Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
Uporabniški avatar
svizc
Novinec
 
Prispevkov: 392
Pridružen: So mar 24, 2007 5:20 pm
Kraj: Gorenjska

Izdelava stropne konzole z LED osvetlitvijo

Napisal/-a svizc Ne nov 18, 2007 3:12 pm

Pozdravljeni!

Ker nama stara stropna konzola v mojem Peugeotu 306 z vo0-jem ni bila vsec(namrec nisem naredil drugega kot vzel dol prozorno plastiko pri lucki in vanjo navrlal 8 lukenj, vanjo pa sem kasneje vstavil 8 visokosvetlecih LED-ic kota 120°), sva se odlocila da narediva popolnoma novo, vecjo.
Preden sploh zacnem opisovati postopek dela, naj povem da je to najin PRVI izdelek iz pliestra in kita, je pa seveda UNIKAT. Od stare konzole so bile pobrane samo priblizne mere sirine, dolzina pa je drugacna. Konzola je bila 3x prebarvana z metalik barvo, samo sva imalela cudne tezave z mehurcki na povrsini in pa smetmi na sami povrsini. Nazadnje je bila konzola pobarvana z mat crno barvo, nato pa pobrusena z 2000 brusnim papirjem in spolirana, koncni izdelek pa je skorajda isti kot metalik barva. No pa da zacnem:

Slika
Tukaj se vidi koliko stropne izolacije je bilo se naknadno odstranjene, pravtako pa je bil odstranjeni prejsni plasticni nosilec konzole.

Slika
Izdelava odlitka oblike na katero sva kasneje nanesla poliestrska vlakna in pa kit.

Slika
Odlitek narejen...

Slika
Poliestranje se je zacelo. Najina najhujsa nocna mora, ker je bil to pac PRVI izdelek iz poliestra.

Slika
Odstranjevanje folije, katera je bila med poliestrom in pa odlitkom.

Slika
Kitanje... tukaj izdelek nima se nobene oblike, izgleda bolj kot en kup kita brez oblike.

Slika
Zamudno brusenje z razlicnimi brusnimi papirji.

Slika
Vmesni izdelek...

Slika
Luknanje je precej zamudno, sploh zaradi samih postavitev LED-ic in pa cudne oblike konzole.

Slika
Proba ce gumb pase v konzolo.

Slika
Zadeva pokitana in pripravljena za barvanje.

Slika
Predelava originalnega gumbka za obliko nove konzole.

Slika
Kitanje in brusenje gumbka.

Slika
Medtem je vo0 konzolo ze pobarval na koncno mat barvo, katero je na koncu z 2000 brusnim papirjem in polirno pasto spremenil v metalik izgled.

Slika
Medtem sem jaz sprobaval ce gumbek deluje pravilno.

Slika
Koncni izdelek same konzole, potrebno je samo se namestiti LED-ice, jih prilepiti in zvezati.

Slika
Vezava.

Slika
Popolnoma koncni izdelek, treba ga je samo se zmontirati.

Slika
In se iz drugega kota.

Slika
Sveti ubijalsko!

Slika
Konzola zmontirana na stropu.

Slika
Slika iza avtomobila v garazi. Stene okoli avtomobila so popolnoma modre, saj se svetloba vidi cca. 5m dalec iz avtomobila.

Porabila sva 1 poliestrski komplet in pol, s tem da nama je smola ostala ena popolnoma cela, kita je v posodi se pol, tako da ga nisva porabila prav veliko, nama je pa zmanjkalo trdilca. Konzola se je zal delala cca. 1 mesec, to pa zato ker mi poleg sole in pa dela ostane zelo malo casa za ostale stvari, tudi med vikendom. Za PRVI izdelek pa se nama z vo0-jem zdi kar vredu.
Zadnjič spremenil svizc, dne Po mar 31, 2008 9:50 am, skupaj popravljeno 2 krat.
 
Uporabniški avatar
voO
Novinec
 
Prispevkov: 408
Pridružen: So avg 05, 2006 6:35 pm
Kraj: Kranj

Napisal/-a voO Ne nov 18, 2007 5:07 pm

Da te mal popravm:

"Nazadnje je bila konzola pobarvana z metalik crno barvo, nato pa pobrusena z 2000 brusnim papirjem in spolirana, koncni izdelek pa je skorajda isti kot metalik barva."

-> nazadnje je bla konzola pobarvana z črno mat barvo, pobrušena z 2000 b.p. in spolirana, tko da zj zgleda, kot da bi bla lakirana..
Brusil in poliral sem samo s tega razloga, ker je na površino med barvanjem padal prah (nimam komore) in na koncu vemo, kaj vn pride..

"Medtem je vo0 konzolo ze pobarval na koncno mat barvo, katero je na koncu z 2000 brusnim papirjem in polirno pasto spremenil v mat barvo. "

-> mat barvo spremenil v mat barvo :D ..v "sijaj" barvo :)
Zadnjič spremenil voO, dne Ne nov 18, 2007 5:15 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Napisal/-a lisko Ne nov 18, 2007 5:12 pm

Luštno...edin men se zadnje čase bolj dopade bela svetloba (modro sem že preživel:) )
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
Uporabniški avatar
monster_d
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 10019
Pridružen: Po jun 24, 2002 9:11 am
Kraj: Ptuj

Napisal/-a monster_d Ne nov 18, 2007 6:36 pm

lisko je napisal/-a:Luštno...edin men se zadnje čase bolj dopade bela svetloba (modro sem že preživel:) )


Moja rdeca osvetljitev v jugicu je bla boljsa. :lol:
Meni se tudi modra nikak ne dopade.
Drugac pa zaminiva izdelava :)
 
Uporabniški avatar
svizc
Novinec
 
Prispevkov: 392
Pridružen: So mar 24, 2007 5:20 pm
Kraj: Gorenjska

Napisal/-a svizc Ne nov 18, 2007 7:25 pm

Ahh jest sm izbiru med modro pa belo, rdece sm reku da nebom dal, da nebo na koncu izpadu avto kot kksn kurbenhaus. Na koncu sm se odlocu za modro.
 
Uporabniški avatar
sebaveh
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2334
Pridružen: Po mar 28, 2005 8:50 am
Kraj: Slov. Bistrica

Napisal/-a sebaveh Ne nov 18, 2007 7:45 pm

Če pa nekaterim modra deluje bolj toplovodarsko, kolk pravijo :lol: Tak da je še bolje imeti rdečo. :P
EDD: Now what?
EDDY: I'm thinking, I'm thinking...
ED: Can I think?
EDD/EDDY: NO!
 
silvi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: To sep 25, 2007 8:53 pm

Napisal/-a silvi Po nov 19, 2007 6:53 pm

zelo lepo sam me zanima kje se da nabavit te ledice pa kako jih vezes in kam jih priklopis pa kolko stanejo???Lp
silvi ma vas rad
 
Uporabniški avatar
svizc
Novinec
 
Prispevkov: 392
Pridružen: So mar 24, 2007 5:20 pm
Kraj: Gorenjska

Napisal/-a svizc Po nov 19, 2007 7:31 pm

Ledice sem nabavil preko neta, en oglas pac. Vezane so vzporedno, sepravi vse na en izvor napetosti, seveda z predupori, cene bi slo vse po gobe. 21€ me je prislo 110 komadov LED-ic.
 
Uporabniški avatar
taubek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 84
Pridružen: Če nov 16, 2006 12:33 pm

Napisal/-a taubek Pe nov 23, 2007 12:33 pm

ledice na voljo tudi pri meni :) cene so nekoliko visje od tega kar je gori napisal svizc, upori so zraven prilozeni. Sem pa tud sam naredo ze par stropnih luck:

http://taubek.moj-album.com/album/4316598/?os=9776917
http://taubek.moj-album.com/album/4316598/?os=9777160
http://taubek.moj-album.com/album/4316598/?os=9777115
http://taubek.moj-album.com/album/4316598/?os=9969952

vec slik pa tam na albumu kr.

LP
Knightrider maker.... a.k.a. stromar ...... LED diode all inclusive!
 
Uporabniški avatar
voO
Novinec
 
Prispevkov: 408
Pridružen: So avg 05, 2006 6:35 pm
Kraj: Kranj

Napisal/-a voO So nov 24, 2007 8:08 pm



Lepo narjen. Ni mi pa všeč, ker je na vsaki konzoli preveč ledic, pa preveč "gledajo" ven. Midva sva nardila tko, da ledice pribljižno 2mm vn gledajo.
 
Uporabniški avatar
dj_em
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2622
Pridružen: Če jul 11, 2002 12:27 pm
Kraj: Zemlja --> Evropa --> pr mami doma :D

Napisal/-a dj_em So nov 24, 2007 8:51 pm

men je to preveč modro in preveč sveti...

pa bolš bi blo če bi dal 4 ledice bele not.. v eni liniji...

lepo sta se potrudla samo men ni všeč
 
Uporabniški avatar
extreme N
Uporabnik
 
Prispevkov: 825
Pridružen: Pe maj 04, 2007 7:21 pm
Kraj: NG

Napisal/-a extreme N Ne nov 25, 2007 11:28 am

za prvic je vec kot super narejeno ;)

mogoce res manjka kaka bela vmes.
Extreme N
 
Uporabniški avatar
Dariooo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2810
Pridružen: Če sep 30, 2004 8:45 pm
Kraj: Koper

Napisal/-a Dariooo Sr dec 26, 2007 9:19 pm

dejte mi nekaj povedat....
tu je pomembno kaksna je ledica ter kak upor das na ledico, ter kako vezes ledice (zaporedno-vzporedno) a ne? Na podlagi cega pa ves, kaksen naj bo upor??
Kje se da kupit te ledice, ter upore?
Lep pozdrav pa lepo narjeno
Slika
 
Uporabniški avatar
sebaveh
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2334
Pridružen: Po mar 28, 2005 8:50 am
Kraj: Slov. Bistrica

Napisal/-a sebaveh Sr dec 26, 2007 10:07 pm

Čeprav že nekajkrat pvedano, ampak vseeno:
Če hočeš da ti dioda dolgo, dobro in kvalitetno sveti, jo je treba najprej poznat. Proizvajalec da katalog teh diod, v katerem točno piše, s kakim tokom se lahko dioda napaja. In posledično, kakšen padec napetosti se usvari na njej. Namreč tu je pomembna razlika v primerjavi z navadnimi žarnicami - na žarnicah piše za kakšno napetost so narejene in jim je treba to napetost tudi enakomerno dovajati. Pri svetlečih diodah pa je pomemben kakšen tok steče vanjo! In ta tok ji je treba dovajato čimbolj konstantno, enakomerno, in v mejah normale.

"Navadne" svetleče diode, običajnih izvedb, za običajne civiliste in običajne potrebe, naj se napajajo s konstantnim enosmernim tokom med 10 in 25 mA. In najbolj optimalno je, da imamo en izvor konstantega toka, na katerega jo bomo priključili. Tak izvor sicer zgleda kot malo elektronike, s krmilnim tranzistorjm, kakšnim čipom, in nekaj drugimi dodatki. Dobijo se že sestavljeni moduli, majhnih velikosti. Nameč tak izvor nam bo zagotavljal konstanten in enakomeren tok za diodo, četudi se bo sam napajal iz razmeroma nestabilne in nihajoče avtomobilske napetosti.

No, na tak izvor konstantnega toka se običajno vežejo kake bolj "eksotične" in dražje diode - visokosvetilne Luxeonke, laserske, RGB, bele za razsvetljavo....

Za naše potrebe pa bo dovolj že en upor, ki bo omejil tok skozi diodo, oziroma serijo diod. Najprej je potrebno vedeti, kakšen padec napetosti se pojavi na diodi, če jo napajamo s tokom 25 mA naprimer. To izmerimo z instrumentom, voltmetrom. Različne barve diod imajo različne padce napetosti! Nato napajalno napetost v avtu delimo s tem padcem napetosti ki smo ga izmerili. Rezultat zaokrožimo navzdol, in ta nam pove, koliko diod lahko vežemo zaporedno. Preostala razlika pa se bo trošila na uporu. (Napajalna napetost - (število zaporedno vezanih diod * padec napetosti na vsaki diodi)) / tokom skozi diode 0,025 A = vrednost upora v ohmih.
To je ena serija diod. Vzporedno k tej dodaš še eno, in še eno... seveda vsako s svojim uporom.
Tako bi zgledala najbolj racionalna uporaba diod in uporov, z čimmanj izgubami in delom.

Nekaj več pa sem že napisal v svojim prejšnjih objavah - preglej mojo zgodovino na tematiko LED diod. Veliko informacij pa najdeš tudi na straneh www.elektro-n.com in www.elektronik.si
EDD: Now what?
EDDY: I'm thinking, I'm thinking...
ED: Can I think?
EDD/EDDY: NO!
 
Uporabniški avatar
Dariooo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2810
Pridružen: Če sep 30, 2004 8:45 pm
Kraj: Koper

Napisal/-a Dariooo Če dec 27, 2007 12:47 am

sebaveh waw :shock:

Si se pa lepo razpisal :) hehe...no najlepse ti hvala za razlago, link in pomoc...si bom pogledal tvojo "zgodovino" :)

cao
Slika
 
renyy
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 54
Pridružen: Če dec 21, 2006 7:46 pm

Napisal/-a renyy To jan 08, 2008 7:15 pm

Zdravo.

Mene pa zanima, ali se da kje kupit takšne bele ledice oz takšne žarnice da belo svetijo in da samo zamenjam z to original žarnico ? Govorim za to stropno lučko, ki meni zelo grdo rumeno sveti pa še slaba svetloba je. Avto je clio L 2002.

Lp
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 38 gostov