Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a zk_eu Ne avg 01, 2021 7:09 am

Astra J, 1.6 atmosferski benciner.

Avto se vozi 99% časa ok in pri mestni vožnji teh težav ni. Na avtocesti, če želiš pospešiti, avto včasih pocuka pri okoli 3.000 obratih. Takrat spustiš gas in nato motor pospeši normalno naprej.

Nove so svečke in vžigalna tuljava (ni bilo menjano sicer zaradi tega), očiščeni pa so bili tudi ventili.

Mogoče samo kakšna ideja v katero smer gledati? Sumim na nekaj v zvezi z VVT, samo kaj? Napake tester ne pokaže nobene :)

LP
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a Firediver Ne avg 01, 2021 8:32 am

Filter goriva?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a zk_eu Ne avg 01, 2021 8:51 am

Filter goriva je vgrajen v tank in se ne menja. Pa nekako tudi dvomim, da bi bil, ker avto lahko bp nateram do rdečega. Le pri 3.000 obratih in le na AC, začne včasih cukati. Potem pa neha, ko daš to čez.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a Fan Ne avg 01, 2021 8:52 am

Lahko je elektrika ali EGR.
- preverite kablovje/konektor vžigalne tuljave
- priklop na tester in na vožnjo, pri omenjenih vrtljajih bi moral EGR popolnoma zapreti - 0%
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a zk_eu Ne avg 01, 2021 9:44 am

Ta motor nima EGR-a.

Zgolj vprašam. Ne bi po neki logiki, če bi bilo kaj v zvezi z elektriko, to bilo ne glede na obrate in nacin vožnje (mesto/AC). Tako pa se res pojavlja samo na AC. In še to tocno na 3.000 rpm ( pa še to pri pospeševanju), nato pa neha. Povedano drugače, avto po pri 3.200 obratih normalno vlekel, pri 3.000 pa pocukal.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a Fan Ne avg 01, 2021 10:08 am

zk_eu je napisal/-a:Ta motor nima EGR-a.


Se lahko napiše tip motorja in letnik?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a zk_eu Ne avg 01, 2021 10:15 am

A16XER, letnik 2011.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a Fan Ne avg 01, 2021 10:37 am

Res je, nima EGRa, ima pa preklopni ventil na sesalni cevi, ki ravno tako lahko nagaja.
Osebno bi preveril žice/povezave/konektorje na vžigalni tuljavi in preklopnem ventilu. V koliko bi se videlo vse OK, pomaga samo priklop testerja in na vožnjo. Vi vozite, nekdo pa naj zraven spremlja parametre delovanje motorja. Če ima tester možnost snemanja parametrov, pa si lahko po vožnji ogledate kaj je zmotilo motor/elektroniko.

Še slika preklopnega ventila:
PIERBURG - 11254650 - Preklopni ventil,, preklopna loputa(sesalna cev)
https://file.si/d/k35/702256430-1
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a zk_eu Ne avg 01, 2021 11:29 am

Sam sem sicer razmišljali v smeri VVT. Skratka, hvala za nasvete!

Zanimivo mi je drugače, da kljub občutljivosti Oplove elektronike na te stvari, enostavno ne javi napake. In zanimivo je res, da kljub trudu, na regionalki ali v mestu, ne morem ponoviti tega. Pojavi se šele zgolj, ko se nekaj casa vozim na AC oziroma grem na daljšo vožnjo.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a Fan Ne avg 01, 2021 12:22 pm

Sama motorna elektronika lahko popravlja + - 25% , vse kar je več zabeleži napako in vrže v servisni način vožnje in prižge mil lučko. Očitno je vaša težava v delu, kjer elektronika še sama uravnava.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Astra J 1.6 - cukanje na AC pri 3.000 obratih

Napisal/-a zk_eu Pe dec 10, 2021 10:01 am

No, tole se je "samo od sebe" rešilo.

Lahko bi pomenjal 3/4 avta in ne bi pomislil. Težavo je povzročal kompresor klime, ki je štekal.

Že odkar imam avto, je klima kompresor, če sem ga imel ugasnjenega, spuščal takšen kovinski zvok vsakič, ko je jermenica naredila krog (občasno tudi pri prižganem kompresorju pri višjih obratih). Ampak, ker je klima kompresor še odlično hladil, sem rekel, da ga ne bom rihtal dokler ne crkne. Sem sicer glede tega zvoka prebiral tuje forume in je ta kovinski zvok kar pogosta težava, ki ga odpraviš samo z menjavo kompresorja. Pri čemer ga je redko kdo menjal in redko komu je crknil kljub temu zvoku, ljudje so enostavno pustili in se navadili :). Tako, da sem tudi jaz zadevo pustil na miru.

Slab mesec dni nazaj je klima kompresor crknil (najverjetneje je šla zgolj sklopka kompresorja), od takrat naprej pa se tudi ta zvok več ne pojavlja. In od takrat naprej pa tudi avto nikoli ni cukal.

Sem sicer dal gor krajši jermen, tako da sem kompresor klime odklopil in bom preventivno počakal do spomladi. Ampak vse res kaže, da je bilo to to.

Sklepam, da je na določene trenutke le-ta za malenkost upočasnil glavno gred, kar je bilo dovolj, da je računalnik to zaznal in interpretiral kot klenkanje ter zamaknil vžig, kar je verjetno povzročilo to cukanje. To je zgolj moja teorija. Predvidevam tudi, da se kaj takega na močnejšem motorju ne bi zgodilo.

Še vedno imam čuden problem z domnevnim klenkanjem na vseh cilindrih in pending napako P0300, ki sem jo objavil v tej temi (https://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=114647). Ker na srečo ne povzroča nobenih težav tudi, ko se pojavi, pojavi pa se, ko je motor praktično neobremenjen, bom zadevo enostavno zaenkrat pustil, ker gre spet za banalno napako, kjer lahko zamenjaš polovico delov.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov