Uporabniški avatar
kalbo
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Če nov 18, 2004 11:48 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kalbo Po okt 29, 2012 11:37 am

Ja letne gume so zdajle superduper in vsi k znajo vozit, zimskih tud pod razno ne rabijo.
Sem mel včeraj čast videt na relaciji Videm - Grosuplje, ko je v eni urci pobelil Dobrepoljsko dolino, optimiste ki nimajo možganov in ljudi ki si namontirajo zimske gume nekaj prej (vsaj en teden so napovedovali tale sneg) zmerjajo z ovcami. Eden mi je skoraj priletel v avto, ko mu je Scenic poln otrok začel drset v rikverc, spet drugi delal zastoj, ker nikakor ni mogel splezat v naslednji klanec....vsi pa seveda ketne v prtljažniku, sam tam ne pomagajo nič. Mi smo se z novimi zimaki peljali za šalo in ni blo treba gledat vremenske napovedi, ni blo treba študirat al bo cesta kopna al ne.
Tko da vi kar verjemte pametnjakovičem iz avtomagazina in furajte letne pozimi.

OK, če boste v primeru snega res parkirali avto ob cesti in udarili pešaka. Sam taki tega ne naredijo in veselo sprobavajo že ptičkom znane lastnosti letne gume na snegu.
Zadnjič spremenil kalbo, dne Po okt 29, 2012 12:24 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a sonic Po okt 29, 2012 11:51 am

Daedalus je napisal/-a:PS: če pa se mi kak junak v rit zabije v snegu z letnimi in brez verig, bom pa že poskrbel, da bo primerno plačal.


Kaj pa če se ti v rit zabije na suhi cesti z zimskimi gumami, ko bi letna imela opazno krajšo zavorno pot?


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-42736577.html
Čeprav že star članek, ga je vseeno vredno prebrati (kdor ne zna nemško, naj uporabi npr google prevajalnik).
"Testwerte bei Kälte und Trockenheit gibt kein Reifenhersteller bekannt. Solche Versuche würden zwar gemacht, sagt Holger Rehberg, Leiter des technischen Trainings bei Goodyear, eine Veröffentlichung der Ergebnisse halte er aber "nicht für sinnvoll""
("proizvajalci ne objavljajo testov v hladu in suhi cesti; Holger Rehberg iz Goodyeara pravi da sicer delajo tovrstne preizkuse, a se mu objava rezultatov 'ne zdi smiselna'..." Bi me prav zanimalo, kaj imajo tile fantje na kolesih svojih lastnih avtov...

http://www.welt.de/motor/article11212372/Winterreifen-koennen-Bremswege-verlaengern.html
Tukaj navajajo: Auf trockener und nasser Fahrbahn sind Sommerreifen einem Winterreifen fast immer überlegen, auch bei Kälte. Selbst die im Test besten Winterreifen verschenkten beim Bremsen auf trockenem Asphalt aus Tempo 100 bereits mehr als vier Meter Bremsweg gegenüber einem Sommerreifen. Der schlechteste Winterreifen brauchte sogar über neun Meter mehr.
("tudi v hladnem so na suhi in mokri cesti letne guma skoraj vedno bolše od zimskih, pri zaviranju 100-0 kmh potrebuje tudi najboljša zimska guma 4 metre več od letne, najskabša zimska celo 9 metrov"...


http://www.unfallanalyse.de/unfallforschung/winterreifen.html
Tukaj so merili pojemek hitrosti, v večini primerov je v suhem bolje ustavljala letna guma, zlasti pri temperaturi nad ničlo. Prednost zimskih se je delno kazala na mokrem (a ne vedno) ter pri temp. pod ničlo (tudi ne vedno).

Za koncu pa še tale slika:
http://www.beetles.de/bilder/stern2.jpg


Očitno stvari niso tako enostavne, kot si včasih prestavljamo. Tisto o '7 stopinjah' je bržkone mit, to trobijo proizvajalci in še kdo, testi pa tega ravno ne potrjujejo.
Hudič je, če moraš biti mobilen in ne veš, kdaj te preseneti sneg in led. V takih razmerah je absoutno potrebna zimska guma in morda je bolje, da jo imaš gor celo zimo. Ampak na suhem bo z zimsko najverjetneje manj varno kot z letno, tudi pri temperaturah okoli nule, celo pri minusu...
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a sonic Po okt 29, 2012 11:56 am

kalbo je napisal/-a:Ja letne gume so zdajle superduper in vsi k znajo vozit ,zimskih tud pod razno ne rabijo.
Sem mel včeraj čast videt na relaciji Videm Grosuplje, ko je v eni urci pobelil Dobrepoljsko dolino, optimiste ki nimajo možganov in ljudi ki si namontirajo zimske gume nekaj prej (vsaj en teden so napovedovali tale sneg) zmerjajo z ovcami. Eden mi je skoraj priletel v avto, ko mu je Scenic poln otrok začel drset v rikverc, spet drugi delal zastoj, ker nikakor ni mogel splezat v naslednji klanec....vsi pa seveda ketne v prtljažniku, sam tam ne pomagajo nič.

Saj sem v prvem postu v tej temi jasno napisal, da na snegu nimaš kaj dosti praskat z letnimi.
Sem tudi jaz ta vikend peljal mimo krajev, ki jih omenjaš. Vzeli smo ženin avto, pred vikendom montirali zimske in šli z njimi na pot, ker samo budala gre z letnimi rinit v sneg (pa če je že sneg ali pa če je šele napovedan).
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
kalbo
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Če nov 18, 2004 11:48 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kalbo Po okt 29, 2012 12:24 pm

Jest mam na obeh zimake, čeprav eden večino časa stoji, ker nikoli ne veš. V tvojem primeru bi definitivno raje pustil nove letne, kot 6 let stare zimske, sam če bi pa lahko odlomil tistih 250 EUR bi pa jih še za nove zimske pa je za nekaj let mir. Seveda je odvisno koliko si odvisen od avta. Sem še vedno mnenja, da je zimska guma zimska z razlogom, pa lahko pišejo teste kolikor hočejo.

Zase vem, da brez avta ne gre tud teoretično, saj mam otroke v vrtcu 5 km stran v eni vasi pri Grosupljem in sta oba obuta brez izjem. Sem pa lani sredi februarja menjal avto in kupil za velikega nove letne. Na prejšnjem zimske niso vidle snega, mali je pa mel zimake. Ni hudič, da je tamal avto crknil ravno tisti dan, ko je zamedlo na polno. Seveda nismo šli z letnimi na sneg, me je pa teden dni po tistem presenetila snežna ploha med Žalno in Grosupljem na letnih gumah. Tistih pet kilometrov sem bil totalno presran, oprijema novenega, avto je plesal levo desno. Nikoli več, pa nisem novinec za volanom.

Sem malo pogledal linke, ki si jih pripel. Na dobrem suhem asvaltu je razlike 4 m, seveda, ko se zimska guma pregreje. Kaj pa na bolj nevarnem zlizanem suhem asvaltu, ki je v SLO precej pogosta stvar? Pa na zlizanem mokrem asvaltu? Bodo še vedno razlike, al bo celo zimska gima v tem primeru bistveno boljša?

Al pa z druge plati. Zakaj za hudiča se potem ne vozmo po suhem asvaltu s slide gumami? Te imajo zagotovo najkrajšo zavorno pot.
Zadnjič spremenil kalbo, dne Po okt 29, 2012 2:34 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a peroRS Po okt 29, 2012 12:52 pm

peroRS je napisal/-a:p.s: moram pa prvič (upam da tudi ne zadnjič) pohvaliti cestarje. Zelo hitro so šli prvič plužit (tudi stranske ceste), nič ne čakajo ter zaenkrat ne pretiravajo s peskom. 8)


off: vzamem nazaj pohvalo. :mrgreen: Nekaj po polnoči so šli spet posipat. Makadam in skale po cesti :huh: :roll:
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Daedalus Po okt 29, 2012 1:48 pm

lancia hf je napisal/-a:
King1 je napisal/-a:
p.s. sicer kaj pa oni vedo, ki so zimake naredili a ne? :roll: :roll:


Pa saj to je samo tržna niša da prodajo :lol: strokovnjaki so itak bumbarji pa nevejo nič :huh: so pa zakon pisci revi, ki trdijo, da je zimska guma res brezvezna :con


To je pa itak tipičen odnos v Sloveniji. Tudi zato smo v takem dreku. Pri nas se upošteva samo mnenja kvazi-strokovnjakov, ki povedo tisto, kar določen osebek z vplivom hoče da povedo.

sonic je napisal/-a:
Daedalus je napisal/-a:PS: če pa se mi kak junak v rit zabije v snegu z letnimi in brez verig, bom pa že poskrbel, da bo primerno plačal.


Kaj pa če se ti v rit zabije na suhi cesti z zimskimi gumami, ko bi letna imela opazno krajšo zavorno pot?


http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-42736577.html
Čeprav že star članek, ga je vseeno vredno prebrati (kdor ne zna nemško, naj uporabi npr google prevajalnik).
"Testwerte bei Kälte und Trockenheit gibt kein Reifenhersteller bekannt. Solche Versuche würden zwar gemacht, sagt Holger Rehberg, Leiter des technischen Trainings bei Goodyear, eine Veröffentlichung der Ergebnisse halte er aber "nicht für sinnvoll""
("proizvajalci ne objavljajo testov v hladu in suhi cesti; Holger Rehberg iz Goodyeara pravi da sicer delajo tovrstne preizkuse, a se mu objava rezultatov 'ne zdi smiselna'..." Bi me prav zanimalo, kaj imajo tile fantje na kolesih svojih lastnih avtov...

http://www.welt.de/motor/article11212372/Winterreifen-koennen-Bremswege-verlaengern.html
Tukaj navajajo: Auf trockener und nasser Fahrbahn sind Sommerreifen einem Winterreifen fast immer überlegen, auch bei Kälte. Selbst die im Test besten Winterreifen verschenkten beim Bremsen auf trockenem Asphalt aus Tempo 100 bereits mehr als vier Meter Bremsweg gegenüber einem Sommerreifen. Der schlechteste Winterreifen brauchte sogar über neun Meter mehr.
("tudi v hladnem so na suhi in mokri cesti letne guma skoraj vedno bolše od zimskih, pri zaviranju 100-0 kmh potrebuje tudi najboljša zimska guma 4 metre več od letne, najskabša zimska celo 9 metrov"...


http://www.unfallanalyse.de/unfallforschung/winterreifen.html
Tukaj so merili pojemek hitrosti, v večini primerov je v suhem bolje ustavljala letna guma, zlasti pri temperaturi nad ničlo. Prednost zimskih se je delno kazala na mokrem (a ne vedno) ter pri temp. pod ničlo (tudi ne vedno).

Za koncu pa še tale slika:
http://www.beetles.de/bilder/stern2.jpg


Očitno stvari niso tako enostavne, kot si včasih prestavljamo. Tisto o '7 stopinjah' je bržkone mit, to trobijo proizvajalci in še kdo, testi pa tega ravno ne potrjujejo.
Hudič je, če moraš biti mobilen in ne veš, kdaj te preseneti sneg in led. V takih razmerah je absoutno potrebna zimska guma in morda je bolje, da jo imaš gor celo zimo. Ampak na suhem bo z zimsko najverjetneje manj varno kot z letno, tudi pri temperaturah okoli nule, celo pri minusu...


Procentualno so razlike na suhi cesti veliko veliko manjše. Znotraj neke tolerance, ki je dopustna že zaradi tega, da je lahko nekdo na 20" gumah nekdo pa na 14". Stvari se zakomplicirajo kjer so razlike ogromne, in to je letna vs. zimska guma v snegu. Najverjetneje je ni zimske gume, ki bi povzročila nesrečo na suhi cesti ob držanju varnostne razdalje in zaviranju obeh vozil z ABS-om na polno, medtem ko za zasneženo cesto in letne gume tega nikakor ne moremo trditi.

Lepo, da se je vsaj nekdo spomnil, da bi malo pobrskal za podporo svojemu argumentu. Vsekakor zanimivo. Glede suhe ceste ne bom nič rekel, dopuščam možnost, da je letna boljša. Glede mokre ceste in nizkih temperatur je stvar zdaj popolna neznanka (nekateri testi so za, nekateri proti zimskim. Ampak...to ni glavni problem.

Še vedno mi namreč ni jasno kako lahko nekdo vozi z letnimi na podlagi izkušnje s količino snega PREJŠNJO zimo. Predstavljajte si, kako bi bilo na naših cestah, oz. recimo da samo v Ljubljani, če bi večina imela letne gume in bi kljub napovedim ob 7mi uri začel padat sneg ko sneta skira in se tudi prijemat (včeraj je bil brozga še preden je padel na tla), pa pomožnosti da bi še zmrzovalo sproti. To bi bil prometni kaos pomojem. Zdaj, za vas nevem, sam bi se pa tolkel po glavi in ugrezal v zemljo in opravičeval ostalim v prometu če bi imel letne gume.

Da ne omenjam poledice, ki je lahko popolnoma nenapovedana in jo veliko ljudi sploh ne zazna.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Energetik81 Po okt 29, 2012 1:55 pm

kalbo je napisal/-a:Sem malo pogledal linke, ki si jih pripel. Na dobrem suhem asvaltu je razlike 4 m, seveda, ko se zimska guma pregreje. Kaj pa na bolj nevarnem zlizanem suhem asvaltu, ki je v SLO precej pogosta stvar? Pa na zlizanem mokrem asvaltu? Bodo še vedno razlike, al bo celo zimska gima v tem primeru bistveno boljša?
Se popolnoma strinjam. Kot sem že večkrat napisal, imamo pozimi le redko popolnoma čist (suh ali moker) asfalt. Večinoma so ceste mastne, polno je gnilega odpadlega listja, zjutaj te lahko samo na 1 ovinku čaka poledica oziroma odpadlo ivje z drevesa. Zvečer lahko pada dež, ponoči se zjasni in ohladi pod nulo, pa imaš drsalnico. In v vseh teh okoliščinah je zimska superiorna. Ne glede na teste in tistih famoznih 7°C, ampak glede na izkušnje.
Medtem ko poleti zimska nikakor ni nevarna, kot nekateri trdijo. Morda ima par metrov daljšo zavorno od 100-0 pri 40°C, ne bo pa kar nenadoma popustila da boš izgubil nadzor nad avtom. Medtem ko z letno na gnilem listju zgubiš nadzor za šalo.
Poleg tega - koliko % vozil pa ima najboljše letne, stare max 2 leti? Grem stavit, da je bolj malo takih. Ko takole hodim ob parkiranih avtih, opažam vsaj 4 leta stare letne z 2-3mm profila.
Torej glede prvotne vprašanja - če bi imel jaz avto izključno za vožnjo po LJ, tam do 10tkm/leto, bi sigurno bil raje celo leto na zimskih, kot pa celo leto na letnih.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Energetik81 Po okt 29, 2012 2:01 pm

Daedalus je napisal/-a:Da ne omenjam poledice, ki je lahko popolnoma nenapovedana in jo veliko ljudi sploh ne zazna.
Tako je. Recimo v LJ je velikokrat pri negativnih temperaturah megla, čeprav je sicer vseme lepo in suho. Iz te podhlajene megle pa lahko rahlo sneži in čeprav zgleda cesta le malo vlažna, je prava drsalnica, kjer letne odpovejo. Saj sem že pisal o svojih izkušnjah v okolici BTC, kjer sem na 1,3 mlinčku v 2. prestavi za šalo v prazno vrtil 2 leti staro letno Fuldo. Po montaži 4 leta starih UG7+ sem se peljal kot po tirih. Pri +10°C in močni megli.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
King1
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4317
Pridružen: Po mar 10, 2008 6:06 pm
Kraj: Vzhodno od Domžal

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a King1 Po okt 29, 2012 2:16 pm

lancia hf je napisal/-a:
King1 je napisal/-a:
p.s. sicer kaj pa oni vedo, ki so zimake naredili a ne? :roll: :roll:


Pa saj to je samo tržna niša da prodajo :lol: strokovnjaki so itak bumbarji pa nevejo nič :huh: so pa zakon pisci revi, ki trdijo, da je zimska guma res brezvezna :con


Sej zato pa mi je smešno k so fantje tako glasni kako se pozimi ( po snegu ) z letnimi vozijo in razturajo. Da pa bi kdo to snemal in pokazal kam je z letnimi v snegu prišel to pa ne. Itak, da ne ker jih je sam gobec.

lp

p.s. lancia se strinjam s tabo. ;)
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Po okt 29, 2012 5:06 pm

King1 je napisal/-a:
lancia hf je napisal/-a:
King1 je napisal/-a:
p.s. sicer kaj pa oni vedo, ki so zimake naredili a ne? :roll: :roll:


Pa saj to je samo tržna niša da prodajo :lol: strokovnjaki so itak bumbarji pa nevejo nič :huh: so pa zakon pisci revi, ki trdijo, da je zimska guma res brezvezna :con


Sej zato pa mi je smešno k so fantje tako glasni kako se pozimi ( po snegu ) z letnimi vozijo in razturajo. Da pa bi kdo to snemal in pokazal kam je z letnimi v snegu prišel to pa ne. Itak, da ne ker jih je sam gobec.

lp

p.s. lancia se strinjam s tabo. ;)



A je to izziv? :mrgreen:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Po okt 29, 2012 5:07 pm

Energetik81 je napisal/-a:
kalbo je napisal/-a:Sem malo pogledal linke, ki si jih pripel. Na dobrem suhem asvaltu je razlike 4 m, seveda, ko se zimska guma pregreje. Kaj pa na bolj nevarnem zlizanem suhem asvaltu, ki je v SLO precej pogosta stvar? Pa na zlizanem mokrem asvaltu? Bodo še vedno razlike, al bo celo zimska gima v tem primeru bistveno boljša?
Se popolnoma strinjam. Kot sem že večkrat napisal, imamo pozimi le redko popolnoma čist (suh ali moker) asfalt. Večinoma so ceste mastne, polno je gnilega odpadlega listja, zjutaj te lahko samo na 1 ovinku čaka poledica oziroma odpadlo ivje z drevesa. Zvečer lahko pada dež, ponoči se zjasni in ohladi pod nulo, pa imaš drsalnico. In v vseh teh okoliščinah je zimska superiorna. Ne glede na teste in tistih famoznih 7°C, ampak glede na izkušnje.
Medtem ko poleti zimska nikakor ni nevarna, kot nekateri trdijo. Morda ima par metrov daljšo zavorno od 100-0 pri 40°C, ne bo pa kar nenadoma popustila da boš izgubil nadzor nad avtom. Medtem ko z letno na gnilem listju zgubiš nadzor za šalo.
Poleg tega - koliko % vozil pa ima najboljše letne, stare max 2 leti? Grem stavit, da je bolj malo takih. Ko takole hodim ob parkiranih avtih, opažam vsaj 4 leta stare letne z 2-3mm profila.
Torej glede prvotne vprašanja - če bi imel jaz avto izključno za vožnjo po LJ, tam do 10tkm/leto, bi sigurno bil raje celo leto na zimskih, kot pa celo leto na letnih.


Evo, jaz sem eden izmed teh, vsako leto sprednje nove visokega razreda ( trenutno michelin pilot sport 3 ), vsake 2 leti pa zadnje nove, tako da starejsih od dveh sezon nimam nikol gor. Sem pa jaz izjem, večina ima tako, kot si napisal, ali še slabše, precej slabše...
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Jerry007
Novinec
 
Prispevkov: 306
Pridružen: Če sep 30, 2010 11:59 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Jerry007 Po okt 29, 2012 5:30 pm

Včeraj se je vprašanje te teme izkazalo za najbolj neumno vprašanje :evil:
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1636
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Cefizelj Po okt 29, 2012 6:24 pm

Glede na to kako teče tale debata bo očitno najboljša verzija imet 2 kompleta felten ves čas s sabo v avtu tisti komplet, ki trenutno ni montiran. Ko je suha cesta hitro premontiraš na letne, začne sneg premontiraš nazaj na zimske. :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
King1
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4317
Pridružen: Po mar 10, 2008 6:06 pm
Kraj: Vzhodno od Domžal

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a King1 Po okt 29, 2012 7:04 pm

maniaxxx je napisal/-a:
King1 je napisal/-a:
lancia hf je napisal/-a:
King1 je napisal/-a:
p.s. sicer kaj pa oni vedo, ki so zimake naredili a ne? :roll: :roll:


Pa saj to je samo tržna niša da prodajo :lol: strokovnjaki so itak bumbarji pa nevejo nič :huh: so pa zakon pisci revi, ki trdijo, da je zimska guma res brezvezna :con


Sej zato pa mi je smešno k so fantje tako glasni kako se pozimi ( po snegu ) z letnimi vozijo in razturajo. Da pa bi kdo to snemal in pokazal kam je z letnimi v snegu prišel to pa ne. Itak, da ne ker jih je sam gobec.

lp

p.s. lancia se strinjam s tabo. ;)



A je to izziv? :mrgreen:



Ja.

lp
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Po okt 29, 2012 7:22 pm

Zmenjeno, sam povej kje je še kaj snega
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Daedalus Po okt 29, 2012 8:03 pm

To me je popoldan spomnilo na "kreg" s prijateljico. Smo se vozili z žura, bila je rahlo pripita, na sopotnikovem sedežu. In se ni pripela. Smo jo vprašali zakaj, pa je rekla, da v (recimo, se ne spomnim točno) 10% umreš zaradi varnostnega pasa. Pa smo jo vprašali kaj je s tistimi 90%...pa je rekla, da ni važno, ker lahko zaradi varnostnega pasa umreš. Mi smo bli samo :shock: .

Torej, vi se kar vozite z letnimi za tistih 10% užitkov v boljšem oprijemu, pa srečno in upam, da nikomur ne storite nobene škode ali poškodb. :)
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Po okt 29, 2012 8:08 pm

Daedalus je napisal/-a:To me je popoldan spomnilo na "kreg" s prijateljico. Smo se vozili z žura, bila je rahlo pripita, na sopotnikovem sedežu. In se ni pripela. Smo jo vprašali zakaj, pa je rekla, da v (recimo, se ne spomnim točno) 10% umreš zaradi varnostnega pasa. Pa smo jo vprašali kaj je s tistimi 90%...pa je rekla, da ni važno, ker lahko zaradi varnostnega pasa umreš. Mi smo bli samo :shock: .

Torej, vi se kar vozite z letnimi za tistih 10% užitkov v boljšem oprijemu, pa srečno in upam, da nikomur ne storite nobene škode ali poškodb. :)


Ne vem na koga ciljaš, ampak jaz se v snegu vozim z zismkimi, pravzaprav se celo zimo vozim z zimskimi, samo pravim, da so zimske slabše od letnih, razen ko je sneg. Sem se pa te dni vozil z letnimi pa sem še živ, jutri bom tudi šel z letnimi na globok minus, pomoje ne bom čutil neke razlike v oprijemu...
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Daedalus Po okt 29, 2012 8:33 pm

maniaxxx je napisal/-a:
Daedalus je napisal/-a:To me je popoldan spomnilo na "kreg" s prijateljico. Smo se vozili z žura, bila je rahlo pripita, na sopotnikovem sedežu. In se ni pripela. Smo jo vprašali zakaj, pa je rekla, da v (recimo, se ne spomnim točno) 10% umreš zaradi varnostnega pasa. Pa smo jo vprašali kaj je s tistimi 90%...pa je rekla, da ni važno, ker lahko zaradi varnostnega pasa umreš. Mi smo bli samo :shock: .

Torej, vi se kar vozite z letnimi za tistih 10% užitkov v boljšem oprijemu, pa srečno in upam, da nikomur ne storite nobene škode ali poškodb. :)


Ne vem na koga ciljaš, ampak jaz se v snegu vozim z zismkimi, pravzaprav se celo zimo vozim z zimskimi, samo pravim, da so zimske slabše od letnih, razen ko je sneg. Sem se pa te dni vozil z letnimi pa sem še živ, jutri bom tudi šel z letnimi na globok minus, pomoje ne bom čutil neke razlike v oprijemu...


Ciljal sem na tiste, ki trdijo, da je pozimi brezveze imeti zimske gume (in hkrati niso z obale). Kdor se najde v tej skupini, se pač najde, argumentov zakaj je tako je pa dovolj. Nenazadnje pa je tema "Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?", ne pa "Ali so v suhem zimske pnevmatike boljše/slabše?".

Vsak ima svoje prepričanje glede na svoje izkušnje, ampak dajte se zavedat, da te vaše odločitve ne vplivajo samo na vas. Če bi bilo govora ali je bolje spati na tleh ali v postelji, bi se samo smejal, ampak ko je govora o varnosti na cesti je potrebno biti previden.

Še enkrat: performansi gum primerljive starosti in cenovnega razreda se na suhi cesti razlikujejo v nekaj procentih, kar je premalo, da bi vplivalo na kakšno večjo odločitev glede tega. Ampak problem je, da suha, normalna cesta ni niti večino časa zime. Tu imaš še spolzko, zlizano, mastno cesto, listje, poledico, sneg, led itd. itd., in če lahko ti trdiš, da je primerljiva letna guma boljša od zimske na vsem razen na snegu (pa ledu, ker je očitno da se ga da zraven), potem preveč verjameš svojim občutkom. :)

Še nekaj: ker je bila večkrat omenjena Ljubljana, naj povem to, da se v mestni vožnji pri nizkih temperaturah letna guma ne bo zlahka segrela na svojo delovno temperaturo. Torej sploh ne rabi bit vlažno, da je letna guma slabša (in ne mi zdaj govorit, da letna guma pod delovno temperaturo>zimska guma na delovni temperaturi).
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Po okt 29, 2012 8:42 pm

Daedalus je napisal/-a:
maniaxxx je napisal/-a:
Daedalus je napisal/-a:To me je popoldan spomnilo na "kreg" s prijateljico. Smo se vozili z žura, bila je rahlo pripita, na sopotnikovem sedežu. In se ni pripela. Smo jo vprašali zakaj, pa je rekla, da v (recimo, se ne spomnim točno) 10% umreš zaradi varnostnega pasa. Pa smo jo vprašali kaj je s tistimi 90%...pa je rekla, da ni važno, ker lahko zaradi varnostnega pasa umreš. Mi smo bli samo :shock: .

Torej, vi se kar vozite z letnimi za tistih 10% užitkov v boljšem oprijemu, pa srečno in upam, da nikomur ne storite nobene škode ali poškodb. :)


Ne vem na koga ciljaš, ampak jaz se v snegu vozim z zismkimi, pravzaprav se celo zimo vozim z zimskimi, samo pravim, da so zimske slabše od letnih, razen ko je sneg. Sem se pa te dni vozil z letnimi pa sem še živ, jutri bom tudi šel z letnimi na globok minus, pomoje ne bom čutil neke razlike v oprijemu...


Ciljal sem na tiste, ki trdijo, da je pozimi brezveze imeti zimske gume (in hkrati niso z obale). Kdor se najde v tej skupini, se pač najde, argumentov zakaj je tako je pa dovolj. Nenazadnje pa je tema "Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?", ne pa "Ali so v suhem zimske pnevmatike boljše/slabše?".

Vsak ima svoje prepričanje glede na svoje izkušnje, ampak dajte se zavedat, da te vaše odločitve ne vplivajo samo na vas. Če bi bilo govora ali je bolje spati na tleh ali v postelji, bi se samo smejal, ampak ko je govora o varnosti na cesti je potrebno biti previden.

Še enkrat: performansi gum primerljive starosti in cenovnega razreda se na suhi cesti razlikujejo v nekaj procentih, kar je premalo, da bi vplivalo na kakšno večjo odločitev glede tega. Ampak problem je, da suha, normalna cesta ni niti večino časa zime. Tu imaš še spolzko, zlizano, mastno cesto, listje, poledico, sneg, led itd. itd., in če lahko ti trdiš, da je primerljiva letna guma boljša od zimske na vsem razen na snegu (pa ledu, ker je očitno da se ga da zraven), potem preveč verjameš svojim občutkom. :)

Še nekaj: ker je bila večkrat omenjena Ljubljana, naj povem to, da se v mestni vožnji pri nizkih temperaturah letna guma ne bo zlahka segrela na svojo delovno temperaturo. Torej sploh ne rabi bit vlažno, da je letna guma slabša (in ne mi zdaj govorit, da letna guma pod delovno temperaturo>zimska guma na delovni temperaturi).


Mislim da je škoda debate ker vsak od nas trobi svoje, sam ne trdim za sveto da imam prav, kar trdim, trdim iz svojih vozniških izkušenj, nekaj iz testov nekaj pa iz čiste logike, sam pač preveč kilometrov po preveč različnih podlagah prevozim, da bi lahko imel samo letne gume, pa tudi če bi jih imel, bi v primeru oprijemanja snega ( ne to kar je bilo ta vikend, ker to ni sneg, vsaj pri nas ni bil ) vzel drug avto, ki ima zimske gume, ker cenim svoje življenje in življenja in varnost drugih. Še vedno mi pa ravno iz naslova varnosti preseda trobljenje o tem, da so letne gume pod 7 stopinj na suhi ali mokri cesti malo da ne ne varne in podobna sranja, ti isti pa vozijo z zimskimi poleti, ker je nevarnejše.

Še da končam, če bi vsi toliko pazili kakšne zavore in pnevmatike imajo na avtu kot pazim sam, bi bila vožnja varnejša, ne pa da imajo na avtu kar pač imajo ( vsi vemo kako je )
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Energetik81 Po okt 29, 2012 9:18 pm

maniaxxx je napisal/-a:Še vedno mi pa ravno iz naslova varnosti preseda trobljenje o tem, da so letne gume pod 7 stopinj na suhi ali mokri cesti malo da ne ne varne in podobna sranja, ti isti pa vozijo z zimskimi poleti, ker je nevarnejše.
Vidiš, takšne trditve je potrebno dokazati. Kar sem videl testov, kjer so primerjali letne in zimske, povsod so ugotovii, da so zimske poleti na mokrem primerljive pri zaviranju. Nekoliko slabše (recimo do 10%) so pri zaviranju na suhem. Medtem ko letne na zimski podlagi (sneg, led, plundra) niso samo 10% slabše, ampak lahko tudi 100% in več. Torej so letne pozimi veliko nevarnejše, kot pa zimske poleti, ker kot sem napisal, nikoli ne veš, kdaj te za ovinkom čaka plast mokrega listja ali pa ivje z drevesa.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov