Letne pnevmatike:

Da, imam že nameščene (stare)
168
26%
Da, imam že nameščene (nove)
129
20%
Še čakam z namontiranimi zimskimi
344
54%
 
Skupaj glasov : 641
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a svetilnik So feb 17, 2024 6:57 am

Kot sem gledal imajo Gumedirekt in Mimovrste kar stari DOT za mojo dimenzijo gum. Mimovrste 2022, Gumedirekt pa celo 2020!
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a Blinder So feb 17, 2024 11:58 am

Pa so bile tudi cenejše od svežih letnikov?
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a svetilnik So feb 17, 2024 12:03 pm

Ne, mislim, da ne.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a Blinder So feb 17, 2024 12:05 pm

Imaš mogoče link do teh pnevmatik?
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a svetilnik Če feb 22, 2024 6:40 am

ADAC test letnih pnevmatik 2024

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/a ... 15-55-r17/
Ponovno okoljevarstvene odločitve, kar z varnostjo nima nič skupnega... :roll:

Sicer pa kot zmeraj, različni testi, različni rezultati. Le kdo bi vedel... :roll: :?:
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1291
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a mišek Pe feb 23, 2024 9:48 am

Jaz sem vceraj tu narocil, 73 eur na komad, vse povsod drugje so bliz 90. Postnina je pa 7,5 eur za vse stir. Kar je tud poceni.
https://shop.porscheinterauto.net/produ ... contact_7/
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne mar 03, 2024 2:06 pm

Sicer tema najbrž ni prava, vendar se splača pogledat kako proizvajalci "goljufajo" pri proizvodnji pnevmatik https://youtu.be/C9aX0vohM_8?si=pHGo2h6Hc_KPCAuP&t=396
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a DePalmo To mar 05, 2024 8:03 am

Že tako vemo da šparajo in gledajo na vsak cent, vemo da so gume iz različnih tovarn različne kvalitete, vemo da ko je starejša guma, slabše se drži ceste a nihče ne prizna ne enega in drugega, opazimo samo mi ki damo nekaj na varnost. Smo nekaj časa nazaj tukaj gor imeli predstavnika Continentala in je sveto trdil da so njihove gume iste iz vseh EU tovarn, a je bilo nas nekaj posameznikov ki smo trdili obratno. Toliko o tem.

Jaz sem že nekaj let nazaj rekel da bi morali na teste dodati še dve opcije:
- iste gume pobrane naključno iz različnih tovarn (in ne da jih proizvajalci sami dostavijo, sem 100% prepričan da to niso iste gume ki jih lahko mi kupimo v trgovini)
- iste gume na vsaj tretjini ali polovici njihove življenjske dobe

Ampak to stane, več kot pa narediti enkraten test novih gum.

Se še vedno spomnim nove gume, StarPerformer UHP. Guma je kot nova, torej prva dva tedna, držala neverjetno dobro v vseh pogojih. Tisti ki veste kakšen je asfalt v ljubljanskem BTCju, ta guma tam ni spustila pa sem pretiraval ker me je zanimal oprijem. Po dveh tednih je guma postala povprečna in tako držala eno leto, po enem letu nevarna.
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1771
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a void To mar 05, 2024 9:00 pm

Pomojem imajo cenejše gume tudi veliko manj aditivov, ki preprečujejo strditev in propadanje gume zaradi vremenskih vplivov in predvsem UV žarkov.
Zato solidna guma zdrži nekaj sezon, cenejše pa ponavadi dve, potem pa že rata drsalica.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a DePalmo Sr mar 06, 2024 8:53 am

Michelin je cenejša guma?

Sicer je še nikoli nisem imel in ne morem govoriti iz prve roke, se jih pa veliko pritožuje da prehitro ratajo trde.
 
megane16v
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 56
Pridružen: Če avg 15, 2013 8:43 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a megane16v Ne mar 10, 2024 8:15 pm

Zelo pomemben je tudi tip avta. Golf 5 s celoletnimi pnevmatikami ima precej boljšo lego na cesti kot enoprostorec z dobro letno gumo. Če imate karavana ali limuzino, se tudi s povprečno gumo peljete zelo dobro. Jaz gledam predvsem na oprijem v mokrem, ostalo je sekundarno, delam pa letno malo km.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a tomzzi To mar 12, 2024 5:05 pm

DePalmo je napisal/-a:Michelin je cenejša guma?

Sicer je še nikoli nisem imel in ne morem govoriti iz prve roke, se jih pa veliko pritožuje da prehitro ratajo trde.


To tudi jaz trdim. Par let nazaj sem imel redno Michelin letne. Prva sezona ok. Druga malo manj. Potem pa je že ratala trda. Poznalo se je tudi že mokrem, da je rada zdrsela ob malo višji hitrosti.

Ne kupim več Michelin saj nimam ravno najboljše izkušnje. Sedaj bom izbral eno vmesno varianto. Trenutno so na letnih feltnah Continental Premium Contact al kaj so že. So že za v smeti a so bile do sedaj odlične gume. ;)
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a mrtwelvetrees To mar 12, 2024 10:34 pm

Fantje, jaz sem kupil avto, 13 let star, od enega ata, kateri je letne gume imel montirane samo 1 leto, potem pa je imel na drugih platiščih samo zimske gume vedno na avtu.
No te letne gume so bile 12 let v temnem prostoru v kleti, lansko leto sem jih namestil na avto, napumpal, in nisem mogel verjet, da niso bile nič napokane, 90% profila, nič tresle. So pa Continental ecocontac 3, 14 col.
Naredil sem 12.000 km in moram rečt da do me presenetile, pričakoval sem katastrofo, ampak ne, na suhem so bile čisto ok, edino na mokrem sem moral paziti malo bolj.
Letos bom menjal samo sprednje dve, naslednjo leto paše druge dve.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1131
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a berlonso To mar 12, 2024 11:20 pm

Če boš dal nove spredaj, pa zadaj pustil toliko stare gume, znaš nenadoma izgubiti "rit" na mokri cesti. Če že menjaš samo en par, bi jaz dal nove zadaj.
Še raje mogoče it cenovni razred nižje (npr Kumho, Fulda, ...) in kupiti vse 4 nove... Ali pa sezono rabljene vse 4.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a boštjan_01 Sr mar 13, 2024 7:23 am

Kaj takšnega si niti pomislit ne bi upal, kaj šele da bi menjal samo na eni osi. Stare gume bodo dnevno izgubljale oprijem, nove pa bodo verjetno vsaj prvo leto ves čas kot nove. Tudi kasneje, ko boš imel eno leto razlike, boš čutil razliko v oprijemu pri 2-3 letih starosti. Na dolgi rok boš imel ves čas probleme.
Lahko probaš, verjetno si boš po kakšnem mesecu premislil.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a Firediver Sr mar 13, 2024 8:51 am

Glede na to, da je govora o 14 colskih gumah. ne bi smelo biti prehudo finančno breme za zamenjavo vseh štirih hkrati. Jaz bi jih brez debate.
Kar se tega tiče si lahko potem brez nepotrebnih dodatnih skrbi v dežju zaradi starih gum.

Še v razmislek: če bi s starimi gumami kam kresnil, je takoj škode za x-kratnik kompleta novih gum.
Že res, tudi z novimi lahko kresneš, ampak si vsaj poskrbel za eliminacijo že znanega (potencialnega) vzroka za nesrečo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a Blinder Sr mar 13, 2024 9:31 am

boštjan_01 je napisal/-a:Kaj takšnega si niti pomislit ne bi upal, kaj šele da bi menjal samo na eni osi. Stare gume bodo dnevno izgubljale oprijem, nove pa bodo verjetno vsaj prvo leto ves čas kot nove. Tudi kasneje, ko boš imel eno leto razlike, boš čutil razliko v oprijemu pri 2-3 letih starosti. Na dolgi rok boš imel ves čas probleme.
Lahko probaš, verjetno si boš po kakšnem mesecu premislil.


Tudi če kupuješ vedno štiri nove gume boš vseeno večino časa imel en par gum v boljšem stanju kot drugega, ker se na prednji in zadnji osi različno hitro obrabljajo. Razen če jih vsako leto obrneš spredaj-zadaj
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Ste že namestili letne pnevmatike?

Napisal/-a Kristjan123 Sr mar 13, 2024 11:56 am

Kak mm razlike v obrabi sprednja/zadnja os ni niti približno tako kritično kot razlika 13 let sprednja/zadnja os ....
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov