Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
*URŠIKA*
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Pe avg 21, 2009 8:53 pm

IRSKA, RENT A CAR, VOŽNJA PO LEVI ETC...

Napisal/-a *URŠIKA* Sr maj 26, 2010 5:51 pm

Živjo!

S prijateljicama se odpravljamo na Irsko in premišljujemo o najemu osebnega vozila. Zanima me sledeče:
1. ali za Irsko potrebujem mednarodno vozniško dovoljenje (domnevam, da ne, ker je EU, a vprašam za vsak slučaj).
2. ali avtomobile dajejo v najem tudi "mladim voznikom"; starostno sem sicer nad 23 let, kar naj bi bila ponekod meja za najem vozila, vendar pa imam vozniški izpit le eno leto in pol. Ena od prijateljic je že izkušena voznica in zanjo to ne bi bil problem, zanima me, če jaz pridem v poštev za vožnjo... čeprav sem malo v skrbeh glede smeri vožnje...

Še nekaj čisto praktičnih vprašanj, kar se tiče vožnje po levi:
1. ali drži, da namesto našega "desnega pravila" tam velja "levo pravilo?
2. znano mi je, da imajo avtomobili volan na desni in menjalnik na levi... kako pa je s položajem sklopke, bremze in plina? Je prav tako zrcalna postavitev glede na našo?

Hvala za odgovore in lep pozdrav!
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Napisal/-a nevermind Če maj 27, 2010 11:08 am

Položaj sklopke, bremze in plina je isti kot pri nas.
 
Uporabniški avatar
CePO
Novinec
 
Prispevkov: 142
Pridružen: Po sep 06, 2004 7:21 pm
Kraj: renkovci

Napisal/-a CePO Če maj 27, 2010 11:50 am

kolikor je meni znano so zamenjani samo volan in pedali z levega dela kabine na desno(vsaj pri novejših avtih no...) :)
pa potemtakem je verjetno ista "zrcalna" fora glede desnega oz. levega pravila... :)
 
Uporabniški avatar
a_sist
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1526
Pridružen: To jun 26, 2007 8:36 am

Napisal/-a a_sist Če maj 27, 2010 11:57 am

nevermind je napisal/-a:Položaj sklopke, bremze in plina je isti kot pri nas.


enako kot pri nas so razporejene tudi prestave na menjalniku..

Bi te še dodatno opozoril na vožnjo po levi.. Bil sem na irskem na obisku pri kolegu ( en teden). Po cesti si že nekako zapomniš, da voziš po levi. Velik problem so križišča in krožišča. Bodi res previden. Jaz za sebe vem, da sem še po enem tednu trznil, ko je izza ovinka pripeljal avtomobil po desni strani :)

..je pa znano dejstvo na irskem, da je mesto Shanon ( kjer so v preteklosti pristajala letala iz ZDA) z okolico imelo enormno število prometnih nesreč ravno zaradi amijev, ki so se usedli v rent-a-car .. in se vozili po desni strani :)
No escape from the mass mind rape...
 
Uporabniški avatar
Martiny
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 65
Pridružen: Pe okt 23, 2009 3:38 pm
Kraj: Koper

Napisal/-a Martiny Če sep 23, 2010 4:30 pm

Kaj pa glede izposoje avtomobila, če si voznik začetnik? Mi načrtujemo v marcu izlet na Irsko za kakšen teden. Tja z letalom in potem bi bla najboljša varianta rent a car. Sem pa edina voznica v družbi, ampak sem voznica začetnica (v času potovanja bom voznica 1 leto, starost: 21 let). Komplicirajo ful, ampak dajo/sploh ne dajo/ne komplicirajo. ima kdo osebne izkušnje?
 
krt2
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: So jun 21, 2008 9:02 pm

Napisal/-a krt2 Če sep 23, 2010 5:56 pm

Martiny je napisal/-a:Kaj pa glede izposoje avtomobila, če si voznik začetnik? Mi načrtujemo v marcu izlet na Irsko za kakšen teden. Tja z letalom in potem bi bla najboljša varianta rent a car. Sem pa edina voznica v družbi, ampak sem voznica začetnica (v času potovanja bom voznica 1 leto, starost: 21 let). Komplicirajo ful, ampak dajo/sploh ne dajo/ne komplicirajo. ima kdo osebne izkušnje?


za tako mladega voznika ne bo šlo pri njih
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Napisal/-a jack86 Če sep 23, 2010 7:33 pm

Voznik začetnik... zelo težko kaj dobi. Če pa že, moraš bit star vsaj 23, pa faktor dnevne izposoje je x2. Bolj se ti splača javni prevoz...
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov