Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boxerbimer Če jul 06, 2023 8:44 pm

Pozdravljeni, gre se za vozilo Astra H 1.7 CDTI 110 konjev, letnik 2010. Pred kratkim se mi je začelo dogajati, da avto med hitrostjo približno 120 in 160 km/h na avtocesti trese oz. je občutek, kot da bi avto nekaj dobesedno "nabijalo". Naj povem, da je bilo sprobano tako z zimskimi kot z letnimi gumami in to na različnih platiščih (zimske na jeklenih, letne na alu), obojne gume pa na novo centrirane. Tresenje ni enako kot pri necentriranih gumah, saj se ga ne čuti na volanu oz. bolj malo, temveč trese celoten avto. Razlika je tudi v tem, da kadar prihaja do vibracij zaradi necentriranih gum imajo vibracije bistveno višjo frekvenco (št. tresljajev na neko časovno enoto, po domače volan se hitreje trese sem in tja), v tem primeru pa so tresljaji redkejši in sunkovitejši. To se ne dogaja pri ostalih hitrostih, vozil sem v vsaki prestavi z vsemi obrati in različnimi obremenitvami in pri nižjih hitrostih tega ni. V šesti prestavi tako lahko peljem 110 km/h pri 1950 obr/min in je vožnja gladka, pri 120 in navzgor pa se pojavi to tresenje in je zelo neprijetno. Zdi se mi tudi, da je to "nabijanje" najintenzivnejše ob mirni, nežni, enakomerni vožnji, npr. naravnost pri 130 km/h brez spreminjanja hitrosti. Takrat se zelo občuti. Pri pospeševanju oz. odvzemanju moči imam občutek, da se intenziteta zmanjša.

Sam sem pomislil na tri možne zadeve, in sicer polosovine, dvomasni vztrajnik in nosilce motorja. Ampak drugih simptomov glede omenjenih delov ni, ni težav ne z vztrajnikom, ne s polosovinami ob zavijanju, nosilci pa tudi ne dajejo nekih znakov obrabe.

Prosil bi za neke okvirne predloge ali izkušnje, ker res ne vem z zamenjavo katerih delov bi se lotil za začetek. Hvala vsem za pomoč.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a limas Če jul 06, 2023 9:30 pm

Deformacija podvozja zaradi udarca? Polosovino in gume si že izločil. Preveri še optiko. Ali so kompleti gum že malo stsarejši ali izrabljeni? Gume nižjega cenovnefa razreda se hitro deformirajo in tresejo.
Meni je treslo, ko so bile zimske gume premijskega razreda že proti koncu življenjskega obdobja.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boštjan_01 Če jul 06, 2023 10:07 pm

ležaji, stabilizatorji. Nekaj v tej smeri.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boxerbimer Pe jul 07, 2023 4:24 pm

Avto ni prejel nobenega udarca v podvozje. Zimske gume so Continentalove, letne pa Uniroyal Rainsport 5, oba kompleta gum sta res že malo starejša, vendar na novo centrirana. Ampak kot pravim, občutek ni, kot da bi treslo volan, ampak celotno vozilo.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boxerbimer Pe jul 07, 2023 10:22 pm

Pravkar sem prišel iz avtoceste, kjer sem napako analiziral kolikor se le da. Dejstva, ki sem jih opazil:

- obupno nabija med 120-160 km/h, nad in pod to hitrostjo mine. Postaja vse bolj nadležno za voziti pri teh hitrostih
- v kolikor prestavim v ler pri npr. 170 km/h, avto enakomerno upočasnjuje skozi to "problematično" hitrostno območje, ne trese nič
- pri pospeševanju med 120 in 160 km/h trese manj kot pri enakomerni vožnji
- motor teče lepo in gladko v vseh režimih in močno dvomim, da bi bilo povezano s problemom samega motorja

Glede na vse opazovano se mi zdi nekako edino logično, da bi bil kak nosilec motorja. Ne vem, resnično še nisem imel takega problema.
Mnenja? Hvala vam v naprej za pomoč.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a Fan Pe jul 07, 2023 10:50 pm

Po opisanem bi sklepal, da trese, ko je vozilo na pogonu:
- polos/zglob
- sklopka
- nosilec motorja/menjalnika
S podrobnim pregledom, se najde napako.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boxerbimer Pe jul 07, 2023 11:26 pm

Hvala za hiter odziv.

Izgleda da je po vsej verjetnosti res nekaj od navedenega. Vidim, da ste omenili tudi sklopko - tukaj ciljate prav na sklopko ali morda na vztrajnik?

Aha, za pomoč še ena informacija, to se sicer na avtu dogaja že leta: ob močnejšem pospeševanju ga skozi kabino vsakič strese med 1700-1800 obrati, v vsaki prestavi.
Vendar se je to dogajalo vedno in ni bilo drugih težav. To na avtocesti pa se je pojavilo komaj sedaj.

Hvala.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a Fan So jul 08, 2023 12:46 pm

Mišljena je bila sklopka, točno, potisna plošča.
Zglobe na polosi se preverja postopoma - po enega. Tako se ugotovi točno kateri nagaja.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boxerbimer So jul 08, 2023 10:02 pm

Hvala lepa za odgovore. Upam, da najdem vzrok, nekako se mi zdi, da bi znale biti polosi. Kar me moti je edino, da so vibracije večje pri enakomerni vožnji in manjše pri pospeševanju.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a Fan Ne jul 09, 2023 12:32 am

Logično.
Ko je vozilo na pospeševanju, se vse zateguje. Med zmerno vožnjo pa pokaže pravo zračnost.
Če nagaja polos, se uredi samo zglob.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a boxerbimer Ne jul 09, 2023 10:20 am

Hvala. Predvidevam, da se za servisiranje zgloba mora odstraniti celotna polos iz menjalnika in posledično spustiti ven olje menjalnika?
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Tresenje avta na avtocesti ob določeni hitrosti

Napisal/-a Gricko Sr jul 12, 2023 2:05 pm

Polos je privijacna na os iz menjalnika.....do olja ne prides...
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 162 gostov