JRazer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Ne mar 01, 2009 12:39 am

Razlika med ZR18 in R18

Napisal/-a JRazer Po jul 23, 2012 9:14 pm

Kot je že iz naslova teme očitno, me zanima kakšna je razlika med pnevmatika z oznako preseka ZR18 ter R18. Ob homologaciji platišč so mi namreč v kartonček zapisali dimenzijo 225/40 ZR18 92Y. Sedaj pa me zanima če lahko brez problema vzamem tudi gumo, ki ima oznako samo R18. Se pravi nekaj takega:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

Zanima me predvsem s vidika, da mi nebi kaj plavi komplicirali. :S
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: Razlika med ZR18 in R18

Napisal/-a MacTron Po jul 23, 2012 9:51 pm

JRazer je napisal/-a:Kot je že iz naslova teme očitno, me zanima kakšna je razlika med pnevmatika z oznako preseka ZR18 ter R18. Ob homologaciji platišč so mi namreč v kartonček zapisali dimenzijo 225/40 ZR18 92Y. Sedaj pa me zanima če lahko brez problema vzamem tudi gumo, ki ima oznako samo R18. Se pravi nekaj takega:
http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=So

Zanima me predvsem s vidika, da mi nebi kaj plavi komplicirali. :S


V kolikor ze v naslovu sprasujes kaksna je razlika med ZR18 in R18 imas kopijo iz rubrike tovarna znanja tu: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html#aspectratio

Sedaj pa se k vprasanju, ce bi se v sledecem tudi vzela zgornja guma in ali bi policaji kaj komplicirali. Naceloma je razvidno, da gre za ultra visokohitrostno pnevmatiko kar je razlozeno pod crko "Z", ki pa se je ne sme mesati s crko hitrostnega razreda za indicijsko st. obremenitve pnevmatike prav tako Z - pomeni 240+, se ta poistoveti z ocenjeno hitrostjo 240km/h. Ce bi policaji komplicirali? Tu je zelo veliko moznosti, ker, ce se natancneje pogleda, je ze sama pnevmatika za indicijsko st. s crko "Y" kar pomeni 300km/h (to je kar se tice potrjevanja, da je primerno kljub neoznaki Z). Drugo pa je, ce bi se iskala "igla v senu" ali pa vecja kontrola.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
JRazer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Ne mar 01, 2009 12:39 am

Re: Razlika med ZR18 in R18

Napisal/-a JRazer Po jul 23, 2012 10:20 pm

Ok. Najprej hvala za tale link. lLede kar piše tu predvidevam da je Z oznaka samo stara oznaka za hitrosti čez 240KM/H, ki so jih sedaj nadomestile oznake W in Y. Se pravi naj bi tudi vse gume s hitrostno oznako V, W in Y ustrezale...


Toda če te prav zastopim moram, strogo po črki zakona, imeti vseeno pnevmatike z oznako ZR18.
Ne razumem pa tegale:
MacTron je napisal/-a:Tu je zelo veliko moznosti, ker, ce se natancneje pogleda, je ze sama pnevmatika za indicijsko st. s crko "Y" kar pomeni 300km/h (to je kar se tice potrjevanja, da je primerno kljub
neoznaki Z)
Torej naj bi že črka "Y" potrdila, da je guma primerna kjub temu da je oznaka samo R18 in ne ZR18? Vseeno pa lahko kjub "primernosti" dobim kazen če imam namontirano pnevmatiko z oznako samo R18? :?

Vse skupaj mi je še bolj čudno zaradi dejstva, ker sem pri homologaciji platišč imel na TÜV-u napisano dovoljeno dimenzijo pnevmatik 225/40 R18 92Y. Medtem ko sem imel nameščene pnevmatike 225/40 ZR18 92Y. In kot kaže so mi potem v kartonček prepisali številke s pnevmatik ne iz TÜV-a. :?
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: Razlika med ZR18 in R18

Napisal/-a MacTron To jul 24, 2012 11:28 am

Tisto cesar ne razumes: S tem, ko sem ti napisal, da pnevmatika pravtako tudi potrjuje zadoscen hitrostni razred sem preprosto mislil, da v kolikor bi pri rutinski kontroli ne nasli nicesar, se lahko zapicijo prav v ta detajl (ni pa pogoj). Je pa zanimivo kar si napisal sam glede napacnega vzorca prepisanosti v kartoncek. Tega pac ne mores zaobiti, razen, ce gres zopet na homologacijski center ter jim poves to napako. Lahko, da bo celo zastonj. So pa taksni detajli res nicni pri potrjevanju ustrezne pnevmatike.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
JRazer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Ne mar 01, 2009 12:39 am

Re: Razlika med ZR18 in R18

Napisal/-a JRazer Če jul 26, 2012 2:39 pm

Hvala za odgovore :) Se bom pozanimal če mi lahko popravijo oznako na homologacijskem kartončku.

Sem se pa še malo poglobil v to tematike in na kar nekaj tujih straneh bral o razlikam med tema dvema tipoma gum. Res mi ni jasno kaj morajo pri nas toliko komplicirati :S. Če ima guma oznako Y je pač stestirana za 300 kmh in to je to... Moj avto niti približno nima končne hitrosti 240 km/h, tako da načeloma še Z oznake ne bi rabil... :S
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov