Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1770
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a void Po feb 19, 2024 9:02 pm

Matko37 je napisal/-a:Jaz bi povečal karter na kakšnih 5,5 litra, več olja se počasneje razredči, pa absolutno povečal sito (ne luknjic, ampak premer sita, da dobiš večjo površino, se počasneje zabije).

Izboljsan senzor tlaka, ki bi zaznal kaj drugega kot le, da je ali ni tlaka. Recimo, če tlak pade za 25%.

Vodno črpalko bi dal električno, motor bi se bistveno hitreje segrel, če voda neprestano ne kroži (to ima toyota, motor na delovni temperaturi po enem km pozimi). Tako bi bilo manj pronicanja bencina mimo batnih obročkov.

Prostora za izboljšave je veliko, vse to pa stane, pa vsaka malenkost lahko vpliva na izpuste in je motor hitro neustrezen.


Glede karterja mi res ni jasno kaj so mislili s tem 3.5L olja v 1.2 130hp varianti. Jaz mislim da ne obstaja niti en drug motor, ki bi imel tolk malo olja v podobni konfiguraciji. Za primerjavo evo, 1.3 tce ima 5.5L olja, 1.0 tce 90hp v cliotu ima 5L olja. Zakaj so oni mislili da je to super ideja da dajo notr 3.5L karter, je meni neverjetno. Pač okej redni servis je cenejši, ampak na dolgi rok je 10x dražje :?
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 460
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a DX5050 Po feb 19, 2024 10:25 pm

void je napisal/-a: Jaz mislim da ne obstaja niti en drug motor, ki bi imel tolk malo olja v podobni konfiguraciji.


Fiat Bravo 1.4 tjet 120KM = 3,1L olja v motorju (pa mislim da tudi pri 150KM verziji ni bilo nič drugače).
Verjetno je enako še celo v Abarthu z 180KM?
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1770
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a void Po feb 19, 2024 10:34 pm

o svašta :roll:
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Matko37 To feb 20, 2024 6:58 am

void je napisal/-a: Zakaj so oni mislili da je to super ideja da dajo notr 3.5L karter, je meni neverjetno. Pač okej redni servis je cenejši, ampak na dolgi rok je 10x dražje :?

Meni se resnično zdi, da so pri osnovnih zadevah res bolj malo mislili. Kot laik opazim naslednje nesmiselnosti:
- prva je itak zobati jermen v olju, kar se tudi pri Fordu Ekoboost ni obneslo in tudi na hondi 1.0 T ne (identične težave)
- količino olja v karterju smo že obdelali
- merilna šipka na novejših - na tej šipki mi nikoli ni uspelo odčitati normalnega nivoja olja, vedno je bilo 2 cm preveč. Pa sem bil zraven, ko je serviser natočil točno po normativih 3,7 litra (pri menjavi filtra). Vse se tako razmaže po šipki, da lahko le ugibaš, koliko je olja. Pravilno se da odčitati, ko ni nalit na maksimum oz. ko ti ga kakšna 2 dcl motor popapca, takrat je šipka lepo berljiva, sicer pa obup
- prve zasnove karterja so imele odtočni čep tako zasnovan, da je 2 do 3 dcl starega olja ostalo v karterju, enostavno ga nisi mogel iztočit v celoti (v 21 stoletju vidiš kaj takega, kot da je prvošolček konstruiral kater. To se moraš prav namensko potruditi, da narediš takšen nesmisel)
- tudi DI se mi zdi zgrešen (to je sicer pri mnogo znamkah), da prav namensko narediš motor v katerem se nabira garež. Vsaj neka rešitev bi lahko bila, da bi občasno v sesalni del iz kakšne posodice kaj špricnil (recimo kot ad blue), da očisti svinjarijo. Ali pa kombinacija DI in posrednega vbrizga...

Kot pozitivno pa temu motorju štejem porabo, z 3008 brez težav 6,2 do 6,5 litra/100km, vključno z veliko AC po omejitvah (130km/h). Po regionalkah pa je bilo tudi med 5,5 in 5,8 na celoten tank. V manjših avtomobilih je pa to še bolj ugodno. Žejen je bil le pri mestni vožnji v gneči in od semaforja do semaforja. Tam si pa bil takoj na 9 do 10l.
 
isuler
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po feb 19, 2024 8:42 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a isuler To feb 20, 2024 7:16 am

IMG_1444.png
Peugeot 2008
Prevoznih 30000km
Se že trga po robovih
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Polo78 To feb 20, 2024 8:08 am

Ker se v povezavi z 1.2 puretech zaradi podobne zasnove pogosto omenja 1.0 ecoboost iz prve roke povem, da pri mamini Fiesti letnik 2014 še vse dela BP. Letos ima veliki servis, torej menjavo tega zloglasnega jermena. Je pa res, da prevozi bolj malo km ampak zopet so to večinoma krajše razdalje, kar po tule prebranem ni ugodno za tovrstne motorje.

Vprašanje: Se da pri 1.0 ecoboostu kako videt ta jermen na način, kot ga tule prikazujete od 1.2 puretecha? Ker me prav zanima v kakšnem stanju je po skoraj 10 letih. :DDD
Antiznačkar po prepričanju
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1770
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a void To feb 20, 2024 9:20 am

Matko37 je napisal/-a:
void je napisal/-a: Zakaj so oni mislili da je to super ideja da dajo notr 3.5L karter, je meni neverjetno. Pač okej redni servis je cenejši, ampak na dolgi rok je 10x dražje :?

Meni se resnično zdi, da so pri osnovnih zadevah res bolj malo mislili. Kot laik opazim naslednje nesmiselnosti:
- prva je itak zobati jermen v olju, kar se tudi pri Fordu Ekoboost ni obneslo in tudi na hondi 1.0 T ne (identične težave)
- količino olja v karterju smo že obdelali
- merilna šipka na novejših - na tej šipki mi nikoli ni uspelo odčitati normalnega nivoja olja, vedno je bilo 2 cm preveč. Pa sem bil zraven, ko je serviser natočil točno po normativih 3,7 litra (pri menjavi filtra). Vse se tako razmaže po šipki, da lahko le ugibaš, koliko je olja. Pravilno se da odčitati, ko ni nalit na maksimum oz. ko ti ga kakšna 2 dcl motor popapca, takrat je šipka lepo berljiva, sicer pa obup
- prve zasnove karterja so imele odtočni čep tako zasnovan, da je 2 do 3 dcl starega olja ostalo v karterju, enostavno ga nisi mogel iztočit v celoti (v 21 stoletju vidiš kaj takega, kot da je prvošolček konstruiral kater. To se moraš prav namensko potruditi, da narediš takšen nesmisel)
- tudi DI se mi zdi zgrešen (to je sicer pri mnogo znamkah), da prav namensko narediš motor v katerem se nabira garež. Vsaj neka rešitev bi lahko bila, da bi občasno v sesalni del iz kakšne posodice kaj špricnil (recimo kot ad blue), da očisti svinjarijo. Ali pa kombinacija DI in posrednega vbrizga...

Kot pozitivno pa temu motorju štejem porabo, z 3008 brez težav 6,2 do 6,5 litra/100km, vključno z veliko AC po omejitvah (130km/h). Po regionalkah pa je bilo tudi med 5,5 in 5,8 na celoten tank. V manjših avtomobilih je pa to še bolj ugodno. Žejen je bil le pri mestni vožnji v gneči in od semaforja do semaforja. Tam si pa bil takoj na 9 do 10l.


Ja glede šipke je ponavadi tako, če pride šipka pod določenim kotom v karter, ali je grdo spelana cevka šipke. Včasih je treba tudi na drugi strani šipke pogledati nivo. Drugače pa ja, pri veliko motorjih je možno pogledati nivo samo ko je motor hladen - npr. zjutraj. Pa še takrat se ne da pogledati čist točno, če je merilni del plastičn in če je olje popolnoma sveže.
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Matko37 To feb 20, 2024 9:32 am

isuler je napisal/-a:Peugeot 2008
Prevoznih 30000km
Se že trga po robovih


Letnik pa je?
 
isuler
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po feb 19, 2024 8:42 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a isuler To feb 20, 2024 9:50 am

Matko37 je napisal/-a:
isuler je napisal/-a:Peugeot 2008
Prevoznih 30000km
Se že trga po robovih


Letnik pa je?

2022
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Matko37 To feb 20, 2024 9:52 am

Ufff, moj je bil 2022, ampak ni bil še zdaleč ne tako zdelan pri nekaj čez 40.000km.

To ima še garancijo! Ga bodo menjali, ali komplicirajo?
 
isuler
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po feb 19, 2024 8:42 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a isuler To feb 20, 2024 10:19 am

Naslednji teden sem naročen.
Nevem kaj bojo povedali
 
pleomax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 598
Pridružen: Po jul 07, 2014 3:46 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a pleomax To feb 20, 2024 12:47 pm

Ampak ne razumem tega. Naš 3008 s tem motorjem ima tudi zdaj enih 30.000 pa je ok. Tudi moj ima z novim jermenom okoli 30.000 pa ni tega. To morajo menjati. Potrebno vztrajati.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a nejc1 To feb 20, 2024 6:23 pm

To da je jermen tako po strani zjeban bi jaz rekel, da je lahko napaka v napenjalcu ali kakšni jermenici in ga vleče po strani... Dvomim, da je to klasično luščenje. Obvezno takoj raztrgat in preverit zadevo..

Pri Fordu 1.0 se ne da tako enostavno videt jermena. Ali demontaža pokrova ventilov ali pa oljnega korita in se vidi kako pa kaj. Itak pa je pri Fordu velika večina problemov z jermeni posledica napake lastnika oz. slabega mehanika. Vse kar ni točno predpisana viskoznost in specifikacija olja zelo slabo vpliva na jermen. Enako je ob podaljševanju intervalov oz. nerednem servisiranju... Drugače zadeva ni tako slaba, proti tej 1.2 PSA katastrofi je pri Fordu precej bolje.
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Matko37 To feb 20, 2024 7:27 pm

Potem imajo vsi napako na napenjalcu. Spokan je verjetno tudi na drugi strani, a se ne vidi na fotki.

Kako je treba ustrezno olje uporabiti, trobijo tudi pri PSA. A so ga sami 3x spremenili, ker sami itak ne vedo, kaj bi še naredili, da bi jermen kak km dlje držal.

Neustrezno olje pa je samo odličen izgovor za zavračanje reklamacij. Zavrnejo ti, če ne servisiraš pri pooblaščencu, pa čeprav si vlival olje Total Ineo xtra first 0w20 po knjigi noter, kar je trenutno edino dovoljeno olje za ta motor.

Žalostno je to, da je motor bil razvit 2013, 2016 se je že vedelo za problem in niso naredili praktično nič. Še sedaj v novem avtu leta 2024 najdeš ta motor! Brez slabe vesti jih lansirajo v nove avte. Pa vedo za problem.
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1770
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a void To feb 20, 2024 8:38 pm

Ma olja se niso menjala zaradi jermena, ampak zaradi Eurotov. S euro6full so vsi šli na 0W-20. Dizli in bencinarji.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a boštjan_01 To feb 20, 2024 9:29 pm

Matko37 je napisal/-a:Ufff, moj je bil 2022, ampak ni bil še zdaleč ne tako zdelan pri nekaj čez 40.000km.

To ima še garancijo! Ga bodo menjali, ali komplicirajo?

S čim pa ti bodo zamenjali? Z enako kvaliteto? Kaj si rešil z tem, vsake 2 leti boš delal servise?

nejc1 je napisal/-a: ... Vse kar ni točno predpisana viskoznost in specifikacija olja zelo slabo vpliva na jermen ...

Da bi olje tako močno vplivalo, so samo bučke. Če je že v osnovi klump, ne moreš z oljem reševati čudežev.
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1770
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a void Sr feb 21, 2024 10:22 am

Drugače največja razlika med starim in novejšimi tipi jermena je v temu, da se novejši ne krušijo tako kot stari. Se pravi tudi če je on raspokan, se ne lušči toliko, zato je pa pri novih veliko manj problemo z zabiti siti pump, pumpami podtlaka itd.
Vsaj tako naj bi bilo pravilo, lahko pa da se motim.
 
Uporabniški avatar
LeQuack
Novinec
 
Prispevkov: 465
Pridružen: Pe nov 16, 2007 4:16 pm

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a LeQuack Sr feb 21, 2024 1:35 pm

Prodajalec Oplov mi je rekel, da je to nagrajen motor, tako da to je to.
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Matko37 Sr feb 21, 2024 1:52 pm

A ti ni povedal, da je to nagrado prejel celo 4 leta zapored? Vseeno pa to ne spremeni dejstva, da ima motor nekaj konstrukcijskih napak, največja je jermen v olju, nekaj pa jih je še zraven. Če je oznaka motorja EB2 ali EB2A, se ga izogni v velikem loku in ne glej nazaj.

Tudi meni je povedal (sicer Peugeotov), da so na internetu same izmišljotine in da če bi bilo to res, bi on imel polno dvorišče teh motorjev. Normalno, da zanikajo, samo da ti kupiš... kasneje jih ne briga. Konkretno za ta jermen sem tudi vprašal, nič niso vedeli o tem.

Če pa ti je slučajno govoril o nadgrajenem motorju, ta pa ima res verigo in 136hp, o tem motorju pa se še nič ne ve, je le nekaj mesecev na tržišču in verjetno 10.000km ni presegel še noben lastnik.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: citroen, peugeot, DS, opel - 1.2 puretech težave

Napisal/-a Kristjan123 Sr feb 21, 2024 3:20 pm

Ve kdo sploh zakaj se je šlo pri motorjih v smeri "mokrega jermena" kaj naj bi bilo vsaj teoretično boljše od suhega?
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 101 gostov