Informacije o državah, nasveti, zanimivi kraji
 
Uporabniški avatar
2Fast&2Furious
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3272
Pridružen: Sr jul 30, 2003 9:02 pm
Kraj: Lj

Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a 2Fast&2Furious Če nov 07, 2013 7:08 pm

Pozdravljeni,

Ponovno (končno) je nastopil čas, da sva med prazniki za podaljšan vikend oddrvela nekam na potep. Še v sredini oktobra nisem bil najbolj prepričan kam bova šla, ali naj bo to Nemčija oz. Italija (kjer sva bila že velikokrat) ali probava nekaj novega, kjer še nisva bila. Tako od nam bližnjih mest ni ostalo veliko izbire in kaj hitro je padla ideja, da greva v Budimpešto (katero že vsaj 2 leti omenjava, da jo obiščeva en vikend), kasneje pa se je ideja razpotegnila še do Krakowa z ogledom Auschwitza in rudnika soli v mestecu Wieliczka.

Kot nalašč je bila to tudi priložnost, da moj "novi" jekleni konjiček spozna kako je v najini družbi (na potepih) :grin:

V sredo po službi v avto in v Budimpešto, direktno v apartma 7seasons apartmets v centru mesta. Apartma vsekakor priporočam, super lokacija in kar je bilo meni najvažneje, varovano parkirišče v garaži pod objektom.

Po namestitvi smo jo mahnili na 2 urni večerni sprehod:
Slika

Naslednji dan je bilo na vrsti celodnevno raziskovanje mesta:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

obvezno je bilo potrebno počakati na parlament v večernih barvah:
Slika
Slika
Slika
Slika

Tretji dan sem se ustavil pri izložbi, ki sem jo prejšnji dan videl iz avtobusa Hop ON Hop OFF (priporočam, celodnevna karta stane 5000forintov - cca 15€ in lahko prestopaš kolikor te je volja):
Slika

Potem pa 7ur vožnje preko Slovaške v Krakow:
Slika

Krakow:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Še ena stvar vredna ogleda (sicer kruto ampak ok), Auschwitz, voden ogled traja cca 4ure (10€), brez vodiča pa je ogled celotnega taborišča/muzeja brezplačen:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Zadnji dan je sledil še ogled rudnika soli Wieliczka, kjer se globoko pod zemljo nahaja ogromna kapelica:
Slika
Slika
Slika

Nato pa vožnja proti domu:
Slika

Nekaj podatkov:

Stroški:
cestnine cca 45€ (Avstrijska, Češka, Slovaška, Madžarska vinjeta, na Poljskem imajo klasično cestninjenje)
gorivo ~190€ (najceneje v Avstriji (pa vseno enega izmed dražji pri njih): 1,399)
hrana,pijača,spominki,vstopnine: ~210€

Prenočišča:
Budimpešta: 7seasons apartments (garaža pod hotelom, brez zajtrka, free wifi) ~120€ za 2noči za 2. Slabih 10min od železnega mostu, priporočam
Krakow: Hotel Ibis (garaža pod hotelom, zajtrk, free wifi) ~125€ za 2 noči za 2. Hotel je od glavnega trga oddaljen 10min počasne hoje, priporočam

Prevozili smo 1850km s porabo 6.8l bencina/100km

Lp Andrej
Zadnjič spremenil 2Fast&2Furious, dne Če nov 07, 2013 7:52 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a maniaxxx Če nov 07, 2013 7:16 pm

Lepe slike, sta bila prvič v Budimpešti? Kakšne so ceste do Poljske?, po kateri poti sta šla od Budimpešte naprej?
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
2Fast&2Furious
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3272
Pridružen: Sr jul 30, 2003 9:02 pm
Kraj: Lj

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a 2Fast&2Furious Če nov 07, 2013 7:59 pm

Tnx! Sva bila prvič v Budimpešti ja (nasploh prvič na Madžarskem in Poljskem) in naju je čist navdušila. Šli smo po M2 ven iz Budimpešte in nato mimo Zvolna in Ružomberoka (torej direktno proti Krakowu), ceste so po večini dobre, brez kakšnih posebnih pripomb, le radarji so kar moteči, ker je po Slovaškem radar skoraj v vsakem naselju, kar nekaj jih je bilo tudi izven naselij, tako, da je res potrebno paziti na hitrost (naselij, vasi in mestec pa nešteto)...zato tudi kar nekaj časa traja za razmeroma kratko razdaljo.

lp
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a maniaxxx Če nov 07, 2013 8:09 pm

Hvala za odgovor. Sam sem sicer v Budimpešti bil že večkrat, nekako me je okužilo mesto po prvem obisku =P , želim si pa iti na Poljsko, samo sam bi potegnil do Varšave najbrž. Imata kakšne plane za december?
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
2Fast&2Furious
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3272
Pridružen: Sr jul 30, 2003 9:02 pm
Kraj: Lj

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a 2Fast&2Furious Če nov 07, 2013 8:25 pm

Tudi naju je Budimpešta očarala, se zagotovo vrneva. Ko bom šel naslednjič na Poljsko bom šel kar direktno po AC, si tudi sam želim enkrat do Varšave (mogoče spomladi) :) Za december pa nobenih planov, verjetno le vikend varianta v enem izmed avstrijskih mest (Innsbruck verjetno). Ti imaš kakšne plane?
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a maniaxxx Če nov 07, 2013 8:37 pm

Nekaj planirava z mojo iti na kak božični sejem, samo bila sva skoraj povsod kjer je relativno blizu =P . Ponuja se nama ena opcija Chiemsee in okolica, but we will see, so trenutno še druge zadeve malo bolj prioritetne za uštimat oops . Imava pa za naslednje leto Nemško turo ( do Frankfurta ) v planu če se bo izšlo.

Je pa zanimivo da vsakič ko grem v Budimpešto nekaj novega odkrijem =P . Priporočam vama ogled Budimpešte v decembru in spomladi, poleti ni fajn, ker je prevroče in preveč vlage za moj okus.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
2Fast&2Furious
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3272
Pridružen: Sr jul 30, 2003 9:02 pm
Kraj: Lj

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a 2Fast&2Furious Če nov 07, 2013 8:47 pm

Tut naju malo heca to, ker sva v vseh bližnji avstrijskih mestih (in Munchnu) že bila na božičnem sejmu...no v Innsbrucku sva bila spomladi in sedaj razmišljava, da bi šla tja na božični sejem, je drugač ful lepo mesto :D

Trip do Frankfurta je zakon, če bosta imela čas jo mahnita do Kolna. Enkrat si želim tudi čez Alzacijo (od Strasbourga južneje), ker tam pa je en kup takih pravljičnih vasic. 8)

Sedaj decembra zagotovo ne bova šla v Budimpešto (ker sva lih bila), jo pa zagotovo še v kakšnem drugem letnem času obiščeva :D

mej se,
lp
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a weasel So nov 09, 2013 10:34 am

Budimpešta je res raj za fotografe, vidim, da si izkoristil. Izjemne slike.
 
Uporabniški avatar
Zmaj78
Novinec
 
Prispevkov: 478
Pridružen: To avg 23, 2005 2:51 pm
Kraj: Mazda Mx-6 2.5i 24v LPG

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a Zmaj78 So nov 09, 2013 11:02 am

Tisti, ki vas je Budimpešta navdušila, vam priporočam še nekoliko bolj oddaljeno Prago. Mnogi pravijo, da je eno najlepših mest v Evropi in v decembru izgleda popoloma pravljično. ;)
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a maniaxxx So nov 09, 2013 2:33 pm

Praga je meni manj lepa od Budimpešte, je pa lepa, da ne bo pomote.

V Insbrucku pa še nisva bila, mogoče se pa res odločiva za to pot zdaj decembra. Kar se pa Nemškega tripa tiče je pa seveda še v planiranju, mogoče ga malo razširiva, odvisno je koliko bova imela časa in seveda tud denarja...

Ti tud uživaj, aja , kako si zadovoljen z avtom? Je bencinar, kater motor?
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
2Fast&2Furious
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3272
Pridružen: Sr jul 30, 2003 9:02 pm
Kraj: Lj

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a 2Fast&2Furious Ne nov 10, 2013 8:52 pm

Zaenkrat zelo zadovoljen, tudi vožnja nič utrujajoča. Je pa 1.6 16v, komu mogoče prešvoh ampak meni zadostuje (pa tudi prej sem imel več kot 5let ibizo s 75km) :)
 
ddejc
Novinec
 
Prispevkov: 206
Pridružen: Če feb 28, 2008 11:29 am

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a ddejc Po dec 02, 2013 10:54 am

Chiemsee ima lušten božični sejem na Fraueninsel. Na Herreninsel pa imaš na ogled grad Ludvika II. Zunanjost in okolica je full huda, vendar jo je verjetno bolje obiskati v času pomladi ali poletja zaradi cvetočega vrta.

Slaba cesta za j. Poljsko je preko Budimepešte, čez Kosice, Presov, Bardejov in dalje na Poljsko. Bistveno boljša je preko dunaja, Brno, Olomouc, Ostrava in dalje po Poljski.
Drugače pa imaš radarje tudi na Poljskem. Sploh prva opcija, ki sem jo omenil je priljubljena za manjši tovorni promet, ker ni cestnine, radar pa stoji drug za drugim. Naselje v dolžini 2km pa 4-je stacionarni radarji in podobne konfiguracije.

Pri prvi opciji imaš v Svidniku, ki je zadnje mesto pred poljsko mejo tudi vojaški muzej. Ko prideš iz obvoznice, ki pelje po desni strani mimo mesta pa imaš na enem križišču spomenik iz dveh tankov. Bojda, če greš po cesti(bela cesta na google maps) mimo tankov imaš še kaj videti po dolinah od tankovske bitke iz 2. SV.

PS: Po Poljski imam z garminom precej slabe izkušnje! Osebno sem raje uporabljal iGo na telefonu, ki me za razliko od Garmina ni peljal v gozd in cel čas vzporedno po stranski cesti. Je pa bilo kaj videti :EE
 
Dinzi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 92
Pridružen: Ne avg 18, 2013 12:29 pm

Re: Budimpešta in južna Poljska 2013

Napisal/-a Dinzi To dec 03, 2013 11:38 am

Zanimiv izlet :D
Vrni se na Potovanja in izleti

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov