Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
neocodex
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: Če jun 08, 2006 1:23 am

Svež lak, kako najbolje zaščititi?

Napisal/-a neocodex Po jan 21, 2013 8:38 am

Kako najbolje zaščititi sveže polakiran ali nov avtomobil, da ne bo že čez kako leto ali dve potreben poliranja? Kakšni voski, premazi, lahko to sam doma narediš?

Kakšno je stanje glede poliranje sveže lakiranih avtov, je to smiselno početje ali ravno nasprotno? In bi bilo to grobo poliranje, ali samo fino, ali samo kak površinski premaz? Npr. da imaš svetlo metalik ali perla bela barvo, pa nočeš da se zgornji perla sloj že na sveže "zdrgne" dol. Glede tega res nisem najbolj prepričan, eni pravijo da je včasih treba na novo polakirano še malo spolirat, da lepše pride, drugi pa da ne.

Še en problem so pa razni rjavi opilki "leteče rje", ki se radi pojavljajo predvsem na spodnjih delih vrat in bokov, takšne rjave pikice ki zelo težko grejo dol z laka. Verjetno to prihaja od zavor ali od kamenčkov s ceste, to nisem čisto prepričan, ampak se predvsem med zimo tega največ nabere. To sem do zdaj videl na redkokaterem avtu, večina izgleda nima tega problema, pri mojemu pa je tega bilo kar precej. In to z navadnim pranjem nikakor ne gre dol, uspelo mi je le s sonaxovo tekočino in neke vrste glino za odstranjevanje težkih madežev. Je pa to skozi na novo prihajalo, da sem vsako spomlad imel nekaj dela s tem.
 
Uporabniški avatar
hribko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: To apr 01, 2008 9:45 am
Kraj: koroška

Re: Svež lak, kako najbolje zaščititi?

Napisal/-a hribko Po jan 21, 2013 10:57 am

najbolše ga boš zaščitil če ga v folijo oblečeš-barvo spodaj bo ostala nedotaknjena,prednji del avta nebo spikan od kamenčkov,........
je pa res da to ni tako poceni
 
Uporabniški avatar
grahovc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1189
Pridružen: Ne mar 08, 2009 2:01 pm
Kraj: notranjska

Re: Svež lak, kako najbolje zaščititi?

Napisal/-a grahovc Po jan 21, 2013 11:02 am

poliranje je vsekakor priporočljivo. če je sveža barva oz. nova, je potrebno samo fino poliranje (vkolikor ličar ni čaral po laku) da je res lak brez napak (praskic), nato pa čez daš neko zaščito, ki jo nato redno obnavljaš. S tem bo lak zaščiten, umazanija se bo manj sprijemala, pranje bo lažje. S previdnim pranjem pa se izognemo tudi marsikateri novo nastali praskici. Če hočeš met lak čimdlje v čimboljšem stanju krtače odpadejo, upam da se tega zavedaš.
Leteča rja pa je bila in bo vedno problem, pri temu ni rešitve. Mogoče je za odtenek lažje odstranjevanje le te, ko je nanesena zaščita, drugače pa nimaš kaj. Vsakič ko odstranjuješ to rjo z namenskimi tekočinami oz. plastelinom, odstraniš tudi zaščito tako da po odstranjevanju je potreben nov nanos zaščite.
OCD (Obsessive car detailer)
Poliranje by Grahovc
 
neocodex
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: Če jun 08, 2006 1:23 am

Re: Svež lak, kako najbolje zaščititi?

Napisal/-a neocodex Po jan 21, 2013 11:34 am

Hvala za hiter odgovor! Načeloma je zadeva polakirana brez napak in nisem zasledil kakšnih praskic. Bom pa še pogledal če slučajno pri kakšnih kotih kaj vleče na pomarančo (tista, ki pride tudi na tovarniških avtih, to je ena od stvari, ki si jih želim izboljšati s poliranjem). Torej če se samo fino polira, zagotovo ne bo šel lak (perla sloj) dol? Pri kakšnem poliranju bi se pa začel nanos perle odstranjevati? Glede na to, da je perla barvana povrhu bele osnove, in če poliraš z navadnimi pastami npr. na rdečem avtu gre barva dol in je vata rdeča, torej zdrgneš zgornji del laka da prideš do svežega. Tako da mi je nekako logično, da bi s tem ravnanjem tudi perlo dol začelo pobirat, zato me malo skrbi.

In kakšna sredstva bi to bila za zaščito, kje se lahko kupi?
 
Uporabniški avatar
grahovc
Uporabnik
 
Prispevkov: 1189
Pridružen: Ne mar 08, 2009 2:01 pm
Kraj: notranjska

Re: Svež lak, kako najbolje zaščititi?

Napisal/-a grahovc Po jan 21, 2013 1:12 pm

neocodex je napisal/-a:Hvala za hiter odgovor! Načeloma je zadeva polakirana brez napak in nisem zasledil kakšnih praskic. Bom pa še pogledal če slučajno pri kakšnih kotih kaj vleče na pomarančo (tista, ki pride tudi na tovarniških avtih, to je ena od stvari, ki si jih želim izboljšati s poliranjem). Torej če se samo fino polira, zagotovo ne bo šel lak (perla sloj) dol? Pri kakšnem poliranju bi se pa začel nanos perle odstranjevati? Glede na to, da je perla barvana povrhu bele osnove, in če poliraš z navadnimi pastami npr. na rdečem avtu gre barva dol in je vata rdeča, torej zdrgneš zgornji del laka da prideš do svežega. Tako da mi je nekako logično, da bi s tem ravnanjem tudi perlo dol začelo pobirat, zato me malo skrbi.

In kakšna sredstva bi to bila za zaščito, kje se lahko kupi?


nevem sicer kako je z perlo, vendar če je LAK preko perle se nimaš kaj bati, ker boš dejansko odstranjeval lak in ne perle. Edino če je res tanek sloj laka in prideš do "živega" potem gre tut perla proč.
Pomaranče pa samo s poliranjem ne boš rešil. Za to je potrebno brušenje, oziroma posebni polirni diski. Pa še to samo pomaga če je pomaranča v sloju laka, če je pod lakom ne pomaga nič.
Razne zaščite lahko dobiš pri nas na www.spoliraj.si, ali pa preko tujih spletnih trgovin. Cene so tam-tam. Imaš pa na voljo voske in pa sealante. Načeloma so sealanti bolj vzdržljivi in bolj primerni za svetle barve (poudarijo bolj "špegu" efekt), voski pa na temnih barvah kjer poudarijo globino in lesk barve, niso pa tako vzdržljivi. Seveda nihče ne pravi da ne smeš uporabljati voskov na svetli barvi ali obratno, včasih dobiš še celo boljše rezultate :)
OCD (Obsessive car detailer)
Poliranje by Grahovc
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 43 gostov