wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a wildbliw To okt 06, 2020 2:54 pm

Odlično si pomagal.

Torej se vsaka pnevmatika enako hitro stara oz. enako hitro izgublja karakteristike, glede na to, kolikšen procent je obrabljena.

Torej se ne zgodi, da npr. pnevmatika, ki ima kot nova vrhunske karakteristike, bi se pri recimo 75% obrabljenosti padla pod nivo pnevmatike (tudi 75% obrabljene), ki je bila kot nova nekoliko slabše ocenjena. Z drugimi besedami, če je ena pnevmatika boljša, od druge, ko sta obe novi, bo praviloma prva boljša od druge tudi, ko sta obe proti koncu.

Če se motim, me prosim popravite.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RUNAČ To okt 06, 2020 6:37 pm

@wildbliw; Tvoja trditev lahko drži, ali pa tudi ne. Verjetno bi jo morali znanstveno dokazati, da bi res rekel, da drži kot pribito :D

Že dve gumi istega model se malenkostno razlikujeta po zmesi od sarže do sarže ulivanja. Možno je tudi, da se bo pri 4 mm profila določena guma proizvajalca srednjega ranga, obnašala bolje kot kot tista premium proizvajalca, pa čeprav je imela slednja na testih s polnim profilom boljše rezultate.

V bistvu bi res iz tega lahko naredil tudi cel doktorat, če bi hotel znanstveno kaj konkretnega dokazati :)
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a emozul To okt 06, 2020 7:08 pm

Zato bi bil pa super test gum, po prevoženih 20 tkm, stara ne več kot 3 leta.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver To okt 06, 2020 7:47 pm

Najbolje je, da gume v 2 ali max 3 sezonah zvoziš in potem nove gor.
Kdor se (pre)malo vozi pa mora dati kvalitetnejše gume gor, da bo po 7 sezonah še v redu.

Žal ni testov za vsak scenarij posebej, je pa zanimivo, da že dimenzija gume vpliva na vrstni red uspešnosti na testu.

Glede izbire pa se moraš zanesti na svoj občutek. Simpl.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a wildbliw Sr okt 07, 2020 6:36 am

emozul je napisal/-a:Zato bi bil pa super test gum, po prevoženih 20 tkm, stara ne več kot 3 leta.


Ampak ne delajo, ker uporabniki tega ne zahtevamo. Guma je nova zgolj in samo takrat, ko jo namontiraš na avto.

Po drugi strani pa v primeru, da bi nek proizvajalec imel tako gumo, ki bi karakteristike skozi čas uporabe ohranjala občutno bolje od konkurence, bi zelo verjetno na velik zvon obesila tak rezultat.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a D12J12 Sr okt 07, 2020 7:36 am

Kot so že napisali, vsaka guma je drugačna, zmes, čas pečenja, kako se je ohlajala itd... Tako, da je nemogoče napovedati, kako se bo neka guma obnašala po letu, dveh ali treh. Proizvajalec trdi, da se guma smatra za novo do 3 let ( pri nakupu je lahko stara 3 leta) in da je življenjska doba gume od 5 do 10 let. Ok, stara do 3 let pri pravilnem skladiščenju, skladišča katera jaz poznam v prodajalni niso v temi, tudi temperatura je po mojem malo previsoka. Ja ima silikonski premaz, kaj pa če sem ravno dobil gumo, ki je bila namazana v petek ob 13:30, ko je čopič preletel gumo v 1 sekundi? Veliko preveč dejavnikov.
Upaš, da dobiš dobre gume, da podvozje nima zračnosti, da so amortizerji OK in da je optika poštimana.
Pri tvoji kilometrini bo guma izrabljena po 3 sezonah, tako da prav drastičnega padca oprijema ne bo.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Sr okt 07, 2020 8:27 am

Glede na to, da je pri rabljenih gumah toliko neoprijemljivih parametrov se jaz izogibam (pre)starih gum tudi če mi jih priporoča najvišja avtoriteta.
Niti stroška si ne delam, da bi jih na avto dal pa sprobal, če so še ok zame.

Je pa res, da imam tako dimenzijo gum, da je cenovno ugodna tudi če je premium znamka in mi ni treba izbirat cenejših/no name znamk ali pa utrujat z "je ta znamka dobra? Ker nočem plačevati znamke in veš, denarja ravno ne serjem..". (kot da ga kdo serje..)

Če bi pa imel za premium vozilo, bi pa imel tudi za premium gumo...ali pa bi bil navaden samouničevalni pozer in nič drugega.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Locher Sr okt 07, 2020 8:38 am

Se vam ne zdi, da debatirate o oslovi senci?
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a xxl Sr okt 07, 2020 9:25 am

Daj firediver ne pametuj, poglej si tole https://www.amzs.si/uploads/Motorevija/ ... avilna.jpg
Zakaj bi preplačeval premium, če je mogoče cenejša boljša? :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Firediver Sr okt 07, 2020 9:40 am

Saj nihče noče preplačevati gum...z frazo "cenejša mogoče boljša" pa pri gumah ne moreš priti nikoli čisto do dna, ker ni tako eksaktno, kot bi si vsi dvomljivci želeli. Iskalci cenejših gum pa pojdite veselo v testiranje, edino tako bo merodajno, ker tukaj na forumu lahko vsak svojo znamko hvali.

Cenejše gume so vedno boljše v primeru, če za dražje nimaš. Nabavit pa jih moraš v vsakem primeru, a ne?

Bolj je problem, če niti za cenejše nimaš...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
MadIggy
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Sr feb 04, 2009 8:57 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a MadIggy Sr okt 07, 2020 9:45 am

Glede na to, kako majhne so razlike v ceni gum, ni nobenega pametnega razloga zakaj ne bi kupil najboljših. Sploh, če primerjaš strošek gum v primerjavi z ostalimi stroški lastništva avtomobila.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a DePalmo Sr okt 07, 2020 10:14 am

Iz preprostega razloga. Imam osebno izkušnjo kjer je premium guma bila totalno zanič in se je bilo z njo pozimi nevarno vozit. Zato sem svoj avto ki je imel gor nove (!!) Continental TS860 ob snegu raje pustil doma in vzel od punce avto ki je imela gor leto ali dve stare Fulda.

Še večje razočaranje je pa bilo, ker je njena predhodnica bila TS850 in je bila najboljša guma ki sem jo kdaj kupil. Sem že mislil da bom od takrat dalje kupoval Continental in ne bom delal kompromisov ...

Pa da nebo kdo preveč pameten, ravno na tem forumu smo potem ugotovili da če je dotična guma Made in Germany, je "top of top", drugače je pa čisto povprečna kjer jo še Fulda, Kumho ali kaka druga povprečna pelje scat brez problema. Kljub zatrjevanju uradnega zastopnika da so vse gume iste. No in ravno zato ker niso, mene nimajo več kot kupca in kar nekaj znancev in sorodnikov. Drugače bi vsem navijal za Continental in bi jo tudi kupili. Tak so si pa sami krivi ker hočejo prišparat tistih par evrov pri proizvodnji.

Poleg tega pa, kolikor vem so Nemci bili dokazano obtoženi o podkupljivosti. Ne spomnim se točno zakaj, mislim da se je šlo o testih avtov in da je ADAC imel prste zraven. Od takrat dalje njihovih testov ne gledam več, naj farbajo sami sebe.
 
MadIggy
Novinec
 
Prispevkov: 263
Pridružen: Sr feb 04, 2009 8:57 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a MadIggy Sr okt 07, 2020 11:00 am

Ja, glede takih primerov itak, mislil sem na splošno. Enako je tudi z Bosch hladilniki narejenimi v Turčiji ali Nemčiji. Po tem bi si mislil da je še najvarneje kupiti Goodyear, ker jih delajo pri nas.
Zadnjič spremenil MadIggy, dne Sr okt 07, 2020 11:06 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a RUNAČ Sr okt 07, 2020 11:05 am

@DePalmo; Po kakšnih kriterijih pa potem od takrat naprej kupuješ gume? Zanima me, da bom še sam pozoren na to ob naslednjem nakupu.

P. S.: Premium Contact 5 na enem izmed avtov doma so Made in Portugal. Vozi ga pa voznica, ki niti ne občuti kakšne razlike med različnimi gumami.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a thunderbolt Sr okt 07, 2020 4:53 pm

MadIggy je napisal/-a: Po tem bi si mislil da je še najvarneje kupiti Goodyear, ker jih delajo pri nas.

Ta logika tudi ne zdrzi povsem, Goodyear ima kar nekaj tovarn. Moja Sava eskimo hp2 je npr. Made in France.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4170
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a xxl Sr okt 07, 2020 5:01 pm

Vedno bolj se mi zdi, da premium samo preplačaš.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Locher Sr okt 07, 2020 5:26 pm

Vsako pomlad in jesen pred menjavo se delajo doktorati na temo pnevmatik. Vsak berač svojo malho hvali.

The best or nothing. Pnevmatika je edini stik avtomobila s cestiščem. Marketinške gumarske floskule cvetijo.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a Kohec Sr okt 07, 2020 5:35 pm

Na avtu sem imel dvakrat zaporedoma Continentalke. Oba kompleta je zelo hitro pobralo. Za prve ne vem, drugi komplet pa je bil made in Romunija.
Zdaj imam gor Godyear in so veliko boljše.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a nejc1 Sr okt 07, 2020 6:13 pm

Pri familiji so že zelo dolga leta zimske Goodyearke (Ultragrip 5, 6, 7, 8, 9....) na vsaj enem avtomobilu in nikoli niso resno razočarale... Po mokrem držijo do konca, tudi ko so že malo v letih in z bolj malo profila zadeva še vedno lima v mokrem... Seveda vožene samo pozimi in vsaj približno pravilno skladiščene poleti... Sicer jaz imam gor že dolgo zimske Semperit in niso slabe, v bistvu do zdaj edine "nepremium" gume, ki me niso razočarale, no pa letos sem namontiral letne Sava UHP in so kar ok, bomo videli kako bo po par sezonah... Ko bom vzel naslednje zimske bo pa verjetno kar GY padel, saj niti niso toliko dražje od nekega srednjega ranga, razen v kakšni redki dimenziji...
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Katere zimske pnevmatike izbrat - priporočila

Napisal/-a emozul Sr okt 07, 2020 7:06 pm

xxl je napisal/-a:Vedno bolj se mi zdi, da premium samo preplačaš.


Tudi jaz sem skoz bolj preprican v to.
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov