Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Polirne mašine

Napisal/-a NoSpeedNoFun Po jan 25, 2010 10:44 pm

Nisem našel nobene teme o polirnih mašinah...

Predvsem bi potreboval en nasvet.
Sam imam polirko od Makite, verjetno najboljša mašina, zanesljiva, natančna, soft start in predvsem držži konstantne obrate ob različnih obremenitvah...
Ima pa eno veliko pomankljivost... NArejena je za Hulk Hogana! MAšina je za moje pojme pretežka, sam se z njo zelo matram pa imam skoraj 100 kil. :)
Sem ze poskusil masino DA pa ne vem ali je bila Rupes ali MEgs (pozabil), ampak je meni dokaj neuporabna. Nabavil jo bom, zato da jo imam, za rezervo in za finish je odlična.
Za sam odvzem, pa sem naredil skoraj znanost. Nič od nje :) Ne me napasti, vem, da se da vse naucit in navadit...
ZAnima me dvoje stvari...
DA katero? Vem za Megs in Rupes, opazil sem se eno za moje poznavanje "bolj levo" znamko, ki je tudi nekoliko cenejsa.
Bolj pomembno. Ali so ze naredili kvalitetno polirko, ki nima 3 in več KG? Je kdo poskusil WURTHovo? Ce me spomin ne vara je navadna in ne DA?

Slovar za tiste, ki ne vejo o cem govorim
navadna=se samo vrti okoli svoje osi
DA= dual action - ekscentrično vrtenje
Priponke
PadMotion-1.jpg
SEM SE POTRUDIL IN NASEL PRINCIP DELOVANJA
Zadnjič spremenil NoSpeedNoFun, dne Po jan 25, 2010 10:47 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 Po jan 25, 2010 10:46 pm

Men je kolega ponudil novega Metabota 175 z mislim da 4 letno garancijo za okoli 220 eur. Je precej lažji od Makite

Je pa seveda rotary
C u O r E S p O r T i V o
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun Po jan 25, 2010 11:01 pm

Rotary tudi rabim... Ne spomnim se, ko sem kupoval Makito zakaj nisem vzel Metabo??? Nekaj je bilo. A je mozno, da nima gumbka za nastavitev hitrosti, da ima le potencio gumb al kako se ze rece temu, da ima obrate glede na to koliko pritisnes?!
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 Po jan 25, 2010 11:10 pm

Metabo ma nastavljive obrate in ima vse kar ima makita,je pa makita dosti bolj uveljavljena to je pa res ja...pa tudi dosti dražja ni...
C u O r E S p O r T i V o
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun To jan 26, 2010 12:12 am

Miholl84 je napisal/-a:Metabo ma nastavljive obrate in ima vse kar ima makita,je pa makita dosti bolj uveljavljena to je pa res ja...pa tudi dosti dražja ni...

sem malo pogooglal. jo kar pohvalijo. je lazja kake pol kile, le zamerijo ji, da je malo presvoh.7Makite ne bi dal stran, ker je res fantastišna mašina. Itak pa ne bi bilo neumno imeti se ene manjse, na kateri bi imel manjse gobe. ZA vogale itd. Saj konec koncev je tam najbolj zaj*** vrteti tezko masino.
Pa se stimulativno bi bilo. Zdaj ti rata slabo, ko pomislis na "luknje" Potem bi pa z veseljem sel delat luknje, ker ves, da te caka lazja masina :)

P.S. Makita in Metabo sta obe zelo priznani znamki. Sta sinonim za prof rocno orodje...
 
Uporabniški avatar
Scremer
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Pe sep 26, 2008 9:58 pm

Napisal/-a Scremer To jan 26, 2010 2:11 pm

Sam uporabljam rotacijsko od Rupesa (LH18) in sem zelo zadovoljen. Glavni razlog za nakup je bila njena lahkost (cca. 2kg). No res je tudi, da sem jo dobil zelo ugodno s konkretnim popustom, kar je seveda precej pripomoglo k odločitvi. In ni mi žal da sem jo vzel. Moram pa priznati da je precej glasnejša od Makite. Zadevo rešujem tako, da si v ušesa vstavim čepke :) .

Slika

Razmišljam pa tudi o nakupu Kastrelove oscilacijske polirke. Je zelo ugodna poleg tega pa jo številni uporabniki hvalijo.

