če gre preko stroškov se ti nikamor ne prišteva, ker so to stroški. Lahko si pa tudi na koncu izplačaš kot dobiček (davek). Mislim, da dokler nimaš kakega jurja na mesec, da se boš brez problema čez stroške dal zaslužek čez. Več ti bo pa znala računovodkinja povedat, ker so ti stroški in koliko si jih lahko obračunavaš specifični na branžo. Če nisi zavezanec za DDV, ga ne obračunaš na računu in ga kupec ne plača

lp
Slika
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5036
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a sašo5 To avg 23, 2011 10:57 pm

eclipse_R je napisal/-a:
Če nisi zavezanec za DDV, ga ne obračunaš na računu in ga kupec ne plača......


daj malo to razloži :shock:
potem bi jaz kot davčni zavezanec posloval samo s takimi, ki to niso, ker bom vedno vse brez davka dobil.....v resnici je pa ravno obratno. meni kot davčnem zavezancu se ne izplača poslovat z nekom, ki to ni, sploh če kupujem kakšen repromaterial za nadaljno obdelavo/proizvodnjo ali pa storitev, kar prevozi tudi so....
 
Uporabniški avatar
eclipse_R
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2889
Pridružen: Ne feb 27, 2005 12:46 am

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a eclipse_R Sr avg 24, 2011 9:08 am

Ne razumem zakaj se ti ne splača. Zato ker ne dobiš DDV-ja nazaj, ker ga nisi plačal? Če ti da isto visok račun, kot bi bil z davkom, potem ja, če bi ti dal pa brez davka pa je povsem isto. Jaz imam računovodkinjo, ki do par mesecev nazaj ni bila zavezanka za DDV pa sem dobival račune brez DDV, potem pa je mogla postat zavezanka imam pa sedaj za 20% višje račune. Meni sicer slabše, ker moram pač plačat večji račun..

lp
Slika
 
Uporabniški avatar
Bojanxe
Novinec
 
Prispevkov: 191
Pridružen: So avg 14, 2010 9:50 pm
Kraj: Ljubljana

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a Bojanxe Sr avg 24, 2011 7:51 pm

adis je napisal/-a:
Bojanxe je napisal/-a:No pa se bom izgleda naučil še nekaj več :)
@Adis, povej kaj več o tem...


če boš imel medletne bilance se boš lahko v danem trenutku lažje odločil kako naprej, saj so medletne bilance "kazalnik" tistih smeri katerih si si zastavil na začetku svoje poslovne poti. medletne bilance so neke vrste kontrola.

Aha razumem, toliko, da vidim če sem na pravi poti. To me niti ne skrbi, ker kot sem rekel, bom od začetka izdajal samo en račun, zato bo čisto enostavno.
Jutri grem registrirat s.p. na Data d.o.o. pa se bom tam pozanimal še ostale stvari, mi je več ali manj vse jasno za začetek, ostalo se bom pa sproti naučil.

Lep pozdrav vsem,
Bojan
Alfa Klub Slovenija
 
Uporabniški avatar
Bojanxe
Novinec
 
Prispevkov: 191
Pridružen: So avg 14, 2010 9:50 pm
Kraj: Ljubljana

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a Bojanxe Če avg 25, 2011 6:44 pm

Uspešno registriral s.p. ampak imam pa en problem. A mogoče kdo ve, kakšno vlogo oz. dopis je treba poslati APEK-u da mi odobrijo določeno dejavnost? gre za dejavnost 53.200 (druga poštna in kurirska dejavnost) in so mi na Data d.o.o. rekli, da te dejavnosti ne morem nastaviti za primarno, ker jo mora odobriti APEK. Potem sem poklical na APEK in seveda niti po štirih prevezavah nisem uspel izvedeti, kako se to naredi. Ima mogoče kdo izkušnje s tem?
Je bil pa nek gospod magister nevemčesa, toliko prijazen, da mi je prebral nekaj členov nekega zakona in mi je sedaj še manj jasno ;)

Lep pozdrav,
Bojan
Alfa Klub Slovenija
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a _furby_ Ne apr 27, 2014 4:11 pm

Da ne odpiram nove teme bom kar tle vprasal.
Ima kdo izkusnje z popoldanskim s.p.? So stroski se vedno isti kot pise zgoraj in meja da nisi davcni zavezanec? Kako bi lahko okvirno izracunal kako dohodnino lahko pricakujem na koncu leta? Se kak nasvet morda? Hvala za odgovore :)
turbo inside
 
hippo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1858
Pridružen: Pe dec 14, 2007 12:43 pm

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a hippo Po apr 28, 2014 6:16 am

_furby_ je napisal/-a:Da ne odpiram nove teme bom kar tle vprasal.
Ima kdo izkusnje z popoldanskim s.p.? So stroski se vedno isti kot pise zgoraj in meja da nisi davcni zavezanec? Kako bi lahko okvirno izracunal kako dohodnino lahko pricakujem na koncu leta? Se kak nasvet morda? Hvala za odgovore :)

Meja za DDV je 50.000€ letnega prometa.
Stroški so 34€ ZPIZ + 33€ ZZZS + računovodstvo (cca 50€) mesečno.
 
joze_k
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: To dec 01, 2015 1:31 pm

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a joze_k Če jan 07, 2016 6:32 pm

Zdravo, sam se se spraševal podobne reči (kako popoldanski s.p. in dohodnina gresta skupaj), ampak mislim, da je v tem članku, ki sem ga našel tukaj: http://novipodjetnik.si/popoldanski-s-p/, dobro obrazloženo. 8)

LP J
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: "popoldanski" s.p.

Napisal/-a esem Če jan 07, 2016 8:17 pm

Že drugi post, tokrat kot odgovor na skoraj dve leti spečo temo, in že drugič link na isti medij. Ker je tako "reklamiranje" (v navednicah zato, ker je tisti aboten članek od Primoža Lemeža prej ena velika antireklama za taisti medij!!) seveda strogo prepovedano, bo enaka tudi sankcija.
Vrni se na Nima veze z avtomobilizmom

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov