Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a esem So nov 03, 2012 4:57 pm

kamal je napisal/-a:Jaz ne vem kje se vi vozte, pa kako si sploh upate, če vsi z zimskimi pnevmatikami ogrožajo vse okoli sebe. Glede Save lahko rečem samo to, da je odlična guma. Jaz se vozim 30 km na delo od tega 20km avtoceste. Na avtocesti sploh ne zaviram, tako, da argumenti z daljšo zavorno potjo so buče. Če že moram zavirati se to zgodi samo zato, ker so ljudje nesramni in brez spoštovanja do drugega posameznika. Tudi, če bi se slučajno zabil v koga (vendar se ne bom) se ne bi zaradi gume ampak zaradi nekoga, ki nima osnov za sedenje za volanom. Kako se lahko zaletiš na cesti, kjer vsi vozijo v eno smer in so hkrati še ločeni pasovi. Skratka, če voziš tako, da ni nikogar pred teboj ali za tabo, kot je na AC pravilno imaš lahko karkoli obuto na sebi.


Po tvojem odgovoru sodeč torej stanuješ ob AC in parkiraš kar na njej? Kako pa ustaviš na AC (da parkiraš na AC pred bajto), z zaviranjem ali brez?

Mislim, si sposoben napisat konstruktiven post? Na vseh testih (prejšnjih let) je bila Sava označena kot zelo slaba v dežju, ti pa trdiš, da je (nasploh) odlična. Vsi vemo, da je odlična v snegu, tu pa se že konča. Odlična že, a samo za (povprečno) manj kot en procent (časovno) uporabe avta. Za ostalih 99 % pa slaba ali zelo slaba. Pa še to - kvaliteta gume se vidi v mejnih razmerah (glej citat spodaj) in ne v lagodni vožnji po AC.

Če ne razumeš, o čem je govora na začetku tega posta, preberi spodnjo izkušnjo, ki ni z AC in se vsaj malo zamisli
Kael je napisal/-a:...Drugače pa še moja izkušnja: ko smo leta 2007 kupili Leona, sem zraven vozila dobil Mabor gume (menda jih dela Continental za Audi-Škoda-Seat-VW) kocern. Takrat nisem imel toliko izkušenj in sem reku uredu. Že takoj po namestitvi sem opažal, da to ni več moj avto: nos je v kroiđćih začel rinit iz ceste, ob mokrem je avto kr drsel, po snegu pa mi je pri 50 na uro zadnji konec prehiteval prednjega - prometu v snežnih razmerah nisem uspel slediti. Vprašam na servis - ja to je problem dizlov, ker so spredaj težki... so be it, bomo pač počasnej vozl. No tretje leto so bile gume slabe in sem hotel kupit nove, pa je punca težlila ne pa ne pane. Ok - nakar se pelje en dan v službo v Ljubljano po mokrem, enkrat leti s ceste, 3x jo okoli usukne po mokri cesti, k sreči avta ni poškodovala (ni vozila rally ampak preprosto so bile gume četrto sezono neuporabne). Se pritrese domov in pravi - direkt po nove gume. In sva šla in kupila Continental TS 830 P (205 55 R16). Naslednjega dne dežuje - avta sploh ni več poznala - vozil se je proti prej kot kogard. Teden za tem se peljem iz službe skozi središče Celja (omejitev tam 50 in tuk sem tut pelu) - točneje proti križiščuk jer je Vojašnica na eni strani in Lidl na drugi - tisti ki veste kje to je, veste tudi, da Lidlovo parkirišče povsem nezavarovano s cesto. In ena mamica složi ven hčerkici, ko opazita nekega cucka na drugi strani ceste in BUM čez cesto. Ostavil sem se par cm pred njima. Z prejšnjimi gumami, vprašanje če bi še bili na svetu... ... in ko je zapadel prvi na sneg na teh gumah, brez težav sledim prometu, nos se sili ven iz krožišča in ovinke lahko peljem brez problema...
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Daedalus So nov 03, 2012 5:26 pm

To je pa itak narobe. Slabe gume so SLABE, pa naj bodo letne ali pa zimske! Sicer jaz tudi z Eskimo S3 nisem imel slabih izkušenj, ampak kar je res, je res: tisti metri pri zaviranju pridejo zelo redko prav, ampak takrat lahko rešijo življenja... Pri nas se Save ne kupuje več. Uniroyal Rain Expert letne, GY Ultra Grip zimske za en avto in Michelin Alpin za drugega. Letne kupujem zdaj, in nimam namena kupovati levih firm.

Kako je pa s Savo Eskimo HP? Kdo ve?
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a zuzek So nov 03, 2012 5:58 pm

zuzek je napisal/-a:kregarija je, ker vsak posplošuje pri trditvah...


kamal je napisal/-a:Jaz ne vem kje se vi vozte, pa kako si sploh upate, če vsi z zimskimi pnevmatikami ogrožajo vse okoli sebe. Glede Save lahko rečem samo to, da je odlična guma. Jaz se vozim 30 km na delo od tega 20km avtoceste. Na avtocesti sploh ne zaviram, tako, da argumenti z daljšo zavorno potjo so buče. Če že moram zavirati se to zgodi samo zato, ker so ljudje nesramni in brez spoštovanja do drugega posameznika. Tudi, če bi se slučajno zabil v koga (vendar se ne bom) se ne bi zaradi gume ampak zaradi nekoga, ki nima osnov za sedenje za volanom. Kako se lahko zaletiš na cesti, kjer vsi vozijo v eno smer in so hkrati še ločeni pasovi. Skratka, če voziš tako, da ni nikogar pred teboj ali za tabo, kot je na AC pravilno imaš lahko karkoli obuto na sebi.



lih napisal sem pa se spet en talent oglasi, ja so dobre PO SNEGU

če pa so tebi dobre povsod, ti svetujem da sprobaš še kakšno drugo znamko, kajti obstajajo gume, ki držijo po dežju ŠE BOLJE.
Alergičen na rjo
 
Uporabniški avatar
kalbo
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Če nov 18, 2004 11:48 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kalbo So nov 03, 2012 8:26 pm

No če smo že pri tem...S3+ se na testih ni slabo odrezala, pri malih avtih v dimenzijah 165/70/14 je ta guma še vedno optimum med ceno in kvaliteto, proti UG6, 7,8 pa seveda nima šans. Za večje in zmoglivejše avte pa to ni.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a ~toMmy~ Ne nov 04, 2012 3:51 am

sašo5 je napisal/-a:ne pljuvat po Savi, kajti 1x(eno zimo) sem imel (195/65/15) na Golfu_ćisto povprečno oceno dobi in če si v omejitvah (10+) se ti dejansko ne more nič zgodit (ne bo "spustila" ) nekak bi rekel, kolk denarja tolk muzke - na snegu pa itak zmaga, ne glede je ta moker ali suh in za mere do 15 col, je pri meni še vedno prva izbira........

PS četrto sezono bom sedaj dal gor BRG. LM 25 pa čisto isti q. s tem da je le ta obupno glasna.....


Ja saj se strinjamo, da po snegu raztura, ampak če jo po mokrem (in suhem) označiš za najmanj dobro (in si probal par gum iz vrha testov), potem si upam trdit, da nimaš pojma o zimskih gumah oz. o tem, kako se obnesejo. Ok, če kdo želi šparat in misli, da so takšne gume super, naj špara, mi je vsaj jasno, zakaj je ogromno voznikov totalno presranih v določenih pogojih, ko se da vozit cca. 20 km/h več od njih, brez da bi bilokaj reskiral oz. se približal meji oprijema...
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
Walker_P
Uporabnik
 
Prispevkov: 1075
Pridružen: Pe maj 06, 2005 5:37 pm
Kraj: Celje

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Walker_P Ne nov 04, 2012 7:36 am

~toMmy~ je napisal/-a:
sašo5 je napisal/-a:ne pljuvat po Savi, kajti 1x(eno zimo) sem imel (195/65/15) na Golfu_ćisto povprečno oceno dobi in če si v omejitvah (10+) se ti dejansko ne more nič zgodit (ne bo "spustila" ) nekak bi rekel, kolk denarja tolk muzke - na snegu pa itak zmaga, ne glede je ta moker ali suh in za mere do 15 col, je pri meni še vedno prva izbira........

PS četrto sezono bom sedaj dal gor BRG. LM 25 pa čisto isti q. s tem da je le ta obupno glasna.....


Ja saj se strinjamo, da po snegu raztura, ampak če jo po mokrem (in suhem) označiš za najmanj dobro (in si probal par gum iz vrha testov), potem si upam trdit, da nimaš pojma o zimskih gumah oz. o tem, kako se obnesejo. Ok, če kdo želi šparat in misli, da so takšne gume super, naj špara, mi je vsaj jasno, zakaj je ogromno voznikov totalno presranih v določenih pogojih, ko se da vozit cca. 20 km/h več od njih, brez da bi bilokaj reskiral oz. se približal meji oprijema...[/quote]

Zakaj je temu tako?
1. Večino folka ima avto za prevoz iz točke A do B (v normalnih razmerah), ko pride vmes karkoli nepredvidljivega se jim svet poruši.
2. Kolk folka dejansko sploh pozna vozne lasnosti avta?

Kar se pa pnevmatik tiče je pa čist realno tko gledano. Če ma človk sebe kej rad ter ostale okol sebe bo raskiral vsaj za pnevmatike srednje kvalitete.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5036
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a sašo5 Ne nov 04, 2012 10:00 am

kalbo je napisal/-a:No če smo že pri tem...S3+ se na testih ni slabo odrezala, pri malih avtih v dimenzijah 165/70/14 je ta guma še vedno optimum med ceno in kvaliteto, proti UG6, 7,8 pa seveda nima šans. Za večje in zmoglivejše avte pa to ni.

tako je :arrow: točno to že tupim celo večnost........
enostavno guma "nima rada" težkega nosa in to je eden poglavitnih problemov, pa še razlika kot noč in dan je(enako pri večini) če je v T ali H (močnejša bočnica)

~toMmy~ je napisal/-a: ampak če jo po mokrem (in suhem) označiš za najmanj dobro (in si probal par gum iz vrha testov), potem si upam trdit, da nimaš pojma o zimskih gumah oz. o tem, kako se obnesejo.

....saj sem napisal: vožnja po omejitvah.....

PS. tisto, kdo ma kaj pojma, kdo nima, bom prezrl.... :har
 
kamal
Novinec
 
Prispevkov: 292
Pridružen: So maj 12, 2007 5:08 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kamal Ne nov 04, 2012 10:15 am

Preberite si vse poste iz te teme. Ta komentar sem napisal zanalašč, ker jih je večina napisanih na tak način. Vsak hvali svojega konja. Jaz lahko najdem en kup testov, kjer se letna guma obnaša pozimi slabše kot zimska. Tudi samo na mokrem. Vi ste pa kljub temu kar povzeli teste, kjer nasprotujejo drugače. Enako je npr. s Savo. Tisti, ki jo kritizira, jo verjetno ne vozi in jo samo kritizira. Če gledaš letošnje teste od ADAC je Sava isti šmorn kot Ultra grip 8 ali Snowtrac 3 v dimenziji 165. Že če pogledaš teste v različnih dimenzijah lahko vidiš velike razlike pri istem proizvajalcu gum. Jaz sem letos tudi na zmagovalki vseh možnih testov pa zato ne bom nič drugače vozil kot pa če bi bil še vedno na Savi.

Jaz sem bil od leta 2003 na Savi in nisem povzročil nobene prometne nesreče kljub temu, da vozim po 10km/h več od omejitve. Če nekomu neka guma ustreza in nima težav z njo potem je vseeno kaj pravi sosed. Zaradi mene se lahko folk vozi brez gum, če se zna. Ne pa pisat neumnosti, kako nekdo ogroža koga, če ga sploh ne poznate in pišete, kar na pamet. Če bi bilo tako bi morali že vsi, ki so kdaj povzročili prometno nesrečo vrniti izpite, ker so dakazali, da niso sposobni voziti in ogrožajo vse kar leze mimo njih. Takih je vsak dan po 60 komadov.
Se vidmo ko se zagledamo.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a thunderbolt Po nov 05, 2012 1:02 am

Poleg nekaterih stvari, ki so bile že omenjene, se je potrebno zavedat tudi razmer v katerih voziš in seveda omejitev svojih gum. Če vidiš, da je cesta mokra, potem povečaš varnostno razdaljo in v ovinke ne prigoniš kot v suhem. Če tega nimaš razčiščenega v glavi, ti ne pomaga skoraj nobena guma. Res continentalka ts830 drži v takih razmerah neprimerno bolj kot eskimo, ampak če ti je jasno, kaj voziš, je po mojem mnenju prej verjetno, da bo šel iz ovinka tisti s continentalko, kot pa s savo, saj je tisti prvi prepričan v superiornost gume. To tudi ne pomeni, da tisti, s savo dela zato gužvo na cesti.
Tisti pametnjakovič, ki bi pa kar s prvo po nosu - če se enemu zaletiš v rit, je glavni krivec slabo spremljanje prometa in ne guma (ne letna, ne zimska). Ostalo bi mu pa razložil z mojim inox rorčkom v prtljažniku :mrgreen:
Sonic, na tvojem mestu tudi sam ne bi šel v nakup zimske obutve - foter se je 12 let fural celo zimo z zimskimi gumami po Ljubljani in naokoli (letno naredi cca. 10k kilometrov) in nikoli ni bilo nobenih problemov. Službo ima itak v mestu, kamor vozi bus, če je pa šel kam izven Ljubljane, je bil pa malo bolj pozoren na vremensko napoved. Zimska obutev za avto po Ljubljani je po mojem mnenju nujna samo, če gre za edini avto v družini. Drugače se da z malo zdrave pameti z letnimi gumami v Ljubljani praktično neovirano gibati, tudi če je na cestah nekaj snega. Ko zapade sneg se namreč izjemno redko zgodi (zaradi posipanja), da bi bil na cesti zbit sneg. Še disklejmer za tiste, ki so spregledali štirikratno omembo Ljubljane in nekaj drugih dejstev - to seveda ne velja, če živiš nekje nad Ivančno Gorico ali pa v Logatcu in podobno, kjer pot v službo zahteva obisk regionalnih cest in AC.
 
Uporabniški avatar
Daedalus
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1951
Pridružen: To sep 02, 2008 6:00 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Daedalus Po nov 05, 2012 4:18 am

Problem: v Ljubljani je zelo težko prilagajat hitrost in varnostno razdaljo vremenskim razmeram (ker vsi silijo k 70 na uro in 1m varnostne razdalje). Torej v primeru, da te vreme preseneti, bolj težko kompenziraš. Je pa to seveda res, da če imaš en avto ZGOLJ za lepa vremena in se drugače voziš z javnim prometom, potem neke panike ni (razen v nepredvidljivih situacijah...torej nekaj sreče vseeno treba, ampak naj bo, to velja za skoraj vse situacije). Ampak takih primerov pomoje ni veliko, saj dvomim, da ima večina gospodinjstev v Ljubljani 2 avta in od tega le enega v nujni redni uporabi...ali se morda motim?
 
blazkom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 676
Pridružen: Sr jun 08, 2011 8:52 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a blazkom Po nov 05, 2012 4:34 am

V našem bloku sicer bližnja okolica lj, ima skoraj vsako gospodinstvo 2 ali več avtov. Enega samega imajo trije od 30 če se ne motim
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a sonic Po nov 05, 2012 9:17 am

kamal je napisal/-a:Jaz lahko najdem en kup testov, kjer se letna guma obnaša pozimi slabše kot zimska. Tudi samo na mokrem. Vi ste pa kljub temu kar povzeli teste, kjer nasprotujejo drugače.


Povsem možno, da lahko najdeš - v tem primeru bi bilo lepo, če bi jih našel in tukaj dal linke oziroma predstavil ugotovitve teh testov.

Namen (vsaj moj) ni dokazovat vnaprej zastavljene trditve, temveč dognati resnico.


Vsaj zaenkrat pa lahko rečem naslednje: zimska guma je, glede na dosedaj prebrano, slabša od letne na suhem, posebej pri temperaturah, ki so precej nad ničlo (ali je magična meja pri 7 stopinjah ali ne oziroma kako širok je razpon, niti ni tako važno), skrattka pri vremenu, ki je tudi pozimi precej pogosto.
Vsekakor bi zato pričakoval od prometnih in avtomobilskih 'strokovnjakov' na TV itd, da bi tudi to povedali. Če se res kaj spoznajo in če jim je res kaj do večje varnosti. Da bi torej ljudem jasno povedali, da zimska guma ni vsemogočna in bo na suhi cesti tam okoli 5-10 stopinj (najverjetneje večinoma tudi pod to temp.) pot zaviranja kar lepo število metrov daljša kot si vajen z (dobro) letno gumo. Ter da je treba zato ustrezno prilagoditi hitrost in varnostno razdaljo.
Sam qurc ane, ker potem bi morali rahlo načeti v javnosti prevladujoči mit o absolutni superiornosti 'zimskih' (bolje rečeno snežnih) gum pozimi, pa bi bile ovčke zmedene še bolj kot so...
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
kalbo
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Če nov 18, 2004 11:48 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kalbo Po nov 05, 2012 9:26 am

thunderbolt je napisal/-a:Tisti pametnjakovič, ki bi pa kar s prvo po nosu - če se enemu zaletiš v rit, je glavni krivec slabo spremljanje prometa in ne guma (ne letna, ne zimska). Ostalo bi mu pa razložil z mojim inox rorčkom v prtljažniku :mrgreen:

A bejž no, jest sm zdej agresivc, ti maš pa inox rorček kar v prtljažniku :), spet drugi si želi srečanja z mano :) in pol sem jest badass. In ja, če se zabiješ v rit ima guma kar veliko vlogo in zagotovo nebi bil srečen, če bi se mi zaletel pacient na letnih gumah. Ja če ima avto bolj za gledat in se res pozimi pelje samo ob suhem in lepem vremenu potem res ne rabi zimske obutve, sam vsi vemo, da temu pri večini ni tako.
Kaj pa ko narine sneg, ga lepo splužijo, Sonic se ob sončnem vremenu odpravi na kavico v center mesta in za ovinkom naleti na zaplato snega, bodisi, da je priletelo s stehe, lohk je z drevesa, lahko pa kak patron suši sneg in ga veselo meče z dvorišča na cesto. Pozimi pa res ne moreš nikoli z gotovostjo trditi, da boš imel od točke A do B suho cesto. Samo v teh primerih je letna pozimi primerljiva z zimsko, v vseh ostalih pa ne, vsaj na našem zlizanem asvaltu.
Sicer se je pa fant že odločil, sodeč po tem, da veselo zavrača vse, kar je kontra njegovi seveda zelo premišljeni odločitvi.
 
Uporabniški avatar
kalbo
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Če nov 18, 2004 11:48 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kalbo Po nov 05, 2012 9:28 am

sonic je napisal/-a:
kamal je napisal/-a:Jaz lahko najdem en kup testov, kjer se letna guma obnaša pozimi slabše kot zimska. Tudi samo na mokrem. Vi ste pa kljub temu kar povzeli teste, kjer nasprotujejo drugače.


Povsem možno, da lahko najdeš - v tem primeru bi bilo lepo, če bi jih našel in tukaj dal linke oziroma predstavil ugotovitve teh testov.

Namen (vsaj moj) ni dokazovat vnaprej zastavljene trditve, temveč dognati resnico.


Vsaj zaenkrat pa lahko rečem naslednje: zimska guma je, glede na dosedaj prebrano, slabša od letne na suhem, posebej pri temperaturah, ki so precej nad ničlo (ali je magična meja pri 7 stopinjah ali ne oziroma kako širok je razpon, niti ni tako važno), skrattka pri vremenu, ki je tudi pozimi precej pogosto.
Vsekakor bi zato pričakoval od prometnih in avtomobilskih 'strokovnjakov' na TV itd, da bi tudi to povedali. Če se res kaj spoznajo in če jim je res kaj do večje varnosti. Da bi torej ljudem jasno povedali, da zimska guma ni vsemogočna in bo na suhi cesti tam okoli 5-10 stopinj (najverjetneje večinoma tudi pod to temp.) pot zaviranja kar lepo število metrov daljša kot si vajen z (dobro) letno gumo. Ter da je treba zato ustrezno prilagoditi hitrost in varnostno razdaljo.
Sam qurc ane, ker potem bi morali rahlo načeti v javnosti prevladujoči mit o absolutni superiornosti 'zimskih' (bolje rečeno snežnih) gum pozimi, pa bi bile ovčke zmedene še bolj kot so...


Seveda, guma je kompromis prilagojen povprečnim razmeram na cesti. Na račun zaviranja v suhem so izboljšane zadeve v mokrem (pri niszkih temperaturah) in v snegu. In tisti ki je v svoji karieri sprejel največ teh kompromisov je ravno bivši rejlist in ta ima na svojih privat avtih pozimi zimske gume in tud po TVju je jasen.
Moje zimske gume danes ko je blo zjutraj 18 stopinj in lilo je kot iz škafa niso ble najboljša izbira in bi mel na svojem avtu raje letne gume, pa se sigurno nisem tako drajsal, kot sem se v nalivu pri 1 stopinji z letnimi, kot sem se zadnjič.
 
kamal
Novinec
 
Prispevkov: 292
Pridružen: So maj 12, 2007 5:08 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kamal Po nov 05, 2012 10:12 am

sonic je napisal/-a:
kamal je napisal/-a:Jaz lahko najdem en kup testov, kjer se letna guma obnaša pozimi slabše kot zimska. Tudi samo na mokrem. Vi ste pa kljub temu kar povzeli teste, kjer nasprotujejo drugače.


Povsem možno, da lahko najdeš - v tem primeru bi bilo lepo, če bi jih našel in tukaj dal linke oziroma predstavil ugotovitve teh testov.

Namen (vsaj moj) ni dokazovat vnaprej zastavljene trditve, temveč dognati resnico.


Vsaj zaenkrat pa lahko rečem naslednje: zimska guma je, glede na dosedaj prebrano, slabša od letne na suhem, posebej pri temperaturah, ki so precej nad ničlo (ali je magična meja pri 7 stopinjah ali ne oziroma kako širok je razpon, niti ni tako važno), skrattka pri vremenu, ki je tudi pozimi precej pogosto.
Vsekakor bi zato pričakoval od prometnih in avtomobilskih 'strokovnjakov' na TV itd, da bi tudi to povedali. Če se res kaj spoznajo in če jim je res kaj do večje varnosti. Da bi torej ljudem jasno povedali, da zimska guma ni vsemogočna in bo na suhi cesti tam okoli 5-10 stopinj (najverjetneje večinoma tudi pod to temp.) pot zaviranja kar lepo število metrov daljša kot si vajen z (dobro) letno gumo. Ter da je treba zato ustrezno prilagoditi hitrost in varnostno razdaljo.
Sam qurc ane, ker potem bi morali rahlo načeti v javnosti prevladujoči mit o absolutni superiornosti 'zimskih' (bolje rečeno snežnih) gum pozimi, pa bi bile ovčke zmedene še bolj kot so...


Če že moram. Vendar se jaz tega ne posložujem rad, ker se testi opravljajo samo točno na določenih pnevmatikah in ne moremo sprejeti potem dejstva, da to velja, kar za vse letne ali zimske gume. Zato mi tudi ni všeč vaše predpostavljanje, da so letne boljše kot zimske.

http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM
http://www.youtube.com/watch?v=elP_34ltdWI
http://www.youtube.com/watch?v=50UuzLmaJAM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kVFIIkhvtPg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MgsgWQ4C1d0&feature=related
Zadnjič spremenil kamal, dne Po nov 05, 2012 10:48 am, skupaj popravljeno 1 krat.
Se vidmo ko se zagledamo.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Energetik81 Po nov 05, 2012 10:39 am

Točno take izkušnje, kot jih prikazujejo prvi 3 filmčki, imam tudi sam. Pa ne govorit, da take podlage ni - v LJ je zelo pogosta. Zato bi jaz na Sonicovem mestu imel za po LJ celo leto zimske gume, saj se po izkušnjah veliko bolje obnesejo na mokrih in mastnih zlizanih podlagah, poleti pa se po mestu tudi ne bojo kaj dosti znucale.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
kalbo
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Če nov 18, 2004 11:48 am

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a kalbo Po nov 05, 2012 10:44 am

Energetik81 je napisal/-a:Točno take izkušnje, kot jih prikazujejo prvi 3 filmčki, imam tudi sam. Pa ne govorit, da take podlage ni - v LJ je zelo pogosta. Zato bi jaz na Sonicovem mestu imel za po LJ celo leto zimske gume, saj se po izkušnjah veliko bolje obnesejo na mokrih in mastnih zlizanih podlagah, poleti pa se po mestu tudi ne bojo kaj dosti znucale.

Ne znucale se ne bodo, se bojo pa zakurle in izgubile svoje lastnosti in bodo naslednje leto drsalke....lastne izkušnje na avtu, ki ga zelo malo rabim in tega nikol več ne naredim.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1375
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a thunderbolt Po nov 05, 2012 11:00 am

Daedalus je napisal/-a:Problem: v Ljubljani je zelo težko prilagajat hitrost in varnostno razdaljo vremenskim razmeram (ker vsi silijo k 70 na uro in 1m varnostne razdalje).

A če se pa vsi lepijo drug drugemu na rit, se moraš pa še ti?

kalbo je napisal/-a:
thunderbolt je napisal/-a:Tisti pametnjakovič, ki bi pa kar s prvo po nosu - če se enemu zaletiš v rit, je glavni krivec slabo spremljanje prometa in ne guma (ne letna, ne zimska). Ostalo bi mu pa razložil z mojim inox rorčkom v prtljažniku :mrgreen:

A bejž no, jest sm zdej agresivc, ti maš pa inox rorček kar v prtljažniku :), spet drugi si želi srečanja z mano :) in pol sem jest badass. In ja, če se zabiješ v rit ima guma kar veliko vlogo in zagotovo nebi bil srečen, če bi se mi zaletel pacient na letnih gumah.

A če bi se ti pa zaletela dobra bejba s telefonom v roki in z zimskimi gumami, bi bilo pa veliko bolje? Ljudje so dandanes tako naduti in egoistično narcisoidni, da se enostavno ne zavedajo, da lahko naletijo tudi na večjega norca, kot so sami. Jaz imam tisti rorček za vzvod pri morebitni potrebi po menjavi pnevmatike - v skrajnih primerih (za obrambo lastne glave), pa se seveda lahko tudi spremeni namembnost. Glede (verižnih tčenj) nesreč je pa dejstvo, da prihaja v večini primerov zaradi nepozornosti. Kako bi potem razložil drastično povečanje števila mrtvih na cesti v oktobru? So se zaletavali le tisti na šrot gumah, ali je bilo po obdobju suheha vremena krivo obdobje megle in mokrote, pri čemer so ljudje še vedno vozili, kot bi zunaj sijalo sonce in bilo 25 stopinj? Sigurno je veliko na opremi, je pa tudi ogromno v razmišljanju - je veliko lažje reči, da si se zaletel, ker gume niso zagrabile kot pa, da si se zaletel, ker si bil nepozoren, prehiter in podobno. Samokritičnost zelo skeli.

kalbo je napisal/-a:Sonic se ob sončnem vremenu odpravi na kavico v center mesta in za ovinkom naleti na zaplato snega, bodisi, da je priletelo s stehe, lohk je z drevesa, lahko pa kak patron suši sneg in ga veselo meče z dvorišča na cesto. Pozimi pa res ne moreš nikoli z gotovostjo trditi, da boš imel od točke A do B suho cesto.

Sonic bi že šel na kavico, ampak ker bi se zavedal, da ima gor letne pnevmatike in bo vozil temu primerno, ga tista flika ne bo zjeb.... Vse glavne regionalne ceste in AC so kopne par ur po končanem sneženju in takrat se lahko mirno voziš po njih tudi z letnimi. Pred tem pač z avtom ne rineš na cesto, niti ti ni treba, ker je edina res obvezna pot, tista v službo, kamor pa itak lahko prideš peš ali z javnim prometom.

Pa še en posnetek, ki bo malo razgrel debato. Nauk tega je, kot je bilo že omenjeno, da so letne gume dobre samo za poletje, ostali del leta pa vozimo na zimskih, zato hitro v trgovino po dodatne komplete. V teh testih se nikjer ne omenja prilagoditev vožnje razmeram na cesti, ampak je predpostavka, da celo leto voziš enako. Zakaj bi bil previden, če pa lahko kupiš previdnost za 300€, kolikor stane komplet dobrih gum? Danes je vse biznis - to dokazujejo tudi ti testi, ki so vsi sponzorirani s strani velikih gumarskih firm, ki v svojo skledo sigurno ne bi pljuvale. Veliko (največ) marketinga gumarske industrije je trenutno usmerjenega v VB, kjer imajo razne prezentacije in primerjave zimskih in letnih gum na zasneženih/ledenih podlagah, ki jih pa v večjem delu VB nikoli ne bodo videli. Kaj je to potem drugega kot biznis?
http://www.youtube.com/watch?v=Oi-o_njQW34

Zanimiva izkušnja je bila par let nazaj, ko sem šel pozimi na Snežnik - kdor je že bil tam, ve da je cesta slabše splužena, makedamska in pogosto tudi ledena. Že jaz sem bil s svojimi zimskimi gumami na nekih delih nesiguren, ko pa pridem gor, sem pa parkiral ob avto, ki je imel gor letne gume s slabim profilom. Za hec sem šel pogledat še nekaj drugih avtov in kar nekaj je bilo takih, z letnimi gumami. Ne vem, kako jim je ratalo, ampak jim očitno je (noben pa ni imel gor verig). Da se razumemo - letne in zimske gume so povsem fajn zadeva in oboje dobro služijo svojemu namenu. Vseeno pa ne škodi, če se na stvari pogleda malo bolj trezno in z razmislekom.
 
gasolinedream
Uporabnik
 
Prispevkov: 1039
Pridružen: Po nov 29, 2010 10:07 pm

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a gasolinedream Po nov 05, 2012 2:47 pm

Izjemno lep post, se strinjam bolj ali manj z vsem. Pa še najdem se v nekaterih delih.

Meni se zdi nakup zimskih pnevmatik smotern, predvsem zato ker se mi ne da jebat z policisti, verigami ipd.. Je pa isti šmorn ali menjam letne gume na 2 leti ali pa zimske ter letne na 4, menjavo mi itak naredi znanec za 6pack.

Se pa mi zdi, da je bolj pomemben način vožnje kot pnevmatike, kar je sicer logično. Ampak slovenci ne pazimo ravno na razmere. Če je sonce 60, če je dež 10 manj, če pa je sneg pa 20. Varnostna razdalja pa v vseh primerih enaka - 1m.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali sploh potrebujem zimske pnevmatike?

Napisal/-a Energetik81 Po nov 05, 2012 2:58 pm

Varnostna razdalja ne obstaja, ko ti nekaj skoči/pade pred avto. Takrat pomaga samo čim manjša hitrost in čim boljše gume.
Če ne bi bilo takih nenadnih nevarnosti, ti jaz varno prevozim večino SLO na 20let starih čungalunga gumah, ker bom ustrezno prilagodil svojo vožnjo stiku s podlago.
Odlične gume je potrebno imeti zaradi neumnosti, ki jih počnejo ostali udeleženci v prometu in zaradi zasneženih klancev. Še tako varna vožnja ti ne pomaga, ko se zgodi neumnost, razen če se premikaš z max 10km/h.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
Vrni se na Zimske pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov