Namreč prehod toplote je večji, kar pomeni manjše stroške med kurilno sezono v sončnih dneh.
sašo5 je napisal/-a:tudi sam se vključujem v debatoskratka trojna,(ni dileme) medstekelni prostor polnjen z argonom, aaaaaaaaaaaaapak dilema: lesena ali plastična
lancia hf je napisal/-a:Vse lepo in prav z trojnimi termopan stekli in vrati, da res vse v nulo dihta predvsem pozimi zaradi kurjave.
Me pa zanima kaj imate res radi tako zatohel zrak v stanovanju, da nesme prav nič kaj svežega zraka dobiti skozi kašno špranjo![]()
Če bote pa sredi zime okna odpirali, da bote vez "zadihtan" zatohel zrak ven spustili, je pa trojni termopan povsem nesmisel
@sebaveh: Marsikdo tega ne verjame, ampak bojo že ugotovili
Templar je napisal/-a:odločitev je simpl, če je cela hiša dobro izolirana potem trojna zasteklitev. Zakaj?
- za neko minimalno razliko v ceni boš dobil nekaj kar bo sledilo tudi izolaciji sten. Po avtomobilistično, če kupiš nov športen avto ne daš gor nalitih gum (lahko samo ne boš izkoristil vsega potenciala oz- boš imeš izgube)
- ko se pogovarjamo o prehanju toplote in ogrevanju zaradi obsevanja govorimo od dveh različnih stvareh.
Izguba toplote pozimi zaradi toplotnega mostu je pri dvojni zasteklitvi večja. Pravtako bo hiša poleti težje ostala hladna spet ker je bodo okna prevajal toploto v hišo enako kot mraz pozimi.
Ogrevanje zaradi obsevanja je zato ker kratkovalovno sevanje (sončna svetloba) pride v hišo skozi okno (razlike v prepuščanju svetlobe med dvojno ali trojno zasteklitev, če ni reflektivnih premazov ni oz je zanemarljiva) in zadane predmete kjer se pretvori v dolgovalovno sevanje, ki posledično ogreje prostor.
Zato da bo pozimi toplo in poleti hladno bo vedno boljši učinek z trojno zasteklitvijo. Pred ogrevanjem zaradi sončnega obsevanja pa ti bodo pomagale samo rolete oz. ostala senčila, ne glede na to kakšna okna imaš.
Glede tega ali je les ali plastika.
Mi smo pred 20 leti dali vsa okna v les edino zimski vrt je kombinacija plastificiran alu(deli konstrukcije) ter v celoti plastika. Glede na primerjavo lahko rečem, da bi se ponovno odločil za plastiko. Zakaj?
-po 20 letih smo že 3-4x(če štejem prvi premaz) barvali lesena okna, ki bodo kmalu za menjavo, saj jih iz notranje strani kjer so na policah rože ali v kopalnicah najeda vlaga plesen, na južni strani pa so že precej preperela zaradi sonca kljub premazom. Plastika je po 20 letih še vedno takšna ko je bila, samo obrišeš in gremo dalje. Ko pride kdo nov k hiši in pade debata na to, težko verjame da so okna in zimski vrt bili vgrajeni istočasno, saj je plastika na pogled skoraj nova.
Dodatek:
Glede plastike morem povedat, da imamo belo navadno. Sorodniki pa imajo težave z zvijanjem plastike na južni legi, ki je temne barve.
Krazy je napisal/-a:Nekako se strinjam z zadnjim odgovorom. Nima smisla dobro izolirati samo dela hiše, ker enostavno pri delu, kjer ni dobre izolacije še vedno izgubljaš na veliko. Sem pa nekako ugotovil, z renovacijo celotne starejše hiše, da je dobra izolacija investicija, kjer lahko najmanj pogrešiš in bo aktualna vedno, recimo pri ogrevanju se lahko cena energenta spremeni in v končni fazi nisi toliko privarčeval kot si mislill, da boš. Poleg tega je dobra izolacija pridobitev za hladne in vroče dni, kjer privarčuješ tako z ogrevanjem in ohlajanjem. Poleg tega je temp. v dobro izolirani hiši bolj stabilna, ni takšnih nihanj, kar je tudi bolj udobno, pa tudi če imaš kakšne pol stopinje nižjo povprečno temperaturo.
Kar se tiče plastike in lesa pri oknih. Pri oknih, ki imajo nizko toplotno prevodnost in posledično dobro tesnijo, ni in ne sme biti pretoka zraka, ker to pomeni slabšo izolacijo, tako da tudi moderna lesena okna dobro tesnijo, drugače ne morejo ponujati dobre izoliranosti. Je pa res, da les diha bolj kot plastika, samo verjemite mi, da to ni nič v primerjavi s tem koliko je dejansko potrebno zračiti prostore. In če odpreš okno na stežaj za 5 min vsak dan, se zamenja celoten zrak, kjer izgubiš nekaj energije, vendar zidovi ostanejo topli, in ti ogrejejo nov zrak, tako da v prostoru ni čutiti in zaznati padca temperature. Kar se tiče pa plesni, sem pa praktično doma v teh vodah in vam zagotavljam slednje. Tudi iz izkušenj pri nas doma. Namreč nabiranje vlage oz kondenza na stenah, je posledica slabega zračenja predvsem pa hladnih sten. In ko enkrat vse dobro izoliraš, nimaš več hladnih sten ali kakšnih vogalov, in se ti kondenz ne nabira na steni in nimaš plesni. Ker samo vlaga v zraku ni dovolj za rast plesni. Naša stara hiša je prekleto dobro dihala skozi okna in smo imeli plesen, ko smo zamenjali okna in izolirali stene teh težav ni bilo več. Preprost poskus je, da poskusite z roko potipati del, kjer se nabira plesen, ali je bolj hladen od ostalih, in boste zelo verjetno ugotovili, da je razlika, sicer minimalna, ampak na otip vam bo tisti del deloval hladen. Seveda morate to poskusiti, ko je zunaj hladno, notri pa ogrevate, pa se vam pojavlja plesen. Mogoče še beseda o toplotnih mostovih. Torej potrebno je izolirati vse stranice/dele hiše, ki gledajo navzven, tudi npr kakšne izbokline ali balkone, ki so povezani tako rekoč s tlemi po katerih hodite, ker namreč tistih 5 cm izolacije ni zadosti, in se vam torej tla ohlajajo preko dela, ki gleda ven iz hiše in ni izoliran in se mu reče balkon.
Daedalus je napisal/-a:
izmenjevalnik toplote oz. rekuperator.
sašo5 je napisal/-a:Daedalus je napisal/-a:
izmenjevalnik toplote oz. rekuperator.
vsekakor, če bi delal novo hišo_na 18 let stari pa je to tak problem, da nam se še sanje ne.....
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov