Uporabniški avatar
bridgestone
Novinec
 
Prispevkov: 379
Pridružen: Pe mar 26, 2004 5:43 pm

zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a bridgestone Po okt 16, 2023 9:43 am

zdravo,
sem v dilemi ali izbrati celoletno gumo ali zimsko preko celega leta?
zal ne mislim dati 1200e za 2 kompleta gum in 120e vsako leto za menjavo letna/zimska. gre za kompromis, sploh ker zim vec ni, oziroma so ceste s snegom redkost ne pravilo. sem iz lj in delam cca 30.000 letno, gume menjam na 4 leta, avto pa je a4 tdi. sedaj sem imel sava m+s 225/55R16 ki so zdrzale krepko preko 100.000 km, zal pa je bil oprijem porazen in na pogonskih so 3 leto zacele odpadati lamele.
sedaj gledam bridgestone blizzak ali weather control - celoletna ki je za 20e drazja.
ima kdo kake izkusnje nasvete kaj je boljsi kompromis.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a limas Po okt 16, 2023 9:53 am

Priporočam izbiro med Michelin Crossclimate2 ali GoodYear Vector 4Seasons Gen2.
Sava je že nekaj let v lasti GoodYear/Dunlop koncerna in delajo po njihovi najnovejši tehnologiji. Sava Adapto je dobra guma, ki je nekoliko cenejša od premijskih Michelin/GY.
Za ljubljanske zimske razmere bi bile dobre tudi poletne gume in verige v prtljažniku. Ulice so takoj splužene, če te je strah tistih nekaj snežink, greš v službo z javnim prevozom. Pri meni ni več zimskih gum že celo desetletje. Stran vržen denar.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a boštjan_01 Po okt 16, 2023 11:07 am

Zimskih gum ne vozim že vsaj 15 let. Zadnja leta sem kupoval celoletne rabljene stare 4 leta in so mi zdržale po 1,5-2 leti.
Lani sem po dolgem času kupil nove, Sava z bočno ojačitvijo za 81€, skoraj najceneše kar sem našel. Po enem letu so čisto zadovoljive. Če mi zdržijo vsaj 2 leti (pričakujem več) sem zmagal. Zakaj bi kupoval neko napol profi gumo, ki se začnejo pri 150€ in več. Profi pa vsaj 200€.
Vsak pri sebi mora imeti razčiščeno v glavi, da je to celoletna guma in prilagoditi režim vožnje. Pozimi je malo slabša, poleti jo lahko hitreje pregreješ na AC.
Vozim vse tipe cest: AC, regionalke, mesto, vasi, makadam, z avtoprikolico ali brez
Pred leti sem bil na smučišču z letnimi gumami, po sveže zpadlem snegu 2-3cm. Še prehiteval sem kolono, jaz in še eden z terencem pick-up.Ostali pa po jajčkah.

Če bi se sam oločal o 2 tipih gum, bi vzel letne in celoletne. Zagotovo ne zimskih, za moje potrebe.
 
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Bucko99 Po okt 16, 2023 1:37 pm

limas je napisal/-a:Za ljubljanske zimske razmere bi bile dobre tudi poletne gume in verige v prtljažniku. Ulice so takoj splužene, če te je strah tistih nekaj snežink, greš v službo z javnim prevozom. Pri meni ni več zimskih gum že celo desetletje. Stran vržen denar.


Zaradi takih je ob sneženju povprečna hitrost po LJ 5km/h :evil: .. hvala....
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Firediver Po okt 16, 2023 1:59 pm

Nisem vedel, da če pozimi nimaš zimskih gum, se ne da voziti hitreje od 5 km/h. Po ravnem.

Bo bolj z voznikom kaj narobe, ne z gumami. Izkušen voznik bo z letnimi prišel dlje kot nesposoben s zimskimi premium klase.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a RedBaron Po okt 16, 2023 6:19 pm

Nobena izmed teh rešitev ni optimalna... zimska je seveda boljša pozimi in če živiš nekje v bolj hribovitem predelu in si praktično vsak dan odvisen od svojega prevoza, potem je dobra zimska guma prava stvar!! Seveda je ne rabiš vsak dan, ampak takrat ko jo rabiš, jo dejansko rabiš, z vsemi njenimi lastnostmi v snegu in ledu!! Seveda NE poleti, ker potem naslednjo zimo ni več to to...

Celoletna je kompromis, tako poleti kot tudi pozimi... in glede na to, da razmišljaš v tej smeri, verjetno nimaš tako ekstremnih razmer in je vsekakor boljša izbira, kot pa zimska celo leto!!
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Bucko99 To okt 17, 2023 8:11 am

Firediver je napisal/-a:Nisem vedel, da če pozimi nimaš zimskih gum, se ne da voziti hitreje od 5 km/h. Po ravnem.


Preberi še 1x. Ob sneženju... Prejšnjo zimo sem se 2x vozil od Zaloga do centra 1h... le zakaj ?

Ko pa preberem, da se z letnimi prehiteva po 2-3 cm snegu, pa vidim da tudi tale forum izgublja kredibilnost.... no pa saj se visdi po objavah... :roll:

Sedaj še čakam potrditev, da je bil Schumacher najhitrejši v dežju s pnevmatikami za suho stezo :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Firediver To okt 17, 2023 8:19 am

Bucko99 je napisal/-a:
Preberi še 1x. Ob sneženju... Prejšnjo zimo sem se 2x vozil od Zaloga do centra 1h... le zakaj ?


Tako samozavestno trdiš...Si torej pogledal prvemu v koloni, da je dejansko vozil s letnimi gumami?

Vsaka čast...

Če nisi, pa izgubljaš kredibilnost ti in tvoje objave na forumu.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Bucko99
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 771
Pridružen: Če apr 13, 2006 9:14 pm
Kraj: Around Ljubljana

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Bucko99 To okt 17, 2023 8:32 am

Eni so imeli verige, pa tudi ni pomagalo.... sem pa lahko šel vmes na pumpo po kavo. :shock:
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Kristjan123 To okt 17, 2023 10:38 am

Debata o gumah se zmeraj enako konča enako...

Tle na forumu in v debatah v živo se določeni imajo za voznike ki s svojim znanjem vožnje kompenzirajo razliko med oprijemom letne in zimske gume če verjameš v pravljice

Razlika med oprijemom je in bo zmeraj v korist dobre zimske gume!

Zdej al boš zimo dal zimo skozi z letnimi, celoletnimi, zimskimi ali rabiš 4x4 in ketne je odvisno samo kje in koliko voziš to moraš pa sam vidt

Jst osebno grem skozi celoletnimi ni pa v par situacijah na leto (smučanje) idealno za recimo backup imam ketne zmeraj s sabo in sem malo bolj previden.

Ampak to je moj primer dopuščam možnost pa, da Fabio iz Portoroža, ki vsako nedeljo gleda Moto GP gre skozi leto z letnimi s 3mm profila ampak on ima tudi nima zimskih čevljev skratka vsak ve zase najbolje...
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a boštjan_01 To okt 17, 2023 12:17 pm

Bucko99 je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:Nisem vedel, da če pozimi nimaš zimskih gum, se ne da voziti hitreje od 5 km/h. Po ravnem.


Preberi še 1x. Ob sneženju... Prejšnjo zimo sem se 2x vozil od Zaloga do centra 1h... le zakaj ?

Ko pa preberem, da se z letnimi prehiteva po 2-3 cm snegu, pa vidim da tudi tale forum izgublja kredibilnost.... no pa saj se visdi po objavah... :roll:

Sedaj še čakam potrditev, da je bil Schumacher najhitrejši v dežju s pnevmatikami za suho stezo :mrgreen:

Če določeni posrančki zagledajo malo snega po ravni cesti ali rahlo ovinkasti, si ne upajo peljat več kot 20km/h. Takšnega si upam prehitevat brez gume, po felnah. Je pa tudi res da imam pogon 4x4.
Po klancu navzgor si lahko privoščiš marsikaj, ni težko popravljat napak. Navzdol pa ni šale.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a boštjan_01 To okt 17, 2023 12:21 pm

Kristjan123 je napisal/-a:Debata o gumah se zmeraj enako konča enako...

Tle na forumu in v debatah v živo se določeni imajo za voznike ki s svojim znanjem vožnje kompenzirajo razliko med oprijemom letne in zimske gume če verjameš v pravljice

Nekateri znamo izkoristit gume vsaj na 70%, nekaj si pustiš rezerve. Nekateri pa samo do 30%.
Je to komenzacija ali kaj drugega, vsak po svoje.

