Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
rs1975
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr mar 15, 2006 7:48 pm

Temperatura vode

Napisal/-a rs1975 Po okt 17, 2016 6:37 am

Prejšnji teden sem opazil, da mi niha kazalec temperature vode. Niha med 85-90°C.

Kazalec pade na 85, če recimo dela v leru, ko speljem se potem počasi povzpne na 90.

Bil sem tudi pri pooblaščenem serviserju. Avto so dali na tester, ni pokazal nobene napake. No, eno sicer je, in sicer na Webastu. Bom avto odpeljal k enemu električarju, da mi pove zakaj gre in kakšnim so stroški.

Na servisu so mi omenili, da nihanje temperature vode ni nič neobičajnega in da je to normalni pojav.

Meni ni nič jasno, se dejansko še komu dogaja, da niha temperatura???

Je to normalno?

Gre za Tourana, 1.6 TDi, 2013
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Po okt 17, 2016 11:29 am

Ne. Nihanje temperature ni normalo. Pri večini je problem termostat.

ps.: bilo bi fino, če zaupaš ali ima ročni oz auto menjalnik
Lp
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a titanius Po okt 17, 2016 7:11 pm

Pri kolegu na Audju niha. Od nekje 75 do 90 - dizel 1.9 TDI. Na AC ob polnem gasu je na 90, pri vožnji po bregu navzdol ali v prostem teku pade na 75. Avto mu normalno dela in njega to nič ne moti :D mene pa bi.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Temperatura vode

Napisal/-a sašo5 Po okt 17, 2016 7:18 pm

pri zunanjih minusnih T je pri dizlu normalen pojav, da pri vožnji pod breg in brez gasa cagr rahko pade.....Nič kolikokrat videl na mojem, najbolj opazno leta nazaj približno -20 zunaj, iz srede Italije do Logatca cagr lepo na 90° potem dol do Vrhnike na cca 75° ....po recimo kilometru zopet nazaj na 90° in nato brez nihanja do Brežic
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Po okt 17, 2016 8:27 pm

Jaz sem imel kar nekaj novih avtomobilov. Pri nobenemu ni nihala temp vode pa nima veze ali je +30 ali -20 zunaj ali je breg ali dolina. Ko se segreje motor je pribit na 90 stopinj. Isto je pri zdajšnem 2.0tdiju.

To zame pač ni normalno nihanje temp vode je pa res, če malo niha temp ne bo nič hudega
Lp
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a AssKicker To okt 18, 2016 2:23 pm

Pri novem renault kangoo 1.5 dci temperatura niha, kadar imaš prižgano gretje, pa da je zunaj bolj hladno.. Oziroma če je prižgano gretje, ga komaj ogreješ na 90 stopinj.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Temperatura vode

Napisal/-a danci1973 To okt 18, 2016 3:25 pm

pskoda je napisal/-a:Jaz sem imel kar nekaj novih avtomobilov. Pri nobenemu ni nihala temp vode pa nima veze ali je +30 ali -20 zunaj ali je breg ali dolina. Ko se segreje motor je pribit na 90 stopinj. Isto je pri zdajšnem 2.0tdiju.

To zame pač ni normalno nihanje temp vode je pa res, če malo niha temp ne bo nič hudega

Zdaj pa si priklopi OBD2 vmesnik pa spremljaj dejansko temperaturo hladilne tekočine in boš videl, da niha tudi pri tvojem 2.0tdiju.

Nekateri avtomobili imajo kazalec oz. prikazovalnik za temperaturo tako narejen, da je pri 'normalnem' nihanju pač vedno v sredini.
 
ggorenc
Novinec
 
Prispevkov: 429
Pridružen: So apr 23, 2005 7:41 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a ggorenc To okt 18, 2016 4:00 pm

Tako je, avtomobili imajo ze priblizno 20 let buffer za kazalec za temp. vode, ki ostane na mestu, med temp. cca 80-110C, odvisno od znamk in modelov seveda. To so pa inzenirji naredili ravno zaradi panicnih voznikov, ki so po nepotrebnem reklamirali vozila.
OBD ali skriti meni in spremljaj tapravo temp. vode in olja, bos presenecen.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a titanius To okt 18, 2016 4:24 pm

Tudi pri mojem golfu je kazalec vedno na 90, ne gre ne čez ne nazaj ( hvala bogu ). Točno pa seveda ne morem vedeti, saj to se spreminja ( prižgano gretje itd.) Kako hitro se ti pa avto segreje na delovno temperaturo? Verjetno vsakemu kdaj pa kdaj pade temp. vode za par stopinj samo odvisno kako je to na števcu naštimano, morda pade šele po 5. stopinjah in ne recimo po 2-eh.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Temperatura vode

Napisal/-a esem To okt 18, 2016 10:09 pm

titanius je napisal/-a:Tudi pri mojem golfu je kazalec vedno na 90, ne gre ne čez ne nazaj ( hvala bogu ).
Morda pa ne niha po nekaj stopinjah ampak po določenem času. Morda pride do napake (hrošča itd) in sploh ne niha. Imam raje take, kjer vidiš, da dela, kot pa take, ki vedno isto kažejo in ne veš ali dela (hvala bogu).
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a zzitop Sr okt 19, 2016 3:24 am

Če je odvzem toplotne energije pri gretju kabine večji od v hladilno sredstvo dovedene toplotne energije, se bo temperatura nižala do temperature, kjer sta odvzem in dovedena toplotna energija enaki oz. v ravnovesju.

Z vožnjo oz. obremenitvijo se dovedena moč poveča.

Želim povedati avtorju, da najbrž ni nič narobe. Preizkusi pa lahko enostavno tako, da v leru izključi klimo, nastavi temperaturo gretja čisto na mrzlo in ugasne ventilator.
Če se takrat bo takrat tempera po določenem času prostega teka približala 90 stopinjam, potem je vse v redu.

Če bi bilo kaj narobe s termostatom, bi bilo obratno, med normalno lahkotno vožnjo bi temperatura bila nižja od tiste ko avto stoji v leru.

Je pa tako, da termostat začne odpirati pri določeni temperaturi, recimo 88 stopinj in je polno odprt kaki dve do tri stopinje višje, recimo 90 stopinj. Že tukaj je, glede na vse parametre nekaj nihanja.

Vsekakor se mora, brez gretja kabine in obenem vozilo miruje, "v leru" motor ogreti do vklopa ventilatorja. To pa je recimo da pri 97 stopinjah. Seveda sem rekel 97 stopinj "na pamet".

LP
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Sr okt 19, 2016 5:52 am

danci1973 je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Jaz sem imel kar nekaj novih avtomobilov. Pri nobenemu ni nihala temp vode pa nima veze ali je +30 ali -20 zunaj ali je breg ali dolina. Ko se segreje motor je pribit na 90 stopinj. Isto je pri zdajšnem 2.0tdiju.

To zame pač ni normalno nihanje temp vode je pa res, če malo niha temp ne bo nič hudega

Zdaj pa si priklopi OBD2 vmesnik pa spremljaj dejansko temperaturo hladilne tekočine in boš videl, da niha tudi pri tvojem 2.0tdiju.

Nekateri avtomobili imajo kazalec oz. prikazovalnik za temperaturo tako narejen, da je pri 'normalnem' nihanju pač vedno v sredini.


Avto ima dogitalni prikazovalnik, ki se spreminja pri vsaki stopinji oz bi pokazal 89 stopinj. Kaže pa vedno 90 in tisti vmesnik za 5 dolarjev (ga imam doma) ne bo pokazal nič drugače oz bi prikazal še decimalke


Glede temp olja vidim, da govorite na blef, ker temp olja se spreminja in pride tudi do 124 stopinj drugaće se pa vrti okrog 97 stopinj.



Še 1x če temp vode niha ni normalno v nobenih pogojih ni pa nekaj hud problem oz je zanemarljivo, če niha par stopinj.

Ps.: sicer ne vem točno, ampak nekatere znamke imajo nižjo delovno temperaturo kot 90. Mislim, da 80 ne vem pa točno
Lp
 
rs1975
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr mar 15, 2006 7:48 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a rs1975 Sr okt 19, 2016 6:17 am

Hvala za vse komentarje.

Nekdo je spraševal po vrsti menjalnika - ročni.

Torej mnenja so si deljena ali je normalno ali ne.

Ta teden sem šele danes prvič opazil, da je kazalec padel na 85°C, torej dosti manj kot do sedaj. To se je zgodilo le enkrat, drugače je kazalec, ko pride na 90° konstantno na istem mestu.
Ne vem, ali ima na to kaj vpliva višja jutranja temperatura kot pa prejšnji teden, ko je kazalec za temperaturo opazno več nihal?

Glede temperature olja - tu ne vidim, da bi bilo kaj narobe - se giblje med 97-101°C.

Bom še izvedel test, ki ga predlaga zzitop.

Preizkusi pa lahko enostavno tako, da v leru izključi klimo, nastavi temperaturo gretja čisto na mrzlo in ugasne ventilator.
Če se bo temperatura po določenem času prostega teka približala 90 stopinjam, potem je vse v redu.


To je verjetno mišljeno, da izvedem ko je motor hladen? Ima isti učinek če to naredim pri toplem motorju (voda 90°C) in temperatura vode ne sme padati?
 
Uporabniški avatar
sparky
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr mar 18, 2009 6:18 pm
Kraj: Kranj

Re: Temperatura vode

Napisal/-a sparky Sr okt 19, 2016 8:20 am

Temperatura ne sme nihat in tudi meni so govorili kako je to normalno in naj vozim. Pri prejšnjem avtu je bilo to in sem za foro menjal termostat z ponaredkom za začetek in je bilo takoj dobro. Kazalec je bil pribit na sredino brez nihanja in tako je bilo dve leti dokler ni poceni ponaredek crknil. Nato sem kupil original in je mir pri zdajšnjem lastniku po 4 letih od zamenjave ... pri zdajšnjem avtu mi je crknil pri 50 tisoč in sem takoj menjal z originalom in je mir. Če boš menjal termostat kupi original :)
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Temperatura vode

Napisal/-a DePalmo Sr okt 19, 2016 9:21 am

Jaz sem tudi včasih mislil da je to normalno, ampak sem bil tukaj gor podučen da ni, vsaj ne pri vseh avtih. Že od nekdaj vozim Peugeote in pri njih temperatura niha, če se je pa pri tebi to začelo dogajat sedaj in prej ni nihala, potem je nekaj narobe s termostatom.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1109
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a cc09 Sr okt 19, 2016 10:27 am

Preizkusi pa lahko enostavno tako, da v leru izključi klimo, nastavi temperaturo gretja čisto na mrzlo in ugasne ventilator.
Če se bo temperatura po določenem času prostega teka približala 90 stopinjam, potem je vse v redu.


To pa ne razumem, sej če je termostat pokvarjen, stalno ali prehitro odprt, bo v leru glih tako temperatura prilezla do 90, a ne bo? Samo malo dlje bo trajalo.
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a zzitop Sr okt 19, 2016 10:45 am

rs1975 je napisal/-a:Preizkusi pa lahko enostavno tako, da v leru izključi klimo, nastavi temperaturo gretja čisto na mrzlo in ugasne ventilator.
Če se bo temperatura po določenem času prostega teka približala 90 stopinjam, potem je vse v redu.


To je verjetno mišljeno, da izvedem ko je motor hladen? Ima isti učinek če to naredim pri toplem motorju (voda 90°C) in temperatura vode ne sme padati?


Seveda lahko tudi pri toplem, če ti je do sedaj padla temperatura pod takimi pogoji pod 90. Predlagam dva testa:

1.)
a) Ko prideš iz službe, pustiš teči motor, vozilo miruje. Popolnoma ugasneš klimo, nastaviš ventilacijo na najnižjo temp in ugasneš ventilator. Opazuješ temperaturo na števcu daljše obdobje, morala bi naraščati do vklopa ventilatorja za hlajenje motorja, kateri bi jo moral znižati za kakih 5 stopinj. Primer iz 97 na 92. Če na začetku temp. ne pade več kot kako stopinjo, in se s časom segreje nad 90 do hlajenja potem je že dober znak.

b) Sedaj pa vse enako kot v točki a), ampak nastavi na maksimalno temperaturo in ventilator na najvišjo stopnjo (full). Če ti bo sedaj začela temperatura počasi padati, potem imaš vzrok - ogrevanje kabine. In to je očitno, pod opisanimi pogoji in za tvoje vozilo normalno.

2.) Ponoviš točki a) in b), ko se motor ohladi pod 80 stopinj, kar je hitro. Torej, NI potrebno čakati, da se popolnoma ohladi, tudi test bo hitrejši in enako dober, kot če bi čakal, da pade temp. na 20 stopinj.

cc09 je napisal/-a:To pa ne razumem, sej če je termostat pokvarjen, stalno ali prehitro odprt, bo v leru glih tako temperatura prilezla do 90, a ne bo? Samo malo dlje bo trajalo.


Res je, ravno tako bo v leru in mirovanju prilezla na 90, če ogrevanje ne odvaja preveč in ni kakega zunanjega močnega vetra v hladilnik. Še enkrat dobro preberi, kaj je avtor pred tem napisal:

rs1975 je napisal/-a:Kazalec pade na 85, če recimo dela v leru, ko speljem se potem počasi povzpne na 90.


Torej, termostat ni ostal odprt, saj bi sicer med vožnjo temperatura padla, ob lahkotni vožnji z 90km/h verjetno pod 60 stopinj.
Zgoraj napisano misterioznost razumi kot ugotavljanje vzroka, zakaj na mestu vseeno pade na 85 stopinj. Sam sumim, da je imel avtor vžgano ogrevanje kabine, katero je odvedlo več temperature kot je je motor proizvede.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Sr okt 19, 2016 1:48 pm

rs1975 je napisal/-a:Nekdo je spraševal po vrsti menjalnika - ročni.


Spraševal sem zato, ker če ima avto DSG ima 2 termostata in na drugega ponavadi pozabijo.

Če hočeš, da bo delovalo kot mora (če te moti) menjaj termostat in ne bo več nihala temp (navzdol sigurno ne) razen, če je problem drugje. Če je problem drugje pravilo ne bo poceni samo potem ti mora zmanjkovat hladilna (antifriz)
Lp
 
rs1975
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr mar 15, 2006 7:48 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a rs1975 Če okt 20, 2016 6:16 am

zzitop je napisal/-a:
rs1975 je napisal/-a:Preizkusi pa lahko enostavno tako, da v leru izključi klimo, nastavi temperaturo gretja čisto na mrzlo in ugasne ventilator.
Če se bo temperatura po določenem času prostega teka približala 90 stopinjam, potem je vse v redu.


To je verjetno mišljeno, da izvedem ko je motor hladen? Ima isti učinek če to naredim pri toplem motorju (voda 90°C) in temperatura vode ne sme padati?


Seveda lahko tudi pri toplem, če ti je do sedaj padla temperatura pod takimi pogoji pod 90. Predlagam dva testa:

1.)
a) Ko prideš iz službe, pustiš teči motor, vozilo miruje. Popolnoma ugasneš klimo, nastaviš ventilacijo na najnižjo temp in ugasneš ventilator. Opazuješ temperaturo na števcu daljše obdobje, morala bi naraščati do vklopa ventilatorja za hlajenje motorja, kateri bi jo moral znižati za kakih 5 stopinj. Primer iz 97 na 92. Če na začetku temp. ne pade več kot kako stopinjo, in se s časom segreje nad 90 do hlajenja potem je že dober znak.

b) Sedaj pa vse enako kot v točki a), ampak nastavi na maksimalno temperaturo in ventilator na najvišjo stopnjo (full). Če ti bo sedaj začela temperatura počasi padati, potem imaš vzrok - ogrevanje kabine. In to je očitno, pod opisanimi pogoji in za tvoje vozilo normalno.

2.) Ponoviš točki a) in b), ko se motor ohladi pod 80 stopinj, kar je hitro. Torej, NI potrebno čakati, da se popolnoma ohladi, tudi test bo hitrejši in enako dober, kot če bi čakal, da pade temp. na 20 stopinj.

cc09 je napisal/-a:To pa ne razumem, sej če je termostat pokvarjen, stalno ali prehitro odprt, bo v leru glih tako temperatura prilezla do 90, a ne bo? Samo malo dlje bo trajalo.


Res je, ravno tako bo v leru in mirovanju prilezla na 90, če ogrevanje ne odvaja preveč in ni kakega zunanjega močnega vetra v hladilnik. Še enkrat dobro preberi, kaj je avtor pred tem napisal:

rs1975 je napisal/-a:Kazalec pade na 85, če recimo dela v leru, ko speljem se potem počasi povzpne na 90.


Torej, termostat ni ostal odprt, saj bi sicer med vožnjo temperatura padla, ob lahkotni vožnji z 90km/h verjetno pod 60 stopinj.
Zgoraj napisano misterioznost razumi kot ugotavljanje vzroka, zakaj na mestu vseeno pade na 85 stopinj. Sam sumim, da je imel avtor vžgano ogrevanje kabine, katero je odvedlo več temperature kot je je motor proizvede.


Včeraj naredil test s toplim motorjem.

1a) ko je temperatura nastavljena na najnižjo in brez ventilatorja, temperatura vode ne pada

1b) ko je temperatura nastavljena na najvišjo in ventilator na ful, temperatura pade na 80°C

ista ugotovitev je bila tudi ko sem se vozil domov - relacijska vožnja, 80-90 km/h, cca. 2000 obratov

Je potem torej tole normalno za ta avto? :?
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a TrijoAdijo Če okt 20, 2016 6:29 am

Če bi bilo karkoli narobe,se potem ali motor ne bi segrel,ali pa bi se pregrel. Takšna nihanja temperature so nekaj povsem normalnega. Ne sekiraj se.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 146 gostov