Slika
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Napisal/-a pinny To jan 26, 2010 2:24 pm

Js mam pa tole zadevo k je spodej, ki je pa tudi excentrična. Veliko je še nisem uporabljal ker je še nimam dolgo, pač pa samo za prve poskuse poliranja z mašino, zares jo bom pa spomladi enkrat sprobou 8)

Rupes ELK 125E

Slika

Anti hologramska polirka s planetarnim gibanjem in funkcijo mehkega zagona.
- orbita: fi 5 mm
- elektronska regulacija vrtljajev
- vrtljaji: 200 - 500
- moč: 550 W
- masa: 2,6 kg
- velcro pritrditev fi 125 mm
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun To jan 26, 2010 2:33 pm

@Scremer
Predvidevam, glede na njeno moč 1100W je tudi dovolj močna? Se ne zaustavlja. Koliko se pa greje?
Bojim se, da bom kupil kako sranje. Ko imas enkrat Makito nisi navajen, da kaj nebi delalo ali da b i kaj zafrkavalo.
Kar sem gledal mi nekako verjetno najbolj ustreza Rupes, zaradi moči 1100W, ker ostali imajo le nekaj cez 500W. Saj ne, da vedno rabis, samo od viska glava ne boli.
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Napisal/-a pinny To jan 26, 2010 2:36 pm

več obratov, prej zejebeš kaj :)
 
Uporabniški avatar
Scremer
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Pe sep 26, 2008 9:58 pm

Napisal/-a Scremer To jan 26, 2010 4:06 pm

NoSpeedNoFun je napisal/-a:@Scremer
Predvidevam, glede na njeno moč 1100W je tudi dovolj močna? Se ne zaustavlja. Koliko se pa greje?
Bojim se, da bom kupil kako sranje. Ko imas enkrat Makito nisi navajen, da kaj nebi delalo ali da b i kaj zafrkavalo.
Kar sem gledal mi nekako verjetno najbolj ustreza Rupes, zaradi moči 1100W, ker ostali imajo le nekaj cez 500W. Saj ne, da vedno rabis, samo od viska glava ne boli.


Ne bo se kar tako zaustavila. Če jo boš uporabljal za poliranje potem te nima kaj skrbeti. Kot sem zapisal je njena pomankljivost predvsem to, da je v primerjavi z Makito precej hrupna. Morda za koga tudi njena lahkost saj Makito samo položiš, tukaj moraš pa zagotoviti še kak dodaten kilogram pritiska.

Greje se ne preveč razen glave, kjer je prenos. Glava je pokrita s plastičnim pokrovom tako, da tudi tukaj ni panike da bi se opekel. Sem pa že videl opekline od Makite :) .
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun To jan 26, 2010 6:24 pm

pinny je napisal/-a:več obratov, prej zejebeš kaj :)

izjava je zelo relativna :)
keč je v tem, da je ravnoprav! Ce je premalo tudi ni nic. Če bi bilo vse tako enostavno bi vsak sam poliral.
Joj, če bi rekel, ta pasta, ta goba toliko obratov toliko casa...
:):)

Scremer je napisal/-a:
NoSpeedNoFun je napisal/-a:@Scremer
Predvidevam, glede na njeno moč 1100W je tudi dovolj močna? Se ne zaustavlja. Koliko se pa greje?
Bojim se, da bom kupil kako sranje. Ko imas enkrat Makito nisi navajen, da kaj nebi delalo ali da b i kaj zafrkavalo.
Kar sem gledal mi nekako verjetno najbolj ustreza Rupes, zaradi moči 1100W, ker ostali imajo le nekaj cez 500W. Saj ne, da vedno rabis, samo od viska glava ne boli.


Ne bo se kar tako zaustavila. Če jo boš uporabljal za poliranje potem te nima kaj skrbeti. Kot sem zapisal je njena pomankljivost predvsem to, da je v primerjavi z Makito precej hrupna. Morda za koga tudi njena lahkost saj Makito samo položiš, tukaj moraš pa zagotoviti še kak dodaten kilogram pritiska.

Greje se ne preveč razen glave, kjer je prenos. Glava je pokrita s plastičnim pokrovom tako, da tudi tukaj ni panike da bi se opekel. Sem pa že videl opekline od Makite :) .

Pri odbijačih, plankah in podobno mislim, da ni bojazni, da bi bila prelahka :)
 
miha_racer
Novinec
 
Prispevkov: 231
Pridružen: Ne dec 27, 2009 2:04 pm
Kraj: Rogaška Slatina/Maribor

Napisal/-a miha_racer To jan 26, 2010 6:43 pm

Upam, da mi ne zamerite, ker sem novi na tej strani in me nekaj zanima. Kaj to lahko poliraš avto nevemkolikokrat, ne gre s tem tudi tanek sloj barve dol??

Hvala!
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun To jan 26, 2010 7:08 pm

miha_racer je napisal/-a:Upam, da mi ne zamerite, ker sem novi na tej strani in me nekaj zanima. Kaj to lahko poliraš avto nevemkolikokrat, ne gre s tem tudi tanek sloj barve dol??

Hvala!

ti pa meni ne zameri...
Ker si nov preberi teme v Avtokozmetiki in dobil boš odgovor na to in na še na OGROMNO drugih vpraššanj.
Gre pa barva dol ja...
 
Miholl84
Novinec
 
Prispevkov: 482
Pridružen: Pe jul 25, 2008 10:46 am
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a Miholl84 To jan 26, 2010 7:31 pm

Ubistvu gre barva dol samo pri starejših avtih ki niso lakirani, drugače pa brusiš lak dol in ne barve. Pri povprečnem evropskem avtu imaš cca 60-80 mikronov laka. Pri normalnem poliranju,ki ne vključuje vodnega brušenja poškodb, se ni za bat da bi prepoliral lak. Tudi z večkratnim poliranjem...

Bolj je pomembna pozornost na robovih in vogalih karoserije,tam so najtanjsi nanosi in največji pritiski na malo površino
C u O r E S p O r T i V o
 
miha_racer
Novinec
 
Prispevkov: 231
Pridružen: Ne dec 27, 2009 2:04 pm
Kraj: Rogaška Slatina/Maribor

Napisal/-a miha_racer To jan 26, 2010 7:31 pm

NoSpeedNoFun je napisal/-a:
miha_racer je napisal/-a:Upam, da mi ne zamerite, ker sem novi na tej strani in me nekaj zanima. Kaj to lahko poliraš avto nevemkolikokrat, ne gre s tem tudi tanek sloj barve dol??

Hvala!

ti pa meni ne zameri...
Ker si nov preberi teme v Avtokozmetiki in dobil boš odgovor na to in na še na OGROMNO drugih vpraššanj.
Gre pa barva dol ja...

TNX!! :D :D oops
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun To jan 26, 2010 7:51 pm

Miholl84 je napisal/-a:Ubistvu gre barva dol samo pri starejših avtih ki niso lakirani, drugače pa brusiš lak dol in ne barve. Pri povprečnem evropskem avtu imaš cca 60-80 mikronov laka. Pri normalnem poliranju,ki ne vključuje vodnega brušenja poškodb, se ni za bat da bi prepoliral lak. Tudi z večkratnim poliranjem...

Bolj je pomembna pozornost na robovih in vogalih karoserije,tam so najtanjsi nanosi in največji pritiski na malo površino

si pikolovski :):)
 
Uporabniški avatar
kamnčan
Novinec
 
Prispevkov: 187
Pridružen: Po jan 19, 2009 8:36 am
Kraj: kamnik

Napisal/-a kamnčan To jan 26, 2010 8:13 pm

Sorry za offf ampak meni delujejo zlo podobno kot kotne brusilke (bijaks). vem da niso ampak so dost podobne
 
Uporabniški avatar
NoSpeedNoFun
Novinec
 
Prispevkov: 390
Pridružen: So jun 05, 2004 12:25 am

Napisal/-a NoSpeedNoFun To jan 26, 2010 8:26 pm

kamnčan je napisal/-a:Sorry za offf ampak meni delujejo zlo podobno kot kotne brusilke (bijaks). vem da niso ampak so dost podobne

si hotel reči kotne brusilke (fleksarce)
bijaks ali dremel je to na sliki in jaz osebno ga uporabljam za portanje cilindra :P
V osnovi sta si zelo podobne in tudi polirka izhaja iz kotnea brusilnika. Največja razlika je predvsem v hitrosti vrtenja, polirja je vsaj 5x pocasnejsa. Polirka ima se soft start, kotne brusilke navadno ne. Razlika je tudi v vpetju glave. Brusilke imajo ojačani za stranski pritisk, polirje za vertikalni :)
Priponke
dremel500.jpg
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Napisal/-a csf Sr jan 27, 2010 11:13 am

Če želiš kakšno drugo polirko imaš na trgu ogromno proizvajalcev. Razlike med njimi so v teži, elektronski regulaciji in razponu vrtljajev.

V svetu poliranja poleg Makite iztopajo še metabo, Festool, Chicago Pneumatics-Milwaukiee, Hitachi, Black and decker....

Prednost Makite je ravno v teži katera je pravilno razporejena kar pripomore k optimalnemu pritisku na površino. Teža šteje npr. v kolesarstvu PRI poliranju pa je lahko dvorezen meč zato ni nujno da bo lažje boljše.
 
suhokranjec
Novinec
 
Prispevkov: 201
Pridružen: To jan 30, 2007 12:32 am

Napisal/-a suhokranjec Sr jan 27, 2010 11:27 am

Kako pa se gibljejo kaj cene teh vaših polirk? V bistvu me zanima cenejša varianta, pa da če z njo delaš 1 teden, da ni čist fertik. (da zdrži ob normalni uporabi več kot pa 5 avtov spolirat).
L.P.
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov