Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Pe dec 18, 2015 12:21 pm

Glej, olje predstavlja zelo majhno maso v motorju in se segreje od ogretega motorja. Tudi olju se bo temperatura povečala zaradi segretega motorja. Poglej kako se ohlaja motor. Najhitreje pade temperatura olja, motor pa še kar vztraja pri višji temperaturi. Predpostavljaš, da je škodljivo za motor, če je temperatura olja nekoliko nižja od temperature bloka motorja ?
Torej je bolj škodljiv zagon delno ogretega motorja kot zagon hladnega motorja ?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a Firediver Pe dec 18, 2015 6:14 pm

Če je cilj električnega ogrevanja čimmanjša obraba motorja, potem je motorno olje tisto, ki mora biti ogreto, da doseže mazalna mesta in je obraba najmanjša, ker praktično ni mrzlega zagona (čeprav je zunaj minus).

Če pa je cilj električnega ogrevanja tvoj komfort, da sedeš v ogret avtomobil, potem je pa jasno, da je bolje ogrevat hladilno tekočino. Res je, da se posredno ogreva tudi olje, ampak to traja.
Pred leti sem ravno na tem forumu bral izkušnje forumaša, ki je imel avtomobil serijsko opremljen z merilnikom temperature motornega olja in hladilne tekočine in je opazil (kar je tudi logično), da je hladilna tekočina že nekaj časa na delovni temperaturi, ko se je kazalec za motorno olje zbudil in počasi lezel na delovno temperaturo.

Tako da, upravičevati dodatni grelec in tisto elektriko (kaj pa, če je prva vtičnica daaaleč?) s tem, da ti avto manj pokuri in se manj obrablja, mi deluje neresno za te naše zime v Sloveniji. Bolje, da si naliješ čistega vina in si priznaš, da je ta dodatni grelec samo za komfort.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe dec 18, 2015 6:30 pm

Webasto je zakon, ampak ene znamke ga ne vgrajujejo serijsko (z doplačilom) v avto, jaz ne vem zakaj tega nočejo, itak če naročiš avto iz tovarne po svojem okusu, ampak Webasto ni opcije.... razočaran sem bil (Renault) čeprav sem ga pol kupil...
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Ne dec 20, 2015 12:31 pm

Morda še koga zanima ogrevanje motorja?
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a Influenz Ne dec 20, 2015 1:40 pm

Mene bolj zanima ogrevanje olja... ali obstajajo kakšni grelci ki bi se vgradili tam kjer je palčka za kontrolo olja?
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Ne dec 20, 2015 2:37 pm

Mislim, da je bolje, če na dno karterja nalepiš nekaj takega. Načeloma ne bi bilo narobe pod karter postaviti infra grelca, do 400 W ni nevarnosti,da bi bilo kaj narobe.


http://www.ebay.com/itm/8-X8-1KW-220V-P ... SwJcZWdRgm

Je pa nekaj treba poudariti...količina toplote je zelo majhna, ki jo olje sprejme. Posledično se greje tudi blok motorja, vendar zelo počasi. Po eni uri segrevanja olja se viskoznost zmanjša in s tem olajša zagon. Vendar se olje kaj hitro ohladi, ko zakroži po hladnem motorju. Motor zaradi tega ne bo dosti hitreje dosegel delovne temperature.
Vsekakor pa zadeva pripomore k lažjem zagonu in manjši obrabi.
LP
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a Influenz Ne dec 20, 2015 3:27 pm

Infragrelec pač ne morem dati pod dno, ker je karter zaščiten s plastiko. Ta grelec se mi pa zdi ok. Če olje segreje na 60 stopinj, pa potem ob zagonu pade temp. olja na 30stopinj je še vedno veliko bolje kot olje na 0 stopinj.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a pskoda Ne dec 20, 2015 6:01 pm

Današnja sintetična oz kvalitetna olja ne rabijo nobenega dodatnega gretja.

Recimo 5W30, ki so najbolj pogosta olja sploh v novejših motorjih so primerna za podnebja kjer doseže min temperatura -30 stopinj. Ta olje z to granulacijo ne rabi nobenega dodatnega gretja pri -5 stopinjah
Zadnjič spremenil pskoda, dne Ne dec 20, 2015 6:07 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a Influenz Ne dec 20, 2015 6:04 pm

Mnja, si kdaj poskusil dati olje (sintetično) v zamrzovalnik? Jaz sem in definitivno ni ista viskoznost pri -20 kot pri 20 stopinj
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a pskoda Ne dec 20, 2015 6:12 pm

Na trgu je kar nekaj kvazi sintetike, ki samo diši po sintetiki potem je še važna granulacija. Recimo 5Wxx je do -30 in 10Wxx do -20 stopinj.


Če boste delali servise pri bencinarjih 10kkm in dizlih 15kkm točili kvalitetna olja ni nobene potrebe po nekih grelcih
Zadnjič spremenil pskoda, dne Ne dec 20, 2015 6:14 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Ne dec 20, 2015 6:13 pm

Glede na to, da je viskoznost pri današnjih oljih mnogo manjša, je hladen zagon res manj problematičen. Vendar delovne temperature motor še posebej pri varčnih dizlih ne doseže prav hitro. Ko temperatura ni optimalna, motor dela manj ekonomično z več emisijami, posledično to pomeni težave s katalizatorjem, DPF-ji, EGR-ji, grelnimi svečkami in še kaj bi se našlo.
Prav zato je toliko bolj smiselno ogrevanje celotnega motorja.
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Ne dec 20, 2015 6:14 pm

Morda ste mislili gradacije v smislu viskoznosti ? O granulaciji se pri oljih nikoli ni govorilo.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a Influenz Ne dec 20, 2015 6:16 pm

Lahko si pogledaš tudi na youtubu. Sem probal več različnih 5w30 sintentičnih olj pa nikoli ne bo pri -20 in 20 ista viskoznost.
Verjamem pa, da je viskoznost pri -20 zadostna za mazanje motorja,
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a pskoda Ne dec 20, 2015 6:25 pm

lada2103 je napisal/-a:Glede na to, da je viskoznost pri današnjih oljih mnogo manjša, je hladen zagon res manj problematičen. Vendar delovne temperature motor še posebej pri varčnih dizlih ne doseže prav hitro. Ko temperatura ni optimalna, motor dela manj ekonomično z več emisijami, posledično to pomeni težave s katalizatorjem, DPF-ji, EGR-ji, grelnimi svečkami in še kaj bi se našlo.
Prav zato je toliko bolj smiselno ogrevanje celotnega motorja.


Sigurno ni toliko ekonomičen kot pri ogretem motorju. Dizel je mišljen za vožnje na daljše relacije in prekomirna in vsakdanja varčna vožnja posledično nastanejo problemi z DPF, EGR grelne svečke pa itak trpijo samo pri mrzlem zagonu.
Z gretjem motorja se življenska doba teh stari ne bo povečala, ampak se bo povečal samo račun za elektriko. Življenska doba motorja se bo povečala, če bo motor pravilno vzdrževan in tudi način vožnje je zelo pomemben zato recimo imajo eni probleme z DPF pri cca 150kkm enim pa 300kkm dela BP ali celo 500kkm je nekdo pisal tukaj gor, da še vedno dela
Lp
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Ne dec 20, 2015 7:12 pm

Ah ja, grelne svečki pri sodobnem dizlu niso namenjene zgolj zagonu hladnega motorja. Pomagajo pri sistemu start - stop, uravnavajo emisije. Čas delovanja grelnih svečk je danes bistveno daljši kot včasih. Znano je tudi, da hladni motor deluje pri z bogatejšo zmesjo, kar pomeni več težav z EGR-ji, filtri trdih delcev ...
Ko že pišeš o kvalitetnem servisiranju in originalnih delih...lahko ti povem, da to ni vedno rešitev, včasih je to celo problem.
LP
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a pskoda Ne dec 20, 2015 9:07 pm

Priblem je če je napaka v samem materialu, ampak tukaj te ne reši noben kvalitetni servis v smislu super duper olje kaj šele nek grelec, ki sploh ni potreben
Lp
 
lada2103
Novinec
 
Prispevkov: 155
Pridružen: Ne feb 17, 2013 1:21 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a lada2103 Ne dec 20, 2015 9:21 pm

Zanimivo, prav čudi me zakaj na vsak način negiraš pozitivne vidike uporabe grelca, ki so znani. Poudarjaš pa neko kvaliteto nekih olj ali delov...v bistvu ne vem kakšne dele imaš v mislih. Ok, praviš , da originalne. Jaz pa pravim, da želim čim manj delov menjat in raje zmanjšam vplive, ki pospešujejo obrabo in večje obremenitve.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a pskoda Ne dec 20, 2015 10:05 pm

Jaz vedno kupujem nove avte jih servisiram po proizvajalčevih priporočilih oz kakšno stvar še prej kot je predpisana. Nikoli nisem imel probleme z motorjem ali prekomirno obrabo taflonov, obročkov, odmične,....
Jaz vem, da tega ne bi kupil in tudi nikoli ne bom vgradil nekih grelcev, da bom privarčeval nekaj minimalnega goriva, ker bo itak sama vgradnja in nabava plus poraba energije veliko dražja kolikor bom imel koristi od tega.
Jaz sem zaklućil tukaj povedal sem svoje in to je to če bi pa ti to rad imel si naknadno vgradi in je rešen problem.
Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a DePalmo Ne dec 20, 2015 10:19 pm

Da pristavim še svoj lonček mnenj.

Ogrevanje motorja (tako ko marsikaj drugega) je verjetno v teoriji super zadeva, vprašanje je kako se to obnese v praksi. Sem prepričan da so vsi vaši izračuni porabe elektrike napačni in bojo v realnosti vsaj za polovico večji če ne celo kar za eno celoto.
Kot drugo, proizvajalci vejo da se avte vžiga tudi pozimi ko je zunaj minus in so motorji temu prilagojeni, nebo nič prej crknil zaradi tega, prej bo če bojo v njem nekvalitetne komponente (olja, filtri in kakšni nekvalitetni deli). Olje ker bo bolj gosto, filter ker ga bo zmlelo in potegnilo v sam motor, nekvalitetni deli se pa lahko razletijo in če pridejo v motor ... verjetno ne rabim razlagat kaj se lahko zgodi.

Če bi sedajle imel možnost vgraditi v svojega ogrevanje za do 100€ se zanj nebi odločil ker:
- bi vedno moral avto priklopit na elektriko vsaj eno uro preden grem od doma
- bi moral imeti zadost dolg podaljšek
- bi me skrbelo če bo kak hud naliv in bo kje prišlo do kratkega stika
- bi me skrbelo da če ga preveč segreje da nebo dejansko delalo škodo na motorju zaradi temperaturnih razlik (če materjal na hitro ogreješ oz. ohladiš, delaš škodo - npr. da bi imel olje v karterju 90 stopinj in ga pošlje čez mrzel blok ...)
- bi skoraj 100% kdaj pozabil odklopit podaljšek in bi naredil škodo

Mislim da bi bilo idealno ogrevanje ogrevanje vode ter olja, seveda da zalaufa obe pumpe in da kroži po motorju, kar pa spet ni zanemarljiv strošek predelave.

Torej, opcije:
- pozimi daš olje z drugačno gradacijo
- postaviš ogrevano garažo
- prodaš avto in se voziš z avtobusom
- se ne sekiraš in živiš dalje

Če bi pa res rad šel v to, kar, potem pa poročaj svoje izkušnje.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električno ogrevanje motorja

Napisal/-a Firediver Po dec 21, 2015 6:58 am

x2

Lepo napisano!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov