Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Fan To jul 18, 2023 12:45 pm

boxerbimer je napisal/-a:Moment kljuc je ok, na ostalih avtomobilih zategne brez problema. Tudi ce ne bi imel moment kljuca in bi imel navadnega bi takoj cutil, da se prelahko vrtijo vijaki oz. se ne zategnejo.


Menite, da kakšen obisk lokalnega mojstra/mehanika/popoldanca/vulkanizerja ne bi bil primeren?
Ko berem, kako se odkriva topla voda ........... to vaših problemov ne bo rešilo.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk To jul 18, 2023 3:56 pm

danci1973 je napisal/-a:
enstot je napisal/-a:Pa za to, da jih ti kupuješ in trošiš tam, kjer niso potrebne ali se celo ne smejo uporabljat. ;)


Le čevlje sodi naj Kopitar! Poskušaš učiti mene, dipl. ing. strojništva s 35 letnimi izkušnjami? :lol: :lol: :lol:
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a D12J12 To jul 18, 2023 4:49 pm

Edina tema pri kateri sem se prijel za glavo, mazanje vijakov :roll: . Ok mazanje pesta pa feltne da ne zapeče (galvanski člen), ampak vijakov. Proizvajalec je izračunal zatezni moment za suho trenje, vi pa s takšno silo zategujete namazane vijake. No moji so suhi, to je važno :D .
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 To jul 18, 2023 6:37 pm

GrayHawk je napisal/-a:Le čevlje sodi naj Kopitar! Poskušaš učiti mene, dipl. ing. strojništva s 35 letnimi izkušnjami? :lol: :lol: :lol:

Ne poskušam... :rofl
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot To jul 18, 2023 6:54 pm

GrayHawk je napisal/-a:Kakšne bolne fore... Seveda se navoji mažejo! Zakaj pa obstojajo montažne paste?! Ko ti bo vse skupaj zarjavelo ali se bo jeklo zleplo z aluminijem pa žagaj!

Le kje si ti študiral strojništvo? Trenje vijaka na navoju je tema v 1.letniku. In govorimo o kolesnih vijakih, ki morajo biti relativno močno zategnjeni na ustrezen moment in se ne smejo odviti. Kakšno mazanje neki, lepo te prosim. Ti na svojem avtu mažeš vijake? Če to počneš si pa res bu****.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Firediver Sr jul 19, 2023 3:59 am

Na splošno razumem, da ljudem ni všeč, če se feltna prime na pesto ali pa, da se vijaki težje odvijejo, ko rabiš sneti dol, ampak da bi tu nekaj podmazoval se mi zdi pretirano.
Doslej sem vedno samo sčistil, sem pa opazil, da so vijaki vedno bili malce šmirasti, brez da bi jih mazal.
Nikoli problema.
Sedaj pa se resno sprašujem, ali je možno, da tako podmazuvanje naredi toliko škode.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Sr jul 19, 2023 7:35 am

Odkar so se mi med zimo prvič vijaki sprijeli mi je sosed svetoval grafitno mast. Od takrat pa 900.000 km, pa se ni še noben vijak razrahljal, kamorli kolo odpadlo! To je čisto dovolj dolg test za preverjanje vaših teorij. V nobenih navodilih kjer omenjajo zatezni moment ne piše, da je podmazovanje prepovedano! Potem pač vrži moment ključ v koruzo in skači po ključu kot v starih dobrih časih, ko so se mi pri vulkanizerju posmehovali lastniki VW traktorjev ker sem prinesel moment ključ s seboj. Bolj cvili, bolj je veselo :lol:
Pravilno privit vijak se elastično raztegne kar je mehanizem ki preprečuje odvitje. Poleg tega vijak dodatno drži trenje med njim in sedežem na feltni ki ga ne mažem. In še noben (ne)pooblaščeni mehanik ali vulkanizer se ni spotaknil ob moje mazanje. Če pa mi bo slučajno kdaj kolo odpadlo boste prvi izvedeli, ampak to mi je čisto ta zadnja briga kadar sem na cesti.
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot Sr jul 19, 2023 8:21 am

Na rotacijsko trenje matice in vpenjalno silo vijaka vplivata izbira uporabljenega maziva oziroma ravno njegova neuporaba. Vsi proizvajalci originalne opreme ne navajajo maziva, oziroma prepovedujejo njegovo uporabo. To naredijo iz več razlogov. Posledica suhega trenja je največje možno rotacijsko trenje navoja, kar je najbolj zaželena lastnost, ker znatno zmanjša možnosti, da bi se vijaki odvili in bi kolo odpadlo.

Največja skrb je seveda kolo, ki bi lahko odpadlo pri visoki hitrosti. Mi ni treba navajati kako zelo nevareno je to.

Zelo pomembno pri tem je, da namazani navoji ustvarjajo večjo vpenjalno silo pravokotno na kolo, oziroma pesto kolesa za dani navor. To lahko preveč raztegne vijake, deformira prirobnico pesta in/ali zavorni rotor. Predvsem pa najverjetneje najprej deformira navoje ali jih celo posname.

VPENJALNA SILA se ob enakem zateznem navoru premosorazmerno poveča z zmanjšanjem trenja ali povedano drugače za 2-kratno zmanjšanje trenja zaradi mazanja, se vpenjalna sila na navoj poveča za 2-krat, za 3-kratno zmanjšanje, za 3-krat, itd .. Vse dokler ne prideš v elasto-plasto območje!

To je srednješolska fizika: Ftrenja = Fnapodlago * Koef.trenja -ali naprej- Fnapodlago = Ftrenja / Koef.trenja
Zelo enostavno!
Fnapodlago je v tem primeru vpenjalna sila
Ftrenja izračunaš iz danega zateznega momenta in je v tem primeru fiksna, ker je moment fiksen (100 Nm)
Koef. trenja pa je recimo: 0,1; 0,05; 0,025

To sem zapisal zaradi drugih, ti bi kot inženir to moral vedeti !!
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a joztom Sr jul 19, 2023 9:11 am

Težko komentirat stroko.
Priponke
copper-paste-500x500.jpg
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot Sr jul 19, 2023 9:58 am

Prozvajalec paste ni proizvajalec mehanskih komponent, zato vedno veljajo navodila OEM.
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Zodd Sr jul 19, 2023 10:05 am

mažem navoje na 3 avtih 25 let 2x letno, brez problema... tip ima težavo nekje drugje mogoče ima sploh napačne vijake konus v kuglo ali kaj podobnega... vijaki za kolesa so izjemno predimenzionirani tako če ti ga uspe raztegniti moraš resno zajebati, so pa vulkanizerji ubrisani sem imel že primer ko mi je i**** tako zategnil da z 1m palico in svojimi 100kg nisem mogel odtegniti tako da... tistih 140nm ne more poškodovati navoja ali površine če je namazal ali ne.....
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Sr jul 19, 2023 10:19 am

Se strinjam da je faktor razlike trenja med mazanim in čisto suhim med 5 do10x (Bojan Kraut Strojniški priročnik). Treba pa je vedeti, da pri nasedu glave v svoje lezišče na platišču nastane povečano trenje, ki preprečuje da bi bil vijak 5 do 10x bolj obremenjen. Če to ne bi bilo res, bi imeli veliko potrganih vijakov pa na AC bi vsak dan poskakovalo kakšno kolo po cestišču. In ker tega ni? Ti se drži teorije, jaz pa se bom prakse. Samomorilski teoretik gre v Titan :shock: , jaz pa se raje na suhem čoham po prašnikih. Vsaj dokler jih ne bo narejenih vsaj par 1000 in bo za njimi par miljonov ur varnih potopov!
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a AssKicker Sr jul 19, 2023 1:47 pm

S tem res pretiravate. Na vseh domačih vozilih menjam gume jaz, povsod malenkost namažem navoje, pa lahko rečem da so v teh desetih letih vsi avtomobili skupaj naredili preko pol miljona, pa niti en ni imel problema z pretiranim zategovanjem, oziroma odtegovanjem koles. Vmes je bil kakšen avto pri različnih mehanikih, pa je ravno od tam prišel s problemom, da nisem odtegnil kolesa niti z metersko cevjo. Včasih se konus tko zapeče na alu platišče, da ga brez konkretne pištole nemoreš odtegniti.
Torej po mojem avtor te teme nima probleme z bakreno mastjo.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a D12J12 Sr jul 19, 2023 3:26 pm

Govorimo o potrošni robi, ko je vijak že ves rjav ga raje zamenjam z novim pocinkanim kot pa da bi mazal tisti stari želez. A ko menjate pesto tudi uporabite stare vijake/matice?
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Sr jul 19, 2023 5:04 pm

Jaz ne rabim. Nič ne rjavi kot se za inženirja spodobi!
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a boxerbimer Sr jul 19, 2023 9:44 pm

Pozdravljeni, da napišem update: vzel sem si čas in snel diske, zadaj bobne in temeljito očistil vse navoje z malo bakreno krtačo, vpeto v vijačnik in večjo količino brake cleanerja. Navoji so sedaj popolnoma čisti, kupil sem nove vijake in vse na novo namestil. Vijaki se sedaj pritegnejo tako kot treba. Očitno je bila kriva prevelika količina bakrene masti v navojih, ko sem pogledal navoje starih vijakov so bili precej mastni.
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot Če jul 20, 2023 5:47 am

AssKicker je napisal/-a: ...
Vmes je bil kakšen avto pri različnih mehanikih, pa je ravno od tam prišel s problemom, da nisem odtegnil kolesa niti z metersko cevjo. Včasih se konus tko zapeče na alu platišče, da ga brez konkretne pištole nemoreš odtegniti.
Torej po mojem avtor te teme nima probleme z bakreno mastjo.

Ravno prezategnjenost je posledica "malo namazanih" vijakov. Še posebej če to počneš z WD40 ali kaj podobnega. V trenutku namazanja si močno zmanjšal trenje, nevede prezategnil vijak in potem ko se po nekaj tednih mazivo povsem posuši, ostane nekajkrat prezategnjeni vijak, ki ga ne moreš odviti. V mirovanju in nizki dinamični obremenitvi sistem še ni v elasto-plasto območju, pri večjih obremenitvah, kot so večje kitrosti v ovinkih ali na avtocesti pa ti lahko odtrga vijak in kolo odleti s tabo vred.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Če jul 20, 2023 11:11 am

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


A je to pravljica?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Firediver Če jul 20, 2023 12:09 pm

Teorija bo kar držala, v praksi pa nisem zasledil primerov, ki bi to dejansko potrjevalo in posledično razumelo kot nevarno dejanje.

Po odzivih na forumu vas ni malo, ki to mažete (in predvidevam, da s pištolo zategujete) tako, da bi že moralo biti kaj primerov odtrganih vijakov.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot Če jul 20, 2023 12:43 pm

GrayHawk je napisal/-a:
A je to pravljica?


Slika

Slika
To je pojasnilo izpred enega mes(ec-??!!-edit mod. Bodi vsaj malo bolj natančen)a za 2.sliko:
Gestern sind meine Radbolzen am vorderen linken Rad bei der Rückfahrt aus Italien auf der Autobahn gebrochen. War zum Glück auf der rechten Spur und konnte direkt auf den Standstreifen. Auto wurde abgeschleppt und ich warte jetzt auf die Reparatur, bin noch in Italien.

Vor der Panne war ein Geräusch zu hören: Wenn ich Gas gegeben habe oder gebremst habe war es nicht da, aber wenn ich vom Gas runter ging, hörte man ein schleifendes Geräusch.

Meine Frage an euch: Wie kann so etwas passieren und wie gehe ich nun am besten vor?

Mir wurde jetzt öfter gesagt, dass die Bolzen/Schrauben wohl mit einem viel zu hohen Drehmoment befestigt wurden un daher wohl brüchig waren. Ich habe die Räder vor ca. 4 Monate extern wechseln lassen und hatte danach keine Probleme, war jedoch vor 1,5 Wochen beim Service und nehme stark an, dass dort etwas gemacht wurde. Wie gehe ich nun am besten vor, war (zum Glück) noch nie in so einer Situation.
Zadnjič spremenil enstot, dne Če jul 20, 2023 1:08 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 150 gostov