Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7D

Napisal/-a boxerbimer Ne jun 26, 2022 6:32 pm

Pozdravljeni. Naj za zacetek povem, kdaj in kako se je pojavil problem. Pred pol leta sem na Astri H 1.7 CDTI 81 kW prvic menjaval hladilno tekocino. Ta motor nima nikjer ventilov za odzracevanje hladilnega sistema. Po nasvetu poznanih mehanikov sem pustil rezervoar hl. tekocine odprt ko sem dolil novo in zagnal motor, saj naj bi se tako odzracil sistem (stiskal sem gumijaste cevi). Ker je bila zima in avtomobil nikakor ni dosegel delovne temperature v prostem teku, sem se peljal cca. 6 km pocasi do cca. 60 km/h, z odvitim cepom posode hl. tekocine. Gretje kabine je bilo nastavljeno max, kljub temu je ves cas pihalo hladen zrak, torej je bil zrak v sistemu. Po priblizno pol ure teka motorja vidim, da se nikakor ne bo odzracil, gretje kabine se vedno ne dela, zato privijem cep za hladilno tekocino (kasneje ugotovim, da v navodilih pise, da je cep za tekocino potrebno priviti, da se tako odzraci sistem). Takrat se je pa sistem dejansko hitro zacel odzracevati, bilo je potrebno doliti tudi se cca. 1,5 litra tekocine.

Po menjavanju hladilne tekocine se mi ob ogretem motorju v prostem teku nakljucno, priblizno enkrat na vsakih 30 sekund - 1 minute pojavi relativno glasen, kovinski "klenk". Torej precej redka pojavnost, ampak vseeno vsakic pri ogretem motorju. Zvok je dokaj podoben tistemu, ko se ohlaja razgret motor po ugasnitvi. S tem da je glasnejsi in se pojavi ob delujocem motorju

Po googlanju simptomov nekateri nakazujejo, da bi znalo biti tesnilo glave med dvema cilindroma netesno zaradi pregretja glave, in da ta zvok predstavlja "pobeglo" kompresijo iz enega cilindra v drugega. Naj omenim, da avto ne porablja hladilne tekocine, hladilna tekocina je cista brez olja, v njej ne nastajajo mehurcki, olje pa je tudi cisto brez sledov mesanja s hladilno tekocino. Torej kar se tice olja in vode vse tipi topi.

Ravno zato me vse skupaj cudi. Je pa res, da se to pred menjavo hladilne tekocine ni dogajalo in se je zacelo tocno takrat. Ne vem, ce je mozno, da bi zaradi neodzracenega sistema v pol ure pregrel glavo in s tem povzrocil netesnost na tesnilu glave. Upam, da je komu ta izkusnja znana in lahko poda svoje mnenje. Hvala vsem za pomoc.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a Fan Ne jun 26, 2022 8:57 pm

Vožna z odprtim čepom hladilne tekočine na omenjenem vozilu ni bilo pametno.
Kar se tiče tesnila motorne glave:
- samo tesnilo tesni, kompresijo, oljne kanale in kanale z hladilno tekočino. v koliko je poškodovano je vprašanje kateri del tesnila se je poškodovalo. Torej ni pravilo, da meša olje in hladilno tekočino, pa je še zmeraj poškodovano. Pri svojem mehaniku/mojstru/popoldancu preverite ali vam lahko naredi test tesnosti motorja. Tako se takoj vidi ali je tesnilo motorne glave poškodovane, brez podiranja.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Ne jun 26, 2022 9:50 pm

Najlepsa hvala za odgovor. Poskusil se bom dogovoriti za test tesnosti.
Vprasal bi vas se, ali je simptom, ki sem ga navedel (zvok), znacilen za uhajanje kompresije v primeru netesnosti tesnila glave glede na vase dosedanje izkusnje. Hvala in lp.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 684
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boštjan_01 Ne jun 26, 2022 10:04 pm

Mogoče imaš še vedno zrak v sistemu. Pri dobro segretem avtu, tudi z vklopljeneim gretjem, odvij čep za dolivanje in ga takoj privij. Slišal boš sprostitev zraka. To ponovi več krat , recimo vsaki dan.
Če ne bo boljše, je problem drugje.
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a coco66 Po jun 27, 2022 5:18 am

Še en krog brez čepa pa bo problem rešen
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a danci1973 Po jun 27, 2022 6:20 am

Kaj pa če je ta kovinski zvok zgolj sklopka kompresorja klime?
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Po jun 27, 2022 7:13 am

boštjan_01 je napisal/-a:Mogoče imaš še vedno zrak v sistemu. Pri dobro segretem avtu, tudi z vklopljeneim gretjem, odvij čep za dolivanje in ga takoj privij. Slišal boš sprostitev zraka. To ponovi več krat , recimo vsaki dan.
Če ne bo boljše, je problem drugje.


To sem sicer ze par krat probal, bom pa se ponovil.

coco66 je napisal/-a:Še en krog brez čepa pa bo problem rešen


To je resno misljeno?

danci1973 je napisal/-a:Kaj pa če je ta kovinski zvok zgolj sklopka kompresorja klime?


Klima je bila ves ta cas izklopljena.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a Fan Po jun 27, 2022 11:02 am

boxerbimer je napisal/-a:Najlepsa hvala za odgovor. Poskusil se bom dogovoriti za test tesnosti.
Vprasal bi vas se, ali je simptom, ki sem ga navedel (zvok), znacilen za uhajanje kompresije v primeru netesnosti tesnila glave glede na vase dosedanje izkusnje. Hvala in lp.



Žal ja.

coco66 je napisal/-a:Še en krog brez čepa pa bo problem rešen


Ja,ker bo potrebno podirati motor.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Po jun 27, 2022 11:58 am

Bom potem takem cim prej naredil test tesnosti. Glede na to, da ti kompleti niso prevec dragi razmisljam, da si ga kupim in naredim doma.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a Fan Po jun 27, 2022 8:08 pm

Ne pozabiti, da se obvezno brusi motorna glava in obvezno sestavlja z novimi vijaki za motorno glavo.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Po jun 27, 2022 9:19 pm

Hvala. Na brusenje glave sem vsekakor racunal, enako tudi na novo tesnilo pokrova ventilov, izpusnega kolektorja in kolektorja polnilnega zraka ter vijake glave. Zanima me, ali je potrebno injektorje obvezno odstraniti pred brusenjem glave kljub temu, da se nahajajo globlje od povrsine, ki se brusi. Lp
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a Fan To jun 28, 2022 12:16 pm

Pred brušenjem motorne glave je potrebno vse odstraniti, tudi ventile.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Pe avg 04, 2023 6:10 pm

Ponovno pozdravljeni, sedaj se je nabralo nekaj dodatnih kilometrov in sem zadevo lahko bolj opazoval, morda tudi te informacije pomagajo pri razjasnitvi problema. Poskusil bom opisati čim bolj kratko in jedrnato.

Najbolj je simptom tega pokanja opažen po avtocestni vožnji (z normalno hitrostjo), ko se z vozilom ustavim npr. na semaforju ali doma in pustim motor vklopljen. Takrat ta "pok" opazim na približno vsakih 10 sekund, imam pa občutek, da dlje časa kot motor pustim takrat teči na mestu, manj pogosto se pokanje pojavlja. Klima je bila ob teh opazovanjih izklopljena, tako da sklopka kompresorja ni možen povzročitelj, kompresor se na tem avtu ne vklaplja samodejno. Zvok je zelo podoben tistemu, ki se pojavi ob izklopu vročega motorja (ko se tudi redko, vsake toliko časa zaradi ohlajanja čuje kovinsko pokanje).
Toda da bi se tak zvok pojavil ob še vklopljenem motorju zaradi ohlajanja izpušnega sistema, je to sploh možno? Tega še nisem nikoli čul pri nobenem vozilu.

Hvala in lep pozdrav.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Ne avg 06, 2023 10:00 pm

Je imel kdo kdaj takšne simptome pri uhajanju kompresije mimo tesnila glave?
 
Opel Astra Gtc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: So nov 27, 2021 10:29 am

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a Opel Astra Gtc To avg 08, 2023 10:45 am

ali se pok pojavlja in na kateri strani motorja ga je slišati
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a boxerbimer Sr avg 09, 2023 9:55 am

Pozdravljeni, za lazjo predstavo sem posnel video, kjer se ta zvok cuje priblizno na 2. sekundi videa. Naj omenim ponovno, da kolikor opazam se pojavlja pri vrocem motorju (npr. ko pridem z avtoceste domov). Takoj lahko izkljucim moznost kompresorja klime in ventilatorja hladilnika, dokaj preprican sem tudi, da ni dusilna loputa zraka ali EGR (sem prislonil uho tja in se zdi da ne prihaja od tam). Pojavlja se na cirka 15-20 sekund.

https://youtube.com/shorts/bpoNQCAAhTg?feature=share

Hvala.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Nakljucen kovinski zvok po menjavi antifriza Astra H 1.7

Napisal/-a Firediver Sr avg 09, 2023 10:18 am

Deluje mi kot dobro definiran "nenaključen" mehanski preklop releja ali elektromagneta.
Kateri porabnik preklaplja pa ne bi vedel.

Če ni drugih motenj v delovanju motorja, bi rekel, da je to običajno (z leti malce glasnejše) delovanje motorja in periferije - tudi napake računalnik ne bo zaznal, ker je ni.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov