Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
spaceone
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Če jan 18, 2007 6:09 pm

povezava termostikalo -ventilator

Napisal/-a spaceone Ne dec 28, 2008 12:37 pm

Zdravo

Kako se poveže termostikalo, ventilator in akumulator ?
Imamo takšno stikalo, ki se privije direktno v železno cev, ki ima stik z motorjem, na koncu ima samo en priklop za žico.
Slika

Iz ventilatorja sta dve žici (faza +, masa -).

Je potrebno na stikalo vezat dve žici, ali je dovolj samo masa, ki bi se povezala na maso ventilatorja, faza iz ventilatorja pa na akumulator ?

In ali je nujno potrebno dati vmes rele ?
Zadnjič spremenil spaceone, dne Ne dec 28, 2008 4:24 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
sebaveh
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2334
Pridružen: Po mar 28, 2005 8:50 am
Kraj: Slov. Bistrica

Napisal/-a sebaveh Ne dec 28, 2008 12:50 pm

Rele je nujen.
Iz akumulatorja na varovalko. Iz varovalke na kontakt releja in na navitje releja. Iz drugega priključka navitja releja pa na to stikalo. Ohišje (navoj) tega termostikala je že povezano na maso preko ohišja hladilnika. Iz drugega priključka kontakta releja na + ventilatorja. Minus ventilatorja pa na maso.
EDD: Now what?
EDDY: I'm thinking, I'm thinking...
ED: Can I think?
EDD/EDDY: NO!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6589
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Fan Ne dec 28, 2008 2:06 pm

Pozdravljeni
Za katero vozilo je to namenjeno?
Stikalo na sliki je stikalo temperature motorja in služi za prikaz temperature motorja na armaturi ( stevec ). Pri Roverju in Azijskih vozilih pa je takšno stikalo podprto z ECUjem ki krmili elektroniko klimatske naprave - ta pa priklopi na vklop ventilatorjev. V koliko nameravate uporabljati stikalo kot samostojno enoto + rele za vklop ventilatorjev potem potrebujete stikalo z dvema ( največkrat ga najdemo na hladilniku - "kilerju" ) ali trema priklopoma. Torej stikalo krmili ( čez stikalo je povezava masa - ) rele, ta pa prižge ventilator. V vsakem primeru pa imate kompletno napeljavo že v vozilu ( v koliko je govora o popravilu ).

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
spaceone
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Če jan 18, 2007 6:09 pm

Napisal/-a spaceone Ne dec 28, 2008 2:18 pm

To je termo stikalo za daihatsu charade in applause. Verzije na fergazer nimajo ecuja, tako, da to kar direktno vklaplja ventilator.
Namen je, da napeljem to v ferozo, namesto visko ventilatorja, tako da neke pripravljenje inštalacije nimam.

Se zahvaljujem za odgovore.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3155
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a joztom Ne dec 28, 2008 4:18 pm

Izgleda da je to minus, ki ga dobi ventilator, ko je zadosti vroč hladilnik. Verjetno je pa plus varovan z varovalko. Zakaj potem releji, če je enostavno.
 
Uporabniški avatar
sebaveh
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2334
Pridružen: Po mar 28, 2005 8:50 am
Kraj: Slov. Bistrica

Napisal/-a sebaveh Ne dec 28, 2008 4:21 pm

joztom je napisal/-a: Zakaj potem releji, če je enostavno.


Zato ker to stikalo niti pod razno ne prenese 10 in več amperov, ki ga potegne ventilator.
EDD: Now what?
EDDY: I'm thinking, I'm thinking...
ED: Can I think?
EDD/EDDY: NO!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6589
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Fan Ne dec 28, 2008 6:01 pm

spaceone je napisal/-a:To je termo stikalo za daihatsu charade in applause. Verzije na fergazer nimajo ecuja, tako, da to kar direktno vklaplja ventilator.
Namen je, da napeljem to v ferozo, namesto visko ventilatorja, tako da neke pripravljenje inštalacije nimam.

Se zahvaljujem za odgovore.


Pozdravljeni
Tole pa ne bo držalo, imajo ECU.

Edini od naštetih nima ECUja je Applavse 1.6 tip mot. HD-C, ki je bil vgrajevan od 1989 do 1993 in je imel proklop ventilatorja na stikalu, ki je na hladilniku.
Ostali modeli:
Applause
- HD-E od 1989 do 1996
- HD-EG od 1997 do 2000

Charade
- HC, HC-E
- HE, HE-EG
- HD-E

Pa imajo ECU in termostikalo ( ECT ) z dvema kontaktoma, ki posreduje računalniku samo podatke od motorja - ta pa na podlagi podatkov prižge ventilatorje z releji.

Sam bi povezal ( termo stikalo z dvema priklopoma, rele, varovalka na + ) tako kot vam je svetoval "sebaveh" .

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
spaceone
Novinec
 
Prispevkov: 279
Pridružen: Če jan 18, 2007 6:09 pm

Napisal/-a spaceone Ne dec 28, 2008 6:37 pm

Pri applause :
HD-C mašine imajo fergazer.
HD-E imajo ajnpšpric (el.vbrizg).

Charade pa ima oznake HC-C(ferg.) in E(el.vbrizg).

Zato sem tudi omenil, da verzija s fergazerjem nimajo ECU-ja.

Še enkrat hvala.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Ne dec 28, 2008 9:00 pm

Jst imam na svoji ferozi naštiman iz tega kontakta na minus na ventilatorju, plus pa samo preko varovalke direktno na ventilator (plus dodatno stikalo v avtu, za vklop).

Pa varovalko imam 30A.
Old subarus never die, they just get faster!
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov