Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

London?

Napisal/-a adis To mar 05, 2013 7:28 pm

zdravo,

vse tiste, ki ste že bili v Londonu bi lepo prosil, če bi mi lahko podali kaj informacij glede Londona ( nastanitev, itd...) kaj/kje se splača preživet dan :)

načrtujem odhod v kratkem in bi potreboval koristne informacije :)

hvala.

lp,
Adis
 
Uporabniški avatar
.com
Uporabnik
 
Prispevkov: 993
Pridružen: Če avg 18, 2011 4:09 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a .com To mar 05, 2013 7:42 pm

naša družba smo spali v stanstedu(zraven letališča)...(v zelo opremljenem motelu) in se vozili v London z avtobusom... do tja se vozi slabi 2h, cenovno pa pride ugodneje, kot če bi prenočeval v 6 coni nekje v p.m. Londona, kjer so ljudje temnejše rase...(bili smo edini belci kakšnih 20km naokoli :lol:)
glede turističnih atrakcij:
viamichelin... tam boš našel vse...
ker da ti začnem pisati vse...bom rabil 2h...
| GOLF 6 in 7 | TSI power |
 
mucek
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:08 am
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a mucek To mar 05, 2013 7:59 pm

Hehe, vsake par mesecev gremo malo :).

Koliko časa boš tam? Sprašujem, ker je pomembno, katero karto za javni promet vzeti; najbolj se ti splača vzeti 7 dnevno karto, ki pride relativno poceni glede na ceno posamezne vožnje. Nujno si priskrbi (sposodi, kupi) RFID Oyster card, ker je sicer karta bistveno dražja (Oyster je nekaj takega kot urbana; na njej imaš lahko npr. tedensko karto + nekaj denarja, npr. za plačilo ladijce (greš gor pri Londn eye in se pelješ do Greenwicha, tam imaš fleten ogled vsega skupaj in nato nazaj s podzemno, je še ravno na robu cone 2).
Poglej na http://www.tfl.gov.uk/tickets/default.aspx
http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

Meni odlična varianta so tudi kolesa, ki se jih lahko sposodiš (kot BicikeLJ), rabiš le Mastercard ali Viso. Plačaš 1 funt na dan/kolo, potem pa je vožnja do 30 minut brezplačna, naprej pa plačaš. Poglej na http://www.tfl.gov.uk/roadusers/cycling/14808.aspx
Problem je, ker so zjutraj skoraj vsi bicikli na periferiji, potem pa v centru (domačini) in čez dan pogosto ne najdeš prostega "docka" za parkirat bicikel tam, kjer bi si želel in se je treba peljati še malo naprej/nazaj.

Na katero letališče?
S Stansteda (Easyjet) imaš opcijo vlak ali avtobus, slednji je enkrat cenejši! (povratna 16 funtov), pa še malo vidiš okoli ... :)
Za Luton ne vem.

Za nastanitev priporočam YHA Oxford street (http://www.yha.org.uk/hostel/london-oxford-street) ali YHA central (http://www.yha.org.uk/hostel/london-central) (tadva sta oba praktično "v centru" in lahko večino stvari kar peš obletaš, plačaš pa malo več za nastanitev - a je res spodobna. Dober je tudi safestay (http://www.safestay.co.uk/en/)
Škoda, da se nisi že prej pozanimal, saj so te zadeve zelo hitro zasedene, pa tudi cena se jim lahko spreminja (podobno kot npr. easyjet).

V Londonu sicer doživiš marsikaj ... Najbolj bizaren je bil hostel, kjer je bil v sobi hudo propagiran tuš; zgolj 0,5x0,5m ploščic v kotu, odtok in tuš - brez kake zavesice, banje spodaj ... Pa male domače živali (ščurki&co) na kile ...

Za pogledat ti priporočam, da se vštulite v "free guide london tour", kjer te peljejo okoli in pokažejo res veliko. (poglej http://www.newlondon-tours.com/, midva sva čisto slučajno "uletela" zraven, ker so v hostlu priporočili) Na koncu je dečko pobiral prostovoljne prispevke - in si jih je po dveh urah in pol res zaslužil!!! :)

Obvezen ogled Science museum-a, National history museum-a, čez cesto pa še Victoria and Albert museum, pa Imperial War museum (odličen odsek za tajne službe) - vsi ti muzeji so narejeni tako, da si notri lahko po cel dan, brez da bi ti bilo malo dolgčas, četudi si v osnovi misliš, da te muzeji ne zanimajo ... (bi si jih morali naši malo vzeti za zgled!) Všečen je akvarij (vhod zraven London eye-a), Madam Tussauds pa me je razočaral glede na ceno ...

Resnično priporočam tudi obisk kakega mjuzikla (top sta Singin in the rain in Le Miserabiles) - greš isti dan, ko bi šel gledat, dopoldne do tam, kjer je predstava in se probaš zdealati za kakšno dobro ceno, ker so sicer karte precej zasoljene (sicer upravičeno!!!). Za Singin in the rain smo nazadnje dobili karte po 21 funtov za 1. balkon, 1. vrsta. Mimogrede - če greste gledat ravno to, ne pojdite v prve vrste parterja, ker boste namočeni do gat!!! :)

Če je vreme lepo, paše tudi kak sprehod po Hyde parku (malo veverice nafutrat, jejo iz roke :) ).

Muzeji so povečini vsi brezplačni, ostale cene pa kar zasoljene, sploh hrana (še najcenejši so razni McDonaldsi, KFC in podobno). V večini hostlov imajo kuhinjce in se da po trgovinah nabavit špecerijo in si jo skuhati v hostlu.

Če te zanima še kaj, kar z besedo na dan! :)

LP, g
 
Uporabniški avatar
cruiser1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2681
Pridružen: Pe avg 12, 2005 5:46 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a cruiser1 To mar 05, 2013 8:47 pm

adis je napisal/-a: kaj/kje se splača preživet dan :)




V Londonu se vse splača videti in povsod preživeti dan ;) . Resno! Meni je to noro mesto in sploh ne vem kaj bi izpostavil. Je pa odvisno kaj te zanima in ti je všeč...najdeš pa itak vse. mucek ti je dobro in izčrpno pojasnil osnove ;) . Tudi jaz priporočam kakšen muzej in musical. Tudi Camden Town je lahko zanimiv, vsaj meni je to priljubljen del Londona. Zabave in nočnega življenja je tudi veliko, koncerti, partyji al karkoli te že zanima.. Mah težko je predlagati kaj obiskati in si ogledati, ker je res vsega veliko in vsak lahko najde stvari prav zase. Razen, če si navaden tipičen zdolgočasen turist, potem si oglej Big Ben, London Eye, Tower bridge..., vse to poslikaj, pojdi domov in potem rzlagaj, da je bilo zanimivo vendar je v Ljubljani veliko bolj luštno ;) . Glede hrane bi pa rekel, da je res marsikje draga ampak lahko se dobro naješ tudi za dokaj sprejemljivo ceno in mislim res dobro! Malo pač preveriš cene predno vstopiš in naročiš. Potem imaš še razne ulične prodajalce hrane kjer je najceneje. Nasplošno se meni v Londonu ne zdi vse zelo drago razen alkohola v lokalih, če začneš popivati po klubih in lokalih pa denar res hitro leti :huh: .
 
Uporabniški avatar
Mindflash
Novinec
 
Prispevkov: 365
Pridružen: To sep 19, 2006 6:27 pm
Kraj: Koper

Re: London?

Napisal/-a Mindflash To mar 05, 2013 9:09 pm

Ti je mucek vse tako lepo napisal, da je že težko kaj dodati. :)

Na hitro bi pa rekel, da so mi iz med mojih petih obiskov v najlepšem spominu ostali Greenwich z ladjico (ni lepšega kot sprehod do observatorija v tem spomladanskem), Camden town (središče alternativne kulture - ne boj se sprobat kitajskih noodlsov), History museum in vožnja s podzemno. Ne hodi na London Eye in v Madam Tussauds, ker je oboje precenjeno, hudo zasoljeno in prenatrpano. Tudi jaz za transport priporočam tedenski oyster, dobro preuči cone (v kateri bo tvoja nastanitev, kje se boš gibal), saj so razlike v ceni kart za različne cone velike. Glede prehranjevanja so znosne cene le v fast food restavracijah in marketih, restavracije pa večinoma ponujajo neokusno hrano za velike pare.


Lp,
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a adis Sr mar 06, 2013 10:02 am

uf...zanimivo branje, ful hvala za informacije :D

imam možnost 2 noči preživeti v beckhenham-u pri znanki blizu bromley-a, ostalo bi pa preživel nekje v okolici oz v središču londona.

definitivno bom preučil linke, ki ste mi jih podali.

odločam se še med letališli luton, stanstead ter gatwick.

luton je veliko veliko cenejši a je na severu londona, ima kdo izkušnje z omenjenim letališčem?
 
Uporabniški avatar
hp6715s
Novinec
 
Prispevkov: 405
Pridružen: Pe jun 27, 2008 4:50 pm

Re: London?

Napisal/-a hp6715s Sr mar 06, 2013 10:30 am

S punco sva novembra letela z Wizz air, ki ima zelo ugodne karte iz Brnika do Lutona. Luton je fajn letališče, predvsem ker je majhno in si hitro zunaj. Priporočam prevoz z busom do Londona. Sama sva vzela Easybus (http://www.easybus.co.uk/london-luton). v londonu si v 1-1,5h, odvisno do kam greš. Cena povratne karte < 20 funtov.
Vse prevoze in raznorazne vstopnice se ti plača kupiti preko interneta, ker je vse 30-50% ceneje kot potem tam. Midva sva na tak način kupila karte za bus London-Southampton, karte za botanični vrt (Kew gadens), ipd.
Spala sva v hostlu za cca 10 € na noč. ni bil najbolj čist, je bil pa čist ok, če ne iščeš ravno luksuza. Priporočam Natural-hisory muzej, Science muzej, ogled parkov, Camden town, itd...pač vse te klasične točke in brezplačne muzeje.
 
Uporabniški avatar
Dom3n
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Če jun 26, 2008 1:39 pm

Re: London?

Napisal/-a Dom3n Sr mar 06, 2013 10:33 am

Decembra sem letel na Luton iz Brnika z Wizzairom. Na letališču je bilo vse tako kot mora bit. V London se po mojih informacijah najceneje pride z avtobusno linijo Greenline 757. Precej ceneje je če ta avtobusni prevoz naročiš preko Wizzaira. Mene je prišla povratna karta iz Lutona do Victoria Station 22€ (Karte so samo za to relacijo se pravi iz Lutona v središče Londona, vendar pa vmes ustavi še na kar nekaj postajah kjer lahko izstopiš). Če ne naročiš karte preko Wizzaira pa je polna cena mislim da 35Ł.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: London?

Napisal/-a ban Sr mar 06, 2013 12:23 pm

Jaz sem šel iz celovca z ryanarom, letališče stansted, potem pa z easy busom do baker streeta v centru londona. Povratna karta za dva je bila 70€ (2 mala kufra + en večji), bus pa okol 15 Ł (če rezerviraš preko neta je lahko bistveni ceneje, samo moraš vedt točno uro odhoda). Splača se videt muzeje, kot so že bili opisani, predvsem nasveti od @mucek. Zanimiva je tudi little venice, hyde park, regents park..., kup oyster card, nalož si jo za tolk dni kolker boš tam, recimo za 1. in 2. "becirk", to je središčni del londona, za prevoz je najhitrejša podzemna, pa eno dobro ubutev, največ se vidi peš :D
Pa tale napis upoštevej :mrgreen:
Slika
 
Uporabniški avatar
divjak888
Novinec
 
Prispevkov: 256
Pridružen: Če sep 13, 2012 6:43 pm

Re: London?

Napisal/-a divjak888 Sr mar 06, 2013 1:47 pm

splača se ti it na greenwich z ladjico. mora pa bit lep dan in ne kakšen dež :) drugače pa samo šetaj. kupi si karto za metro in greš. 1 mesec bi ti bil premalo za videt celega :)
 
gusti85
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 541
Pridružen: Sr nov 18, 2009 2:56 pm
Kraj: Kotlje - Koroška

Re: London?

Napisal/-a gusti85 Sr mar 06, 2013 1:57 pm

Jaz sem do centra londona prišel na identičen način kot ban. Za izbiro hotela/hostla toplo priporočam http://www.hostelworld.com Tu dobiš vse informacije o hotelih, sobah, cenah, rezerviraš si hotel, itd. Jaz uporabljam to spletno stran za rezervacijo hotelov kamorkoli grem. Jaz sem spal v MacDonald hotelu blizu največje železniške Kings cross. Hotel nič posebnega, niti nisem kaj veliko pričakoval za to ceno itak sem šel pa tja samo spat, je pa dobra lokacija blizu centra. Vsi priporočajo YHA London Oxford street ampak moraš dovolj vnaprej rezervirat, ker je zelo hitro poln.

Po mestu pa peš največ vidiš, se pa kar nahodiš. Če se pa želiš teleportirat na drug konc mesta pa skočiš na underground, ki je ekspresni način potovanja po mestu (ni tako kot na ljubljanski troli). Rabiš pa oyster card. Po mestu sem hodil 2 dni, ogledal sem si pa en kup muzejev in galerijo, zelo lepo in vse zastonj. Parki so tut za pogledat, recimo Hyde park je najbolj znan. Imaš tudi muzej voščenih lutk, jaz tam nisem bil ker mi ni to nič posebnega in vstopnina je kr draga. En dan sem se z vlakom peljal še na greenwitch in mi je bilo tam kr ql. V centru imaš še dve nakupovalni ulici Regent st. in Oxford st.

Vse to seveda poleg glavnih atrakcij kot so big ben, westminster abbey, london eye, tower of london, tower bridge...
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a adis Sr mar 06, 2013 3:14 pm

gusti85 je napisal/-a:Jaz sem spal v MacDonald hotelu ...



tukaj sem pomotoma prebral, da si spal v mcdonalds hotelu :lol:
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: London?

Napisal/-a ban Če mar 07, 2013 9:52 am

Jaz sem prenočeval v tem hotelu http://www.centralparklondon.co.uk/ je v centru, zraven hyde parka in 2 minute od metroja (central line). Cena sobe za dva za eno nočitev je bila 75Ł.
 
Uporabniški avatar
gecco
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1726
Pridružen: To nov 13, 2007 2:20 pm
Kraj: Novo mesto

Re: London?

Napisal/-a gecco Če mar 07, 2013 10:01 am

Večino so ti že napisali. Za videt je ogromno. Z mojo sva bila lani 14 dni gori, vsak dan okoli pa še vedno se najdejo stvari ki jih nismo videli (kraljico smo dvakrat) :)
Če te zanimajo kraljeve palače se splaža vzet letno člansko kartico za Historic Royal Palaces..http://www.hrp.org.uk/ (jaz sem se včlanil ob vhodu v Kensington palace, se da pa verjetno še marsikje drugje).
Midva sva vzela joint membership in že pri obiskih dveh palač se je cena pokrila. Karto samo pokažeš na vhodu in greš notri...brez čakanja, brez kupovanja vstopnic. Imaš pa vstop celo leto v vse kraljeve palače neomejeno (Tower, Hapmton Court, Banquetting house, Kensington Palace, Kew Palace). Kew palace je v Kew Gardens (moraš plačati še dodatno vstopnino za vstop v vrtove), ampak se kar splača ker so tako veliki in zanimivi da ti takoj mine cel dan.

Pa če omenim še prebivališče...spali smo v Leytonu v All seasons hotelu, 3 zvezdice, zelo solidno. Za 14 dni je prišlo okoli 640€ kar mislim da je precej ugodno. Je pa res da okoli so sami Indijci in podobni, ampak nismo imela niti ene slabe izkušnje z njimi. Nasploh so ljudje zelo prijazni.
''you cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa''
''Four wheels move the body. Two wheels move the soul.''
Slika
 
mucek
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Po sep 13, 2004 6:08 am
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a mucek Če mar 07, 2013 9:21 pm

adis je napisal/-a:imam možnost 2 noči preživeti v beckhenham-u pri znanki blizu bromley-a, ostalo bi pa preživel nekje v okolici oz v središču londona.


Preveri, v kateri coni je to - če me spomin ne vara, je to že cona 3 ali 4 ...
Glede letal/letališča "pazi" na to, da so cene prtljage različne in ko všteješ to zraven, dobiš naenkrat povsem druge cene ...

Lp, g
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a adis Pe mar 08, 2013 8:25 am

škoda da london ni tako enostaven kot je naš domači kraj :)
 
Uporabniški avatar
.com
Uporabnik
 
Prispevkov: 993
Pridružen: Če avg 18, 2011 4:09 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a .com Pe mar 08, 2013 8:43 am

no, saj ko enkrat zastopiš... je enostavno... nč bat :lol:
najbolj me je pa impresioniralo, da lahko pešci prosto po prešerno kljub rdečim lučem na semaforju prečkajo ceste...
zgodi se tudi to, da zaustavijo promet... npr. kot da bi čez celovško,dunajsko,tržaško... v lj prečkali kadar ti zapaše... :DDD
| GOLF 6 in 7 | TSI power |
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: London?

Napisal/-a adis Pe mar 08, 2013 8:45 am

.com je napisal/-a:no, saj ko enkrat zastopiš... je enostavno... nč bat :lol:
najbolj me je pa impresioniralo, da lahko pešci prosto po prešerno kljub rdečim lučem na semaforju prečkajo ceste...
zgodi se tudi to, da zaustavijo promet... npr. kot da bi čez celovško,dunajsko,tržaško... v lj prečkali kadar ti zapaše... :DDD


tista je dobra,... look left, look right, look left :lol:
 
Uporabniški avatar
gecco
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1726
Pridružen: To nov 13, 2007 2:20 pm
Kraj: Novo mesto

Re: London?

Napisal/-a gecco Pe mar 08, 2013 8:57 am

adis je napisal/-a:
.com je napisal/-a:no, saj ko enkrat zastopiš... je enostavno... nč bat :lol:
najbolj me je pa impresioniralo, da lahko pešci prosto po prešerno kljub rdečim lučem na semaforju prečkajo ceste...
zgodi se tudi to, da zaustavijo promet... npr. kot da bi čez celovško,dunajsko,tržaško... v lj prečkali kadar ti zapaše... :DDD


tista je dobra,... look left, look right, look left :lol:


Ampak ta je zajebana, k vedno ko prideš do prehoda pogledaš v napačno smer. Meni v 14 dneh še ni prišlo da bi avtomatsko pravilno pogledal, pa čeprav piše povsod na tleh kam pogledat :)

Drgač pa London ni čisto nič zakompliciran. Edino kar moraš paziti je, da ko kopuješ karto kupiš za prave cone...(1-3, 1-4, 1-5...). Če si se že kadarkoli vozil z metrojem potem ne bo nobenih problemov. Zemljevidi so povsod. Sploh uporabni so zemljevidi pri biciklih - Borisih :)
''you cannot be a true petrolhead until you've owned an Alfa''
''Four wheels move the body. Two wheels move the soul.''
Slika
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: London?

Napisal/-a ban Pe mar 08, 2013 10:24 am

Mene je tud hecalo tole kam pogledat, se tud nisem mogu navadt :D . Kar se tiče metroja, je čist enostavno. Sam se prejt še nikoli nisem peljal, pa se nisem nikoli peljal narobe. Najboljš da na postaji vzameš karto z vsemi narisanimi linijami, ki so v barvah, pol moraš pa sam vedt kam želiš it, in ko prideš na postaji do razcepa levo/desno, enostavno na tabli, ki je na steni prebereš postaje, ki grejo ali v naprej ali nazaj.
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov