JožeJ
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Pe okt 03, 2008 4:49 am

Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a JožeJ Ne jul 08, 2012 8:49 pm

Pozdravljeni!
Da pišem tole temo me je vzpodbudil članek v e-novicah avtomobilizem.com z naslovom "10 najboljših nasvetov za varčevanje z gorivom" kjer so gume, omenjene sicer šele na zadnjem mestu, kot eden pomembnih dejavnikov in to, da sem pred dobrim tednom dni zamenjal stare letne gume za nove, letne. Pred nakupom gum sem, ker sem skušal dobiti čimveč za svoj denar, prebrskal .net z testi, ponudniki, cenami ,... gum in se nazadnje odločil za Dunlop SP Sport Fastresponse dim 195/55R15. Enake dimenzije kot stare in tudi edine, ki so homologirane za avto (C-Xsara 2,0HDi 66kW,letnik 2004). Na testu AMZS/ADAC 2012 so med boljšimi (res da dim. 205/55 R16) za vozne lastnosti, prav tako tudi z ugodno obrabo in porabo goriva!!! Pri starejših testih (2010, 2011 in drugačnih dimenzijah) pa pri obrabi in porabi goriva ne tako dobre kot na letošnjem testu.
Po nekaj 100 prevoženih kilometrih pa opažam kar opazno razliko pri porabi goriva, cca. 1l/100km (po podatkih potovalnega računalnika) in bolj udobno vožnjo kjer ni čutiti vsake krpe, lukne, na cesti. Sedaj mi povprečno porabo pri teh nekaj 100km kaže 6,5l, s starimi gumami pa sem zadnjih 4-4500km naredil z porabo 5,6l/100km. Naj še omenim, da se način vožnje, relacije, niso spremenile. Edino kar bi lahko bolj vpljivalo na porabo goriva v tem času je klima naprava. Ampak tudi ta nebi smela biti takšen dejavnik, ker mi v vseh teh letih do sedaj, (po)letna poraba ni presegla 5,5l/100km.
Torej ocenjujem, da so za tako povečano porabo goriva v 95% krive nove gume.
Naj povem še, da so bile stare gume, ki sem jih uporabljal od dneva nakupa avtomobila pa do pred kratkim in z njimi napravil cca. 80-90 000km (134 000km - prevoženi km. z zimskimi gumami v osmih letih), Michelin Pilot Primerci.
Zastavlja pa se mi tudi vprašanje koliko so realni ti testi pnevmatik,ki se jih objavlja. Ali pa so testirali gume kakšnega drugega izdelovalca kajti mislim, da so te "made by Sava".
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a Blinder Ne jul 08, 2012 8:53 pm

to je reklama za michelin?
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
UDO1
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po apr 09, 2007 3:15 pm

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a UDO1 Po jul 09, 2012 11:36 am

Nekaj je klima, nekaj je večji obseg gume zaradi svežega profila ... če si imel stare gume 90k km, potem so bile verjetno zlizane - to se sigurno pozna... Imam enake gume - Fastresponse, le da v 205/55/16 in se po 4ih letih še vedno odlično držijo, le v mokrem zaradi manjšega profila ni za pretiravati... Poraba je super in vsaj pol litra nižja, kot pri zimskih...
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a INFINITI Po jul 09, 2012 11:41 am

Dragi Jože - ne vem če si zasledil na teh testih ampak razlika med najmanj in najbolj "varčno gumo" ni bilo razlike niti 1 dcl, kaj pa šele 1 liter :lol:
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a peroRS Po jul 09, 2012 12:25 pm

INFINITI je napisal/-a:Dragi Jože - ne vem če si zasledil na teh testih ampak razlika med najmanj in najbolj "varčno gumo" ni bilo razlike niti 1 dcl, kaj pa šele 1 liter :lol:


x2

Jaz še med zimskimi in letnimi v enaki dimenziji nimam razlike v porabi. Je pa res, da pozimi vozim počasneje, čeprav se tudi tukaj pozna par deci, ne pa liter in več.
Vendar ta razlika nima veze z gumami ampak je tu vzrok dlje časa hladen motor, vožnja v nižjih prestavah pod višjimi obrati, gretje itd.
 
JožeJ
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Pe okt 03, 2008 4:49 am

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a JožeJ Po jul 09, 2012 5:47 pm

INFINITI je napisal/-a:Dragi Jože - ne vem če si zasledil na teh testih ampak razlika med najmanj in najbolj "varčno gumo" ni bilo razlike niti 1 dcl, kaj pa šele 1 liter :lol:

Imaš prav- nisem zasledil, da je razlika med najmanj in najbolj varčno gumo 1dcl- ampak 4dcl (letošnji testi). Spodaj imaš copy/paste komentarja k testom gum.

Nobena od testiranih gum dimenzij 205/55 R 16V spodnjega nižjega razreda ni dobila ocene nepriporočljivo, z oznako zelo priporočljivo pa so tudi tu označili pet gum. Na prvih pet mest so se uvrstile gume uveljavljenih znamk Continental, Goodyear, Dunlop, Bridgestone in Semperit. Deset gum je dobilo oceno priporočljivo le zato, ker imajo eno slabšo lastnost. Tudi pri tej dimenziji gum je razlika v porabi 0,4 litra na sto prevoženih kilometrov.

UDO1 je napisal/-a:Nekaj je klima, nekaj je večji obseg gume zaradi svežega profila ... če si imel stare gume 90k km, potem so bile verjetno zlizane - to se sigurno pozna... Imam enake gume - Fastresponse, le da v 205/55/16 in se po 4ih letih še vedno odlično držijo, le v mokrem zaradi manjšega profila ni za pretiravati... Poraba je super in vsaj pol litra nižja, kot pri zimskih...


Ne morem se strinjati s teboj. Tudi, ko je bil avto (in gume) nov nisem nikoli imel take porabe. In tudi ta guma je bila še vedno daleč od tega da bi bila "zlizana" (manjkal je še dober mm do oznake na gumi, ki signalizira obrabljeno guma). Zamenjal sem jih zato ker je bila ena od gum poškodovana in navsezadnje tudi zaradi starosti gum. Take porabe včasih, ko sem imel veliko relacijske vožnje še pozimi z zimskimi gumami (Kleber) nisem dosegel, sedaj imam pa pozimi pretežno mestno vožnjo pa se mi vrti poraba okoli 7l/100km.
Me pa veseli tvoj podatek,da se tvoje gume tudi po štirih letih dobro držijo. Upam, da se bodo tudi meni :D
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a RedBaron To jul 10, 2012 7:55 pm

tudi sam imam Fast Response 215 / 60 /16 XL (Ford S-max) in so gume vredu, držijo dobro, pri porabi pa tudi ne opažam nekih odstopanj.

Da nimaš slučajo probleme z blokiranjem zavor in zato večja poraba? Kaj pa tlak v gumah??


Na testu je bila Fast Response pri vrhu in tudi pri porabi je je dosegla dober rezultat.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a Energetik81 Po avg 06, 2012 2:54 pm

Pri AC hitrostih je sprememba upora samo zaradi drugačnih gum praktično zanemarljiva. Še razlika zaradi različnega tlaka v gumah bi bila precej majhna, ker pri takih hitrostih večino porabe predstavlja zračni upor.
Tako da - če si imel tudi prej pravilno napolnjene gume ni šans, da imaš 1L manjšo porabo samo zaradi menjave gum.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
GranDuke_JK
Novinec
 
Prispevkov: 247
Pridružen: Sr mar 23, 2011 1:41 pm

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a GranDuke_JK To sep 11, 2012 9:06 am

Meni je po prehodu iz enih 10 let starih Eaglemaster na Continental premium contact 5 (14''/185/60) poraba zrastla iz 20,5km/l na 18,9km/l.

Vozim isto, le da sedaj s temi v ovinku ne spustim več gasa :DDD
 
mirko123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 95
Pridružen: Pe jun 20, 2003 7:31 pm

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a mirko123 So jan 05, 2013 12:39 pm

Ali je možno, da na porabo gorivo vpliva software za motor? Namreč decembra so mi naložili novo verzijo software-a, ker mi je avto občasno cukal in sedaj je poraba višja za okoli 0.5l/100km.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Pnevmatike in poraba goriva

Napisal/-a INFINITI So jan 05, 2013 12:45 pm

mirko123 je napisal/-a:Ali je možno, da na porabo gorivo vpliva software za motor? Namreč decembra so mi naložili novo verzijo software-a, ker mi je avto občasno cukal in sedaj je poraba višja za okoli 0.5l/100km.



Je možno - spremeni se lahko "obnašanje motorja v celoti."
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov