edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey So apr 06, 2013 6:30 pm

Zanima me kakšne so posledice obrabljenega notranjega roba gum? Kakšno je obnašanje avta in katere gume so bolj občutlijve za hitrejšo obrabo? Hvala za info :), lp
 
Uporabniški avatar
adis
Uporabnik
 
Prispevkov: 8095
Pridružen: To jan 30, 2007 1:47 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a adis So apr 06, 2013 7:08 pm

edey je napisal/-a:Zanima me kakšne so posledice obrabljenega notranjega roba gum? Kakšno je obnašanje avta in katere gume so bolj občutlijve za hitrejšo obrabo? Hvala za info :), lp


nujno potrebno opraviti OPTIKO.
 
Uporabniški avatar
pronto
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: Sr okt 31, 2012 11:22 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a pronto So apr 06, 2013 7:32 pm

Po optiki pa zamenjati gume :D
 
Uporabniški avatar
Templar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1800
Pridružen: Če apr 29, 2004 4:34 pm
Kraj: Savinjska regija

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Templar So apr 06, 2013 7:37 pm

Če je guma po notranjem robu obrabljena pomeni, da je treba naredit optiko, ker je neenakomerno postavljena na cesto ali pa eno kolo vleče v eno smer in se zaradi tega obrablja. Odvisno od tega koliko je obrabljena je dobro gumo menjat, ker v kolikor je toliko obrabljena, da so kanalčki na eni strani bistveno zmanjšani ali celo prekinjeni imaš zelo dobre možnosti v dežju za aquaplaning, zdrsenje pri zaviranju in vožnji skozi ovinke.
Če lahko bereš tole si preblizu! Drži varnostno razdaljo!
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3789
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Blinder So apr 06, 2013 8:08 pm

Če voziš hitro po ovinkih ti obrabi zunanji rob gume. Če tebi obrabi notranjega pol pomeni da voziš preveč penzionistično :D
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
Doche
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne maj 06, 2007 7:24 pm
Kraj: Ried

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Doche So apr 06, 2013 8:26 pm

Imam občutek, da bo avtor teme nalašč podr optiko zaradi izgleda in ga zanimajo posledice :mrgreen: Zato tudi vprašanje katere gume se manj obrabljajo
 
edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey So apr 06, 2013 9:53 pm

Optika je ok... samo sem kupil platišča in na njih so gume z obrabljenim robom pa sem jih vseno dal gor da še zberen malo denarja vkup za nove gume :). Mi je pa prejšnji lastki rekel da kao gume Uniroyal imajo to slabost da jih pobera na notranjem robu in so zato vse 4 gume po robu obrabljene...zato tudi vprašam kako je z tem :).
 
Uporabniški avatar
Doche
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne maj 06, 2007 7:24 pm
Kraj: Ried

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Doche So apr 06, 2013 10:04 pm

Če optika štima se enakomerno obrabljajo. Prodajalec ima pač na svojem vozilu zjeb*** optiko.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a DePalmo So apr 06, 2013 11:08 pm

edey je napisal/-a:Optika je ok... samo sem kupil platišča in na njih so gume z obrabljenim robom pa sem jih vseno dal gor da še zberen malo denarja vkup za nove gume :). Mi je pa prejšnji lastki rekel da kao gume Uniroyal imajo to slabost da jih pobera na notranjem robu in so zato vse 4 gume po robu obrabljene...zato tudi vprašam kako je z tem :).


:lol: Kere bučke, vse, sam da se proda.
 
edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey Ne apr 07, 2013 5:52 am

Samo vseeno nevem kak mu je uspelo vse 4 gume tako vničit? Je možno da so vse 4 gume fasale zaradi optike?
 
Uporabniški avatar
black
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1595
Pridružen: Ne jul 13, 2003 8:50 pm

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a black Ne apr 07, 2013 9:16 am

Doche je napisal/-a:Če optika štima se enakomerno obrabljajo. Prodajalec ima pač na svojem vozilu zjeb*** optiko.


Ni nujno. Npr Focus 2007 jih spredaj pobira po notranji strani pri opravljeni optiki, in seveda pri počasni vožnji... Pri Alfi 156 sem moral med sezono prestaviti gume z leve na desno in obratno, ker jih je ful pobiralo. Res da je bila znižana in se je nagib še bolj podrl...

Vglavnem, bolj kot goniš po ovinkih, bolj enakomirno se obrablja.
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a peroRS Ne apr 07, 2013 10:35 am

black je napisal/-a:
Doche je napisal/-a:Če optika štima se enakomerno obrabljajo. Prodajalec ima pač na svojem vozilu zjeb*** optiko.


Ni nujno. Npr Focus 2007 jih spredaj pobira po notranji strani pri opravljeni optiki, in seveda pri počasni vožnji... Pri Alfi 156 sem moral med sezono prestaviti gume z leve na desno in obratno, ker jih je ful pobiralo. Res da je bila znižana in se je nagib še bolj podrl...


x2
To so pa naše v kontra smer nagnjene ceste kle v okolici. Vsem pobira notranje robove :D
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Gricko Ne apr 07, 2013 4:31 pm

black je napisal/-a: Pri Alfi 156 sem moral med sezono prestaviti gume z leve na desno in obratno, ker jih je ful pobiralo. Res da je bila znižana in se je nagib še bolj podrl...
.


če je optika naštimana, ti gum ne bo podiralo, pa če so še tolko nagnjena!! ( seveda v nekih mejah normale....če ne boš mel podrta kolesa za 4 stopinje in več ;) )

ti pa verjamem, da si mel optiko nastavljeno po tovarniško in ti je nucalo gume...... če bi ti optiko nastavljal nekdo, ki se spozna ( in ne slepo prepisal podatkov iz knjižice), ti tudi pri znižani ne bi pobiralo gum!! ( seveda v primeru , da je bilo podvozje brez luftov!)
 
Uporabniški avatar
Templar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1800
Pridružen: Če apr 29, 2004 4:34 pm
Kraj: Savinjska regija

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Templar Ne apr 07, 2013 4:55 pm

edey je napisal/-a:Optika je ok... samo sem kupil platišča in na njih so gume z obrabljenim robom pa sem jih vseno dal gor da še zberen malo denarja vkup za nove gume :). Mi je pa prejšnji lastki rekel da kao gume Uniroyal imajo to slabost da jih pobera na notranjem robu in so zato vse 4 gume po robu obrabljene...zato tudi vprašam kako je z tem :).



Avto je bil neprofesionalno nižan in posledica je bil podrt nagib koles in so se gume na notranjem robu bolj obrabljale. Upam, da si pozorni pregledal platišča sploh na notranji strani, ker je velika verjetnost, da so malo "kvadratasta", bodi tudi pozoren razpoke na platiščih ker ti lahko odnese notranji rob oz platišča počijo...
Če lahko bereš tole si preblizu! Drži varnostno razdaljo!
 
edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey Ne apr 07, 2013 5:08 pm

Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:Optika je ok... samo sem kupil platišča in na njih so gume z obrabljenim robom pa sem jih vseno dal gor da še zberen malo denarja vkup za nove gume :). Mi je pa prejšnji lastki rekel da kao gume Uniroyal imajo to slabost da jih pobera na notranjem robu in so zato vse 4 gume po robu obrabljene...zato tudi vprašam kako je z tem :).



Avto je bil neprofesionalno nižan in posledica je bil podrt nagib koles in so se gume na notranjem robu bolj obrabljale. Upam, da si pozorni pregledal platišča sploh na notranji strani, ker je velika verjetnost, da so malo "kvadratasta", bodi tudi pozoren razpoke na platiščih ker ti lahko odnese notranji rob oz platišča počijo...


Kak misliš "kvadratasta"? saj to bi se pol opazilo pri vožnji, ali?
 
Uporabniški avatar
Templar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1800
Pridružen: Če apr 29, 2004 4:34 pm
Kraj: Savinjska regija

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Templar Ne apr 07, 2013 5:43 pm

edey je napisal/-a:
Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:Optika je ok... samo sem kupil platišča in na njih so gume z obrabljenim robom pa sem jih vseno dal gor da še zberen malo denarja vkup za nove gume :). Mi je pa prejšnji lastki rekel da kao gume Uniroyal imajo to slabost da jih pobera na notranjem robu in so zato vse 4 gume po robu obrabljene...zato tudi vprašam kako je z tem :).



Avto je bil neprofesionalno nižan in posledica je bil podrt nagib koles in so se gume na notranjem robu bolj obrabljale. Upam, da si pozorni pregledal platišča sploh na notranji strani, ker je velika verjetnost, da so malo "kvadratasta", bodi tudi pozoren razpoke na platiščih ker ti lahko odnese notranji rob oz platišča počijo...


Kak misliš "kvadratasta"? saj to bi se pol opazilo pri vožnji, ali?


Lahko se opazi v vožnji (tresenje), v kolikor so ponevmatike bolj nizkoprofilne. Gre zato, da je notrani rob pnevmatike udarjen in zato ni več simetrično okrogel. Na naših cestah pogost pojav, sploh v kombinaciji z nizkoprofilnimi gumami.

Ne pa verjet, da se nekateri modeli gum bolj obrabljajo na notranji strani... sploh katera je notranja stran? Če jih rotiraš desne na levo in obratno bi ti jih po tej zgodbi moralo obrabljat še vedno na isti strani oz. po novem na zunanji??? Itak da je geometrija podvozja kriva.
Če lahko bereš tole si preblizu! Drži varnostno razdaljo!
 
Uporabniški avatar
Templar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1800
Pridružen: Če apr 29, 2004 4:34 pm
Kraj: Savinjska regija

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Templar Ne apr 07, 2013 5:48 pm

Še link

Slika
Če lahko bereš tole si preblizu! Drži varnostno razdaljo!
 
Uporabniški avatar
black
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1595
Pridružen: Ne jul 13, 2003 8:50 pm

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a black Ne apr 07, 2013 6:54 pm

Gricko je napisal/-a:
black je napisal/-a: Pri Alfi 156 sem moral med sezono prestaviti gume z leve na desno in obratno, ker jih je ful pobiralo. Res da je bila znižana in se je nagib še bolj podrl...
.


če je optika naštimana, ti gum ne bo podiralo, pa če so še tolko nagnjena!! ( seveda v nekih mejah normale....če ne boš mel podrta kolesa za 4 stopinje in več ;) )

ti pa verjamem, da si mel optiko nastavljeno po tovarniško in ti je nucalo gume...... če bi ti optiko nastavljal nekdo, ki se spozna ( in ne slepo prepisal podatkov iz knjižice), ti tudi pri znižani ne bi pobiralo gum!! ( seveda v primeru , da je bilo podvozje brez luftov!)


Gume pobira, pa nastavljaj optiko kakor hočeš.
 
edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey Ne apr 07, 2013 7:04 pm

Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:
Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:Optika je ok... samo sem kupil platišča in na njih so gume z obrabljenim robom pa sem jih vseno dal gor da še zberen malo denarja vkup za nove gume :). Mi je pa prejšnji lastki rekel da kao gume Uniroyal imajo to slabost da jih pobera na notranjem robu in so zato vse 4 gume po robu obrabljene...zato tudi vprašam kako je z tem :).



Avto je bil neprofesionalno nižan in posledica je bil podrt nagib koles in so se gume na notranjem robu bolj obrabljale. Upam, da si pozorni pregledal platišča sploh na notranji strani, ker je velika verjetnost, da so malo "kvadratasta", bodi tudi pozoren razpoke na platiščih ker ti lahko odnese notranji rob oz platišča počijo...


Kak misliš "kvadratasta"? saj to bi se pol opazilo pri vožnji, ali?


Lahko se opazi v vožnji (tresenje), v kolikor so ponevmatike bolj nizkoprofilne. Gre zato, da je notrani rob pnevmatike udarjen in zato ni več simetrično okrogel. Na naših cestah pogost pojav, sploh v kombinaciji z nizkoprofilnimi gumami.

Ne pa verjet, da se nekateri modeli gum bolj obrabljajo na notranji strani... sploh katera je notranja stran? Če jih rotiraš desne na levo in obratno bi ti jih po tej zgodbi moralo obrabljat še vedno na isti strani oz. po novem na zunanji??? Itak da je geometrija podvozja kriva.


Gume so dimezij 235-45-r18... tak da bi verjetno opazil pri vožnji če so "kvadrataste" ali? drugače sem pa platišča natančno pregledal in ni nič pokošodvano oz. zvito itd.
 
Uporabniški avatar
Templar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1800
Pridružen: Če apr 29, 2004 4:34 pm
Kraj: Savinjska regija

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Templar Ne apr 07, 2013 7:26 pm

edey je napisal/-a:
Gume so dimezij 235-45-r18... tak da bi verjetno opazil pri vožnji če so "kvadrataste" ali? drugače sem pa platišča natančno pregledal in ni nič pokošodvano oz. zvito itd.



Sej nič ne rečem, samo, da si pazil. Vsekakor pa je neenakomerna obraba gum posledica nepravilne geometrije koles. Mogoče če boš dal kako fotko gum oz. koliko je to neenakomerno obrabljeno?
Če lahko bereš tole si preblizu! Drži varnostno razdaljo!
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov