Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
ziga20
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: To jun 26, 2007 1:26 pm
Kraj: Ljubljana

Potovanja in nesreča (tujina)

Napisal/-a ziga20 To jun 26, 2007 1:36 pm

Recimo, če se odločiš za potovanje na Hrvaško in če se ti tam (upam da ne) pripeti prometna nesreča z materilano škodo.Pa da opišemo oba primera (kriv slovenec na hrvaškem oz. kriv hrvat).Kakšne so procedure glede poročil kupončkov, policije ipd...če ima seveda kdo izkušnje kaj je v teh primerih najbolje za naredit :).
Spoštuj mater in očeta
 
Uporabniški avatar
samekk
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: To mar 29, 2005 12:37 pm
Kraj: Sevnica

Napisal/-a samekk To jun 26, 2007 1:45 pm

Pogoje za obravnavanje odškodninskih zahtevkov za škode, do katerih je prišlo izven Republike Slovenije definira 42.a člen Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o obveznih zavarovanjih v prometu.

Navedeni člen določa:
- oškodovanec mora imeti stalno bivališče na področju Republike Slovenije,
- prometna nesreča se mora dogoditi na področju držav sistema zelene karte,
- prometno nesrečo mora povzročiti vozilo, katerega lastnik je avtomobilsko zavarovan v državi članice EU,
- vozilo, katerega voznik je povzročil prometno nesrečo, mora izvirati iz države članice EU oz. EEA ali Švice (ponavadi predstavlja izvor vozila registrska tablica).

Oškodovanec mora tako, kot pri vsaki prometni nesreči, zavarovati svoje pravice tako, da od povzročitelja pridobi čim več podatkov o vozilu, lastniku vozila in odgovornostni zavarovalnici (odvzeti kopijo zelene karte). Zahteva izdelavo evropskega poročila oziroma po potrebi tudi izdelavo policijskega zapisnika, zaželene so fotografije kraja prometne nesreče, izjave prič oziroma podatki o pričah.....
Oškodovanec mora naročiti ogled poškodovanega vozila in tako zavarovati dokaze v zvezi s škodo na vozilu ter pridobiti zdravniško dokumentacijo v zvezi z nepremoženjsko škodo.

Primeri:

1 primer

Prometna nesreča se zgodi po 30.4.2004, in sicer v Italiji oz. v eni od držav članic sistema zelene karte. Povzročil jo je voznik vozila z italijansko registrsko tablico. Odgovornost voznika vozila z italijansko registrsko tablico je nesporna. Oškodovanec je oseba s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji.

Rešitev
Oškodovanec lahko, po prihodu v Republiko Slovenijo, zaprosi eno izmed slovenskih zavarovalnic, ki se ukvarjajo s sklepanjem obveznih avtomobilskih zavarovanj, oziroma Slovensko zavarovalno združenje, za podatek o tem, kdo je pooblaščenec tuje odgovornostne zavarovalnice v Republiki Sloveniji za reševanje odškodninskih zahtevkov po IV. avtomobilski direktivi EU. Oškodovanec nato naslovi svoj odškodninski zahtevek skupaj z dokazili na pooblaščenca tuje odgovornostne zavarovalnice v Republiki Sloveniji.

2. primer

Prometna nesreča se zgodi po 30.04.2004, in sicer na Hrvaškem. Prometno nesrečo je povzročil voznik vozila z avstrijsko registrsko tablico. Odgovornost voznika vozila z avstrijsko tablico je nesporna. oškodovanec je oseba s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji.

Rešitev:

Enaka kot v prvem primeru (glej post pred tem)

Odškodninska zahtevka iz primerov 1 in 2 se obravnavata v Republiki Sloveniji. Oškodovanec komunicira v slovenskem jeziku ter dobi izplačano odškodnino v Republiki Sloveniji. Za reševanje odškodninskega zahtevka se uporablja pravo kraja države prometne nesreče in ne slovensko pravo. To zadnje je za oškodovanca moteče predvsem v primerih, kadar tuje pravo ne priznava posameznih oblik škode, oz. posameznih odškodnin, saj jih premoti dejstvo, da kontaktirajo s slovenskimi pooblaščenci.

Način reševanja odškodninskih zahtevkov iz primerov 1 in 2 velja le za reševanje odškodninskih zahtevkov po mirni poti. V primeru sodnega spora še vedno velja, da je lahko tožba vložena samo zoper odgovornostno zavarovalnico v državi kraja njenega sedeža oziroma zoper povzročitelja ali zoper biro zelene karte v državi kraja prometne nesreče.

. primer
Prometna nesreča se zgodi po 30.4.2004, in sicer na Hrvaškem. Povzročil jo je voznik vozila s hrvaško registrsko tablico. Odgovornost voznika vozila s hrvaško registrsko tablico je nesporna. Oškodovanec je oseba s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji.

Rešitev:

V tem primeru bo morala oseba s stalnim bivališčem v republiki Sloveniji uveljavljati odškodnino od odgovornostne zavarovalnice na Hrvaškem in ne od pooblaščenca v republiki Sloveniji. Razlog za takšen način obravnavanja je v tem, da Republika Hrvaška katere registrsko tablico nosi vozilo povzročitelja ni članica EU in tako vozilo, katerega voznik je povzročil prometno nesrečo, ne izvira iz države članice EU.



Samo v primeru, če hkrati obstajajo vsi pogoji za uveljavljanje odškodnine, ki izvirajo iz prometnih nesreč, do katerih pride izven Republike Slovenije, lahko oškodovanec uveljavlja odškodnino v Republiki Sloveniji na zgoraj opisani način.
 
ziga20
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: To jun 26, 2007 1:26 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a ziga20 To jun 26, 2007 5:19 pm

Se pravi, če povzamemo konkretni primer za Hrvaško. Če je kriv voznik (hrvaški državljan) in mi izroči kuponoček bom moral jaz na cenitev in raznorazne formalnosti urejat na hrvaških zavarovalnicah?
Za obratno situacijo mu pa jaz izročim kuponoček in porem naj se on zafrkava kakorkoli želi?
Spoštuj mater in očeta
 
Uporabniški avatar
lublancan
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2785
Pridružen: To maj 04, 2004 4:53 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a lublancan To jun 26, 2007 5:43 pm

v vsakem primeru je dobro poklicat policijo, ki ti napiše zapisnik in maš s tem polovico problemov rešenih ter nimaš problemov ob prestopu meje
izpolniš še euro poročilo, poslikaš nesrečo
podpis
 
marjan novak
Novinec
 
Prispevkov: 434
Pridružen: Sr okt 25, 2006 6:24 pm
Kraj: ljubljana

Napisal/-a marjan novak To jun 26, 2007 6:29 pm

Kupončkov ni več, sploh pa so bili samo za domačo uporabo.
Kopija zelene karte in policijski zapisnik in to je vse.
Birokracijo vodijo zavarovalniška združenja obeh držav. Edina slabost je dolga čakalna doba za rešitev primera.
 
Andea
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: Ne apr 29, 2007 10:10 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Andea Če jun 28, 2007 1:54 pm

pokličeš avtomobilsko asistenco, če maš to možnost - jest mam pri ZM, pa te oni vodijo čez postopek. Zanima me pa naslednje, ali moraš umaknit avto, če pride do nesreče. Pri nas bojda moraš če je nesreča 1 stopnje, ampak a ni pomembno, da policaji slikajo nesreče - a to še delajo? :? :? :? :lol:
 
Uporabniški avatar
Trekkster
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: Sr apr 18, 2007 7:27 pm

Napisal/-a Trekkster Če jun 28, 2007 5:25 pm

Jaz sem kar se teh stvari tiče tudi malo bolj zelen. Se pa zanašam na to, da mi v takšnih primerih svetovali na zavarovalnici, kjer mi nudijo med drugim pravno pomoč :)
 
Andea
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: Ne apr 29, 2007 10:10 am
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Andea Če jul 05, 2007 5:52 pm

a te vprašajo če si njihov klient, al lahko kar tako pokličeš in vprašaš ker te pač zanima?
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Napisal/-a MacTron Če jul 05, 2007 6:26 pm

za pravno pomoc moras placati...

Na obvezno zavarovanje lahko vključimo tudi Kritje stroskov PRAVNE pomoči. Ta
kombinacija vas stane 13€ krije pa vam stroške pravne pomoči do 4200€ in sicer
v obeh primerih: ko ste povzročili nesrečo in vas drugi tožijo za odškodnino ali pa v
primeru, da ste kot oškodovanec udeleženi v prometni nesreči


vendar so tudi za to pooblascene druzbe... kot je npr: http://www.arag.si
in tukaj tudi znana http://www.kzvd.si/
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov