Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
bridgestone
Novinec
 
Prispevkov: 379
Pridružen: Pe mar 26, 2004 5:43 pm

Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a bridgestone Pe okt 30, 2020 7:20 pm

Ni klasicno vprasanje zamenjave za to so na voljo lepa video navodila
https://youtu.be/fAi667H7M2Y
Tu mi je vec ali manj vse jasno, zobnik odmicne in dizel crpalke se popusti (3 vijaki) da se pri zategovanju jermena sila po celotnem jermenu lahko prenese.

Kar mi ni jasno je pri drugih znamkah kjer se zobnikov niti ne zaklepa (so samo oznake) ali pa tudi ce se jih zaklepa so zobniki odmicnih gredi fiksni, nimajo teh treh dodatnih vijakov.

Recimo tale posnetek mi ni nic jasen. Po sprostitvi napenjalca bi se morali vsi zobniki malenkost premakniti a se ne.
https://youtu.be/F6x6ZQlZTw4

Kolikor sem gledal recimo honde mazde forde nekateri imajo na zobnikih odmicne te tri vijake a se uporabljajo za nastavitev ventilov (kasno oz zgodnje odpiranje). Ko se menja jermen nihce teh vijakov ne popusca kot recimo se to dela pri VW.
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Pe okt 30, 2020 10:54 pm

Tudi pri vw (pomoje mislis 2.0tdi sicer pa je vse zelo podobno) ni "nujno" da popustis vijake, je pa fino z zaklepnim orodjem preverit ce je potem vse na cahnih.

Eden kljucnih razlogov losanja doticnih vijakov je to, da med zaklepanjem faz sprostis jermenice po katerih tece jermen, da se lahko sponer pravilno nastavi - recimo ce imas zaklenjene jermenice pa bos gor natiku jermen bo na nekaterih delih bolj nasponan kot na drugih upam da razumes kaj mislim. Naceloma imajo vsi ti motorji toliko tolerance da ni problema ce samo pretaknes jermen (pocahnano na vseh jermenicah) pa nataknes nazaj gor in zasponas na praviln spon. Spet se to bolj dotika tdi motorjev ker sem ga pac videl v prvem posnetku hehe :)

Taki postopki so na youtube in tehnicni dokumentaciji napisani tudi za primer da bi recimo snemal gredi in jermenice ter potem znal nazaj vse skupaj nastelat. Problem pa nastane pri nekaterih fordih in renojih ki na glavni jermenici nimajo zatica in posledicno ob odvijacenju glavne zunanje jermenice prosto vrti tudi notranjo zobato. Tam je pa treba obvezno zaklenit motor z orodjem drugace se ti zamakne faza.

V glavnem (sploh za 2.0tdi in podobne primere) ni noben problem ce si pocahnas na jermenu in jermenicah, preneses na nov jermen in prevekslas, je pa res da proizvajalec garantira navedeno zivljensko dobo jermena le ob sledenju navodil v tehnicni dokumentaciji za zamenjavo, tako da ob neupostevanju navodil mozno da ne bo jermen drzal tako dolgo kot je predvideno

Sicer pa da ne dolgovezim se bolj da odgovorim na vprasanje, predvsem gre za to da imajo nekateri motorji vecje tolerance kot drugi. Pomembno je tudi ali goni samo odmicne gredi, ter ce imajo le te variabilne jermenice, oz goni tudi visokotlacno crpalko. Motorji z variabilnimi jermenicami in visokotlacnimi pumpami imajo seveda dosti manjse tolerance zaradi vse senzorike itd. Ni nujno da se milimeter zamaknjena jermenica pozna takoj, lahko pa se kaj pokaze cez cas. Sploh pri common railih kjer so zelo male tolerance ali pa pri novejsih turbo bencinarjih je pac priporocljivo upostevanje menjave kot jo je predvidel proizvajalec.
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a wildbliw So okt 31, 2020 8:39 pm

Glede na posneto je potrebno za tak poseg vzeti motor ven iz avta?

Ima kdo kakšno priporočilo glede jermena? Baje tudi original jermeni niso vsi iste kvalitete. Kakšen jermen moram zahtevati, da bo zadeva brezhibno delovala vsaj za nadaljnjih 120000km?
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 So okt 31, 2020 9:05 pm

Gates ali skf, drugega jaz sploh ne montiram.

In ne ni potrebno vzeti motor ven to je za lazjo demonstracijo
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a RedBaron Ne nov 01, 2020 9:01 am

Evo, kaj je gates...

Gates micro-v, po letu in pol in 33 kkm :

Slika

Slika
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Ne nov 01, 2020 9:05 am

Pozabil dodat se continental. Pa si siguren da je bil v jermenu problem meni tukaj deluje de nekaj ni stimalo z eno jermenico. Tezko verjamem da bi nov jermen ob pravilnih predpogojih tako razcefralo
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a nejc1 Ne nov 01, 2020 9:50 am

Imam isto slabe izkušnje z gates mikro jermenom, sicer je to bilo okrog 10 let nazaj. Po dobrem letu in ne več kot 15 kkm popolnoma napokan... Smo ga zamenjali, preden bi ga vtrgalo, dali gor drugo znamko in je zdaj po cca 10 letih v podobnem stanju kot gates po letu dni... Upam, da se z zobatimi jermeni ne hecajo tako s kvaliteto...
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a wildbliw Ne nov 01, 2020 10:08 am

Kaj za ena enota je kkm?

Mislite morda Mm (megameter)?
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1636
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Cefizelj Ne nov 01, 2020 10:21 am

15k KM ;) :roll: :mrgreen:
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Ne nov 01, 2020 10:36 am

Hahaha +1 Cefizelj.

V glavnem sam sem zmontiral ogromno gatesovih jermenov, sponerjev, rolc itd nikoli reklamacije, zato sumim da je bila neka napaka na rolcah oz jermenicah ali pa s samim sponerjem. S tem namenom tudi potrebno pri menjavi preveriti kako tecejo jermenice, lufte na lezajih rolc in stanje samega sponerja, ter posebej sklopko na jermenici alternatorja. Sem pa ze videl dosti poskodb na jermenih ampak smo vedno nasli vzrok drugje kot na samem jermenu.

S cimer pa seveda ne nakazujem na to da ni moznosti za defekt v jermenu. Ampak sam se takega primera nisem imel, pa sem jih zmontiral se pa jos tako zobatih kot mikro. Edini problem ki sem ga enkrat imel z gatsovim kompletom zobatega jermena je, da je pumpa ki je prisla v kompletu zacela puscati po 5k km to je pa vse kar pomnim
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a Firediver Ne nov 01, 2020 11:04 am

wildbliw je napisal/-a:Kaj za ena enota je kkm?

Mislite morda Mm (megameter)?


kkm = tisoč km
To ni enota, je pa neformalna kratica za tipkanje, da ni treba tipkati treh ničel zraven uradne enote km (kilometer). Se pa je kar prijela in čudi me, da nekateri ne znate logično povezati pomena k (kilo) =1000.

Tudi Mm bi se lahko prijela, pa se ni...mogoče zaradi velike začetnice, sicer se lahko meša z milimetrom...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a AssKicker Ne nov 01, 2020 11:45 am

Tudi jaz imam podobne izkušnje z Gates jermeni. Skf tudi ni vrh kvalitete. Po 20kkm je začel cvilit pri mrzlem motorju, in to pri dveh domačih avtomobilih isti problem. Zmontiral conti, pa je bilo nadaljnjih 40kkm tišina. Da ne govorim o skf vodnih črpalkah, katere v vsaj četrtino primerih komaj preživijo interval.
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Ne nov 01, 2020 12:49 pm

Zanimivo kot pravim sam nisem mel nikoli reklamacije zaradi gatesa ali skf, je pa res da skf crpalk ne montiram
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a RedBaron Ne nov 01, 2020 1:39 pm

reli92 je napisal/-a:Pozabil dodat se continental. Pa si siguren da je bil v jermenu problem meni tukaj deluje de nekaj ni stimalo z eno jermenico. Tezko verjamem da bi nov jermen ob pravilnih predpogojih tako razcefralo



Jermenice so bile OK, ker za tem gatesom je bil zmontiran contitech, ki je zdržal nadaljnih 150 kkm (potem sem avto prodal).
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Ne nov 01, 2020 1:42 pm

Zanimivo pol je pa bila kaksna skart roba (ne mislit da zagovarjam gates) govorim samo iz izkusenj, kot sem rekel do zdaj (trkam na les) se nobenih problemov z njihovimi jermeni.
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a wildbliw Ne nov 01, 2020 4:53 pm

Torej naj dam vgraditi SKF ali pa Continental. Ostalih znamk pa naj se raje izogibam. Gre za TDI 2.0 150KM.
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Ne nov 01, 2020 5:30 pm

Ja na 2.0tdi sem najvec montiral skf. Je bila neka revizija s sponerjem. Ce ti bo pa bolje pa daj continental (za mirmejso vest). Pumpo za 2.0tdi priporocam od SIL
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a wildbliw Ne nov 01, 2020 5:35 pm

Torej je Continental absolutno bolj zanesljiv (mislim, da je malenkost tudi dražji).

Kaj pa DT ali pa Febi Bilstein. Ti so še 2x dražji. Ali so tudi kaj boljši zato?
 
reli92
Novinec
 
Prispevkov: 149
Pridružen: Pe jul 31, 2020 6:13 pm

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a reli92 Ne nov 01, 2020 5:51 pm

Nisem nikoli montiral tko da ne bom pameten. Mislim vseeno da najbolje da das continental
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Zobati jermen razlike med znamkami

Napisal/-a vuli Ne nov 01, 2020 6:47 pm

zanimivo, meni je tudi razpokal Gates mikro jermen, kakih 6let nazaj.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 119 gostov