Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Uporabniški avatar
Scremer
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Pe sep 26, 2008 9:58 pm

Kako odstraniti holograme?

Napisal/-a Scremer To okt 13, 2009 12:35 am

Vezano na temo, kjer sem predstavil avto...
http://www.avtomobilizem.com/forum/view ... hp?t=72403

Imam nekoliko nenavaden problem. Lak na Škodah je pač nekoliko mehkejši in posledica tega znajo biti nezaželjeni hologrami. A tudi za to obstaja rešitev v obliki finejših, t.i. antihologramskih, past, tamponov za polirko in v obliki pravilnega postopka dela. Ker to ni bil moj prvi avto z »mehko barvo« in ker sem do danes vedno znal rešiti problem, moram priznat, da mi je ta avto kar precej kravžljal živce. Zaključna faza, ki bi predvidoma morala trajati 3-4 ure se je zavlekla skorajda v cel dan in navkljub trudu so mi ponekod ostali majhni hologrami. Sicer so vidni samo na močni sončni svetlobi in še to samo dokler na avtu ni bilo voska, pa vendar obstajajo.

Za zaključno fazo sem uporabil tampon od Meguiarsa, SoftBuff 2.0 Foam Polishing Pad in Menzernino pasto PO85RE5. Do sedaj je to vedno delovalo (celo kombinacija z PO106FA, ki je bolj groba, je dajala odlične rezultate)... tokrat ni. Zato sem zamenjal tampon z nikoli uporabljenim finish tamponom od Silcota. Struktura tega tampona je vsaj na otip približno podobna Meguarsovi, morda malenkost bolj mehka. A hologrami so še vedno ostajali čeprav komajda vidni. Ker bolj fine paste, od zgoraj omenjene, nimam, sem še preden sem kontaminiral sveži tampon, poizkusil tudi z DodoJuccovim LimePrimemom. LimePrime je sicer čistilo pred voskanjem a vendar vsebuje delež mikronskih abrazivnih delcev in do neke mere odstranjuje holograme. A tukaj sem ugotovil, da mi hudič prikriva in ne toliko odstranjuje, saj je čiščenje z izopropilnim alkohol spet razkrilo holograme.

Edina rešitev, ki jo jaz osebno še vidim je mehkejši tampon. Torej Meguiar's SoftBuff 2.0 Foam Finishing Pad, čeprav sem bil do sedaj resnično prepričan, da tega ne potrebujem. Zadeva je navsezadnje tako fina, da sem jo vedno tretiral kot kos opreme za lenobe, ki se jim ne ljubi obdelovati zaključnih maž (glaze, voski,...) na roke, se mi sedaj zdi da je to edina rešitev.

Ali se motim?

Bo finejši tampon res pomagal?
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 To okt 13, 2009 6:51 am

Silco tamponi...so v qrcu...Mogoce je bil tu problem...
C u O r E S p O r T i V o
 
Uporabniški avatar
Scremer
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Pe sep 26, 2008 9:58 pm

Napisal/-a Scremer To okt 13, 2009 9:51 am

Miholl84 je napisal/-a:Silco tamponi...so v qrcu...Mogoce je bil tu problem...


Iste težave z Meguiarsovim tamponom, ki je meni osebno eden boljših.
 
Uporabniški avatar
LaMike
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1585
Pridružen: Po feb 25, 2008 5:59 pm
Kraj: Maribor

Napisal/-a LaMike To okt 13, 2009 11:49 am

Screamer preizkusi takšen tampon. Pri pirhu mi je rekel, da je to tampon za odstranjevanje hologramov ( čeprav ima ceno za komad 27€ :shock: ), ne bodi len, sem ga naročil. Rezultat, meni po tem tamponu ne ostajajo hologrami ( sam uporabljam 80 premera) in kombinacijo Poorboy's ssr1 ( kot finish pasto). Seveda se navezujem na obliko in ne proizvajalca in trdoto. Podobne preglavice, kot tebi, je meni delala Honda Accord temno rdeče barve ( metalic, skoraj črne).

http://www.seriousperformance.co.uk/Pro ... w_388.html
Še finish tampon;
http://www.seriousperformance.co.uk/Pro ... w_389.html
"this is so euro its asian" by Sam B.
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Napisal/-a csf To okt 13, 2009 12:39 pm

Zaključna faza, ki bi predvidoma morala trajati 3-4 ure se je zavlekla skorajda v cel dan


Če narediš superba v 3-4 ( s 85re )urah si zelo hiter :D

Katero pasto za korekcijo si uporabil ( 3.02+katero gobico) ? Pri Skodi je barva res malo mehkejša zato ne uporabljaj isto kombinacijo kot jo naprimer uporabiš za WV ali Audi. Zanimivo da s RE ali celo 106 nisi odstranil vseh hologramov sploh v kombinaciji s megs polish gobico. LP ti ne bo odstranil hologramov sploh če si uporabljal kakšen grob poliš na mehki barvi. Poskusi LC gobico in megs 205 ;)
EAT-SLEEP-DETAIL
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 To okt 13, 2009 2:31 pm

CSF katerega proizvajalca pa ti priporocas za gobice...

Slisim veliko dobrega o 3M gobah...
C u O r E S p O r T i V o
 
Uporabniški avatar
GiGi1985
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1556
Pridružen: Ne feb 27, 2005 9:54 pm
Kraj: EU

Napisal/-a GiGi1985 To okt 13, 2009 7:15 pm

Freude am Fahren
 
Uporabniški avatar
GiGi1985
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1556
Pridružen: Ne feb 27, 2005 9:54 pm
Kraj: EU

Napisal/-a GiGi1985 To okt 13, 2009 10:54 pm

je velika razlika med njima, črna je dosti bolj fina. ;)
Freude am Fahren
 
Uporabniški avatar
Scremer
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Pe sep 26, 2008 9:58 pm

Napisal/-a Scremer Sr okt 14, 2009 12:59 pm

csf je napisal/-a:
Zaključna faza, ki bi predvidoma morala trajati 3-4 ure se je zavlekla skorajda v cel dan


Če narediš superba v 3-4 ( s 85re )urah si zelo hiter :D


Ga ne naredim :) . To je bila moja groba ocena koliko časa bi lahko rabil, realno pa rabim vsaj 5-6 ur oz. v konkretnem primeru sem porabil še več saj sem se resnično trudil za odpravo hologramov. Sicer imam pa velike probleme z določitvijo časa potrebnega za dokončanje dela.

csf je napisal/-a:Katero pasto za korekcijo si uporabil ( 3.02+katero gobico) ? Pri Skodi je barva res malo mehkejša zato ne uporabljaj isto kombinacijo kot jo naprimer uporabiš za WV ali Audi. Zanimivo da s RE ali celo 106 nisi odstranil vseh hologramov sploh v kombinaciji s megs polish gobico. LP ti ne bo odstranil hologramov sploh če si uporabljal kakšen grob poliš na mehki barvi. Poskusi LC gobico in megs 205 ;)


Pasta je bila 3.02 penca pa od Meg Cutting Pad vmes pa sem navrgel še kako kapljico 203S. Za seboj sem puščal kar nekaj hologramov, ampak za več kot 80% korekcijo sem moral it vsaj dve runde preko površine z omenjeno kombinacijo. Lahko bi izbral še bolj grobo pa se mi ni zdelo pametno saj bi mimogrede izgubil "občutek" kako daleč sem šel.

Kombinacija RE in 106, ter polish goba je do danes zmerom delovalo tipi topi. Nazadnje sem delal neko alfo v podobno slabem stanju in z ravno tako mehkim lakom in je kombinacija 106 z polish gobo dala super sijaj brez hologramov.

Še moje mnenje o 3M... Gobice za moje pojme niso kaj prida. Za ta denar gredo enostavno prehitro v franže, ampak dokler trajajo pa niso slabe. Meg so drage ampak se hitro odkupijo z svojo trajnostjo.

Drugače pa hvala vsem za nasvete. Sedaj si bom še kak dan ali dva vzel čas in premislil kaj bom nabavil. Potem pa upam, da bom kmalu lahko zadevo preizkusil in poročal o pozitivnem rezultatu. Kolikor berem sem očitno živel v zmoti ker sem mislil, da finish gobice ne potrebujem.

lp
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Napisal/-a csf Če okt 15, 2009 11:41 am

Ga ne naredim . To je bila moja groba ocena koliko časa bi lahko rabil, realno pa rabim vsaj 5-6 ur oz. v konkretnem primeru sem porabil še več saj sem se resnično trudil za odpravo hologramov. Sicer imam pa velike probleme z določitvijo časa potrebnega za dokončanje dela.


Čas obdelave je zelo pomemben, dejansko lahko s "finiš" pasto narediš holograme s nepravilnim pristopom.

Pasta je bila 3.02 penca pa od Meg Cutting Pad vmes pa sem navrgel še kako kapljico 203S. Za seboj sem puščal kar nekaj hologramov, ampak za več kot 80% korekcijo sem moral it vsaj dve runde preko površine z omenjeno kombinacijo. Lahko bi izbral še bolj grobo pa se mi ni zdelo pametno saj bi mimogrede izgubil "občutek" kako daleč sem šel.


Naslednjič poskusi s menzerna oranžno gobico in isto kombinacijo past ;)


Kombinacija RE in 106, ter polish goba je do danes zmerom delovalo tipi topi. Nazadnje sem delal neko alfo v podobno slabem stanju in z ravno tako mehkim lakom in je kombinacija 106 z polish gobo dala super sijaj brez hologramov.


Če boš uporabljal finniš gobo moraš imeti že prej površino skoraj brez hologramov ker finiš gobica ima zelo mali cut in boš težje potem odstranil holograme. Izbral si dobro kombinacijo verjetno si ga polomil pri obdelavi-tehniki

Kolikor berem sem očitno živel v zmoti ker sem mislil, da finish gobice ne potrebujem


Če si do sedaj uporabljal megsovo gobico v kombinaciji s finiš pastami ni nič narobe ker te gobice naredijo izreden finiš, vendar ti še vedno priporočam kakšno finiš gobico v kombinaciji s RE sploh na mehkejših barvah
EAT-SLEEP-DETAIL
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Napisal/-a csf Če okt 15, 2009 11:47 am

CSF katerega proizvajalca pa ti priporocas za gobice...

Slisim veliko dobrega o 3M gobah...


Uf, dejansko ni slabih gobic. Dejansko se da s vsako gobico narediti dober rezultat. Drugačepa po mojem ukuso po naslednjem vrstnem redu; Megs, Menzerna, 3M ,LC....
EAT-SLEEP-DETAIL
 
Uporabniški avatar
Caby
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: To mar 29, 2005 7:38 pm

Napisal/-a Caby Če okt 15, 2009 4:10 pm

Uf sami poznavalci..
pa eno laično vprašanje. Gledam tole škodo superb in ni videti niti pikice kakršnekoli napake, pa me zanima, kako izgleda hologram po poliranju.
vem kaj so v splošnem hologrami itd, samo tukaj lepo vse odseva okolico, tako da ne vem kaj naj bi potem to bilo. Se priporočam za slikovno gradivo na škodi kje je to vidno :)
Hvala
 
Uporabniški avatar
Scremer
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Pe sep 26, 2008 9:58 pm

Napisal/-a Scremer Če okt 15, 2009 11:09 pm

Caby je napisal/-a:Uf sami poznavalci..
pa eno laično vprašanje. Gledam tole škodo superb in ni videti niti pikice kakršnekoli napake, pa me zanima, kako izgleda hologram po poliranju.
vem kaj so v splošnem hologrami itd, samo tukaj lepo vse odseva okolico, tako da ne vem kaj naj bi potem to bilo. Se priporočam za slikovno gradivo na škodi kje je to vidno :)
Hvala


Caby točno to kar je prilepil lenivec so hologrami. To so sicer ekstremni primerki, ampak če bi recimo na direktni svetlobi slikal superba bi se videle rahle lise na bokih. Ko je bil avto namazan že samo z voskom se tega praktično ni več videlo. Tega sicer sedaj ne morem slikat, ampak če mi bo uspelo dobim avto enkrat spet v roke.

csf, se zavedam vsega kar si napisal in sam pri sebi premlevam še nekaj kombinacij, ki bi jih lahko poizkusil oz., bi bile lahko potencialne napake da je prišlo do tega. Ampak verjemi mi, da sem vse prej kot pa prehiter. Je bil pa občutek pri poliranju malce nenavaden sej se je pasta ves čas hitro sušila in nekoliko bolj prašila kot pa sem navajen.

lp
 
ColdMan87
Novinec
 
Prispevkov: 223
Pridružen: Sr okt 01, 2008 11:35 am
Kraj: Maribor

Napisal/-a ColdMan87 Sr dec 23, 2009 11:59 pm

lenivec je napisal/-a:holograme vidiš ko pogledaš pri močnem direkt soncu. škoda pa v bistvu na niti eni sliki ni tako slikana. pa še če so bolj nežni hologrami jih je tudi malce težje poslikat

Slika
Slika

tule maš dokaj ekstremn primer


Pozabo si pa napisat da če je taki avto težko spravit v fazo da se hologrami ne bojo vidli...sploh pa če je zapolirano
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov