Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
darwin
Uporabnik
 
Prispevkov: 1488
Pridružen: Ne avg 10, 2003 2:05 pm

Step-by-Step:Pranje avta, čiščenje s plastelinom in voskanje

Napisal/-a darwin Pe sep 25, 2009 1:48 pm

Pozdravljeni!

Ko bo lepo vreme, se bom spravil sčistiti avto in ga v tem smislu tudi pripraviti na zimo.
Glede na to, da je avto star šele dobro leto, mislim, da poliranje še ni potrebno (vsaj pred zimo ne), bi ga pa opral in povoskal.
Saj bi mi uspelo postopek narediti, ampak zakaj bi ponovno odkrival Ameriko, če ste tukaj mojstri tega dela, ki ste se na svojih izkušnjah že veliko naučili.

Najprej oprema:
Uporabil bom avtošampon, ki ga imam doma, kupil pa sem sonaxov plastelin z lubrikantom in vosek.

Imam tako rokavico iz mikrovlaken ter kup različnih krp iz mikrovlaken in gob.

Postopek:
Pranje:
1. Zanima me, katero reč uporabim za pranje? Rokavico, krpo ali gobo?
2. Za pranje bom pripravil 2 vedri. Če sem prav razumel, ju pripravim takole, če se motim, me prosim popravite: eno vedro z vodo in drugo z vodo in šamponom. Krpo najprej splaknem v vedru z vodo in jo nato namočim še v vedro, ki vsebuje tudi šampon. Očistim izbrano površino in zopet operem v istem vrstnem redu.
3. Avto osušim z krpo iz mikrovlaken (je 40×40 cm dovolj velika)?

Čiščenje s plastelinom:
4. Ali plastelin pred uporabo dobro pregnetem, tako da se zmehča (ali sploh se), tako kot smo kot otroci zgnetli šolski plastelin ali glino, ali ga med uporabo čimmanj zvijam (le toliko kot je nujno potrebno, da uporabljam čisto površino).
5. Koliko veliko površino naenkrat naj čistim s plastelinom?
6. Ali čistim toliko časa, da lubrikant zgine ali lahko ostane na površini - ga v tem primeru sproti brišem ali ga pustim in na koncu splaknem?
7. Če prav razumem, plastelina nič ne pritiskam, ampak ga samo vozim levo desno, gor dol?
8. V katerem vrstnem redu očistiti avto? Najprej bolj čiste (streha-zadek-boki-spredaj) ali bolj umazane dele (streha-spredaj-boki-zadaj)?

Voskanje:
9. Vosku je bila priložena magična spužva (tipa zmoči.me.in.se.povečam) v velikosti dlani. Je primerna za voskanje celega avtomobila?
10. Vosek nanesem na spužvo in ga namažem na avto. Ga nanašam v takih količinah, da ga na nekem območju zmanjka ali ga nanesem malo več? V drugem primeru me zanima, če ostanek obrišem z avta ali ga splaknem (sproti ali po končanem delu?).
11. Koliko velik del naenkrat voskati?
12. Nanašam krožno ali v linijah?
13. Našel sem en polirni stroj (nisem si ga še dobro ogledal, verjetno čang-šlang proizvod). V primeru, da stvar deluje - naj ga uporabim ali raje voskam ročno?

14. Koliko časa naj bi mi postopek oz. posamezna faza vzela (da ne bom prehiter ali prepočasen :)? Avto je črna limuzina srednjega razreda, letnik 2008, lak je temu primerno ohranjen.

15. Je še kaj, na kar moram biti pozoren, pa zgoraj nisem omenil?

16. Hotel sem vprašati, kdaj bo lepo vreme, pa se zunaj že kaže sonce. Hmm, vseeno bom počakal do jutri. :)

Vprašanja so zelo razčlenjena in trotel ziher. Upam, da bodo odgovori nanje pomagali še komu drugemu.
Licet volare si in tergo aquilae volat.
 
Uporabniški avatar
grahovc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1189
Pridružen: Ne mar 08, 2009 2:01 pm
Kraj: notranjska

Napisal/-a grahovc Pe sep 25, 2009 2:29 pm

trenutno nimam časa. ti odgovorim zvečer ali jutri. če ne boš prej dobil odgovora.

lp
 
profii
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 85
Pridružen: Če avg 14, 2003 9:51 am

Napisal/-a profii Pe sep 25, 2009 3:26 pm

1. rokavica
2. pravilno
3. če je premajhna jo ožemeš ali uporabiš drugo

4. ga pregneteš, da ga segreješ na temperaturo rok, zmehčaš, lahko ga splakneš pod mlačno vodo glej da bo moker ko ga boš položil na površino.
5. površina naj bo čim manjša, delaj sistematično (20x20cm in ko bo očiščeno greš naprej)
6. čistiš toliko časa da umazanija (črne pikice) izginejo oziroma se plastelin ne umaže več. vedno sproti dodajaš lubrikant tako, da nimaš nikoli suhe površine. pustiš ga lahko na vozilu in po končanem delu opereš avtomobil.
7. ne delaš z veliko silo, voziš ga z ravnimi gibi.
8. od vrha proti tlem. najbolj umazane dele na koncu.

9. uporabi priloženo spužvo in ja naj bi bila primerna za cel avtomobil.
10. vosek nanašaj v čim manjših količinah. ostanek po 5-10 minutah z mikrofibro zbriši z avtomobila. (preberi navodila)
11. voskaš 1/2 m^2 do 1m^2 oz. pol haube na enkrat ali pa ena vrata na enkrat. po občutku.
12. delaš majhne krogce z premerom 5 do 10 cm, kateri se prekrivajo.
13. vosek kar na roke.

14. pranje eno uro, plastelin uro ali 2, ponovno pranje 30min, voskanje tudi uro ali dve. pred voskanjem dobro posuši avto.

15.to je načeloma to, če ti pa še kaj zanima pa vprašaj.
 
Uporabniški avatar
c.o.b.
Uporabnik
 
Prispevkov: 973
Pridružen: Če maj 04, 2006 5:16 pm

Napisal/-a c.o.b. Pe sep 25, 2009 4:09 pm

pa najbrž vse to delat v senci oz. ko je čimmanj direktnga sonca?

Lp
 
darwin
Uporabnik
 
Prispevkov: 1488
Pridružen: Ne avg 10, 2003 2:05 pm

Napisal/-a darwin Pe sep 25, 2009 4:56 pm

Super odgovori, hvala za pomoč!
Sedaj bo šlo lažje!

Če bi kdo želel še kaj dodati, dobrodošel. Verjetno se jutri lotim.

Še enkrat hvala!
Licet volare si in tergo aquilae volat.
 
Uporabniški avatar
obcasnigledalec
Novinec
 
Prispevkov: 388
Pridružen: Sr nov 26, 2008 12:53 pm

Napisal/-a obcasnigledalec Pe sep 25, 2009 6:36 pm

Sušenje z brisačo: brisačo čez tisto kar je mokro in potapkat ali pobrisat?
Zdaj že objavlam občasno
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Napisal/-a tomzzi Pe sep 25, 2009 7:42 pm

Zdravo!

Mene pa zanima če ima kdo izkušnje z Snow Foam? Sam imam doma enih 5l tega in tudi vse drugo kar je potrebno za to. Ene dvakrat, trikrat sem že sprobal pa ne vem če delam prav? Ker ne vidim nekega učinka te pene. Skoraj nič umazanije ne "razžere" in steče dol...
Zato bi prosil koga ki ima izkušnje s tem, da mi opiše postopek le tega. Priprava, nanos in koliko časa približno pustit na avtu. Pa če to nanašam na moker ali suh avto?

Hvala
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 Pe sep 25, 2009 7:51 pm

Z snowfoamom kar samo od sebe ne bo stran padlo...jaz redno perem vozila z snowfoamom.

Moj postopek je tak. Najprej se cel avto presprica z malo bolj agresivno mesanico cistila,poleg se feltne zrihtam, nato vse skupaj splaknem. Nato gre gor snowfoam, in nato ko je snowfoam na avtu,se ga kar lotim z volneno rokavico. Naceloma bi morali zuzki in ostale zadeve it v veliki vecini dol ze s predpranjem, ostalo z snowfoamom...

Cigav snowfoam uporabljas :?:
Kako ga redcis :?:
Imas snowlance (pistolo za snowfoam) :?:

LP Miholl
C u O r E S p O r T i V o
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Napisal/-a tomzzi Pe sep 25, 2009 8:02 pm

Miholl84 je napisal/-a:Z snowfoamom kar samo od sebe ne bo stran padlo...jaz redno perem vozila z snowfoamom.

Moj postopek je tak. Najprej se cel avto presprica z malo bolj agresivno mesanico cistila,poleg se feltne zrihtam, nato vse skupaj splaknem. Nato gre gor snowfoam, in nato ko je snowfoam na avtu,se ga kar lotim z volneno rokavico. Naceloma bi morali zuzki in ostale zadeve it v veliki vecini dol ze s predpranjem, ostalo z snowfoamom...

Cigav snowfoam uporabljas :?:
Kako ga redcis :?:
Imas snowlance (pistolo za snowfoam) :?:

LP Miholl


Snow Foam imam od Valet Pro PH Neutral (5L).
Snowlance imam ja (za Lavor).

Sej to mi ni jasno. Kako ga redčit? Pa kaj ni ravno snowfoam namenjen temu, da z avta odstraniš večjo umazanijo in šele nato temeljito opereš z šamponom?
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 Pe sep 25, 2009 8:54 pm

Valet pro mesaj nekje od 10 proti 1 do 20 proti 1,odvisno kok mocno rabis, jaz prakticiram kar nekaj vmes in dajem 15 proti 1. Torej 15 litrov vode na liter snowfoama. Porabit pa moras nekje pol litra razstopine na pranje avtomobila, ce ne sparas kaj dosti...

Ja jaz si snowfoam natocim v 20 litrski sodcek, ga razredcim, nato pa dodam se kar mocan delez avtosampona z voskom. In to je to... Ja naceloma je to kot predpranje, pustis 3-5min na avtu ampak jaz naredim malce drugace in tudi deluje...
C u O r E S p O r T i V o
 
Uporabniški avatar
R-M
Novinec
 
Prispevkov: 105
Pridružen: Če jul 14, 2005 8:12 pm

Napisal/-a R-M So sep 26, 2009 9:46 am

Mene pa zenima s cim cistite okna avtomobila?
Od zunaj gre s tisto gumo kot imajo na crpalkah, kaj pa znotraj?
 
Uporabniški avatar
Kukec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 663
Pridružen: Ne feb 06, 2005 6:38 pm
Kraj: ok. MB

Napisal/-a Kukec So sep 26, 2009 10:51 am

a se da kje pri nas kupit snow lance , ker drugače bo treba prek ebay naročit..
in katerega priporočate za lavor?


LP
 
Uporabniški avatar
c.o.b.
Uporabnik
 
Prispevkov: 973
Pridružen: Če maj 04, 2006 5:16 pm

Napisal/-a c.o.b. So sep 26, 2009 11:13 am

zelo velik mušic na sprednjem delu se pojav na vožnji po avtocesti ob sončnem vremenu, kar je logično, ker se "zapečejo" gor...

za šipe pucat pa uporablam krpo iz mikrovlakn za šipe - dobu sm v leclerku, taka modra, piše da je za šipe - neprimerno bolj od časopisa, nč lis itd. oz. manj matranja kot s časopisom -cena cca. 3€.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Napisal/-a Ivan36 So sep 26, 2009 2:24 pm

Uau še bojo ribe crkovale :D Pa za kis in vročo vodo pa še niste šlišali ? Za stekla ja .Sam tolko kompliciranja okol pranja enga pleha :bonk
 
Uporabniški avatar
Doche
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1975
Pridružen: Ne maj 06, 2007 7:24 pm
Kraj: Ried

Napisal/-a Doche So sep 26, 2009 11:04 pm

Za šipe mam jaz Sonax oni zeleni. In je dost boše od raznih Stelexov. Treba je met samo eno pametno dobro vpijajočo brisačko in gre res dobro očistit.
 
Uporabniški avatar
LaMike
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1585
Pridružen: Po feb 25, 2008 5:59 pm
Kraj: Maribor

Napisal/-a LaMike Če okt 01, 2009 1:35 pm

Tomzzi: Redčil bi naj 1 enoto snowfoam-a in 4 enote vode. Jaz uporabljam 1dcl snowfoama in 4 dcl rdečega sonax avtošampona.

2 primera mešanja;
1. Mešanje 1 enota snowfoama, 4 enote vode, 1 enota sonaxa
Slika
2. Mešanje 1 enota snowfoama in 4 enote sonaxa ( brez vode)
Slika

Jaz se držim postopka;
1. nanesem sredstvo za pranje platišč
2. po 2-ih minutah operem cel avto z visokotlačnim
3. nanesem snowfoam
4. z rokavičko in sistemom 2-eh veder, napadem avto
5. splahnem avto in posušim

Kukec: jaz sem snowfoam in snowfoam lance kupil pri uporabniku CSF ( zelo prijazen, pripravljen pomagati in vsakič, ko sem kaj rabil mi je priskočil na pomoč tudi z nasveti). V bistvu so pa vsi snowfoam lanci enaki, samo nastavek je drug ( v tvojem primeru lavor).
"this is so euro its asian" by Sam B.
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov