Uporabniški avatar
DragonForce
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 629
Pridružen: Po jun 22, 2009 1:02 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a DragonForce Ne okt 28, 2012 8:44 pm

Daedalus je napisal/-a: Pa še to: očitno ste vsi neki cestni dirkači zreli za odvzem izpita če vas moti to, da zimska guma PO VAŠE ni tako dobra. Ker za prit na mejo moraš vozit kot b****, pri zaviranju pa sem skoraj ziher da razlik v prednost letne gume ni. In če iščete popolnost in to zagovarjate, potem ste vsi, ki nimate NAJBOLJŠIH gum po testih (pa tudi če so samo za 0.1 pike boljše) eni navadni bluzeranti. ;) In potem smo spet tu, da testi niso 10000000% ziher, in tudi vaši občutki ne.


+1, zelo dobro povedano.

Sicer pa mislim, da smo to debato zimske vs. letne predebatirali na tem forumu že milijonkrat, verjetno vsako leto, tako da nima dosti smisla, ker se še nikoli nismo strinjali. :)
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a peroRS Ne okt 28, 2012 8:56 pm

Rad bi videl vse profiče na letnih gumah v trenutnih razmerah pri nas. Že z zimskimi gumami 155 širine je drsalnica, da ne moreš verjet :D
In eni še vedno vztrajajo, da se da z letnimi gumami priti vsepovsod. 50m po ravni ulici v LJ, kjer snega še videli niso že mogoče, klanci so pa druga zgodba, da ne omenjam da se je treba tudi ustavit.

Ampak, letne gume so pač zakon :mrgreen:
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Ne okt 28, 2012 9:00 pm

peroRS je napisal/-a:Rad bi videl vse profiče na letnih gumah v trenutnih razmerah pri nas. Že z zimskimi gumami 155 širine je drsalnica, da ne moreš verjet :D
In eni še vedno vztrajajo, da se da z letnimi gumami priti vsepovsod. 50m po ravni ulici v LJ, kjer snega še videli niso že mogoče, klanci so pa druga zgodba, da ne omenjam da se je treba tudi ustavit.

Ampak, letne gume so pač zakon :mrgreen:


:mrgreen:
Zadnjič spremenil maniaxxx, dne Ne okt 28, 2012 9:10 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2359
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a DePalmo Ne okt 28, 2012 9:04 pm

No, potem pa da malo preusmerim vašo debato :)

Imam dva vprašanja.
Prvo, a je sploh kakšna razlika v kvaliteti med dimenzijo gum 195/65 R15 in 205/60 R15 da opravičuje razliko v ceni 40e po komadu? Ali je to samo zato ker je ena bolj popularna dimenzija, druga pa pač ni?

Drugo. Večkrat sem že zasledil da nekateri omenjajo za zimske gume da se že po profilu vidi da je slaba ker ni pravilno oblikovan. In kako veš kdaj je pravilno oblikovan? Kaj se gleda?
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a peroRS Ne okt 28, 2012 9:11 pm

@ speedy: Odvisno od odseka, od slabih 10 pa do 15cm+, od oka, s tem da še pada. Komaj se je dobro začelo. :D
In to ni neka brozga, ampak se je konkretno oprijelo vozišča. Verjemi, da z letnimi nimaš kaj praskat, pa imaš lahko čisto nove vrhunske gume ;)

Gledam malo spletne kamere...
od Vrhnike naprej proti LJ ni snega praktično nič, tako da se mi zdi nesmiselno, da mi kle Ljubljančani pametujejo kako se da vozit z letnimi vsepovsod.

p.s: moram pa prvič (upam da tudi ne zadnjič) pohvaliti cestarje. Zelo hitro so šli prvič plužit (tudi stranske ceste), nič ne čakajo ter zaenkrat ne pretiravajo s peskom. 8)
Zadnjič spremenil peroRS, dne Ne okt 28, 2012 9:13 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Ne okt 28, 2012 9:13 pm

DePalmo je napisal/-a:No, potem pa da malo preusmerim vašo debato :)

Imam dva vprašanja.
Prvo, a je sploh kakšna razlika v kvaliteti med dimenzijo gum 195/65 R15 in 205/60 R15 da opravičuje razliko v ceni 40e po komadu? Ali je to samo zato ker je ena bolj popularna dimenzija, druga pa pač ni?

Drugo. Večkrat sem že zasledil da nekateri omenjajo za zimske gume da se že po profilu vidi da je slaba ker ni pravilno oblikovan. In kako veš kdaj je pravilno oblikovan? Kaj se gleda?


