Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
chgotom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Sr mar 14, 2007 6:33 am
Kraj: Chicago, USA

Re: Mehika

Napisal/-a chgotom Sr jun 11, 2008 10:09 pm

Albin Bezjak je napisal/-a:Me zanima če mogoče kdo ve, ali lahko v Ameriki kot tujec z rent a car avomobilom normalno prečkaš mejo in se zapelješ v Mehiko. Recimo v Tijuani.

LP



So kolobocije s tem, da je joj, se za Americane. Rent a car kompanije tega v nacelu ne dopuscajo ali pa z nenormalnimi garancijami in depoziti ter zavarovanji. Se ce imas lasten avto, moras na meji pokazat Title (lastniski list), kar vecina avtov, ki so tukaj financirani oz. v leasingu nima = Title drzi banka oz. kdorkoli te pac financira do izplacila. V tem primeru moras imet posebno dovoljenje od leasingodajalca oz. banke, da gres lahko v Mehiko.

Bo bolje it s kaksnim javnim prevozom cez mejo potem pa tam najet avto, samo ne pricakuj istega standarda uslug, kot v ZDA. Taksiji so dol tud poceni a kaj, ko jih je vecina starih VW hroscev brez klime = umiranjena na obroke v peklenski vrocini.


Za rentanje avtov v Tijuani poglej na:


http://www.rentalcarmomma.com/cities/tijuana.htm

LP iz Chicaga!
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a Pe mar 19, 2010 3:23 pm

@tom, adamovc: kako speljati relacijo od albuquerque-ja do san francisca da se vključi čimveč znamenitosti? (grand canyon, LA, las vegas, death valley itd)
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Pe mar 19, 2010 3:36 pm

TommyGun je napisal/-a:@tom, adamovc: kako speljati relacijo od albuquerque-ja do san francisca da se vključi čimveč znamenitosti? (grand canyon, LA, las vegas, death valley itd)


Koliko časa imaš?
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a Pe mar 19, 2010 3:39 pm

za to relacijo 14dni
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Pe mar 19, 2010 3:46 pm

TommyGun je napisal/-a:za to relacijo 14dni


kdaj pa misliš iti (poleti bi ti predlagal severno pot (Moab, Bryce, ..) pozim pa bolj južno))?
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a Pe mar 19, 2010 3:50 pm

trenutno sem uspel zorganizirat do tukaj:
Slika
grobi plan je oktobra it na pot? misliš da bo uredi termin?
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Pe mar 19, 2010 4:07 pm

TommyGun je napisal/-a:trenutno sem uspel zorganizirat do tukaj

grobi plan je oktobra it na pot? misliš da bo uredi termin?


link ne dela... popravek - sedaj mi dela slika

oktober je verjetno podobna klima kot aprila/maja ko sem bil dvakrat v tem delu.

v 14 dneh lahko narediš zelo dolgo in zanimivo turo, če si se pripravljen veliko voziti (kar meni osebno ni bilo problem oz. mi je bilo celo v užitek). Nasprotno se lahko odločiš le za nekaj glavnih točk in tam opraviš kakšne daljše peš ture, oziroma si več v večjih mestih (Vegas, LA, San Francisco), kjer lahko tudi več žuraš. Kaj ti je bližje?

edit: sedaj vidim, da v bistvu slediš route 66 - je to tvoj namen ali le naključje?
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a Pe mar 19, 2010 4:14 pm

route 66 ni nuja, gre pa mimo točk kjer se moram ustavit (Nardin, Oklahoma). Ustavljanje v večjih mestih ter žuranja se bom izogibal, v prvi vrsti je road trip.

west coast ima res veliko zanimivih kotičkov, enostavno se ne da vse vključit
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Pe mar 19, 2010 8:09 pm

direktna pot bi bila recimo:
1.dan Santa Fe - Holbrook cca 5h, postanek Petrified Forest National Park
2.dan Holbrook - Grand Canyon - Williams 4.5h vožnje
3.dan Williams - Las Vegas 4h, vmes postanek okoli mesta Seligman, kjer je najbolj ohranjen del stare Route 66
4.dan Las Vegas in enodnevni izlet Red rock park ali Valley of the Gods(zanimiva, če ne narediš katere od severnih variant do Moab-a)
5.dan Las Vegas - Death Valley - LA 8h vožnje, spanje lahko tudi kje pred LA
6.dan LA (če so ti mesta všeč, meni je za LA zadostovalo 3h)
7.dan LA - San Francisco po obalni cesti Highway 101 (Big Sur) 8h vožnje
5-7 dan lahko združiš tako, da spiš kmalu po Dolini smrti, naslednji dan se recimo 2h voziš do LA, si tam čez dan, nato pa greš spat v smer proti San Franciscu.

Tej direktni poti pa potem lahko dodaš več »ovinkov« glede na zanimanje. Npr. Iz Santa Fee-ja greš lahko proti jugu , mimo parka White Sands (izjemno lepe snežno bele sipine), le malo naprej je vojaško oporišče z istim imenom, kjer je zanimiva razstava raket, prespiš recimo v Las Cruces, skupaj 6h vožnje. Nasledni dan greš do Tuscona, kjer je park Saguaro kaktusov, v samem kraju je največje »pokopališče« letal, pred tem pa se lahko ustaviš še v Tombstonu, mestu muzej, znanem po spopadu pri OK Coralu-u. Naslednji dan pa lahko iz Tuscona prideš vse do Grand Canyona , ki g v bistvu lahko (če ne greš peš v kanjon) obdelaš v treh urah, najbolje popoldne in do sončnega zahoda, ko je najlepša svetloba.

Še bolj pa bi predlagal severni krog – iz Grand Canyona do mesteca Page (Horshoe Band, Antelope Canyon), nato preko Monument Valley do kraja Moab (narodna parka Arches in Canyonlands), potem preko narodnega parka Capitol Reef po izjemo lepi panoramski cesti Utah 12 do narodnega parka Bryce Canyon ter nato preko narodnega parka Zion do Las Vegasa. Za ta del bi potreboval minimalno 4-5 dni, zlahka pa tudi kakšen dan več. Isto turo lahko začneš tudi iz Santa-Fee-ja v delno obratni smeri.

Tretja zanimivost v tem delu ZDA pa je področje okoli San Francisca ter park Yosemite z velikimi sekvojami, ki pa je kar daleč za enodnevni izlet (dobre 3h vožnje v eno smer). Temu se lahko izogneš, če greš iz Doline smrti po cesti 395 mimo Mono Lake in najlepšega mesta duhov Bodie preko prelaza Tioga (3030 mnm – lahko je konec oktobra že zaprt zaradi snega!!)v park Yosemite in nato v San Francisco. Se pa pri tej poti pa se izogneš LA.

Poleg teh glavnih stvrai je seveda še mnogo manjših in manj znanih a nič manj zanimivih stvari.

Malo preglej, v oktobru ne bi smelo biti problema s prenočišči, izjema mogoče Vegas, tako da lahko v bistvu pozuješ brez rezervacij in se sproti prilagajas.

lp
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a So mar 20, 2010 5:30 pm

adamovc hvala za izčrpne informacije!

še nekaj me zanima, relacija death valley-LA je zanimiva ali jo lahko spustim?

razmišljam, da bi iz death valleya pičil kar po cesti 395 do SF in potem se po 101ki vrnil dol do LA in od tam letel domov, v LA me zanima le hollywood, sej baje da ni nič posebnega, ampak že če sem v "bližini" si bi ga rad ogledal
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc So mar 20, 2010 6:13 pm

TommyGun je napisal/-a:adamovc hvala za izčrpne informacije!

še nekaj me zanima, relacija death valley-LA je zanimiva ali jo lahko spustim?

razmišljam, da bi iz death valleya pičil kar po cesti 395 do SF in potem se po 101ki vrnil dol do LA in od tam letel domov, v LA me zanima le hollywood, sej baje da ni nič posebnega, ampak že če sem v "bližini" si bi ga rad ogledal


Od Death Valley do LA ni nič, ta druga varianta pa se mi osebno zdi super, tako bi tudi sam naredil. Problem je lahko edino, če ti zaprejo prelaz Tioga - v preteklih letih so ga zapirali na naslednje dneve: http://www.nps.gov/yose/planyourvisit/tiogaopen.htm. Če je ta prelaz zaprt je pot preko naslednjega prelaza v Yosemite daljša za okoli 2:30h.
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Po mar 22, 2010 9:45 am

evo, sem se malo poigral z dnevi - spodaj imaš 15 dnevni predlog z okvirnimi km in urami vožnje brez ogledov. Imaš malo puščave, vse glavne narodne parke, lepe panoramske ceste ter po en dan za Las Vegas in San Francisco. Vožnje je sicer precej, a to moraš vzeti kot bistvo road tripa, ne kot napor. Način potovanja je bil vsaj pri naju tak, da sva bila do sončnega zahoda (v katerem predvsem rdeče barve puščave izgledajo najbolj čarobno) na zanimivosti, potem pa sva se že v temi odpeljala v smer proti naslednjem cilju in spotoma našla ob cesti kakšene poceni motel in tam prespala. Lp

- Taos Pueblo – Santa Fe
1. Santa Fe – White Sands National Monument -(vojaško oporišče?White Sands?) – Las Cruces 460 km 6h
2. Las Cruces – Tombstone (OK Coral) – Tuscon (ogled »pokopališča letal«), večerni ogled in sončni zahod v Saguaro National Park-Tuscon 580km 7h
3. Tuscon – Grand Canyon NP (do sončnega zahoda) – spanje v bližini (Tusayan?) 550km 6h
4. Grand Canyon NP (se pelješ skozi, postanek na kakšni razgledni točki) – Page (Horshoe Band, Antelope Canyon) – Monument Valley (sončni zahod) spanje (Mexican Hat, Blanding?) 460km, 6:40h
5. Mexican Hat– Goosnecks SP - Moab - Arches National Park (sončni zahod) - Moab 230km, 3h
6. Moab - Canyonlands NP, Dead Horse Point State Park– Goblin Valley SP – Capitol Reef NP (sončni zahod)- Torrey 360 km 5:40h
7. Torrey – panoramska UT 12 –Bryce Canyon –spanje v bližini 180 km 3h
8. Bryce – Zion NP – Las Vegas 390km – 5h
9. Las Vegas
10. Las Vegas – Death Valley NP – spanje ob 395(precej redko naseljena dolina, lahko problem!) 400 km, 5h
11. – Mono Lake – Bodie – Tioga Pass – Yosemite Valley (potrebna rezervacija za spanje!) 400km 6h
12. Yosemite – Mariposa Sekvoje – San Francisco 380km 4:30h
13. San Francisco
14. San Francisco – Highway 1 (Big Sur) – LA 700km – 8h
15. LA
 
Uporabniški avatar
splash
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2352
Pridružen: To nov 16, 2004 9:27 pm

Napisal/-a splash Če mar 25, 2010 6:24 pm

mene pa zanima kaj se najbolj splača imet v ameriki od plastičnega denarja?

mastercard, visa, ...

rabil bi pa zato, da ne bom nosil gotovine seboj in bi plačeval preko kartice. pa tudi če bi porabil kar je na kartici, bi mi tle v sloveniji nakazali gor,...
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Če mar 25, 2010 6:43 pm

splash je napisal/-a:mene pa zanima kaj se najbolj splača imet v ameriki od plastičnega denarja?

mastercard, visa, ...

rabil bi pa zato, da ne bom nosil gotovine seboj in bi plačeval preko kartice. pa tudi če bi porabil kar je na kartici, bi mi tle v sloveniji nakazali gor,...


po izkušnjah povsod sprejmejo oboje, a nekaj keša ne škodi - še se prav spomnim lahko na bankomatih dviguješ tudi z BA (Maestro Cirrus) kartico. Kot zanimivost - tržni deleži pa so naslednji:
Visa had a 44% share of the US credit card market in 2006, compared to MasterCard’s 31%, AmEx’s 20% and Discover’s 5%.
 
Uporabniški avatar
splash
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2352
Pridružen: To nov 16, 2004 9:27 pm

Napisal/-a splash Če mar 25, 2010 6:53 pm

saj mislim tudi keš imet, samo več kot 500$ brezveze da skos okol nosim.

a to grem kar na banko pa zaprosim za matercard? kolko časa pa traja , pa kolko pride izdelava?
 
Uporabniški avatar
Dariooo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2810
Pridružen: Če sep 30, 2004 8:45 pm
Kraj: Koper

Napisal/-a Dariooo Če mar 25, 2010 7:38 pm

waw....sm prebral celo temo in ste me kr zrajcali ej....me prav mika da bi šel naslednje leto za en mesec en road trip cez ameriko :) si kupu en malo bolsi fotkic, 15 spominskih od 4gb in akcija :)

No mene neki zanima...kko je z renta car ali renta a bike...so kake omejitve glede starosti...kko pa izpit? Iz EU velja? vse qool?...kolikšna pa je recimo cena najema Goldwinga? (ze ki sm vidu da imas ti enega takega chgotom...al se splaća ga kupit (ce ni tko drag) in pol ko gres iz usa ga das na ladjo da prise v EU? :) aja, samo je problem ga tam registrirat, ki nism drzavljan...
Samo to ne...jeans hlace (Levis :) ) in take skornje kot si jih ti chgotom slikal....spica :twisted: se klobuk in srajcka..in zmaga :)

LP

PS:upam da bom nekega dne sel v ameriko ;)
Slika
 
Uporabniški avatar
adamovc
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 518
Pridružen: So jul 29, 2006 8:07 pm

Napisal/-a adamovc Pe mar 26, 2010 3:58 pm

splash je napisal/-a:saj mislim tudi keš imet, samo več kot 500$ brezveze da skos okol nosim.

a to grem kar na banko pa zaprosim za matercard? kolko časa pa traja , pa kolko pride izdelava?


ja, kar tako, traja verjetno kakšen teden ali dva, cena poglej na spletne strani bank, kakšnih 10-20€. Lahko pa vzameš tudi American Express, to pa diretno pri njih, pa potem plačuješ po položnici.
 
polako
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 64
Pridružen: Po maj 29, 2006 11:57 am

Napisal/-a polako To mar 30, 2010 8:39 am

a je tole vredu zadeva?
Alamo Gold paket..
http://www.alamo.de/Hotdeals/732/de/ald ... e=AL018393

za 18dni pride 360€..

je kdo rezerviral preko Alamo oz ima izkušnje?
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Napisal/-a Bucko99 To apr 13, 2010 6:37 pm

splash je napisal/-a:mene pa zanima kaj se najbolj splača imet v ameriki od plastičnega denarja?

mastercard, visa, ...

rabil bi pa zato, da ne bom nosil gotovine seboj in bi plačeval preko kartice. pa tudi če bi porabil kar je na kartici, bi mi tle v sloveniji nakazali gor,...


Naceloma se najbolj izogibajo American Express - največ procentov jim pobere - vsaj na Floridi je bilo tako pred dvemi leti ;) V nekaterih motelih pa se da na gotovino dobit 5-10 %...
 
T2a
Uporabnik
 
Prispevkov: 1466
Pridružen: To jun 08, 2004 7:43 am

Napisal/-a T2a Ne jun 06, 2010 11:17 am

no, letalsko karto sem le kupil in sicer novembra start/cilj SF, zdaj pa izračunat kako čimbolj izkoristit 14dni :)

coast to coast bo pač počakal na naslednje leto :)
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov