Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Če jul 20, 2023 9:24 pm

Ne... Bistvo moje objave je v
...upoštevati proizvajalčeva navodila.


In potem dva nasprotna primera le-teh...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Gricko Če jul 20, 2023 9:32 pm

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


Po moje narobe zastopis

To so navodila po kakem postopku naredis.....

- ocisti( stara pasta, umazanija...)
- namazi navoje in premicno kapico od znotraj( ce jo imas)
- ne namazi glave vijaka kjer se nasloni na platisce




.....

In v pevem primeru....ne mazi z oljem......ker kot vsi govorijo potem baje prevec zategnes.....olje, wd in podobno se potem posusi , zasusi..... nima vec funkcije mazanja po pol leta ali vec.....problem za odtegniti, vseeno zarusta......
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Če jul 20, 2023 10:09 pm

Prvo so navodila od Subaruja, drugo so od Porsche.

Subaru pravi 'očistiti in ne mazati', Porsche pravi 'očistiti in mazati navoj in tisto kapico zgoraj, nikakor pa ne spodaj, kjer se stika s platščem'...

Jaz pač pri obeh naredim tako, kot piše in nato z umerjenim moment ključem zategnem na predpisan moment (Subaru 100 Nm, Porsche 130 Nm).

Še en primer za dobro vago - Škoda pravi tako:

Škoda_vijaki.jpg
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a D12J12 Pe jul 21, 2023 3:24 am

Ne res mi je zanimivo, pri vijačni zvezi se uporabi tudi Loctite 243 itd, torej je mazanje čisto kontra, kar je namen pri vsem temu. Inžinirji so naredili navoj, glavo vijaka, predpisali zatezno silo vse zato, da se nebi odvilo :D.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a srcnik Pe jul 21, 2023 6:07 am

Jao, nehajte že modrovati...

Pri kolesnih vijakih daleč največ trenja ustvari konus, zato je praktično vseeno a mažeš navoje ali ne...

Avtor je očitno imel neustrezne konuse na vijakih, ker mu je z nakupom novih vijakov problem izginil...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Firediver Pe jul 21, 2023 6:11 am

Najbolje bo, da vsak dela po svoje in da ima vsak po svoje prav.

Vseeno, moje mišljenje je, da ima varnost vedno prednost pred olajšanim vijačenjem vijakov/matic na platišču.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Pe jul 21, 2023 6:15 am

Seveda, ko čez zimo dobro zarjavi potem skači po meterskem vzvodu, da šrauf popusti. Pol pa istega spet nazaj, ko si ga preobremenil s 1000 Nm! Majster pa tak!
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a HitriZajcek Pe jul 21, 2023 6:20 am

Firediver je napisal/-a:Teorija bo kar držala, v praksi pa nisem zasledil primerov, ki bi to dejansko potrjevalo in posledično razumelo kot nevarno dejanje.

Po odzivih na forumu vas ni malo, ki to mažete (in predvidevam, da s pištolo zategujete) tako, da bi že moralo biti kaj primerov odtrganih vijakov.

Vijaki itak niso narejeni tako, da bi bili ravno na meji da odletijo že ob pravilnem zatezanju. Vsa ta "rezerva" pripomore, da se ne dogaja kar naprej, ampak kot tudi sam ugotavljaš, je fizikalno podprta razlaga zakaj so vijaki potem lahko "preveč zategnjeni" in kaj se v najbolj skrajnem primeru lahko zgodi z njimi - in z neustreznim zategovanjem si bližje tej skrajni meji.
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot Pe jul 21, 2023 7:42 am

srcnik je napisal/-a:Jao, nehajte že modrovati...

Pri kolesnih vijakih daleč največ trenja ustvari konus, zato je praktično vseeno a mažeš navoje ali ne...

Avtor je očitno imel neustrezne konuse na vijakih, ker mu je z nakupom novih vijakov problem izginil...

Si naredil izračun ali tako malo ugibaš? Si upošteval dva različna koeficienta trenja jeklo/jeklo in Jeklo/aluminij ? Kolikšni del stožca dejansko naleže na podlago; kolikšni procent si uporabil v izračunu? Kolikšno število polnih obročev navojev vijaka/matice si upošteval v izračunu? 3, 5 ali zgolj 2 ?

Zate in za druge so to storili pri proizvajalcih in izdali ustrezna navodila. Ne zavajaj in ne zamenjuj zaščitne paste z mazivom, ker to ni njen namen.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Kristjan123 Pe jul 21, 2023 8:29 am

enstot je napisal/-a:
AssKicker je napisal/-a: ...
Vmes je bil kakšen avto pri različnih mehanikih, pa je ravno od tam prišel s problemom, da nisem odtegnil kolesa niti z metersko cevjo. Včasih se konus tko zapeče na alu platišče, da ga brez konkretne pištole nemoreš odtegniti.
Torej po mojem avtor te teme nima probleme z bakreno mastjo.

Ravno prezategnjenost je posledica "malo namazanih" vijakov. Še posebej če to počneš z WD40 ali kaj podobnega. V trenutku namazanja si močno zmanjšal trenje, nevede prezategnil vijak in potem ko se po nekaj tednih mazivo povsem posuši, ostane nekajkrat prezategnjeni vijak, ki ga ne moreš odviti. V mirovanju in nizki dinamični obremenitvi sistem še ni v elasto-plasto območju, pri večjih obremenitvah, kot so večje kitrosti v ovinkih ali na avtocesti pa ti lahko odtrga vijak in kolo odleti s tabo vred.


poznam primere

-so utrgali vijak med zategovanjem ali odtegovanjem
-so toliko zategnili oziroma je zapeklo , da ob naslednji menjavi ni bilo druge kot rezat dol
- so slabo zategnili in je začelo ropotat so opazili in zategnili tisti, ki so ignorirali ropotanje je v nadaljevanju odletelo kolo

Ne poznam primera, da bi med vožnjo komu utrgalo vijake zato ker jih je preveč zategnil in bi kolo odletelo pa se dela vse živo
ne bom pa rekel, da to v teoriji ni možno ...
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Firediver Pe jul 21, 2023 11:06 am

V posnetku je govora o odvitju matic ali o odlomu navoja?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Firediver Pe jul 21, 2023 11:12 am

GrayHawk je napisal/-a:Seveda, ko čez zimo dobro zarjavi potem skači po meterskem vzvodu, da šrauf popusti. Pol pa istega spet nazaj, ko si ga preobremenil s 1000 Nm! Majster pa tak!


Verjamem, da ti gre na živce ročno odtegovanje in zategovanje. Pa ročno se vedno preveč zateguje, ker človek nima mere.
Posledično je odtegovanje še slabše, ker je tu še rja.

Jaz se toliko ne naprezam, zategnem s pištolo - v mejah razuma. Vedno deluje, sem pa tudi na drugih vozilih že menjal vijake v primerih, da je bil švoh navoj.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Ruska_Luc Pe jul 21, 2023 11:37 am

Moj prejšnji mehanik je 2 leti uporabljal enake vijake za dve različni vrsti platišč z različnima konusoma. Vijaki se nikoli niso odvili v moji prisotnosti niti me mehanik nikoli ni opozoril na odvit vijak. Šele po dveh letih me je opozoril, da bi moral imeti dva kompleta navojev, za vsak set platišč, česar jaz nisem vedel, ker me nihče ni na to opozoril.
Sedaj sam menjam platišča, nikoli ne namažem z mastjo ali oljem in vedno zategnem z momentnim ključom na naveden moment. Nikoli nimam problemov odviti vijakov po zimi s kratko ročico (43 cm) pri svojih 60 kilogramih, se ne potrebujem niti naslanjati.
Sem pa skoraj izdihnil, ko sem moral odviti vijake na enem avtu, ki je stal 3 leta in verjetno ni imel odvitih vijakov še mnogo let več.

Kakorkoli že, če vam je do sedaj delovalo z mastjo, mažite. Če šele začenjate s popravili, upoštevajte navodila proizvajalca in to je to. Tam so po večini z razlogom.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Pe jul 21, 2023 12:16 pm

Firediver je napisal/-a:Jaz se toliko ne naprezam, zategnem s pištolo - v mejah razuma. Vedno deluje, sem pa tudi na drugih vozilih že menjal vijake v primerih, da je bil švoh navoj.

Zatezna sila s pištolo je preveč nekonsistentna, da bi se zanašal na to... Odvisna je od moči pištole, od časa, kako dolgo držiš gumb, od tega, kako dobro nastavek sedi na pištoli, ...

Moja baterijska npr. ima 3 stopnje in na najmočnejši praviloma zategne precej preveč. Na drugi stopnji praviloma zategne premalo, razen če držim na šraufu 4-5 sekund - ampak potem pa je ponavadi tudi že več kot predvidenih 100 Nm.

Zato za zategovanje uporabljam samo 1. stopnjo, toliko da je kolo že fiksno in na svojem mestu, do konca pa zategnem z moment ključem.
 
svadreb
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Če apr 21, 2005 9:25 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a svadreb Pe jul 21, 2023 1:22 pm

Dejmo še malo prakse navesti, ne samo teorij:

Jaz že cca. 20 let sam menjam kolesa na 3 avtih vsako leto po 2x (letne, zimske), felge jeklene in alu. Vsi vijaki namazani, eni z navadno mastjo eni z bakreno, eni mešano. Zategnjeno z moment ključem na 11-12 kg, pa ni važno ali je jeklena felga ali alu. NIKOLI ni bilo karkoli čudnega, odvitega, razrahljanega, potrganega, zarjavelega....

V JLA smo rekli: Ko maže, taj vozi.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Gricko Pe jul 21, 2023 3:00 pm

Kot da bi bral svoj text =P :mrgreen:

Ravno tako za vse uporabljam enake vijake ( edino toyota je imela serijko za Fe in Alu razlicne)

Povsod letne alu, zimske Fe, razen na svojem Fordu mam oboje Alu

Pesto, sedisce vedno namazem, vijake pa na par let, ko vidim, da so "suhi"

Imam pa na sojem Fordu neoriginal alu za zimo, katere imajo na mestih matic vec mesa, posledično mi prime le cca 4-5 navojev ( Ford nima vijakov, ima matice- malo vecja jeba za zamenjat za daljse), kar je sicer "zadosti" pa vseeno je boljsi obcutek, ko vijak vec navojev prime.
Iz tega razloga vedno po menjavi, naslednji dan preverim z moment kljucem, prva tri leta sem preveril se po cca 1 mesecu, nikoli ni bilo potrebno kaj dodatno zategniti

Zategujem vse na cca 11-12 kil

Živimo v podAlpski dezeli, kjer je dosti "snega ", se vec soli......mazanje je "nuja", ce bi zivel v Texasu, verjetno tudi jaz ne bi mazal....


Zategovanje na pistolo je NO-GO....kot je ze @Danci rekel, prevec spemenljivk, pri pnevmatki od trenutnega pritiska, pri bateriji od stanja baterije( polna, na pol polna).....

Koncni moment vedno na roke!
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a RUNAČ Pe jul 21, 2023 4:55 pm

Kaj pa tole o različnih vijakih za letni ali zimski, alu ali jekleni komplet? Zna kdo povedati/pojasniti kaj več?
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Pe jul 21, 2023 5:25 pm

Različna platišča (lahko) imajo različna 'sedišča' za vijake - konus z različmni kot, polkrog, ploščato..

VIjaki ali matice pač morajo biti pravi za določeno platišče

Slika

Slika
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a RUNAČ Pe jul 21, 2023 5:43 pm

danci1973; Super slikovna razlaga, hvala.

Ali iz tega lahko potem sklepamo, da vijake, ki so recimo namontirani na novem avtu z alu platišči, uporabiš brez težav tudi na originalnih jeklenih platiščih za zimo? Predvidevam, da bi moral biti v tem primeru konus identičen?
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 130 gostov