Vedno sem kupoval podpovprečne gume, nikoli prometne ali zletel z ceste, ne oviram prometa. Nekaj očitno delam prav.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Kristjan123 To okt 17, 2023 12:40 pm

Kot si že sam ugotovil "v klanec si lahko privoščiš marsikaj navzdol pa ni šale..." no enkrat boš prišel v neplanirano situacijo ko s tvojo gumo ne bo oprijema z dobro zimsko bi pa bil. Pol pa srečno nimaš zmeraj travnika pred sabo včasih je tudi zid al pa še slabše človek...
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a boštjan_01 Sr okt 18, 2023 5:47 am

@bridgestone potrebuje pomoč oz. nasvet.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a danci1973 Sr okt 18, 2023 9:24 am

Firediver je napisal/-a:Nisem vedel, da če pozimi nimaš zimskih gum, se ne da voziti hitreje od 5 km/h. Po ravnem.

Bo bolj z voznikom kaj narobe, ne z gumami. Izkušen voznik bo z letnimi prišel dlje kot nesposoben z zimskimi premium klase.

Ob sneženju / po snegu? Niti slučajno...

https://www.youtube.com/watch?v=atayHQYqA3g
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3583
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a ban Sr okt 18, 2023 9:39 am

 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a Firediver Sr okt 18, 2023 10:11 am

Se se vprašali, zakaj so šli to preizkušat na konkretno zasnežen in utrjen (zglajen) poligon?
Sedaj pa praktičen vidik. So sploh - recimo zadnjih 30 let - že bile take razmere v LJ tako, kot je prikazano na poligonu?

Zakaj to sprašujem? Ker vi preferirate dejanske zmogljivosti gum in njih primerjave, jaz pa dejanske okoliščine, v katerih se gume uporabljajo.
In ker so zime vedno toplejše (še vedno obstajajo presenečenja s snegom) zimska guma tudi vedno manj dosega temperaturno cono, za katero je namenjena. Če ni snega, tudi plundre in blata ni, v kolikor pada dež, pa tudi letna (opažate, da imajo vedno bolj široke kanale za odvodnjavanje?) zmore opraviti svoje delo.

Seveda, kdor rabi na smučišče ali pa živi v rovtah, ni dileme glede zimskih pozimi in letnih poleti.

Če se prav spomnim, avtor teme sprašuje o celoletni ali zimski čez celo leto. Mislim, da je najhuje zimsko uporabljati čez poletje, ko je bistveno prevroče in jo tudi konkretno uničuje. S tem je tudi višja poraba goriva.

In glede kompromisa: Če dva kompleta gum cenovno ne prideta v poštev, ostane samo še celoletna.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a danci1973 Sr okt 18, 2023 10:32 am

Firediver je napisal/-a:Se se vprašali, zakaj so šli to preizkušat na konkretno zasnežen in utrjen (zglajen) poligon?
Sedaj pa praktičen vidik. So sploh - recimo zadnjih 30 let - že bile take razmere v LJ tako, kot je prikazano na poligonu?

Ne, tako dobrih razmer v LJ verjetno še nikoli ni bilo... :lol:

Če se prav spomnim, avtor teme sprašuje o celoletni ali zimski čez celo leto. Mislim, da je najhuje zimsko uporabljati čez poletje, ko je bistveno prevroče in jo tudi konkretno uničuje. S tem je tudi višja poraba goriva.

In glede kompromisa: Če dva kompleta gum cenovno ne prideta v poštev, ostane samo še celoletna.

Glede na vse, kar si prej napisal (tople zime, ni snega, plundre, ...) je po moje boljše imeti celo leto letne gume in čez zimo v prtljažniku voziti verige (ali tiste 'avto zokne', toliko da si legalen), tisti dan, dva, ko slučajno pride kak sneg, pa stisneš zobe in uporabiš javni prevoz...
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: zimska ali celoletna guma?

Napisal/-a thunderbolt Sr okt 18, 2023 11:12 am

Kolega vozi pozimi celoletno gumo namesto zimske - boljsi performance na vseh podrocjih, za 3x (ce je sreca) na sezono za v sneg je pa tudi cisto ok.

Sicer pa celoletno v vrocini tudi pobira precej hitro (napram kaki letni).
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 24 gostov