V kvaliteti med dimenzijama pri isti gumi ni razlik, razlika v ceni je samo zaradi dimenzije,

Na drugo vprašanje pa nimam drugega odgovora kot : WTF? :mrgreen: . Vem, da imajo nekateri čudežne talente, da že po obliki profila ugotovijo lastnosti gume ampak to je vse skup bolj tako tako, najpomembnejša je zmes, pa da ni SAVA :mrgreen:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a _furby_ Ne okt 28, 2012 9:13 pm

peroRS je napisal/-a:moram pa prvič (upam da tudi ne zadnjič) pohvaliti cestarje. Zelo hitro so šli prvič plužit (tudi stranske ceste), nič ne čakajo ter zaenkrat ne pretiravajo s peskom. 8)


pol upam da bo zjutraj ob 6ih lepo spucano :?
turbo inside
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a maniaxxx Ne okt 28, 2012 9:14 pm

peroRS je napisal/-a:@ speedy: Odvisno od odseka, od slabih 10 pa do 15cm+, od oka, s tem da še pada. Komaj se je dobro začelo. :D
In to ni neka brozga, ampak se je konkretno oprijelo vozišča. Verjemi, da z letnimi nimaš kaj praskat, pa imaš lahko čisto nove vrhunske gume ;)

Gledam malo spletne kamere...
od Vrhnike naprej proti LJ ni snega praktično nič, tako da se mi zdi nesmiselno, da mi kle Ljubljančani pametujejo kako se da vozit z letnimi vsepovsod.

p.s: moram pa prvič (upam da tudi ne zadnjič) pohvaliti cestarje. Zelo hitro so šli prvič plužit (tudi stranske ceste), nič ne čakajo ter zaenkrat ne pretiravajo s peskom. 8)


Vidiš pri nas je tudi 10 cm in več snega, ceste pa mokre do plundraste, letne so čisto dovolj, pri razmerah, ko se pa sneg oprijemlje vozišča pa seveda letne nimajo več kaj za iskati na avtu.

Pri nas je bil tako moker sneg da se je sam topil, posipal so pa peska na tone, nič niso šparal. :mrgreen:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a peroRS Ne okt 28, 2012 9:18 pm

_furby_ je napisal/-a:
peroRS je napisal/-a:moram pa prvič (upam da tudi ne zadnjič) pohvaliti cestarje. Zelo hitro so šli prvič plužit (tudi stranske ceste), nič ne čakajo ter zaenkrat ne pretiravajo s peskom. 8)


pol upam da bo zjutraj ob 6ih lepo spucano :?


Jaz okol 6ih štartam od doma proti Postojni pa pol v LJ, tako da se morda srečava na poti. Upam, da bo spluženo ja :D
Zdaj grem pa ven kidat :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a lancia hf Ne okt 28, 2012 9:32 pm

Kar pridno pišete poste :mrgreen: vendar še nobenega nisem videl (pustimo penzioniste in "blondinke") da bi zastoje delal z zimskimi gumami tako kot se vsako zimo najdejo pacienti z letnimi.
Še dobro, da je stara cesta Vrhnika Logatec dosti široka, da nekateri vsaj pravočasno v službo pridemo kadar je kaj plundre na cesti, da o snegu ne govorim, ker je vsako leto isto. :roll:
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Dj Big
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 787
Pridružen: Če apr 02, 2009 6:52 pm
Kraj: LJ-Polje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Dj Big Ne okt 28, 2012 9:44 pm

peroRS je napisal/-a:Rad bi videl vse profiče na letnih gumah v trenutnih razmerah pri nas. Že z zimskimi gumami 155 širine je drsalnica, da ne moreš verjet :D
In eni še vedno vztrajajo, da se da z letnimi gumami priti vsepovsod. 50m po ravni ulici v LJ, kjer snega še videli niso že mogoče, klanci so pa druga zgodba, da ne omenjam da se je treba tudi ustavit.

Ampak, letne gume so pač zakon :mrgreen:


pero res da so moji posti dolgi.. in če se ti neda prebrat, potem ne piši takih neumnosti... saj sem ravno to napisal da po ljubljani ni panike z letno.... izven ljubljane kakšni višji ležeči kraji ker je po tamalem 30cm snega logično da je treba imeti dobro zimsko gumo ;) Maš na prejšnji strani napisano...
Recimo da izpostavim Janče ki je tik ob ljubljani na mojem koncu odddaljeno cca 10km.. je nadmorska višina cca 1000m in je zdaj gor sigurno po cesti 15cm snega.. in z svojimi gumami logično nebi mogel gor... jaz sem povedal izključno za ljubljano.. ker posipajo kod pri norcih plužijo tudi.. sneg se pa itak hitro topi.. tako da je večinoma samo tisti drek po cesti... Enim je res treba zadeve risat.... Če povzamem.. letne so uredu za obalo.. recimo lj.. če pa živiš ker koli druge.. vrhnika, grosuplje itd.. in prevoziš veliko kilometrov s tem mislim daljše relacije.. je treba imeti zimsko gumo ker se razmere na cestah spreminjajo.. Jaz ko pa letim po ljubljani gor dol.. sama mestna vožnja so razmere na cesti predvidljive in ni panike... Pomoje s tem zaključujem v tej temi.. ker zdej se mi pa več neda :lol: In seveda brez zamere, da nebo kdo užaljen :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a _furby_ Ne okt 28, 2012 9:55 pm

se se kdo spomne katere gume sem imel jaz 2 leti nazaj na Laguni? :mrgreen:
pa so vseeno sle po snegu =P

Slika
turbo inside
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a lancia hf Ne okt 28, 2012 10:06 pm

_furby_ je napisal/-a:se se kdo spomne katere gume sem imel jaz 2 leti nazaj na Laguni? :mrgreen:
pa so vseeno sle po snegu =P


Saj verjetno vsi vemo, da grejo letne gume v sneg dokler je vse ravno. Ko se pa začne klanec se pa zgodbo o letnih gumah konča ;) =P
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
gasolinedream
Uporabnik
 
Prispevkov: 1039
Pridružen: Po nov 29, 2010 10:07 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a gasolinedream Ne okt 28, 2012 10:12 pm

No, jaz sem se dopoldne vozil na letnih (Fulda Carat Progresso 195/60r15), popoldne pa na zimskih (Fulda Kristall Montero 195/60r15). V škofjeloških/kranjskih razmerah je bilo oboje isti šmorn:)

So pa letne pnevmatike danes končale svojo prvo letno sezono, zimske pa so popolnoma nove. Avto je Ford Fusion.

Meni se nakup zimskih pnevmatik ne zdi sporen, guma itak traja toliko in toliko km/let, potem pa je vseeno ali kupujem na 2 leti nove letne/zimske, ali menjam oboje na 4 leta. Z tem da me policaji pustijo pri miru, pa recimo da se z solidnimi zimskimi gumami v dežju spet ne počutim življensko ogroženo.
 
Uporabniški avatar
_furby_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4178
Pridružen: Sr mar 21, 2007 12:39 am
Kraj: Ankaran

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a _furby_ Ne okt 28, 2012 10:12 pm

lancia hf je napisal/-a:
_furby_ je napisal/-a:se se kdo spomne katere gume sem imel jaz 2 leti nazaj na Laguni? :mrgreen:
pa so vseeno sle po snegu =P


Saj verjetno vsi vemo, da grejo letne gume v sneg dokler je vse ravno. Ko se pa začne klanec se pa zgodbo o letnih gumah konča ;) =P


to je bilo posneto na Socerbu, do gor je bilo treba tudi nekako pripeljat. ;)
nikakor pa ne pravim, da so letne za v sneg.
turbo inside
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1356
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a zuzek Ne okt 28, 2012 10:54 pm

DePalmo je napisal/-a:No, potem pa da malo preusmerim vašo debato :)

Imam dva vprašanja.
Prvo, a je sploh kakšna razlika v kvaliteti med dimenzijo gum 195/65 R15 in 205/60 R15 da opravičuje razliko v ceni 40e po komadu? Ali je to samo zato ker je ena bolj popularna dimenzija, druga pa pač ni?

Drugo. Večkrat sem že zasledil da nekateri omenjajo za zimske gume da se že po profilu vidi da je slaba ker ni pravilno oblikovan. In kako veš kdaj je pravilno oblikovan? Kaj se gleda?


195/65 je standardna dimenzija, več vozil jo ima, zato je cenejša, glede razlik isti profil pri ozki gumi npr 165 in pa široki 225 se razlikuje v obnašanju gume, zato imamo tudi 2 različna testa dimenzij

po profilu vidiš tako, da za sneg mora imeti guma bobke/grip da zagrabi sneg, take gume so npr. sava eskimo, ki je super za po snegu saj vidiš profil, za sneg
je skoraj najbolj važen profil, da guma grabi, poleg zmesi gume.. v dežju je slaba

npr. gume ki imajo več črt, tiste gume so bolj za v dež, primer te mam osebno na avtu blizzak lm-30 in kot vidiš imajo 3 ravne črte, te so za
odtok oz. dež, saj gre voda umes in guma še zmeraj prime, je pa ta guma če vidš zelo slaba za po snegu še sam ne morem verjet ko nasedeš se ne
moreš skopat, ker nima guma oprijema.
Npr. kakšne gume s smrekco in da nimajo odtoka za dež so slabše po dežju, sploh pa pride prej do aquaplantinga - guma zaplava


če sem kaj napisal nepravilno naj me kdo popravi


_furby_ je napisal/-a:se se kdo spomne katere gume sem imel jaz 2 leti nazaj na Laguni? :mrgreen:
pa so vseeno sle po snegu =P


moramo malo ločit kašen sneg in koliko itd.. zato, ker vsak posplošuje je potem takšna kregarija
po sliki sodeč smatram da je bil tu suh sneg, nič moker, po takem snegu gre komot letna guma
druga pesem je če je sneg bolj moker, kjer letna odpove, še večji izziv je kakšen klanec ali več snega
Alergičen na rjo
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Daedalus Ne okt 28, 2012 11:35 pm

Hahahah, ta je dobra, "kaj ti testi bluzijo", "niso merodajni ker zagovarjajo svojo znamko" itd., a gume na teh testih so bile istih proizvajalcev! In nekdo je sam prej ugotovil da večina ljudi sploh ne zapravi nič več če kupuje letne in zimske kot pa če bi samo letne. In primerjava s testi avtomobilov je totalna neumnost, ker velika večina kategorij testiranja avtov je totalno subjektivnih, medtem ko so tile testi (vsaj zaviranje) popolnoma merodajni. Če pa ne verjamete, pa pejte tja h njim in se jim naredite pametnega, pa bomo videli kdo se bo zadnji smejal.

@Dj Big: 4mm profila za letne gume ni "na koncu". To bo 2mm. Zdaj, zate nevem, ampak večina jih "zliže" do nule. Recimo, da se to zgodi poleti, pred te bi torej morali vsaj eno zimo voziti s profilom POD "zimsko mejo" treh milimetrov.

In še enkrat: kako lahko vi predvidite če se vam splačajo zimske ali ne mi res ni jasno. Eno je recimo obala, ajde, tam je sneg RES redko, ampak Ljubljana? Kaj, a če bo pa zdej SLUČAJNO za 1 mesec na polno snega to sezono in poledice se boste pa z verigami nonstop vozili? OK, jaz se vam bom pa smejal ko si jih boste gor tiščali. Morda pa bi blo bolj sexiš da si nabavite une kocete al kaj so že. :lol: Mislim, kašne...

Morda bi bil dober biznis: rent-a-guma. :lol:

PS: če pa se mi kak junak v rit zabije v snegu z letnimi in brez verig, bom pa že poskrbel, da bo primerno plačal.

@zuzek - saj bi ti kaj komentiral te tvoje profile, ampak če nalimam teste ne bo nobenmu nič prav, sam pa nimam časa sprobavat. Se pa ne strinjam s teboj glede nekaterih trditev.
 
Uporabniški avatar
King1
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4317
Pridružen: Po mar 10, 2008 6:06 pm
Kraj: Vzhodno od Domžal

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a King1 Po okt 29, 2012 5:56 am

Kakšne eni sekate. :shock: Pa to ne moreš verjet. Moje mneje oz. potrebe so, da zimske še kako potrebujem in nobeden me ne prepriča v nasprotno.

lp

p.s. sicer kaj pa oni vedo, ki so zimake naredili a ne? :roll: :roll:
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a lancia hf Po okt 29, 2012 9:38 am

King1 je napisal/-a:
p.s. sicer kaj pa oni vedo, ki so zimake naredili a ne? :roll: :roll:


Pa saj to je samo tržna niša da prodajo :lol: strokovnjaki so itak bumbarji pa nevejo nič :huh: so pa zakon pisci revi, ki trdijo, da je zimska guma res brezvezna :con
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
ma_hi
Novinec
 
Prispevkov: 265
Pridružen: To dec 01, 2009 8:07 am
Kraj: Portorož

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a ma_hi Po okt 29, 2012 11:04 am

Si bom sposodil kar temo in vas vprašal za nasvet.

Imamo SUVa Antaro in doma smo iz Obale, kar pomeni da avto redkokdaj oz. nikoli ne vidi snega. Do zdaj smo vedno menjavali letne/zimske gume in imamo tako doma komlet letnih in zimskih gum. Pač ko gremo na smučanje nas nič ne sme presenetit :)

Ker pa bo potrebno spomladi kupiti nove gume me zanima, kaj mi priporočate glede na to, da avto redkokdaj vidi sneg na cesti, vseeno pa ne bi želeli da nas bo sneženje ustavilo na poti, saj verig nimamo, prav tako pa se nam ne da več skozi menjavati letne/zimske gume ter kupovati 2 kompleta. Dimenzija je 235/55 - 18.

Vsak nasvet bo dobrodošel.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov